Бугарскиот амбасадор порача: Реформите и името и натаму услов за преговори со ЕУ


Посветете се домашната задача, итните реформски приоритети и затворете го спорот за името со Грција и уште оваа година ќе може да ги почнете преговорите за членство во Европската унија, порача амбасадорот на Република Бугарија во Македонија, Иван Великов Петков презентирајќи ги програмата и приоритетите на бугарското претседателство со Советот на Европската унија. Освен сесрдна поддршка на евроатлантскиот пат, тој изрази и задоволство од договорот за добрососедство меѓу двете земји. Тонско бугарски амбасадор За Петков средбата меѓу Заев и Ципрас во Давос била извонредна и не пропушти да повтори дека Бугарија ги поддржува интензивните напори на двете влади да најдат заедничко прифатливо решение за проблемот. Порача и дека на Западен Балкан му треба јасна европска перспектива и амбицијата на бугарското претседавање е да се има јасен акциски план без да се креираат нереални очекувања, туку конкретни чекори. Ден претходно бугарскиот амбасадор ги презентираше програмата и приоритетите на бугарското ...
| | веќе видена | слични

Ако ВМРО-ДПМНЕ истакнува дека е оправдано што во минатото токму Владата со која ВМРО-ДПМНЕ управуваше предложила Закон за употреба на јазикот, не би требало и ...
| | веќе видена | слични
3 копии
3 копии

Европратениците во нов обид да го воспостават дијалогот Жан Моне. По првичното одложување на разговорите, во интервју за МИА европратеникот и известувач за Македонија Иво Вајгл најавува посета на Скопје на крајот на февруари кога се надева дека поканата ќе биде прифатена од сите партии вклучително и од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. - Најпрво го чекавме нивниот вонреден конгрес и одлуката за раководството на партијата, и се разбира, одлуката на новото раководство дали ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува во тој проект. Досега таков одговор се уште не сме добиле. Добив информација дека идната недела новоизбраниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде во Брисел и тогаш ќе имаме разговор со него. Меѓутоа, ние донесовме одлука уште во февруари да дојдеме во Скопје, ние тројцата пратеници кои сме иницијатори на таа иницијатива, Едвард Кукан, Кнуц Флекенштајн и јас, и дефинитивно да се договориме за новиот датум на првиот состанок и за темите кои би биле одобрени, усогласени за тој прв состанок, изјави Вајгл МИА. Дијалогот во куќата на ...
| | веќе видена | слични

Бугарија позитивно гледа на сребата мегу Заев и Ципрас во Давос и се надева дека наскоро ќе има и решение заимето, со што ќе се тргне главната пречка за интеграција на Македонија во евроатлантските структури. Амбасадор Иван Петков, на денешната презентација на бугарските приоритети во престедавањето со Унијата, повтори дека Македонија има историска шанса да започне со преговорите уште оваа година. Во Унијата постои замор од проширувањето, но и кај земјите аспиранти кои предолго чекаат пред европските врати, истакна амбасадорот. На државите од Западен Балкан треба да им се даде јасна европска перспектива, а за таа цел Бугарија подготви акциски план со конкретни чекори наместо нереални очекувања, посочи Петков.
| | веќе видена | слични

Евроамбасадорот Самуел Жбогар и амбасадорот на Бугарија во Македонија Иван Великов Петков видоа оптимизам во средбата меѓу премиерите Заев и Ципрас. Евроамбасадорот Самуел Жбогар и амбасадорот на Бугарија во Македонија Иван Великов Петков видоа оптимизам во средбата меѓу премиерите Заев и Ципрас дека проблемот меѓу Грција и Македонија ќе се реши до јули и Македонија ќе добие датум за преговори со ЕУ. -Во изминативе неколку месеци двете влади - на Република Македонија и Република Грција навистина воспоставија многу интензивен дијалог се со цел да можат да креираат атмосфера која ќе придонесе кон наоѓање на решение и изгледа дека вчерашната средба меѓу двајцата премиери е темел за подобро разбирање што ќе биде добро не само за двете земји, туку и за целиот регион и за цела Европа и се разбира за сите нас, вели Жбогар. Тој најави дека следните шест месеци ќе бидат многу интензивни на релација ЕУ и Западен Балкан. Жбогар истакна дека средбата на лидерите на најголемите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Европратеникот и известувач за Македонија Иво Вајгл заедно со своите колеги Едвард Кукан и Кнут Флекенштај на крајот на февруари ќе допатуваат на средби во Македонија, за да биде договорен новиот датум за средбите во рамки на процесот „Жан Моне“. Вајгл во интервју за МИА, истакна дека понудата на европскиот парламент до македонското Собрание да организираат разговори во куќата „Жан Моне“ е се уште актуелна и дека најавената јануарска средба не била реализирана бидејќи европратениците не добиле дефинитивна потврда од ВМРО-ДПМНЕ. Општата политичка ситуација во Македонија по конституирањето на Парламентот и на Владата, како што оцени европратеникот, е во нагорна линија. Меѓутоа, според Вајгл, она што во овој момент недостасува е конструктивна соработка на сите партии застапени во Парламентот. Неговата порака до опозицијата, која не учествува во работата на Собранието, е дека бојкотот не е инструмент кој би бил прифатлив за демократските држави и односи, изјави Вајгл во интервјуто за МИА.
| | веќе видена | слични

Жбогар рече дека треба да се верува во оптимизмот на премиерите и владите на двете земји. Најави дека следните шест месеци ќе бидат многу интензивни на релација ЕУ и Западен Балкан. -Многу работи ќе се случуваат секој месец, работи што не се случувале порано. Европската комисија во февруари ќе ја публикува својата стратегија која ќе обезбеди визија за патот, земјите од Западен Балкан за зачленување во ЕУ. Во април ЕК ќе ги соопшти извештаите за прогресот на земјите од Западен Балкан на патот кон ЕУ, а во мај го имаме софискиот Самит кој е многу важен, бидејќи е Самит меѓу Европската Унија и шесте земји од Западен Балкан. Тоа ќе биде самит на кој ќе се сретнат премиерите од државите членки на ЕУ и премиерите од земјите на Западен Балкан каде што ќе разговараме за прашања кои се од заемен интерес како за ЕУ, така и за регионот“,изјави Самуил Жбогар. Во јуни пак, е самитот на Европскиот совет на коj, како што наведе, се очекуваат многу важни одлуки поврзани со проширувањето на Европската унија и за можно ...
| | веќе видена | слични

Периодот што следува е клучен за Македонија особено по охрабрувачките пораки кои дојдоа од Давос оценува евроамбасадорот Самуел Жбогар откако премиерите на Македонија и Грција упатија пораки дека се спремни да ги направат потребните отстапки za решение на спорот со името . По долги години преговори, Ваква шанса не смее да се пропушти велчи Жбогар „Во изминативе неколку месеци, двете влади на Република Македонија и Република Грција навистина воспоставија многу интензивен дијалог се со цел, да можат да креираат атмосфера која ќе придонесе кон наоѓање на решение и изгледа дека, вчерашната средба меѓу двајцата премиери е темел за подобро разбирање, што ќе биде добро не само за двете земји, туку и за целиот регион и за цела Европа и се разбира за сите нас . Многу работи ќе се случуваат секој месец, работи што не се случувале порано. Европската комисија во февруари ќе ја публикува својата стратегија која ќе обезбеди визија за патот, земјите од Западен Балкан за зачленување во ЕУ.“ - вели Жбогар. Амбасадорот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Средбата на пемиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас е добра вест затоа што само преку дијалог може да се решаваат проблемите и отворените прашања, изјави денеска во Битола евроамбасадорот Самуел Жбогар. – Во изминативе неколку месеци двете влади – на Република Македонија и Република Грција навистина воспоставија многу интензивен дијалог се со цел да можат да креираат атмосфера која ќе придонесе кон наоѓање на решение и изгледа дека вчерашната средба меѓу двајцата премиери е темел за подобро разбирање што ќе биде добро не само за двете земји, туку и за целиот регион и за цела Европа и се разбира за сите нас, изјави Жбогар. Прашан дали го дели оптимизмот дека проблемот ќе се реши до јули и Македонија ќе добие датум за преговори со ЕУ, Жбогар рече дека треба да се верува во оптимизмот на премиерите и владите на двете земји. Најави дека следните шест месеци ќе бидат многу интензивни на релација ЕУ и Западен Балкан. – Многу работи ќе се случуваат секој месец, работи што не се случувале порано. Европската комисија ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 171 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 143 | | | веќе видена

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 51 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бугарскиот амбасадор порача: Реформите и името и натаму услов за преговори со ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: