Познат е победникот на 30 јубилејно издание на Макфест

4 копии

Победничката на годинешното јубилејно издание на фестивалот „Макфест“, Бојана Атанасовска, изјави дека победата ја прославува со новиот сопруг, Васко Скендеровски, селектор на репрезентацијата во мал фудбал (футсал). Славам во Берлин. Победата на ’Макфест’ деновиве ќе ја прославам и со моите најблиски и пријателите во Скопје. Планирам дел од парите да ги потрошам на журка. Ќе побарам од друштвото да ми свири на увце со виолини, како во песната ’Диви цветови’, а дел ќе инвестирам во музика – изјави Атанасовска за „Вест“ од Германија. Ова е втор брак и на Бојана и на нејзиниот сопруг.
| | веќе видена | слични

„Ќе ви откријам една мала тајна: мојата најголема љубов, мојот сопруг, реши да ја промовираме песната тука и не згреши“, изјави победничката на 30. јубилејно издание на фестивалот на забавни мелодии во Штип Поп-пејачката Бојана Атанасовска имаше триумфален кам-бек на домашната поп-сцена. Интерпретацијата на композицијата „Диви цветови“, чиј автор е Горјан Стојановски, кој ги направи музиката и текстот, а за аранжманот се погрижи Бојана, и' го донесе првото место на неодамна одржаниот јубилеен 30. фестивал на забавни мелодии „Макфест 2015“. Покрај статуетата, Бојана „заработи“ и 10.000 евра парична награда. „Емотивно сум врзана за овој фестивал бидејќи тука започна мојата кариера. Многу убави моменти од „Макфест 2003“ имав во мојата кариера, многу сум среќна и особено оваа година ми е чест што пеев во придружба на Ревискиот оркестар на МРТ. Секоја песна звучеше поинаку, магично и пополно“, ни изјави возбудено Бојана по прогласувањето. Ова е втора победа на „Макфест“ за Бојана, која во 2003 година на 19- ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На Бојана за сето време зад сцената друштво и правеше и новиот дечко, бизнисменот Васко Скендеровски, кого пејачката за прв пат го претстави во јавноста после неколку месеци криење на врската. Васко инаку е селектор на репрезентацијата за мал фудбал (футсал), а по потекло е од Тетово. Двојката веднаш по завршувањето на фестивалот замина во Берлин каде присуствуваше на големот финале на Лигата на шампиони, во кое силите си ги измерија Барселона и Јувентус 30. јубилејно издание на овогодишниот фестивал на забавни мелодии Макфест го одбележа победата на Бојана Атанасовска, која триумфираше со песната "Диви цветови#. Победа не очекував, но очекував некоја награда, затоа што многу верував во оваа песна и ете, пресреќна сум. Времето ќе покаже дали песната ќе стане хит, но сметам дека оваа песна има голем потенцијал да биде песна која ќе остане, што е за мене најважно. После подолга пауза, оваа победа ми дава голем мотив и поттик да работам многу повеќе и да дадам нови песни. Задоволна сум од целокупниот проект што ...
| | веќе видена | слични

ПОП-ПЕЈАЧКАТА БОЈАНА АТАНАСОВСКА ПОБЕДИ НА ЈУБИЛЕЈНИОТ "МАКФЕСТ" ВО ШТИП Поп-пејачката Бојана Атанасовска викендов славеше две победи. Победата на јубилејниот "Макфест" во петокот во Штип, и завчера победата на омилениот фудбалски клуб Барселона во Берлин кој ја освои титулата европски клупски првак по натпреварот со Јувентус. И двете победи ги прослави во друштво на новиот сопруг Васко Скендеровски, селектор на репрезентацијата во мал фудбал (футсал). На финалето во Домот на културата "Ацо Шопов" беше збунета дека освои Гран-при и парична награда од 10.000 евра, а пак новинарите беа збунети од нејзината изјава по победата, дека победничката песна "Диви цветови" ја испеа на фестивалот по желба на сопругот. Иако беше љубезна со медиумите, нејзиниот нов животен партнер ги избегнуваше фоторепортерите сè додека таа и останатите победници не ја пресекоа славеничката торта. Тогаш двојката дозволи да се фотографира, ама не беше спремна да ја раскаже својата приказна. Затоа пак пејачката завчера кога ја ...
| | веќе видена | слични

30. јубилејно издание на Макфест го одбележа победата на Бојана Атанасовска и песната ”Диви цветови” . Како второпласиран заврши Панче Илиев и композицијата ”Кој што ме чуе да пејам” , а на третата позиција е Евгенија Чанчалова со песната ”Миг до вечноста”. Штип би благодарам многу. Ми значи оваа победа, рече Атанасовска веднаш по прогласувањето. За разлика од минатата година, фондот на наградите е преполовен, односно сумите изнесуваат 10 илјади евра за првото, 7 илјади евра за второто и 5 илјади евра за третото место.
| | веќе видена | слични

Веќе констатиравме дека на годинешниот пролетен „Макфест“ (бидејки со децении се одржуваше во вториот викенд во октомври, имаше не малку, премалку вистински пејачки имиња. Имаше – шепкачи, лица кои имаат желба да се бават со музика, но скоро воопшто вистински професионалци. Чест на исклучоците, секако. Своевремено „Макфест“ беше синоним на квалитет – ако не се појавиш на тој фестивал исто како да не постоиш…А, кој се има учествувано и победувано е за антологија…Последните години пак на фестивалот во Штип учествуваат почетници…А, порано имаше и вечер на дебитанти па сите кои почнуваа да пеат или пробуваа да видат „дали ќе ги биде“ имаа своја вечер, а оние сериозните кои веќе ја имаа избрано музиката за своја професија се натпреваруваа посебно… И, да не одиме во детали, на фестивалот за кој многумина го споредуваат со „Сан Ремо“ – само не ми е јасно дали се глуви или не виделе и слушнале како тоа во малото италијанско гратче звучи и изгледа – години наназад изостануваат најбитните пејачки имиња како што се: ...
| | веќе видена | слични

Официјалниот сајт на „Макфест“ ги објави поените од синоќешната финална вечер, каде победничката нумера „Диви Цветови“ на Бојана Атанасовска и второпласираната нумера „Кој што ме чуе да пеам“ на Панче Илиев и Илија Кикиритков имаат ист број гласови. Ова предизвика конфузија меѓу дел од натпреварувачите, но и публиката која го следеше фестивалот. (Фото: makfest.mk) Меѓутоа од оваа година има нов правилник, а тоа е во случај ако некој од учесниците има ист број поени, но едниот од нив има повеќе гласови од телевоутингот, тогаш предвид се земаат гласовите од телевоутингот и така се одлучува победникот. Синоќа Бојана од жири-комисијата освоила шест поени, но од телевоутингот 12, додека Панче и Илија од жири-комисијата имале осум поени, а од телевоутингот 10. Во овој случај според правилникот, Атанасовска е победничка на фестивалот. (Фото: Телеграф.мк/Влатко Перковски) Во случај на ист број гласови и од жири-комисијата и ист гласови од телевоутингот, тогаш за победникот одлучува директорот на фестивалот со т.н. ...
| | веќе видена | слични

Второто место за Панче Илиев за песната „Кој што ме чуе да пеам“, додека третото место го освои Евгенија Чанчалова за композицијата „Миг од вечноста“ Победник на јубилејното 30. издание на „Макфест“ е Бојана Атановска со композицијата „Диви цветови“. Второто место заврши во рацете на Панче Илиев за песната „Кој што ме чуе да пеам“, додека третото место го освои Евгенија Чанчалова за композицијата „Миг од вечноста“. - Штип ви благодарам многу, ми значи оваа победа - беше кусата изјава на Атанасовска после прогласувањето на нејзината победа. Очигледно на Бојана добри и годи новата љубов. Таа во Штип е во друштво на нејзиното момче, Васко Скендеровски кого пејачката успешно го крие од очите на јавноста. Бојана ќе ја понесе и главната парична награда во износ од 10.000 евра, додека второ и третонаградениот ќе добијат 7.000 евра, односно 5.000 евра. Наградата за сценски настап доби младиот пејач Виктор Апостоловски, наградата за најдобра интерпретација замина во рацете на Ѓоко Таневски, наградата за најдобар ...
| | веќе видена | слични

Останато

За неа тврдат дека е внука на рускиот олигарх која разговарала со Штрахе во вилата на Ибица. Идентитетот на жената која ја глумела внуката на рускиот олигарх ...
сите 207 | | | веќе видена

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на Големото национално собрание на Република Турција, Мустафа ...
сите 239 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Познат е победникот на 30 јубилејно издание на Макфест

Од:
До кого (е-маил):
Порака: