Дастис: Шпанија нема да стави вето за членство на Шкотска во ЕУ


3 копии

Иницијално Шпанија нема да стави вето на евентуален обид на Шкотска за приклучување кон ЕУ, откако Велика Британија ќе го напушти блокот, изјави шпанскиот министер за надворешни работи Алфонсо Дастис. Во интервју за шпанскиот весник „Ел Паис“, Дастис истакнува дека со процесот за Брегзит, Шкотска во секој случај ќе ја напушти ЕУ заедно со останатиот дел од Велика Британија. – За останато ќе видиме потоа. Кој било дел од Обединетото Кралство ако стане држава и сака да се приклучи кон ЕУ ќе мора да поднесе барање и да ги спроведе предвидените чекори за членство, нагласи Дастис. Шпанија беше еден од најжестоките критичари на референдумот за шкотска независност во 2014 година и тогаш најавуваше дека ако покраината се одвои од Велика Британија, Мадрид ќе се спротивстави на обидите на евентуална независна Шкотска за автоматско членство во ЕУ.
| | веќе видена | слични

Германскиот европратеник Елмар Брок, изјави дека независна Шкотска не ќе мора да чека во ред за да стане членка на Европска унија.Брок, кој е поранешен претседател на Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, смета дека процесот за „повторниот прием“ на Шкотска во ЕУ би се движел по забрзана постапка и би се одвивал релативно брзо.Изјавата на угледниот германски европратеник од партијата ЦДУ на канцеларот Ангела Меркел, претставува силен поттик за Шкотската национална партија (СНП) и за првиот министер на Шкотска, Никола Страџен да истраат кон својата определба, земјата да остане во ЕУ и покрај британското повлекување.Старџен сака да организира нов референдум за независност, за да може Шкотланѓаните да се одлучат - дали сакаат да останат дел од Велика Британија и покрај Брегзит, или пак сакаат да продолжат сами, уредувајќи тесни врски со ЕУ, или станувајќи полноправна членка.- Доколку дојде до растурање на Велика Британија, за што ние веруваме дека нема да се случи, тогаш ЕУ ќе воспостави многу ...
| | веќе видена | слични

ОСУМ КОЛА ПРЕД КРАЈОТ НА СЕЗОНАТА Фудбалерите на Селтик ја освои шампионската титула во Премиер лигата на Шкотска за шеста година по ред. "Детелините"ја забележа и 12-та последователна победа како гостин победувајќи кај Хартс со 5:0 и си го загарантираа првото место на цели осум кола пред крајот на првенството, бидејќи имаат предност од 25 бода пред вториот Абердин. Тоа е најраната фаза, во која се загарантира титулата во шампионатот во историјата. Првата сезона на Брендан Роџерс, на чело на клубот, се претвора во една од најуспешните, откако тимот го освои Купот на Лигата и е во полуфиналето во Купот на Шкотска.Тимот победи на 28 натпревар од 30-те дуели во првенството кои ги одиграл досега.
| | веќе видена | слични

Со денешната убедлива победа над Хартс од 0:5, Селтик и математички ја осигура новата титула во најсилната шкотска фудбалска лига, но уште поимпресивно е тоа што „зелено-белите“ од Глазгов стигнаа до шестиот последователен трофеј во националното првенство, овојпат предводени од Брендан Роџерс. Играчите на Селтик не можеа да изрежираат подобра потврда на титулата со денешната голеада на гостувњето кај Хартс, а наспроти новиот голем трофеј, вистински хит меѓу фановите на овој клуб е и перформансот кој го имаше Коло Туре додека се прославуваше големото достигнување. Мора да се напомене дека од голема помош на искусниот стопер од Брегот на Слоновата Коска му беа и сите останати соиграчи од Селтик, кои во голем стил ја пееја ултра популарната песна посветена на браќата Јаја и Коло Туре. Kolo Toure – a fun guy having a fun time. pic.twitter.com/s1naE13WcV — Paddy Power (@paddypower) April 2, 2017
| | веќе видена | слични

Селтик стигна до шеста последователна титула во Шкотска. “Детелините” победија кај Хартс со 5:0 и си го загарантираа првото место на цели осум кола пред крајот на првенството, бидејќи имаат предност од 25 поени пред вториот Абердин. Тоа е најраната фаза, во која се загарантира титулата во шампионатот во историјата. Првата сезона на Брендан Роџерс, на чело на клубот, се претвора во една од најуспешните, откако тимот го освои Купот на Лигата и е во полуфиналето во Купот на Шкотска. Селтик ја забележа и 12-та последователна победа како гостин. Тимот освои 28 натпревар од 30-те дуели во првенството кои ги одиграл досега.
| | веќе видена | слични

Каков смисол има шампионатот на Шкотска. особено по „падот“ на Глазгов Ренџерс,најдобро покажува тоталната доминација на Селтик, која веројатно веќе не им е толку интересна ниту на нивните навивачи. Селтик е првата екипа во Европа, ако се сметаат они серизони првенства, која ја обезбеди шампионската титула. На три кола пред крајот на лигашкиот дел од шкотското првенство, со победата од (5:0) на гости против Хартс, ја обезбеди 48. титула на првак на Шкотска. Ова им е шеста по ред титула во Премиер лигата. За каква доминација станува збор најдобро говори тоа што Селтик математички ја завери шампионската круна дури и пред почетокот на плеј-офот. Односно, во лигашкиот дел се играат уште три кола, а потоа стартува плеј-офот во кој ќе бидат одиграни уште пет првенствени рунди. Каков мотив ќе имаат имаат популарните „келти“ во доигрувањето? Дури можат да калкулираат кога станува збор за „остатокот на лигата“, и тимовите кои се борат за пласман во Европа. Нивниот (некогаш) најголем ривал Глазгов Ренџерс моментално ...
| | веќе видена | слични

До крајот на сезоната во лигашкиот дел останаа уште три кола, по што се играат и пет рунди во плеј-офот, но… Фудбалерите на Селтик ја обезбедија 48. титула шампион на Шкотска после победата на гости кај Хартс со 0:5 во рамките од 30. коло. Така, сега имаат 25 бодови повеќе од главниот ривал Абердин, ова е шести трофеј по ред во првенството, што е најдолга низа во последните две децении. Занимливо е тоа што за поранешниот стратег на Ливерпул, Брендан Роџерс, ова е прва лигашка менаџерска титула.
| | веќе видена | слични

Останато

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 374 | | | веќе видена

Изјавата на премиерот Зоран Заев, кој најави дека ќе ме тужи мене и нашата редакција, не е ништо повеќе од паничен рефлекс во момент кога станува јасно дека ...
сите 236 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

Воислав ЗАФИРОВСКИ Долго размислував дали вреди да се пишува на темата Рекет, за инволвираните во аферата, особено за Јанева и генералите кои "после битката" ...
сите 144 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дастис: Шпанија нема да стави вето за членство на Шкотска во ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: