(ВИДЕО) Дали Гваидо во Србија учел како се организираат протести?


Венецуелскиот амбасадор во Русија, Карлос Фариа Тортос вели дека САД уште пред 10 години го врбувале претседателот на Парламентот, Хуан Гваидо кој се прогласи за претседател и дека тој е марионета на Вашингтон. „Гваидо кој никој не го знаеше пред тоа, го врбуваа САД уште пред 10 години. Според нашите податоци него го испратиле во Србија за да учи, што веројатно вие знаете. Оттогаш почна се“, изјави дипломатот, пренесе „Спутник“ Во Венецуела на 21 јануари почнаа масовни протести против актуелниот претседател на Венецуела, Николас Мадуро. Гваидо на 23 јануари се прогласи за привремен претседател на државата. САД и други земји го признаа Гваидо и побараа од Мадуро да не дозволи насилни акции против опозицијата. Мадуро како легитимен претседател го признаваат Русија, Кина и други земји. Денеска во земјата има митинг и контрамитинг. Мадуро и Гваидо ги изнесоа на улица своите поддржувачи.
| | веќе видена | слични

Венецуелските војници ќе останат распоредени покрај границата за да спречат кршење на територијалниот суверенитет, соопшти венецуелскиот министер за одбрана за хуманитарната помош која ја најавува опозицијата, но владата ја одбива. Претседателот Николас Мадуро одбива помош во храна и лекови од странство отфрлајќи ги како невистинити приказните за хуманитарна криза и го обвинува опозицискиот лидер Хуан Гуаидо дека со хуманитарната помош се обидува да ја поткопа владата и да го урне од власта со помош на Соединетите Американски Држави. Гуаидо најави дека помошта ќе влезе во Венецуела по копно и по море во сабота. САД испратија помош која ќека на колумбиската страна на границата со Венецуела. Венецуелскиот министер за одбрана Владимир Падрино за државната телевизија кажа дека опозицијата ќе мора да мине преку „мртви тела“ ако сака да наметне нова власт. Претседателот на Националното собрание Гуаидо се прогласи за привремен претседател на земјата повикувајќи се на уставот и ѝ вети амнестија на војската ако го ...
| | веќе видена | слични

Министерот за одбрана на Венецуела, Владимир Падрино, денес изјавил дека опозицијата ќе мора само на сила да го смени претседателот Николас Мадуро и да воспостави нова влада. "Само преку нас мртви", рекол Падрино на државната телевизија во изјавата упатена "до оние кои се обидуваат да бидат претседатели тука во Венецуела", а алудирајќи на лидерот на опозицијата, Хуан Гваидо. Падрино нагласил дека и дека вооружените сили на Венецуела ќе останат стационирани на границите на земјите, за да се спречи потенцијално загрозување на територијалниот интегритет и суверенитет на државата, како и дека офицерите и војниците во Венецуела останале "послушни и подредени" на претседателот Николас Мадуро. Американскиот претседател Доналд Трамп, во својот говор денес јавно ја повикал војската на Венецуела да ја поддржи владата на Гваидо. Трамп и порачал на војската на Венецуела дека ако продолжи да го поддржува актуелниот претседател Николас Мадуро, "нема да најде никакво безбедно пристаниште, ниту пак лесен излез".
| | веќе видена | слични

Два дена откако го објави видеото специјални полициски агенти со црни маски, влегле во неговиот дом во сиромашниот кварт Ла Вега во Каракас, го извлекле надвор и го убиле. Убиството на 29-годишниот Годој е дел од острите мерки на режимот на претседателот Николас Мадуро за да се внесе страв кај младите демонстранти во сиромашните населби на Венецуела. Токму таму расте противењето спрема Мадуро. Најмалку 43 лица загинале во протестите што започнаа на 23 јануари, кога Хуан Гваидо, шеф на Конгресот контролиран од опозицијата, се прогласи за привремен претседател на земјата која се соочува со хиперинфлација и недостиг на храна и лекови. Групите за човекови права велат дека некои од убиствата биле извршени од ФАЕС, елитна единица командоси формирана во 2017 година за операции против бандите. Активистите сметаат дека сега тие дејствуваат против незадоволните млади луѓе во сиромашните квартови. „Владата генерира тероризам“, вели Рафаел Ускатегуи, генерален координатор на групата за човекови права,ПРОВЕА. „Ние ...
| | веќе видена | слични

Владата во Каракас ги прекина поморските и воздушните врски со блиските холандски карипски острови. Еден од нив - Курасао, беше најавуван како појдовна точка за испораките на помош во Венецуела. Помеѓу Венецуела и островите Холандски Антили - Аруба, Бонаир и Курасао повеќе не смеат да сообраќаат авиони и бродови, соопштија венецуелските власти. Вршител на должноста претседател на Венецуела Николас Мадуро досега не го коментираше затворањето на морската граница. Островот Курасао, кој се наоѓа на само 80 километри од Венецуела, во последните денови беше споменуван како можен центар за помош за испораките на странска помош за Венецуела. Повеќе: Во Венецуела нема лекови Нова Студена војна во Венецуела? Карипскиот остров е самостојна земја во рамките на Кралството Холандија. Досега, според проценките на организациите за човекови права, околу 15.000 Венецуелци пребегале на Курасао. Меѓународната хуманитарна помош сé повеќе станува алатка во борбата за власт помеѓу самопрогласениот привремен претседател на ...
| | веќе видена | слични

-На 23 февруари да го слушнете гласот на народот кој, како што знаете, има недостиг од храна и лекови. Овозможете да пристигне хуманитарна помош и отворете ги вратите за подобра иднина за сите. Венецуела се потпира на вас, напиша Гуаидо на Твитер. Министерството за одбрана на сад соопшти дека Вашингтон ќе обезбеди логистичка поддршка за испорака на хуманитарна помош за Венецуела.
| | веќе видена | слични
8 копии

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да пристигне во земјата на 23 февруари. – Ве молам, на 23 февруари да го слушнете гласот на народот кој, како што знаете, има недостиг од храна и лекови. Овозможете да пристигне хуманитарна помош и отворете ги вратите за подобра иднина за сите. Венецуела се потпира на вас, напиша Гуаидо на Твитер. Гуаидо претходно најави дека на 23 февруари во земјата ќе биде доставена американска хуманитарна помош. Министерството за одбрана на САД соопшти дека Вашингтон ќе обезбеди логистичка поддршка за испорака на хуманитарна помош за Венецуела. Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, пак, најави дека на 20 февруари Русија ќе достави 300 тони хуманитарна помош на Каракас. Гуаидо, кој е спикер на Националноот собрание на Венцуела, на 23 јануари се самопрогласи за привремен претседател на земјата. САД и повеќе други западни држави го признаа Гуаидо и побараа венецуелскиот ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро му возврати на американскиот претседател Доналд Трамп кој што порача дека „доаѓаат нови денови за Венецуела“. Мадуро, чиј што претседателски мандат во Венецуела го оспоруваат САД и бројни европски и јужноамерикански земји, ги отфрли зборовите на Доналд Трамп и говорот на американскиот претседател во Мајами го спореди со говорот на Нацистите. Трамп синоќа порача дека Соединетите Американски Држави стојат зад опозицискиот лидер Хуан Гуаидо и ја осуди социјалистичката политика на Николас Мадуро и неговата влада. Трамп ја повика војската на Венецуела да застане зад Хуан Гуаидо и ги предупреди на тешки последици доколку продолжат да го поддржуваат Мадуро. Набрзо после говорот на Трамп, се огласи Мадуро кој што неговиот говор го спореди со говорот на Нацистите. Мадуро исто така го нападна шефот на Белата куќа поради тоа што Трамп мислел дека може да ѝ наредува на војската на Венецуела. „Кој е командант на вооружените сили на Венецуела? Доналд Трамп од Мајами? Тие мислат ...
| | веќе видена | слични

Русија ќе достави 300 тони хуманитарна помош за главниот град на Венецуела, Каракас, во среда, рече претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, пренесува „Спутник“. „Секој ден добиваме хуманитарна поддршка. Во среда, 300 тони руски хуманитарна помош ќе биде законски доставена до меѓународниот аеродром во Каракас”, рече Мадуро во понеделникот. Венецуела во моментов се соочува со сериозна економска и политичка криза. Откако лидерот на опозицијата, Хуан Гуаидо, се прогласи за привремен претседател на Венецуела, САД го признаа како лидер на земјата и му додтавија помош за земјата на соседна Колумбија. Мадуро одби да ја прифати помошта од САД, оценувајќи ја како трик за соборување на неговата влада. Русија, Кина и Мексико, меѓу другите, изразија поддршка за Мадуро, кој го обвини Вашингтон дека организирал државен удар.
| | веќе видена | слични

Повикот на американскиот претседател, Доналд Трамп, дo венецуелската војска да ја поддржи опозицијата предводена од Хуан Гваидо треба да се смета за уцена, оцени портпаролката на руското МНР, Марија Захарова. „Уцена како средство за повраток на демократијата на народот на Венецуела“, напиша Захарова на својот фејсбук-профил како реакција на говорот на Трамп во Мајами и неговиот повик на војската на Венецуела да ја поддржи опозицијата, да дозволи поминување на хуманитарниот конвој и така да биде амнестирана или во спротивно ќе изгуби сè.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Обвинителката Русковска од Антонио Милошоски барала и доколку може да посочи сведоци за објавените аудио-материјали од негова страна за да се забрза предметот ...
сите 286 | | | веќе видена

Факти на денот: Венко Филипче штанцаше милионски тендери, но не знае да ги заштити граѓаните од Корона вирусот. ЈО молчи и не отвора постапка против Заев за ...
сите 211 | | | веќе видена

Судењето за изборни нерегуларности „Титаник“ продолжува на 5 март поради отсуство на обвинетиот Кирил Божиновски. На денешното рочиште требаше да бидат ...
сите 97 | | | веќе видена

Преговорите за евентуалната голема предизборна македонско албанска коалиција се пред самиот финиш и се водат интензивно и со БЕСА но и со останатите коалициски ...
сите 156 | | | веќе видена

Околу 10.000 демонстранти маршираа во германскиот град Ханау за да оддадат почит на деветмината кои пред четири дена беа убиени од антиисламски екстремист. ...
сите 108 | | | веќе видена

Вчера во 21.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека во продавница на булeвар „Борис Трајковски” едно лице со закана со нож од вработениот одзело пари од ...
сите 262 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

(ВИДЕО) Дали Гваидо во Србија учел како се организираат протести?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: