ЈОРМ: Поранешни функционери на МВР под истрага за изборни нерегуларности


3 копии

– Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција спроведува предистражни постапки за утврдување постоење основи на сомневање за организирано извршени кривични дела против изборите и злоупотреби на службени овластувања во вршење на функцијата од страна на поранешни високи функционери на МВР и други физички лица и правни лица од Скопје, Куманово и Струмица. Како што соопштуваат од ЈОРМ, делата за кои се водат постапките се вршени во текот на 2014 и 2016 година. – Постојат основи на сомнение дека лицата вршеле влијание врз начинот на гласањето преку различни форми за време на изборите, со што ги сториле кривичните дела, појаснуваат од ЈОРМ. Во насока на целосно утврдување на фактичката состојба, како што стои во соопштението, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција презема дејствија на вршење проверки и прибавување на потребни известувања, податоци и докази.
| | веќе видена | слични

Вице Заев, братот на лидерто на СДСМ Зоран Заев, бил фатен како дели пари на Роми во Турското маало во Струмица, во замена за гласови и дека за ова постојат и црвсти докази во Обвинителството, пишува Нетпресс, повикувајќи се неофицијални извори во истрагата… Освен пари, Обвинителството за органзииран криминал и корупција, ги чешла и тендерите, преку кои наводно се финансирала изборната кампања на СДСМ, нудењето на разни услуги во замена за гласови, како и условувања при вработување. Порталот пишува дека и екс министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски бил вмешан во изборните измами и е еден од главните осомничени во истрагата. Извори од обвинителството за Нетпрес велат дека станува збор за сомнежи за нелегално финансирање на кампањата и корупција при изборниот процес, односно купување на гласови или влијание врз волјата на гласачите. Првичните сознанија на истражните органи се дека во прашање се илјадници гласови, а сумите достигнуваат и бројка од стотици илјади евра. Обвинителството соопшти дека ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Вице Заев, братот на лидерот на СДСМ Зоран Заев, и бившот министер во МВР од редовите на оваа партија, Оливер Спасовски, се осомничени за изборни измами во истрагите кои ги води Основното јавно обвинителство, објави порталот „Нетпрес“ повикувајќи се на извори во истрагата. Обвинителството вчера соопшти дека „спроведува предистражни постапки за утврдување на постоење на основи на сомневање за организирано извршени кривични дела против изборите и злоупотреби на службените овластувања во вршење на функцијата од страна на поранешни високи функционери на МВР и други физички и правни лица од Скопје, Куманово и Струмица“. -Делата за кои се водат постапките се вршени во текот на 2014 и 2016 година. Постојат основи на сомнение дека лицата вршеле влијание врз начинот на гласањето преку различни форми за време на изборите, со што ги сториле кривичните дела, соопштија од обвинителството. Како што објави порталот станува збор за сомненија за нелегално финансирање на кампањата и корупција при изборниот процес, односно ...
| | веќе видена | слични

Братот на лидерот на СДСМ и поранешниот технички министер за внатрешни работи и генерален секретар на Бихаќка се на листата осомничени во истрагата на обвинителството за организиран криминал поврзана со изборни измами, јавува Нептрес повикувајќи се на извори во Обвинителството. Според информациите, осомничените давале пари, условувале вработувања и делелe тендери за да се финансира партиската кампања за време на претседателските и парламентарните избори во 2014 година. Обвинителството откри дека истрагата е фокусирана на Струмица, Куманово и Скопје и дека во криминалот се вмешани поранешни функционери во МВР како и лица и фирми од овие градови Постојат основи на сомнение дека лицата вршеле влијание врз начинот на гласањето преку различни форми за време на изборите, со што ги сториле кривичните дела, појаснуваат од Јавното обвинителство. Уште во март минатата година обвинтиелите влегоа во општина Струмица каде ги запленија службените компјутери и повикаа на распит десетина лица. Веднаш по завршувањето на ...
| | веќе видена | слични

Инволвираност во изборни измами, обвинителството за гонење организиран криминал истражува кај поранешниот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, како и братот на лидерот на СДСМ, Вице Заев, објави порталот „Нетпресс“ повикувајќи се на свои из Инволвираност во изборни измами, обвинителството за гонење организиран криминал истражува кај поранешниот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, како и братот на лидерот на СДСМ, Вице Заев, објави порталот „Нетпресс“ повикувајќи се на свои извори од истрагата. Вчера обвинителството пак информираше дека, истражува изборен криминал поврзан со изборите во 2014 та и предвремените парламентарни што се одржаа лани. Во истрагата како што информираат од таму се опфатени поранешни полициски функционери како и други лица од Скопје, Куманово и Струмица. Според информации од истрагата, освен пари за глас, првичните сознанија на одат во насока дека се нуделе и други услуги, како вработување, местење тендери со кои пари ...
| | веќе видена | слични

Обвинителството вчера соопшти дека „спроведува предистражни постапки за утврдување на постоење на основи на сомневање за организирано извршени кривични дела против изборите и злоупотреби на службените овластувања во вршење на функцијата од страна на поранешни високи функционери на МВР и други физички и правни лица од Скопје, Куманово и Струмица“. „ Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ја известува јавноста дека работејќи континуирано на откривање и гонење на организираниот криминал и корупција, спроведува предистражни постапки за утврдување на постоење на основи на сомневање за организирано извршени кривични дела против изборите и злоупотреби на службените овластувања во вршење на функцијата од страна на поранешни високи функционери на МВР на РМ и други физички и правни лица од Скопје, Куманово и Струмица. Делата за кои се водат постапките се вршени во текот на 2014 и 2016 година. Постојат основи на сомнение дека лицата вршеле влијание врз начинот на гласањето преку ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Се делеле пари, се условувале на вработувања, се делеле тендери за финансирање на партиската кампања - вакви изборни нерегуларности во Струмица, Куманово и Скопје истражуваат обвинителите за организиран криминал. Обвинителството преку соопштение информираше дека се во тек повеќе предистражни активности кои треба да расветлат случаи на незаконско финансирање кампања и поткуп на гласачи за изборите во 2014та и 2016та година. Вклучени биле и поранешни функционери на МВР како и лица и фирми од овие градови. Постојат основи на сомнение дека лицата вршеле влијание врз начинот на гласањето преку различни форми за време на изборите, со што ги сториле кривичните дела, појаснуваат од Јавното обвинителство. Неофицијално, истрагата се однесува на купување илјадници гласови. Потрошени биле стотици илјади евра. Во март минатата година обвинителите влегоа во општина Струмица и одземаа службени компјутери а на распит повикаа 10 лица вработени во општинската администрација. Тогаш обвинителството соопшти дека се истражува ...
| | веќе видена | слични

Поранешни високи функционери на МВР и други физички и правни лица од Скопје, Куманово и од Струмица, се товарат за кривични дела против изборите Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција отворило предистражни постапки против поранешни високи функционери на Министерството за внатрешни работи и други физички и правни лица од Скопје, Куманово и од Струмица, кои се товарат за кривични дела против изборите. Лицата, чиј идентитет не се открива, се сомничат за злоупотреба на службените овластувања, а делата за кои се водат истрагите, како што соопштуваат од Јавното обвинителство, биле извршени во 2014 и во 2016 година. „Постојат основи на сомневање дека лицата вршеле влијание врз начинот на гласањето преку различни форми за време на изборите, со што ги сториле кривичните дела. Во насока на целосно утврдување на фактичката состојба, Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција презема проверки и прибавува потребни известувања, податоци и докази“, се вели во ...
| | веќе видена | слични

Освен пари за глас, првичните сознанија на истрагата одат во насока дека сега осомничените нуделе и други услуги, како вработување, местење тендери со кои пари потоа се финансирала кампањата. Поткуп на гласачи и влијание врз нивната волја, поранешни полициски функционери и административци во Скопје, Куманово и Струмица се под истрага на обвинителството за гонење организиран криминал. Од обвинителството не откриваат која партија им е предмет на истрага, неофицијално пак Алфа дознава дека се истражува дали СДСМ купувале гласови за изборите. Според организиран, сомнежите одат во насока дека осомничените давале пари на гласачи за на гласачкото ливче да го заокружат кандидатот кој тие им го кажале, за што биле потрошени неколку стотици илјади евра. Малверзации се правеле за време на локалните и претседателските избори во 2014 година, како и за предвремените парламентарни во 2016 година. Освен пари за глас, првичните сознанија на истрагата одат во насока дека сега осомничените нуделе и други услуги, како ...
| | веќе видена | слични

ПОРАДИ ЗЛОУПОТРЕБА И ИЗБОРНИ НЕРЕГУЛАРНОСТИ Поради злоупотреба на службените овластувања и изборни нерегуларности Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција спроведува предистражни постапки против функционери во МВР и други правни и физички лица. "Поради постоење на основи на сомневање за организирано извршени кривични дела против изборите и злоупотреби на службените овластувања во вршење на функцијата од страна на поранешни високи функционери на МВР на РМ и други физички и правни лица од Скопје, Куманово и од Струмица, ОЈО спроведува предистражна постапка. Делата за кои се водат постапките се вршени во текот на 2014 и 2016 година. Постојат основи на сомнение дека лицата вршеле влијание врз начинот на гласањето преку различни форми за време на изборите, со што ги сториле кривичните дела", стои во соопштението. Во насока на целосно утврдување на фактичката состојба, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција презема дејства на вршење проверки ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев и претседател на СДСМ изрази увереност во победата на кандидатот на владејачката коалиција Стево Пендаровски на претстојните ...
сите 243 | | | веќе видена

Вчерашното соопштение на Министерството за правда во кое беше наведено дека законот за јавно обвинителство со кое се одредува идниот статус на Специјалното ...
сите 175 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ денеска изјави дека власта нема да исполни ниедно барање на опозицијата и ги повика граѓаните да не ги ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЈОРМ: Поранешни функционери на МВР под истрага за изборни нерегуларности

Од:
До кого (е-маил):
Порака: