Македонските ракометари подобри од Исланд


Македонската ракометна репрезентација забележа победа над Исланд во првиот од двата дуели во квалификациите за Европското првенство во Хрватска, што ќе се одржи следната година. На средбата од 3.коло во квалификациската група 4, одигран во преполната арена на СЦ "Борис Трајковски" во Скопје, репрезентацијата на Македонија го победи Исланд со 30-25 (полувреме 15-13). Најефикасен во редовите на црвено-жолтите беше капитенот Кирил Лазаров со 11 постигнати голови, додека Филип Талевски постигна 5, а Стојанче Стоилов и Филип амиркуловски по 4 гола. Со оваа победа Македонија се проби на првото место на табелата со вкупно четири бода, колку што има и второ пласираната Украина која вчера ја победи Чешка со 26-23. Селекциите на Исланд и Чешка досега освоија по два бода. Веќе претстојниот викенд ќе се играат средбите од 4.коло, и тоа, во сабота дуелот Чешка - Украина, додека натпреварот Исланд - Македонија е во недела од 19 часот и 45минути. Натпреварот беше и деби за шпанскиот стратег Раул Гонзалез на кормилото на ...
| | веќе видена | слични

Селекторот на украинската ракометна репрезентација Виталиј Андронов уште отсега прави планови за можеби решавачкиот меч од квалификациите за ЕП 2018 против Македонија што неговите пулени ќе го играат на домашен терен. Тој меч е од претпоследното петто коло во квалификациската група, а ќе се игра на 15 јуни. Украина ќе ги почне подготовките за овој меч на 3 јуни, а предвидува и тест-средби со Белорусија и со Турција. - Имаме фантастична група. Фаворити за пласман на ЕП ќе бидат оние селекции кои ќе обезбедат барем еден бод на гостување. Лошо е што ние имаме негативна гол разлика. Примарна задача ни е победа дома против Македонија. Мислам дека тимовите ќе се борат за секоја топка, затоа што секоја изгубена топка ќе биде можеби кобна – вели селекторот на Украина. Во групата 4 во која покрај Македонија и Украина се и Исланд и Чешка, во досегашните четири кола секој од тимовите победуваше дома, а губеше на гости, така што бодовната состојба е изедначена, а пласманот на табелата е исклучиво според гол разликата. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонската машка ракометна репрезентација го загуби реванш-дуелот со селекцијата на Исланд со 29-30 (16-16) во 4-то квалификациско коло за пласман на Европското првенство (ЕП) во Хрватска 2018 година. Избраниците на македонскиот селектор Раул Гонзалес ја имаа иницијативата во првата половина од првото полувреме, кога со ефикасна игра во нападот стигнаа до предност од 10-7. Но потоа на сцена стапи бековската линија на Исланд, која со серијата голови на Олафур Гудмундсон и на Рунар Карасон ја анулира негативата и ја презеде контролата врз резултатот. А како клуч на својата победа, Исланѓаните ја посочија цврстата и целно поставена одбрана над најдобриот македонски ракометар Кирил Лазаров.По одигрувањето на натпреварите од 4-то коло, групата четири и понатаму е најнеизвесната во квалификациите. Со изедначен број бодови на сите четири селекции, кои имаат по четири бода од двете победи на домашен терен и двата пораза во гости, додека, пак, селекциите на Шпанија, Германија и на Шведска со четири победи во ...
| | веќе видена | слични

Македонската ракометна репрезентација и на второто гостување во квалификациите за пласман на европскиот шампионат во 2018 година доживеа пораз и тоа во Рејкјавик кај Исланд со 30-29 иако впечаток е дека можевме многу повеќе да извлечеме од овој дуел. Во најголемиот дел од средбата бевме рамноправни со „рибарите“, но Гудмунсон, Палмарсон, Сигурдсон и компанија успеаа да се изборат за минимална победа и да ја направат нашата група 4 уникатна, бидејќи сите четири селекции (Македонија, Исланд, Чешка и Украина) имаат по четири бода. Од секој пораз може доста да се научи, а тоа многу добро го знае и ветеранот Борко Ристовски кој вчера беше еден од нашите најдобри поедници со 15 интервенции. Тој генерално е задоволен од нашата игра и верува оти на крајот ќе ја оствариме целта и ќе се пласираме на ЕП во Хрватска. -Ние дојдовме да одиграме добар натпревар и по победа. До одреден степен тоа го направивме, меѓутоа во финишот изгубивме сили како во одбраната така во нападот, па резултатот е тој што е, пораз од еден гол. ...
| | веќе видена | слични
12 копии

РАКОМЕТ Македонската ракометна репрезентација доживеа минимален пораз од Исланд со 30:29 во четвртото коло од квалификациите за Европското првенство кое ќе се одржи на почетокот од идната година во Хрватска.Во Рејкјавик, избраниците на селекторот Раул Гонзалес синоќешниот меч го загубија пред се поради послабото издание во второто полувреме откако по првото иако го контролираа резултатот сепак, на крајот немаше предност заврши израмнето 16:16.Кире Лазаров со осум голови беше најефикасен во црвено жолтиот состав, Дејан Манасков постигна седум, а Филип Миркуловски шест погодоци6. Голманот Борко Ристовски повторно беше одличен со 12 одбрани.По четири одиграни натпревар во групата четири сите репрезентации собраа по четири бодови. Поради подобрата гол разлика, Чешка е лидер пред Македонија, Исланд и Украина.Од тука во последните две кола ќе се решава кои две репрезентации ќе играат на континенталниот собир во Хрватска. Македонија на петиот меч повторно ќе гостува кај Украина на 15.јуни, додека три дена подоцна ...
| | веќе видена | слични

