Инцидент во Москва: Најмалку еден загинат, тројца повредени и неколкумина земени за заложници


3 копии

Најмалку едно лице загина во напад со огнено оружје во југоисточниот дел на Москва, а напаѓачот наводно зел и заложници, соопшти руското Министерство за внатрешни работи. Локалните медиуми известуваат дека во инцидентот се повредени најмалку три лица. Безбедносните сили поставија кордон околу местото на инцидентот. Руското МВР соопшти дека до конфликтот дошло поради имотен спор, при што едно лице пукало во друго. Преговорите за имотот ги воделе двајца ривалски бизнисмени околу една фабрика за кондиторски производи. Напаѓачот бил претходен сопственик, а жртвата сегашен.
| | веќе видена | слични

 Сте се запрашале ли некогаш како Црвениот плоштад во Москва го добил своето име? Името не потекнува од бојата на тулите околу него, а доколку мислите дека можеби има некоја асоцијација со црвената боја или пак комунизмот, повторно ќе погрешите. Всушност, тоа потекнува од архаичниот руски збор красная ( краснаја ) , којшто може да значи и „црвен“ и „прекрасен“ (второто значење е архаично). Се верува дека плоштадот го добил името во 17 век. Централниот плоштад во Москва е една од највеличествените локации во светски рамки. Доколку се гордеете со украсувањето на вашиот локален плоштад, имајте предвид дека Русите навистина знаат како се прави тоа, бидејќи во Русија е сè поголемо, пограндиозно, помегаломански. И оваа година, една од најфотографираните локации на Инстаграм е токму Црвениот плоштад. Доколку се прашувате зошто е тоа така, доказот е во фотките. Погледнете го бисерот на Русија и Москва како блеска во празнично новогодишно руво:
| | веќе видена | слични
2 копии

Со голем огомент на Црвениот плоштад Москва е првата европска престолнина која ја дочека Новата година. Заедно со Москва, Новата година меѓу првите ја дочекаа Анкара, Ереван, Тбилиси и Минск. Рускиот претседател Владимир Путин им порача на граѓаните да се сакаат, почитуваат, и да си ги простат грешките.
| | веќе видена | слични

Неидентификуван маж отворил оган во саботата вечерта на улицата околу 300 метри од Црвениот плоштад во центарот на Москва при што се ранети две лица, изјавиле од министерството за внатрешни работи на руската престолнина. Според првичните информации причина за пукањето била кавга меѓу двајца минувачи, по што едниот од непознато огнено оружје стрелал во две лица кои ги ранил и побегнал од местото. Во полициското соопштение се додава дека на местото на инцидентот работат иследници, а настраданите биле пренесени во болница. Според полициски извори на агенцијата РИА, на адресата од која пристигнала пријавата за пукањето имало бар и „не е исклучено дека конфликтот под дејство на алкохол“, и додал дека се проверува таа информација. Во руската престолнина по повод новогодишните и божикните празници зголемено и нивото на безбедност, но според шефот на регионалниот оддел за безбедност, Владимир Черников, станува збор за традиционални мерки кои се преземаат за обезбедување на масовни настани кои се бројни во Москва ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Уапсен е директорот на фабриката „Маншевик“, Иља Аверјанов, кој вчера отвори оган во зградата на компанијата при што загина еден човек и беа повредени уште други две лица. Потоа тој побегнал и се скрил во една од зградите на фабриката, поради што во тој дел од Москва вчера беше прогласена вонредна ситуација. Во акцијата за негово пронаоѓање беа ангажирани и специјалци, а целата област беше под опсада на полицијата. Во моментов во тек е испрашување на уапсениот, по што тој ќе биде предаден на окружниот суд. Според, Јуриј Титов, шеф на прес-службата на московската полиција, осомничениот бил пронајден на територија на организацијата лоцирана на улицата „Правда“ во рускиот главен град. Според истрагата, во средата наутро Аверјанов „влегол во вербален конфликт“ со актуелното раководство на фабриката, почнал да пука, по што се скрил на територијата на фабриката „Меншевик“. Московското обвинителство објави дека Аверјанов почнал да пука во моментот кога извршителите дошле во компанијата со цел да го наплатат долгот.
| | веќе видена | слични

Поранешниот сопственик на фабриката за кондиторски производи "Мењшевик" од Москва, Илја Аверјанов, кој убил едно лице во рамките на фабриката, бил приведен во главниот град на Русија, соопштиле од руското Министерство за внатрешни работи. Илја од фабриката побегнал преку таен тунел кој се наоѓал внатре во зградата. "Московската полиција ја утврдила локацијата на осомничениот кој вчера наутро ранил едно лице во фабриката "Мењшевик"", се наведува во соопштението. Осомничениот бил приведен во центарот на Москва и доведен пред Истражна комисија. Поранешниот сопственик вчера околу 9 часот по локално време се скарал со актуелното раководство на компанијата, рекла портпаролката на Руската истражна комисија, Јулија Иванова. После тоа, тој отворил оган и ранил припадник на обезбедувањето, кој подоцна им подлегнал на повредите. Московската полиција соопштила дека напаѓачот по инцидентот побегнал, а оружјето со кое било извршено делото било пронајдено.
| | веќе видена | слични
12 копии

Специјални единици од националната гарда на Русија извршија упад во кондиторската фабрика во Москва, и го приведоа напаѓачот, кој утрово уби еден човек и рани тројца. Локалните медиуми наведуваат дека напаѓачот е пронајден и приведен, а од објектот веќе не се слушаат истрели. Претходно, портпаролот на руското Министерство за внатрешни работи Јути Титов соопшти дека специјални единици дејствуваат во зградата и оти била покрената операција на чистење. Тој потенцираше дека во фабриката нема заложници. „Во овој момент, едно лице е убиено, а немаме податоците за повредени“, прецизира Титов. Поранешниот сопственик на фабриката Илија Аверјанов се забарикадира утрово во фабриката, од каде истрела неколку куршуми, при што уби едно, а повреди три лица. Според дел од медиумите убиениот е поранешен сопственик на фабриката, а според други извори, станува збор за припадник на обезбедувањето. „Комерсант“ наведува дека фабриката на еден од доверителите му должела околу два милиони евра. Бил склучен пријателски договор, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Според извештаите на руските медиуми, работник го застрелал својот соперник во московска фабрика за кондиторски производи. Потоа, тој зел неколку луѓе за заложници. Тековните информации одат во насока на тоа дека директорот на фабриката лоцирана во југоисточниот дел на Москва застрелал еден од своите бизнис-ривали. Во пресметката едно лице го загубило животот, а неколкумина се повредени. Убиецот потоа зел неколку луѓе за заложници и се скрил во објектот на фабриката Маншевик. Полицијата во моментов се обидува да стапи во контакт со него, соопштија локалните власти. Според податоците, киднаперот и убиец засега нема никакви барања. Локални медиуми пренесоа дека меѓу повредените се и судски извршители кои дошле во фабриката за да го решат прашањето во врска со нејзините финансиски проблеми.
| | веќе видена | слични

Портпаролот додал дека полицајците, Националната гарда и посебните служби, преземаат чекори да се уапси напаѓачот. Во југозападниот дел на Москва дошло до пукање во кое загинало едно, а ранети биле три лица. Специјалните единици на Националната Гарда на Русија влегле во фабриката за колачи, каде сè уште се наоѓа напаѓачот, соопштил портпаролот на Министерството за внатрешни работи, Јури Титов. "Специјалните единици делуваат внатре во зградата и започната е операција за чистење. Внатре нема заложници. Засега не е пронајдена точната локација на напаѓачот", рекол Титов, пренесува "Tass" . Портпаролот додава дека полицајците, Националната гарда и посебните служби преземаат чекори да се уапси напаѓачот. Напаѓачот е идентификуван како Иван Аверјанов, поранешен сопственик на компанијата поради која дошло до пукање, јавува "Sputnik" . Како што пишува RT , се воделе преговори меѓу поранешниот сопственик и сегашниот менаџмент на фабриката. Вербалниот судир прераснал во физички кога Иван извадил оружје и почнал да ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Руската полиција се обидува да ги ослободи заложниците кои поранешниот сопственик ги држи во фабриката во Москва. На заложничката драма и претходело пукање, во кое Илја Аверјанов, поранешен сопственик на фабриката за колачи во Москва, убил припадник на обезбедувањето и ранил три лица. Истражниот комитет навел дека човекот се расправал со актуелниот сопственик на фабриката, пред да почне да пука од сачмарка. Руска радио-станица успеала да стапи во контакт со Аверјанов, кој ги објаснил причините за својата постапка. В МВД опровергли данные о захвате заложников на фабрике "Меньшевик": https://t.co/GEI5Oi0d4K pic.twitter.com/aF53LmgUCR December 27, 2017 "Ми ја одземаа фабриката на илегален начин, користејќи фалсификувани документи, ми го уништија бизнисот. Имам осум деца, знаете, се борам веќе четири години, сите купуваат бизниси, фалсификуваат документи, а потоа победуваат на суд користејќи ги фалсификуваните документи. Утрово дојдов на работа, ме дочекаа со пиштоли. И јас имам оружје, денес го користев во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Инцидент во Москва: Најмалку еден загинат, тројца повредени и неколкумина земени за заложници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: