Албанија:Полицијата презеде контрола над дилерското дувло Лазарат


Албанија:Полицијата презеде контрола над дилерското дувло Лазарат Албанската полиција соопшти дека заплениле огромни количини марихуана и тешко оружје што го користеа дилерите, откако воспоставија контрола над дилерското дувло – селото Лазарат во јужниот дел од земјата. Во полициското соопштение издадено денеска се наведува дека полицијата извршила претреси во 130 куќи и други објекти во селото и оти биле запленети и уништени 23,4 тони марихуана и над 81.000 садници канабис, како и четири лаборатории за производство на дрога. Во полициското соопштение се додава дека била запленета и поголема количина оружје, вклучувајќи ракетни минофрлачи, тешки митралези и снајперски пушки. Вкупно 15 лица се уапсени под сомнение дека се членови на дилерската банда. Околу 800 полицајци на почетокот на неделата беа испратени во Лазарат, село во јужна Албанија што се наоѓа на околу 230 километри јужно од престолнината Тирана во настојување на властите да се прекине со беззаконието во тоа село и да им се стави крај на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Полициската акција во селото Лазарат, која почна минатата недела и се уште трае, предизвика скок на цената на тоа наркотично средство на грчкиот нарко-пазар. Извори од Генералната управа на грчката полиција потврдиле дека грчките агенти од анти дрога секторот веднаш забележале дека цената на марихуаната пораснала на домашниот пазар. Врз тоа секако влијание имаат и зајакнатите мерки на контрола на грчко-албанската граница, која ја надлетуваат и хеликоптери на грчката полиција. Сепак, колкава е сегашната цена не се наведува. Според последните информации од албанската полиција во селото Лазарат уништени се 40 тони марихуана и хашиш, над 120 илјади стебла на марихуана а запленет е цел арсенал оружје и муниција. Акцијата сеуште трае и се контролира секој објект во селото, како и пошироката територија. Акција на октривање насади со марихуана и нивно уништување се проведува и во други делови на земјата.
| | веќе видена | слични

Грчките медиуми пренесувајќи информации од полицијата обвјавија дека по големата акција на албанската полиција во селото Лазарат цената на марихуаната во Грција скокнала, без да пренесат детали за колку. Медиумите пишуваат и дека влијание имало и зајакнатите мерки на контрола на грчко-албанската граница, која ја надлетуваат и хеликоптери на грчката полиција. Акцијата која им нанесе огромен удар на криминалните организации од регионот кои се бавеа со трговија на дрога, ќе предизвика недостаток и ќе ја зголеми цената на дрогата како во Македонија така и во земјите каде што албанската марихуана се продаваше или пак транзитираше, објави Вечер . Акцијата во Лазарат предизвика огромен интерес како во Албанија, така и во Македонија, Грција и Италија, земји низ кои минува и каде се продава марихуаната од ова село. Проценките се дека во Лазарат годишно се произведуваат меѓу 700 и 900 тони марихуана со исклучително добар квалитет кој им носи профит од околу 4 милијарди евра годишно на криминалните организации во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Акцијата која им нанесе огромен удар на криминалните организации од регионот кои се бавеа со трговија на дрога, ќе предизвика недостаток и ќе ја зголеми цената на дрогата како во Македонија така и во земјите каде што албанската марихуана се продаваше или пак транзитираше, пишува Вечер . Акцијата во Лазарат предизвика огромен интерес како во Албанија, така и во Македонија, Грција и Италија, земји низ кои минува и каде се продава марихуаната од ова село. Проценките се дека во Лазарат годишно се произведуваат меѓу 700 и 900 тони марихуана со исклучително добар квалитет кој им носи профит од околу 4 милијарди евра годишно на криминалните организации во регионот и во ЕУ. Во Лазарат не може да се купи еден килограм марихуана, но може да се купи еден тон секој ден во годината по цена од 500 евра па нагоре.
| | веќе видена | слични
14 копии

По петдневна пресметка со криминалните банди албанската полиција воспостави контрола врз селото Лазарат, познато како фабрика за марихуана. Во селото повеќе не се слушаат пукотници, но и понатаму продолжуваат претресите на куќите и други објекти во кои полицијата наоѓа скриена дрога. Според полициски извештаи уништени се над 23 тони марихуана и хашиш, околу 80 илјади стебла на ова растение, запленета е поголема количина на оружје, минофрлачи, снајпери, лесни и тешки митралези, антитенковски гранати, откриени четири лаборатории за преработка на дрога, уаспени петнаесетина опасни криминалци. Дел од нарко босовите сепак успеале да ѝ избегаат на полицијата. Вредноста на уништената дрога се движи од 37 до 40 милиони евра. Во акцијата на полицијата во селото, кое цели две децении беше нарекувано фабриката за марихуана, република на дрогата, мека на дрогата, беа вклучени илјада полицајци, пет оклопни и 60 други полициски возила, два хеликоптера. Во последните два дена од акцијата се вклучија и италијански ...
| | веќе видена | слични

Албанските полициски сили ја презедоа контролата врз селото Лазарат кое е центар за производство на марихуана. Во рамките на операцијата се уапсени 14 лица, осомничени за оружени напади врз полициските сили, за одгледување канабис, спречување на службени лица и за уништување на имот. Медиумите во Албанија соопштуваат дека дел од останатите кои пукаа кон полицијата се смета дека го напуштиле селото. Во меѓувреме жителите на Лазарат и понатаму самите ги палат парцелите со марихуана и складираните количини. Досега се уништени над 8о илјади корени и околу 23 тони марихуана. „Упатувам силен и јасен повик до главниот републички обвинител да се ангажира себе и сите здрави сили околу него и да се оди до крај во втората фаза од оваа операција. Тоа е расветлување и казнување на целата оваа долгогодишна криминална дејност, сè до запленување на последната валкана пара и богатство стекнати на овој начин врз грбот на обичните луѓе кои биле претворени во робови и врз грбот на цела Албанија. Овие криминалци треба да го ...
| | веќе видена | слични

По ставањето под целосна контрола на селото на марихуаната Лазарат, по петдневна пресметка со криминалните банди со што фактички „престана и бракот меѓу криминалот и политиката во Албанија”, властите во Тирана ќе преземат законски мерки за да се блокира секоја пара стекната на црно со шверцот со дрога и криминал во Лазарат и пошироко. Ова го изјави во петокот албанскиот премиер Еди Рама, поздравувајќи ја акцијата на полицијата. „Цели пет дена се војуваше со криминалците и сега контролата во Лазарат е целосна”, додаде Рама, кој ја изнесе оценката дека самопрогласената република на марихуаната беше срам за Албанија. Според него, сега следи законската пресметка со оние кои пукаа врз полицијата, како и со оние кои се огрешија на законот поради одгледување и шверц со дрога. Премиерот на Албанија особено изрази задоволство што нема загинати во акцијата во Лазарат и покрај вооружената пресметка. Тој упати остри критики на судскиот систем заради доцната пресметка со криминалните банди и побара од Јавното ...
| | веќе видена | слични

Ова го изјави во петокот албанскиот премиер Еди Рама, поздравувајќи ја акцијата на полицијата. „Цели пет дена се војуваше со криминалците и сега контролата во Лазарат е целосна", додаде Рама, кој ја изнесе оценката дека самопрогласената република на марихуаната беше срам за Албанија. Според него, сега следи законската пресметка со оние кои пукаа врз полицијата, како и со оние кои се огрешија на законот поради одгледување и шверц со дрога. Премиерот на Албанија особено изрази задоволство што нема загинати во акцијата во Лазарат и покрај вооружената пресметка. Тој упати остри критики на судскиот систем заради доцната пресметка со криминалните банди и побара од Јавното обвинителство подинамична законска пресметка со оние кои се огрешија на законот.
| | веќе видена | слични

Повеќе од 10 тони марихуана се запалени и потоа уништени во Лазарат, во Албанија, кадешто веќе три дена трае опсежна полициска акција. Во акцијата учествуваат околу 800 полицајци, кои во понеделникот тргнаа во акција во „кралството на марихуаната“, како што го нарекуваат местото Лазарат, оддалечено повеќе од 200 километри од Тирана. Дополнителни полициски сили биле упатени во Лазарат вчера, еден ден откако биле осомничени за одгледување на марихуана во текот на рацијата полицајците биле нападнати со бомби и минофрлачи и митралези. Полицијата претходно навела дека се уапсени шест лица заради учество во судирите и заради напади на една телевизиска екипа. Во Лазарат живеат околу 2200 луѓе, тоа е најголемиот центар за производство на канабис. Се верува дека годишно произведува околу 900 канабис со вредност од 4,5 милијарди иевра, што е износ кој одговара на половината од бруто домашниот производ на земјата. Изминатите недели албанските власти отворија сопфатна акција со цел искоренување на производството на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По петдневни борби меѓу полициските специјални сили во Албанија и организираните криминални банди во селото на дрогата, Лазарат, јужна Албанија, албанското МВР воспостави контрола над целата област, соопштија албанските полициски служби. „Во обидот за воспоставување контрола над селото, во четвртокот во попладневните часови, албанската полиција вклучи над 800 полицајци придружувани од оклопни возила и два хеликоптери”, соопштија од албанското МВР. За време на полициската акција биле уапсени поголем дел од главните организатори на производството и трговијата со дрога во селото што беше надвор од државната контрола цели 22 години , а кое често во медиумите беше нарекувано и републиката на дрогата . Полицијата, за време на акцијата во Лазарат, уништила 23, 5 тони дрога, десетици илјади корени засадена марихуана , а пронашла и две големи лаборатории за преработка на дрогата. Албанските медиумите, пак, информираат дека во селото се уште има кримниногени групи, и дека жителите живеат во страв. Весникот „,Мапо”, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кандидатот за претседател, Стево Пендаровски денеска се повлече од учеството во Комитетот за интеграција на Република Северна Македонија во НАТО Алијансата. ...
сите 159 | | | веќе видена

Руската авиокомпанија „Аерофлот“ ќе ја откаже до ноември нарачката на 20 авиони „Боинг 737 Макс“, освен ако компанијата Боинг може да и гарантира безбедност на ...
сите 239 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска-Давкова, вчера оствари средба со граѓаните во општина Крива Паланка и разговараше со нив за енормното загадување ...
сите 134 | | | веќе видена

За само неколку дена, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, три пати остро ја нападна Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, споменувајќи мафијашко и рекетарско ...
сите 226 | | | веќе видена

Сончево со мала до умерена облачност, најавува УХМР за утре. Ќе дува слаб до умерен, а во западните делови до засилен ветер од западен правец. Прогноза за ...
сите 194 | | | веќе видена

,,Во Венецуела има над 20 000 кубански војници на важни локации . И навистина владеат. Имаме и колумбиски герилци , бунтовници кои контролираат делови ан ...
сите 145 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Албанија:Полицијата презеде контрола над дилерското дувло Лазарат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: