Нимиц искаран од Коѕијас: Дали медијаторот ќе подлегне на грчките притисоци


Грчките власти му испратија досега најсеризно предупредување на посредникот Метју Нимиц поврзана со спорот за името со нашата земја.Пораката беше упатена преку министерот за надворешни работи Никос Коѕијас кој телефонски порача да не се меша или на било кој начин да ја коментира грчката политика и да ја опишува на погрешен начин. Грчките власти се револтирани за она што го говореше посредникот за време на посетата на Скопје и средбата со министерот Никола Димитров дека македоскиот идентитет не смее да биде загрозен и дека никој нема право да го оспорува. Овие ставови Нимиц ги повтори и на интерјуто за „еуроњус“ каде нагласи дека идентитетските прашања се многу важни, за, како што не нарече северниот сосед и дека времето не е наша страна и дека не може да предвиди што ќе се случува со владите во Атина и Скопје кои може да се сменат. Затоа најлошото сценарио вели тој е доколку преговорите се одолговлекуваат. Се чини дека меѓународниот фактор е најзаинтересиран да се најде решение за билатаралниот спор. Таква ...
| | веќе видена | слични
3 копии

За сите отворени прашања во рамките на преговорите ќе разговараат шефовите на дипломатиите на двете земји Никола Димитров и Никос Коѕијас, изјави портпаролот на грчката влада во однос на тоа што ќе се најде на масата разговори на двајцата министри за надворешни работи на нивната следна средба, јавува дописникот на МИА од Атина. Одговарајќи на новинарско прашање, на вчерашниот брифинг, во врска со ставот на грчкиот претседател и други политичари во Грција дека се неопходни и измени во македонскиот Устав, Димитрис Ѕанакопулос, потенцира дека е потребна промена на уставното име, но и ревизија на евентуални одредби во Уставот кои алудираат на иредентизам. „Сакаме сложено име коешто ќе важи за сите и ќе биде за севкупна употреба. За да важи за сите, предуслов е промена на уставното име на соседот. Без промена на уставното име на соседот, не може да биде исполнет предусловот да важи за сите. Промена на уставното име за да биде правно исправно, бара и промени на Уставот на соседната земја“, вели Димитрис ...
| | веќе видена | слични

Сложено има за севкупна употреба, но и ревизија на евентуални одредби во Уставот кои алудираат на иредентизам е ставот на грчкиот претседател и дел од политичарите во земјата. Ова вчера го соопшти портпаролот на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос, одговарајќи на новинарски прашања. „Сакаме сложено име кое што ќе важи за сите и ќе биде за севкупна употреба. За да важи за сите, предуслов е промена на уставното име на соседот. Без промена на уставното име на соседот, не може да биде исполнет предусловот да важи за сите. Промена на уставното име за да биде правно исправно, бара и промени на Уставот на соседната земја. Ако постојат одредби во Уставот на соседната земја, кои би можеле да упатуваат на иредентизам, ќе треба и тие да се ревидираат“, изјави Ѕанакопулос. Во македонскиот државен врв по ова прашање владее целосна конфузност.Премиерот Заев вели дека ќе нема уставни измени и дека името мора да оди на референдум, додека пак ДУИ смета дека сите одлуки мора да ги донесе Собранието.Артан Груби од САД се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од грчката Влада велат дека за сите отворени прашања во рамките на преговорите ќе разговараат министрите за надворешни работи, Никола Димитров и Никос Коѕиас на нивната следна средба.Одговарајќи на новинарско прашање, на вчерашниот брифинг, во врска со ставот на грчкиот претседател и други политичари во Грција дека се неопходни и измени во македонскиот Устав, Димитрис Ѕанакопулос, потенцира дека е потребна промена на уставното име, но и ревизија на евентуални одредби во Уставот кои алудираат на иредентизам.„Сакаме сложено име кое што ќе важи за сите и ќе биде за севкупна употреба. За да важи за сите, предуслов е промена на уставното име на соседот. Без промена на уставното име на соседот, не може да биде исполнет предусловот да важи за сите. Промена на уставното име за да биде правно исправно, бара и промени на Уставот на соседната земја"- вели Димитрис Ѕанакопулос.Тој рече дека ако постојат одредби во Уставот на соседната земја, кои би можеле да упатуваат на иредентизам, ќе треба и тие да се ревидираат.На ...
| | веќе видена | слични

На 15 и 16 фебруари во Софија, каде што министрите за надворешни работи и земјите кандидати на ЕУ ќе одржат неформална средба, шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, најверојатно ќе ги започнат формалните преговори за спорот за името. Сето она што се случуваше до сега, вклучувајќи ја и неформалната спектакуларна средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас на форумот во Давос, беше само загревање. Вистинските преговори почнуваат оваа недела. Средбата Димитров – Коѕијас во Софија ќе се одржи под покровителство на медијаторот на ООН Метју Нимиц, а тоа е уште една потврда дека почнуваат суштинските преговори за името. Атина по втор пат, после објавата на седумте точки на Нимиц, јасно и гласно ја обзнани својата преговарачка позиција. Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос повтори дека Македонија мора да направи уставни промени, за, како што вели, да се отстранат иредентистичкиоте позиции. - За да постои решение на прашањето за името, оваа земја, која за жал во ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Димитров и Коѕијас ќе разговараат за сите отворени прашања во рамките на преговорите, изјави портпаролот на грчката влада во однос на тоа што ќе се најде на маса во текот на разговорите меѓу двајцата министри за надворешни работи на нивната следна средба, јавува дописникот на МИА од Атина.Одговарајќи на новинарско прашање, на вчерашниот брифинг, во врска со ставот на грчкиот претседател и други политичари во Грција дека се неопходни и измени во македонскиот Устав, Димитрис Ѕанакопулос потенцира дека е потребна промена на уставното име, но и ревизија на евентуални одредби во Уставот што алудираат на иредентизам.„Сакаме сложено име што ќе важи за сите и ќе биде за севкупна употреба. За да важи за сите, предуслов е промена на уставното име на соседот. Без промена на уставното име на соседот не може да биде исполнет предусловот да важи за сите. Промената на уставното име, за да биде правно исправна, бара и промени на Уставот на соседната земја“, вели Ѕанакопулос.На прашањето дали тоа се однесува само на името, ...
| | веќе видена | слични

Во пресрет на најавените средби следнава недела меѓу шефовите на дипломатиите Димитров и Коѕијас, Атина повторно потсетува - за решение на името неопходни се уставни промени, изјави владиниот портпарол Димитрис Ѕанакопулос, пресликувајќи ги веќе апсолвираните ставови на Коѕијас и претседателот Павлопулос. Тој потенцира дека Димитров и Коѕијас ќе разговараат за сите отворени прашања, вклучително и ревизија на евентуалните одредби на Уставот, кои алудираат на иредентизам. - Сакаме сложено име кое што ќе важи за сите и ќе биде за севкупна употреба. За да важи за сите, предуслов е промена на уставното име на соседот. Без промена на уставното име на соседот, не може да биде исполнет предусловот да важи за сите. Промена на уставното име за да биде правно исправно, бара и промени на Уставот на соседната земја, вели Димитрис Ѕанакопулос, а на прашањето дали тоа се однесува само на името, одговара дека тоа е нешто за кое ќе се разговара во рамките на преговорите, но и дека „ако постојат одредби во Уставот на ...
| | веќе видена | слични

Сакаме сложено име кое што ќе важи за сите и ќе биде за севкупна употреба – порача портпаролот на грчката Влада Димитрис Ѕанакопулос. Ова ќе значи и измена на Уставот, дополни Ѕанакопулос, бидејќи според него ревизијата на евентуални одредби во Уставот на Македонија е потребна бидејќи алудираат на иредентизам. „Сакаме сложено име кое што ќе важи за сите и ќе биде за севкупна употреба. За да важи за сите, предуслов е промена на уставното име на соседот. Без промена на уставното име на соседот, не може да биде исполнет предусловот да важи за сите. Промена на уставното име за да биде правно исправно, бара и промени на Уставот на соседната земја. „Ако постојат одредби во Уставот на соседната земја, кои би можеле да упатуваат на иредентизам, ќе треба и тие да се ревидираат“, вели Димитрис Ѕанакопулос - портпаролот на грчката Влада Со сличен став е и грчкиот претседател Прокопис Павлополус кој бара уставни промени, отстранување на иредентистичките позиции , а потоа и решение на проблемите и евроатланска ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас ќе разговараат за сите отворени прашања на земјите кои ги претставуваат. Ова го најави портпаролот на грчката влада прашан, кои ќе бидат темите кои ќе бидат опфатени на следниот состанок меѓу министрите за надворешни работи. Во врска со ставот на грчкиот претседател и другите политичари во Грција, дека се неопходни уставни промени во Македонија, портпаролот на грчката влада, Димитрис Ѕанакопулос истакна дека е неопходно да се промени уставното име, но и да се разгледаат одредбите од Уставот кои алудираат на иредентизам. Интензивирање на средбите на министерско ниво најавија и премиерите на двете соседни земји, по состанокот во Давос, Швајцарија.
| | веќе видена | слични

Ни добрата волја од македонската Влада за грчкиот претседател Прокопис Павлопулос ништо не значи, кој уште еднаш побара прво да се да се искорени иредентизмот, а потоа решение на проблемите и евроатланска интеграција. Македонскиот Устав трн во око за грчките челници. Ни добрата волја од македонската Влада за грчкиот претседател Прокопис Павлопулос ништо не значи, кој уште еднаш побара прво да се да се искорени иредентизмот, а потоа решение на проблемите и евроатланска интеграција. - Да се најде решение за името на овие две земји, кое за жал постои во нејзиниот Устав, и затоа мора да се промени тој, вели Павлопулос. За Грците најголема мака се членовите 3 и 49 од македонскиот Устав во кои стои дека територијата на Македонија е неделива и неотуѓива ,а границата е неповредлива. Но и дека Републиката ќе се грижи за положбата и правата на припадниците на македонскиот народ во соседните земји и за иселениците од Македонија, го помага нивниот културен развој и ги унапредува врските со нив, во овие два члена ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Уште едно чудо го обележало настанот со Нотр Дам, катедралата која настрадала во катастрофалниот пожар.Пчелите, околу 180.000, кои живееле во кошници на кровот ...
сите 808 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Вмро-Дпмне и Коалицијата, Гордана Силјановска Давкова гостуваше во емисијата Еден на Еден и ги покажа своите танцувачки ...
сите 80 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 109 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 121 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нимиц искаран од Коѕијас: Дали медијаторот ќе подлегне на грчките притисоци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: