Заев: Предлогот за промена на изборниот модел се уште е на преговарачката маса (ВИДЕО)


Зoран Заев, лидерот на СДСМ изјави дека предлогот за промена на изборниот модел се уште е на преговарачката маса и опозицијата се залага за него бидејќи сака да им даде шанса и на помалите партии самостојно да учествуваат на изборите. - Ние го ставивме на маса ова прашање и е отворено и се надеваме дека и другите политички партии и меѓународниот фактор, но и граѓанските организации ќе го држат во живот, за да може да се носат одлуки во тој дел. Знаете дека овие денови се денови на отварање на изборното законодавство, тука му е местото на ова прашање. Роковите за дефинирање на изборното законодавство се крајот на овој месец, најдоцна до почетокот на идниот месец. Тоа поглавје мора да се затвори. Апелираме и јавно сите да ги кажат своите ставови на работните групи во функција на демократизација на нашето општетсво - вели Заев.
| | веќе видена | слични
5 копии

„Интересна средба“, беше кусиот коментар на олеснувачот на преговорите на партиите потписнички на Договорот од Пржино, Питер ван Хојте, за денешните разговори за состојбата во медиумите, пренесува МЕТА . Како што дознава Мета, двајцата претставници на владејачката структура во работните групи, Билјана Бришковска од Министерството за правда и Артан Груби од ДУИ, предвреме го напуштиле состанокот. Инаку, на почетокот на средбата, своја презентација за состојбите во англискиот медиумски сервис „Би-Би-Си“ изнел британскиот експерт за медиуми, Ричард Бејли. Тој изнел решенија како да се надмине проблемот со политичкиот притисок во медиумите во Македонија. На средбата на работните групи, беа присутни и претставници од ЗНМ и од МАН. Претседателот на ЗНМ, Насер Селмани, изјави дека ЗНМ излегло со пет ставови за да се дојде до решение за хаотичната состојба во медиумскиот простор. – За да почнеме да дискутираме на оваа тема, прво треба вицепремиерот Владимир Пешевски да си поднесе оставка. Понатаму треба да се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Соочен со фактот дека мора да прифати Анкетната комисија да расправа за конкретната содржина на прислушуваните разговори претставникот на ВМРО-ДПМНЕ на работната група Антонијо Милошоски, како што неофицијално дознаваме, вчера го напуштил состанокот. Претходниот ден побарал време за дополнителни консултации, но вчера откако не можел повторно тоа да го направи, го напуштил состанокот. За владејачката партија не е прифатливо на Анкетната комисија да се читаат транскрипти од прислушуваните разговори, како и да се викаат да дадат изјави државни фунционери кои се инволвирани во разговорите. Обидот да се најде решение за формирање на анкетната мисија продожува денеска, но овој пат средбата ќе се одржи во Собранието. Инаку, според договорот од Пржино, Анкетната комисија треба да ја води претставник на опозицијата, а во јавноста се шпекулираше дека тоа веројатно ќе биде пратеникот и портпарол на СДСМ, Петре Шилегов. Партиите имаа и различни ставови за составот на Анкетната, но како што неофицијално дознаваме во ова ...
| | веќе видена | слични

Однесувањето на медиумите во изборниот период е главна тема на денешните разговори на работните групи. Според договорот од 15 јули, до изборите треба да се договори законската регулатива за медиумите и за третманот на партиите од опозиција на јавниот сервис, но и на комерцијалните телевизии. Партиски извори брифираат дека за денеска било планирано да се одржи презентација на тимови на Би-би-си за тоа како еден јавен сервис треба да се однесува за време на изборна кампања и рамноправно претставување на партиите. На следните состаноци треба да се отвори и прашањето за смена на раководните позиции во Македонската телевизија, за главниот уредник на информативната редакција, како и на првиот програмски сервис. Избори, гласање (Фото: Телеграф.мк/Радован Вујовиќ) Пред работните групи остануваат и останатите прашања што треба да бидат договорени најдоцна до шести октомври. Избирачкиот список, Државната изборна комисија и гласањето на дијаспората се главните прашања за кои партиите сѐ уште не можат да најдат ...
| | веќе видена | слични

Владејачката партија предложи, наместо тројца, дијаспората да избира дваесет пратеници, но во една изборна единица. Опозициската партија се согласува дека дијаспората треба да гласа и предлага сите граѓани со право на глас, вклучувајќи ги и иселениците, да гласаат во една изборна единица, со што секој глас би добил еднаква тежина Се бара соодветен модел за гласање на иселениците ПАРТИСКИТЕ РАБОТНИ ГРУПИ ГО ДОГОВАРААТ ИЗБОРНИОТ ПАКЕТ Како да гласа дијаспората е клучното прашање за кое партиите имаат тешкотии да дојдат до договор на преговарачката маса за изборниот пакет што се актуализира деновиве во Клубот на пратениците, а за кој рокот за договор истекува на 6 октомври. Владејачката партија завчера предложи, наместо тројца, дијаспората да избира дваесет пратеници, но во една изборна единица. Премиерот Никола Груевски истакна дека на тој начин ќе има зајакнување на дијаспората во македонскиот парламент, бидејќи, како што вели, таа е прениско застапена во Собранието. Опозициската партија се согласува дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претставниците на четирите најголеми партии, на ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ, СДСМ и ДПА заедно со експертите на ЕУ денеска продолжуваат со работа во Клубот на пратениците, а за првпат ќе расправаат за медиумите. Според договорот од Пржино медиумите се третата приоритетна тема. Денеска ќе се бараат решенија за Македонската радиотелевизија и законска регулатива за медиумите. Опозицијата бара рамноправна застапеност на сите политички субјекти, како на МРТВ така и на приватните телевизии. Работната група треба да се договори за нови лица на раководните позиции во МРТВ, како и во советот на Агенцијата за медиуми. Вчера претставниците на партиите потписници на договорот од Пржино не успеаја да се договорат околу формирањето на собраниска анкетна комисија за прислушувањето, која ќе треба да ја утврдува политичка одговорност за прислушувањето. ВМРО-ДПМНЕ предложи бројот на членовите да биде според бројот на пратеници, а за СДСМ ова е неприфатливо затоа што на тој начин власта ќе си обезбеди апсолутно мнозинство во оваа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Денес на маса пред преговарачите на работните групи ќе се најдат прашања поврзани за медиумите. Ова е третата тема од договорот од Пржино, а вчерашниот ден на работната група не донесе ништо ново во поглед на формирањето на анкетна комисија за прислушувањето, која ќе треба да ја утврдува политичка одговорност за прислушувањето. Партиите не успеаја да постигнат договор и да ги приближат ставовите по ова прашање. ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ според првичните позиции за Анкетната комисија се разминале за секоја точка. Првиот предлог на владеачката гарнитура бил комисијата да се именува како Kомисија за утврдување на прашањата поврзани со незаконски прибавените и објавени разговори, а СДСМ инсистирала таа да се именува Kомисија за скандалот со прислушувањето, објави Фактор. Како што е познато , oпозицијата бара комисијата да утврдува политичка одговорност за носители на јавни функции, која произлегува од незаконско следење на комуникациите, а ВМРО-ДПМНЕ – Kомисијата да носи заклучоци и препораки за подобрување на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Работните групи на ВМРО - ДПМНЕ, ДУИ, СДСМ и ДПА за излез од политичката криза и спроведување на договорот од Пржино, во среда продолжуваат со работа во Клубот на пратениците, а за прв пат треба да бидат отворени прашањата за медиумите. Партиите кои го потпишаа договорот од Пржино, во вторник преговараа за формирањето на анкетна комисија за прислушувањето во Собранието, која ќе треба да ја утврдува политичка одговорност за прислушувањето. Сепак, не успеаја да постигнат согласност бидејќи ВМРО - ДПМНЕ бара бројот на членовите да биде според бројот на пратеници, а за опозициската СДСМ тоа е неприфатливо бидејќи на тој начин власта ќе си обезбеди апсолутно мнозинство во оваа собраниска комисија. Откако почнаа преговорите до сгеа, нема договор ни за прашањата поврзани со изборите, како прочистувањето на избирачкиот список, гласањето на дијаспората, изборните единици и друго.
| | веќе видена | слични
2 копии

Денеска во Клубот на пратениците, продолжуваат со работа работните групи на ВМРО - ДПМНЕ, ДУИ, СДСМ и ДПА.Според најавите, денеска за првпат треба да бидат отворени прашањата за медиумите.Партии потписници на договорот од Пржино вчера преговараа за формирањето на анкетна комисија за прислушувањето, која ќе треба да ја утврдува политичка одговорност за прислушувањето.Најголемите партии не успеаја да постигнат согласност бидејќи ВМРО - ДПМНЕ бара бројот на членовите да биде според бројот на пратеници. За опозициската СДСМ ова е неприфатливо бидејќи, според нив, на тој начин власта ќе си обезбеди апсолутно мнозинство во оваа собраниска комисија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Денеска продолжуваат преговорите меѓу четирите најголеми политички партии во земјава, насочени кон исполнување на обврските од договорот од Пржино. Според најавите, денеска за прв пат треба да бидат отворени прашањата за медиумите. Исто така се уште нема решение за избирачкиот список, гласањето на дијаспората и други прашања поврзани со изборите. Несогласување има и за анкетната комисија за прислушувањето.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, соопшти дека партијата денеска поднесува кривични пријави против претседателот на Собранието, Талат Џафери, ...
сите 384 | | | веќе видена

Огњен Врањеш, фудбалерот на Андерлехт и репрезентативец на Босна и Херцеговина овие денови е во центарот на јавноста порад секс скандалот што изби со пејачката ...
сите 162 | | | веќе видена

За време на викендот, вакциналните пунктови ќе работат од 7.30 до 13 часот. Од понеделник пунктовите ќе продолжат да работат во две смени од 7.30 до 19 часот. ...
сите 136 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев: Предлогот за промена на изборниот модел се уште е на преговарачката маса (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: