Владимир Пешевски

  во

  Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, размислува македонската Влада да закупи дел од бугарската нуклеарна централа „Белене“ и на тој начин ...
  сите 13 | | | веќе видена

  Еден или два пратеници се потребни за Македонија да го промени името во Република Северна Македонија. Во медиумите се појави информација дека пратеничката ...
  сите 99 | | | веќе видена

  Додека се чека новото законско решение да го претвори Специјалното јавно обвинителство во највисоко обвинителство надлежно за гонење на нечесни функционери, ...
  сите 32 | | | веќе видена

  Се зготви новото име со уставните амандмани. Пратениците кои на 27 април им ги отворија вратите на насилниците во Собранието, потоа ги отклучија портите на ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Под закрила на криминал од омраза, кој како кривично дело се внесува во Кривичниот законик на мала врата, власта внесе измени со кои ќе се доведат во прашање ...
  сите 93 | | | веќе видена

  Адвокатот Драган Поповски, кој наедно е дел од одбраната на обвинетите во случајот „Имерија“ на СЈО, за „Фактор“ вели дека не постоело досега во законодавната ...
  сите 92 | | | веќе видена

  Мнозинството во Комисијата за политички систем ги обвини новинарите за вчерашниот неуспех втората амнестија, овој пат за случаите на СЈО да се протне на низ ...
  сите 89 | | | веќе видена

  Во Кривичниот суд за денеска се закажани нови рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Тортура“ и „Траекторија“. Предметот „Тортура“, во кој ...
  сите 23 | | | веќе видена

  Во Кривичниот суд за денеска се закажани нови рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Тортура” и „Траекторија”.Предметот „Тортура”, во кој ...
  сите 24 | | | веќе видена

  Во Кривичниот суд за денеска се закажани нови рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Тортура“ и „Траекторија“. Предметот „Тортура“, во кој ...
  сите 28 | | | веќе видена

  Не им беше доволна амнестијата за 27 април, па парламентарното мнозинство побара измена на Кривичниот законик, со што ќе се намалат казните на обвинетите во ...
  сите 91 | | | веќе видена