Македонската ракометна репрезентација претрпе минимален пораз на гостувањето кај Исланд (29-30) и пропушти голема шанса да направи чекор кон пласман на завршницата од Европското првенство 2018 што ќе се одржи во Хрватска. По четири одиграни натпревари Македонија има две домашни победи и два гостински порази. Во 4. квалификациска група со ист биланс се и останатите три селекции Чешка, Исланд и Украина. И тие имаат по две победи дома и по два пораза на гости, односно, сите четири репрезентации имаат по четири бода. Според тоа, гол-разликата е клучна за распоредот на табелата. Чешка е прва со најдобра гол-разлика (114-104), а Македонија е втора со 114-111. Исланд е со негативна гол разлика од 105-110, додека Украина е последна (99-107). Сево ова укажува дека Македонија на гостувањето кај Украина, на 15 јуни ќе мора да ја брка првата гостинска победа за да биде многу блиску до пласман на ЕП. Ова веројатно ќе биде решавачки меч за македонската селекција во групата откако остана со празни раце на гостувањето во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Борко Ристовски беше незапирлив со одбраните и со 16 интервенции беше најдобар во репрезентацијата. Тој успеа со неколку одбрани да ја врати Македонија во игра, но поради слабата во нападот, Македонија киксна. Сепак Борко на својот ФБ профил напиша дека се движиме во добра насока. – И покрај поразот, покажавме дека се движиме во вистинска насока. Треба и мора да извлечеме поука од ваквите натпревари за да растеме како репрезентација. Сите заедно до пласман во Хрватска, – напиша Борко Ристовски на својот „Фејсбук” профил. Македонија остана во игра за освојување на првите две места во нашата група кои водат во Хрватска. До крајот на квалификациите мораме да извојуваме победи на два натпревари кои ги играмен на 15 јуни во гости против Украина и на 18 јуни на домашен терен против Чешка.
| | веќе видена | слични

Селекцијата на Чешка на својот терен во Злин ја совлада Украина со 32-25 во 4-то коло од квалификациите за пласман на Европското првенство (ЕП) во Хрватска 2018 година, група 4. Со оваа втора победа Чешка е на првата позиција во најнеизвесната квалификациска група во која синоќа Македонија му гостуваше на Исланд. Голманот Томаш Мрква беше човекот за пресврт и за победа на Чесите, по низата одлични интервенции кон средината на второто полувреме, со кои им овозможи на своите соиграчи резултатски да се одлепат и на крајот да слават убедлива победа.Шпанија, Германија и Шведска се трите селекции што имаат по четири победи по четирите квалификациски кола и веќе обезбедија пласман на ЕП. Шпанците без проблем славеа над Австрија, 35-34, Германците им одржаа уште една лекција на Словенците, 25-20, а Шведска ја победи Русија со 25-21. Во возвратните натпревари од 4-то коло селекцијата на Франција ѝ се реваншира на Норвешка за поразот од пред три дена и на свој терен ја совлада со 28-24, во меч што беше проштален во ...
| | веќе видена | слични

Македонската ракометна репрезентација загуби со 30:29 на гостувањето кај Исланд во четвртиот квалификациски натпревар за Европското првенство во Хрватска. Нашата репрезентација водеше во најголем дел од првото полувреме, имавме и три гола предност, но на одморот се замина со нерешени 13:13. Во вториот дел Исланд го презеде водството, дојде и до четири гола предност, но на крајот малку фалеше комплетно да се вратиме и да се избориме за реми. Неколку промашени зицери, загубени топки по кои примавме погодоци на празен гол ја чинеа македонската репрезентација пораз. Кире Лазаров со осум голови беше најефикасен во нашиот состав, Манасков постигна седум, Миркуловски и Стоилов по пет. Одлична партија имаше Борко Ристовски со 16 одбрани. По четири кола во четвртата квалификациска група сите четири селекции имаат по четири бода, но Македонија е втора судејќи по гол-разлигата. Во следното коло гостуваме кај Украина, а во последното ја пречекуваме Чешка.
| | веќе видена | слични
5 копии

Македонската ракометна репрезентација го доживеа вториот пораз во квалификациите за настап на ЕП во Хрватска, откако во недела вечер во Рејкјавик беше поразена од Исланд со минимални 30:29 (16:16). Македонските ракометари во првото полувреме беа подобри и го контролираа резултатот, водејќи со 2:4, 3:5, 6:9 и 7:10. Но, потоа дојде до пад во играта и Исланѓаните направија комплетен пресврт и поведоа со 14:12. Македонија набрзо се врати во игра и до крајот на полувремето успеа да ја анулира негатива, па двете селекции на одмор заминаа со идентични 16:16. Во вториот дел Исланд имаше константна предност, која на моменти изнесуваше и 4 гола. Но, Македонија постојано наоѓаше начин да се врати во игра и да биде чекор зад резултатот на Исланд. Така беше и во последната минута во која влеговме со головите на Георгиевски и на Кире Лазаров, но Исланд во последните 15 секунди успеа да ја сочува топката и да дојде до значајна победа. По овој триумф на Исланд, сите четири селекции во нашата група имаат по четири бода, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 149 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 14 | | | веќе видена

Високaтa претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Федерика Могерини, во Вашингтон зборуваше со американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, за ...
сите 105 | | | веќе видена

Тетовскиот театар вечер од 20 часот во Центарот за култура „Иљо Антески-Смок“ ќе ја има својата прва премиера во 2019 година – политичката драма „Изгубено ...
сите 51 | | | веќе видена

За две години многу работи се променија во нашата земја. Од заробена држава станавме светол, блескав пример во регионот. Од уназадување повторно одиме напред. ...
сите 128 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонските ракометари подобри од Исланд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: