Ставрески

  во

  Конкурсот за претседателската номинација во ВМРО-ДПМНЕ веќе е отворен

  Соња Крамарска

  Прилично незабележано во јавноста помина веста дека поранешниот собраниски спикер Љубиша Георгиевски од уметнички директор на Македонскиот народен театар експресно е вратен во политиката како советник за Југоисточна Европа во Министерството за надворешни работи. Георгиевски, кој до вонредните парламенарни избори на 1 јуни беше шеф на македонскиот парламент, привремено се откажа од политиката, според тврдење на негови колеги од театарот, но веднаш по зацврстувањето на власта на неговата партија ВМРО-ДПМНЕ, политичките врати повторно му се отворени.

  Со оглед на тоа дека наближуваат претседателските избори, чиј рок за одржување е в година во март или во април, а Георгиевски еднаш веќе имаше искуство во трката за највисоката функција, најновиот потег за негово политичко оживување оправдано ги иницира шпекулациите дали ВМРО-ДПМНЕ полека почнува да ја тестира климата за претстојната трка за шеф на ...
  | | веќе видена | слични

  Со измените во Законот за енергетика, загубите од 11 отсто компанијата повеќе нема да ги плаќа по пониски цени

  Маја Томиќ

  „ЕВН Македонија“ не создава никакви загуби кои би ги плаќале граѓаните или буџетот. Вака компанијата вчера ги демантира неодамнешните наводи на ВМРО-ДПМНЕ, нагласувајќи дека бара од сите политички субјекти да не ја користат компанијата за дневнополитички цели. Во соопштението, ЕВН - ЕСМ појаснува дека целата струја ја купува од МЕПСО, согласно со законската регулатива и сите трошоци за снабдување на корисниците ги покрива од сопствени средства.

  „Во досегашното работење, на сметката на ЕВН - ЕСМ не пристигнал ниту еден денар од Буџетот на РМ, за што нема ниту законска можност“, потенцираат од компанијата и потсетуваат на досегашните 67 милиони инвестиции во дистрибутивната мрежа.

  Тоа дека Македонија дневно губи 136.986 евра, или околу 50 милиони евра годишно, затоа што претседателот Бранко Црвенковски одбива да ги потпише измените во Законот за ...
  | | веќе видена | слични

  Владата пред парламентарните избори донела одлука да ја зголеми цената на електричната енергија за околу 40 до 50 отсто, а одлуката ќе ја формализира наскоро, тврдат владини извори за „Дневник“. Притисокот за поскапување на струјата, што деновиве го врши претставникот на Меѓународниот монетарен фонд, Марк Грифитс, само одел во прилог на консензусот во Владата. Тој потенцирал дека Македонија вештачки ја одржува цената на струјата на пониско ниво од пазарната и со тоа го зголемува дефицитот во трговската размена, кој достигна рекордни 2,1 милијарди долари.

  СТРОГА ТАЈНА

  Дознаваме дека речиси сите министри од областа на економијата се согласувале со потребата од повисока цена на електричната енергија. Министерот за финансии Трајко Славески викендов и јавно потврди дека не е исклучено поскапувањето да се стави на дневен ред во Владата. Вицепремиерот Зоран Ставрески и министерот за економија Фатмир Бесими не коментираат. Кога ќе дискутираме на таа тема, ќе ги дефинираме работите - изјави ...
  | | веќе видена | слични

  Повеќе од половината министри во новоизбраната Влада на премиерот Никола Груевски, денеска го имаат првиот работен ден.

  Примопредавање на должноста од старите на новите членови на македонската Влада треба да биде извршено претпладнево, според востановената практика.

  Најмногу нови членови на владата, шест, има од Демократската унија за интеграција.

  Новиот коалиционен партнер во власта ќе раководи со министерствата за здравство на чие чело беше избран Бујар Османи, Министерството за економија му е доверено на Фатмир Бесими, локалната самоуправа на Муса Џафери, министер за животна средина и просторно планирање е Неџати Јакупи, Џелал Бајрами е новиот министер за труд и социјална политика, додека вицепремиер одговорен за имплементација на Рамковниот договор е Абдулаким Адеми.

  Нови министри се и Зоран Коњановски, во ресорот одбрана, Елизабета Канческа Милевска, министер за култура, Перо Стојановски за образование, а на чело на новото Министерство за информатика е Иво ...
  | | веќе видена | слични

  Економски раст,вработување, подобрување на стандардот, интеграцијата во НАТО и во ЕУ и решавање на спорот со Грција се главните цели на новата Влада, избрана завчера во Собранието, без присуство на опозицијата. Програмата што ја претставуваме нема да ги реши проблемите, но ќе донесе подобро утре. Треба да го мотивираме целокупниот интелектуален потенцијал и да се обединиме околу стратегиските национални интереси и да продолжиме по патот на преродбата. Убеден сум дека со чесен и работен однос ќе ја оправдаме довербата - рече премиерот Никола Груевски, кој ја водеше Владата во изминатите две години. Во старо-новиот кабинет има 21 министер. Од коалициската Демократска унија за интеграција на Али Ахмети - ДПА се пресели во опозиција - Бујар Османи ќе го води Министерството за здравство, Фатмир Бесими за економија, Муса Џафери за локалната самоуправа, министер за животна средина и просторно планирање ќе биде Неџати Јакупи, Џелал Бајрами ќе го води ресорот труд и социјална политика, а вицепремиер одговорен за ...
  | | веќе видена | слични

  Повеќе од половината министри во новоизбраната влада на премиерот Никола Груевски, денеска го имаат првиот работен ден.

  Примопредавање на должноста од старите на новите членови на македонската влада треба да биде извршено претпладнево, според востановената практика.

  Најмногу нови членови на владата, шест, има од Демократската унија за интеграција.

  Новиот коалиционен партнер во власта ќе раководи со министерствата за здравство на чие чело беше избран Бујар Османи, Министерството за економија му е доверено на Фатмир Бесими, локалната самоуправа на Муса Џафери, министер за животна средина и просторно планирање е Неџати Јакупи, Џелал Бајрами е новиот министер за труд и социјална политика, додека вицепремиер одговорен за имплементација на Рамковниот договор е Абдулаќим Адеми.

  Нови министри се и Зоран Коњановски, во ресорот одбрана, Елизабета Канческа Милевска, министер за култура, Перо Стојановски за образование, а на чело на новото Министерство за информатика е Иво ...
  | | веќе видена | слични

  Владиниот кабинет брои 21 член, од кои најголем дел се министри од ВМРО-ДПМНЕ, дополнети од ДУИ

  Светлана Унковска

  Старо-новата Влада на чело со премиерот Никола Груевски, која во саботата доцна вечерта беше изгласана со 77 гласа „за“, во наредниот четиригодишен мандат ќе функционира со имиња кои во голем дел веќе им се познати на граѓаните. Покрај министрите на ВМРО-ДПМНЕ, кои беа во кабинетот и во претходниот мандат, дополнети со тројца нови од оваа партија, нови се и имињата на министрите од редовите на новиот коалиционен партнер ДУИ, кои ги зазедоа министерските места на кадрите на поранешните соработници во власта - ДПА и НСДП. Премиерот Груевски за составот на новата Влада рече дека таа е спој на младоста и искуството, но пред се на луѓе со исклучителни вредности од кои се бара да работат чесно, транспарентно и одговорно.

  На седницата за избор на Владата не дојдоа пратениците од опозицијата и практично новиот владин кабинет беше изгласан само со гласовите на парламентарното ...
  | | веќе видена | слични

  Стечајците ги тргнаа шаторите од паркот „Жена борец“ во Скопје

  Стечајните работници со над 25 години работен стаж заедно со претседателот на Владата Никола Груевски денеска ги тргнаа шаторите од паркот „Жена борец“ по 17 месеци мирно протестирање спроти македонското Собрание.

  Груевски, придружуван од министерот за финансии Трајко Славески и вицепремиерот Зоран Ставрески, се сретна со стечајните работници во паркот откако на 14 јули Собранието го усвои Законот за нивно обезбедување, како што им вети во мај годинава.

  - Законот експресно се донесе. Сега се подготвуваат сите детали за да стапи во сила и луѓето да можат да ги земаат средствата, изјави премиерот. Груевски рече дека сега останува да се соберат списоците со имињата на оние што имаат право на надоместок според Законот и оти Министерството за финансии ќе помогне во тоа.

  - Среќен сум што конечно ова завршува по 17 месеци поминати под овие шатори и што се враќаме кај нашите семејства, и оти тоа што беше ветено од ...
  | | веќе видена | слични

  Сектор за односи на со Јавност на Владата на РМ

  Во контекст на написот под наслов „Владино-партиска тројка за факултети“, објавен во саботното издание на вашиот весник, околу членството на Мартин Протоѓер, вицепремиерот Зоран Ставрески и министерот за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, во матичните комисии, би сакале да ве информираме дека наводите во текстот не се коректно пренесени.

  Имено, и покрај понудата и одлуката за нивно членство во матичните комисии, тие, и покрај тоа што нема никаква законска, ниту каква било друга пречка, одлучија од етички и морални причини да се откажат од членството во комисиите и побараа нивно изземање. Оттука, информацијата во вашиот весник е неточна и спротивна на вистината и реалноста.
  | | веќе видена | слични

  Собранието на Република Македонија вчера во рамки на осмата седница со 77 гласа „за“ и ниту еден против и воздржан ја избра новата Влада.

  Според предлог-листата на кандидати за министри, што мандатарот за состав на нова влада и премиер Никола Груевски ја достави до Собранието, владиниот кабинет брои 21 министер.

  Со Министерството за одбрана ќе раководи Зоран Коњановски, министер за култура ќе биде Елизабета Канческа Милевска, за образование Перо Стојановски, a на чело на новото Министерство за информатика ќе биде Иво Ивановски.

  Од поранешниот владин состав Антонио Милошоски останува министер за надворешни работи, за внатрешни Гордана Јанкулоска, за финансии Трајко Славески, со Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и натаму ќе раководи Ацо Спасеновски, а Михајло Маневски и Миле Јанакиески соодветно со министерствата за правда и за транспорт и врски.

  Од коалициската ДУИ, на чело на Министерството за здравство ќе биде Бујар Османи, Министерството за ...
  | | веќе видена | слични

  Собранието на Република Македонија денеска ја одржува осмата седница со единствена точка на дневен ред избор на влада, која ќе се одвива според новиот собраниски Деловник.

  Според предлог-листата на кандидати за министри, што мандатарот за состав на нова влада Никола Груевски ја достави до Собранието во законски утврдениот рок, со Министерството за одбрана ќе раководи Зоран Коњановски, министер за култура ќе биде Елизабета Канческа Милевска, за образование Перо Стојановски, a на чело на новото Министерство за информатика ќе биде Иво Ивановски.

  Од поранешниот владин состав Антонио Милошоски останува министер за надворешни работи, за внатрешни Гордана Јанкулоска, за финансии Трајко Славески, со Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и натаму ќе раководи Ацо Спасеновски, а Михајло Маневски и Миле Јанакиески соодветно со министерствата за правда и за транспорт и врски.

  Од коалициската ДУИ, на чело на Министерството за здравство ќе биде Бујар Османи, Министерството ...
  | | веќе видена | слични

  Стечајните работници со над 25 години работен стаж заедно со претседателот на Владата Никола Груевски денеска ги тргнаа шаторите од паркот „Жена борец“ по 17 месеци мирно протестирање спроти македонското Собрание.

  Груевски, придружуван од министерот за финансии Трајко Славески и вицепремиерот Зоран Ставрески, се сретна со стечајните работници во паркот откако на 14 јули Собранието го усвои Законот за нивно обезбедување, како што им вети во мај годинава.

  „Законот експресно се донесе. Сега се подготвуваат сите детали за да стапи во сила и луѓето да можат да ги земаат средствата“, изјави премиерот.

  Груевски рече дека сега останува да се соберат списоците со имињата на оние што имаат право на надоместок според Законот и оти Министерството за финансии ќе помогне во тоа.

  „Среќен сум што конечно ова завршува по 17 месеци поминати под овие шатори и што се враќаме кај нашите семејства, и оти тоа што беше ветено од премиерот е исполнето“, изјави Стојан Стојанов, претседател на ...
  | | веќе видена | слични

  Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи осмата седница со единствена точка на дневен ред избор на Влада, која ќе се одвива според новиот собраниски Деловник.

  Според предлог-листата на кандидати за министри, што мандатарот за состав на нова влада Никола Груевски ја достави до Собранието во законски утврдениот рок, со Министерството за одбрана ќе раководи Зоран Коњановски, министер за култура ќе биде Елизабета Канческа Милевска, за образование Перо Стојановски, a на чело на новото Министерство за информатика ќе биде Иво Ивановски.

  Од поранешниот владин состав Антонио Милошоски останува министер за надворешни работи, за внатрешни Гордана Јанкулоска, за финансии Трајко Славески, со Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и натаму ќе раководи Ацо Спасеновски, а Михајло Маневски и Миле Јанакиески соодветно со министерствата за правда и за транспорт и врски.

  Од коалициската ДУИ, на чело на Министерството за здравство ќе биде Бујар Османи, ...
  | | веќе видена | слични

  Одгледувањето овци е една од клучните земјоделски гранки на која за развојот и е потребна поддршка. На трибината на „Фармер“, сточарите побараа од владата мерки за запирање на негативниот тренд на намалување на бројот на стадата, пред се, преку забрзана исплата на стимулациите за да имаат пари да обезбедат зрнеста храна, сега во периодот на жетвата кога цените се најниски. Парите за исплата на стимулациите во буџетот одамна се обезбедени. За поделбата се чека да заврши акцијата за обележување и регистрација на добитокот, која досега е извршена околу 80 проценти и поради проблемите со горештините е прекината. -Зошто да не се почне со исплата на парите онаму каде е завршено обележувањето за да можат сточарите да обезбедат храна. Сега во време на жетва јачменот може да се најде по цени од 10 до 12 денари. Ако немаме пари да се снабдиме со евтина храна сега, за нова година кога ќе заврши обележувањето и кога ќе ни ги дадат стимулациите ние ќе купиме двојно помалку храна бидејќи тогаш јачменот е по 22 до 24 ...
  | | веќе видена | слични

  Ставрески, Јанкулоска и Протоѓер ќе делат стручни совети за медицина, ветерина, машинство...

  Билјана Јовановска

  Владејачката ВМРО-ДПМНЕ не само што се погрижи во секој втор град да отвори факултет или универзитет, туку сега не крие дека во нив добро ги удомила своите партиски ударни кадри. Така, во „Службен весник“ од 18 јули се објавени низа владини одлуки од седницата одржана на 12 јули на која се донесени и решенија за именување членови на матични комисии за вршење на подготовките на работата на Универзитетот за информатички технологии, за Државниот универзитет „Гоце Делчев“ во Штип, за Ветеринарниот факултет на Битолскиот универзитет и за Правниот факултет во Кочани. И се било било в ред, доколку како членови на комисиите не се појавуваат актуелни партиски функционери кои немаат ама баш никаква врска со областите од кои се идните факултети. Или, барем, не со сите, каде што членуваат.

  За членови на четири комисии се вртат или трите партиски функционери заедно - вицепремиерот ...
  | | веќе видена | слични

  СДСМ ќе мора да покаже дека е алтернатива на политиката на Груевски. Но, прво ќе мора да почне да верува во себе, за да му веруваат другите

  П о објавувањето на информацијата за намерата на ВМРО да организира и предвремени локални избори со цел да ја освои локалната власт во сите општини, станува јасно дека прв приоритет на Груевски е да го снема СДСМ. Тој и го ветуваше тоа во неговите предизборни говори токму со тие зборови. Но, не само тоа. Нему му припаѓа мислата дека „СДСМ треба да се тресне од земја“ за да се реформира и да стане конструктивна и патриотска опозиција во земјата. Овие „хумани“, политички „зрели“, умерени и „патриотски“ идеи на нашиот најомилен политичар во земјава, познати веќе како „грујовизми“, треба да го загрижат СДСМ. Ако некој толку политички моќен како Груевски посакува да ве снема и работи на тоа со сите средства што му стојат на располагање, во земја во која не се баш многу јаки институциите на власта и правото за да ве заштитат, тоа и може да ви се случи.
  ...
  | | веќе видена | слични

  Новата зграда на скопскиот катастар вчера беше пуштена во употреба. Приемното одделение има 14 шалтери, што е двојно повеќе отколку во старата зграда. Наместо на три локации, граѓаните и фирмите сега ќе се обраќаат на едно место за да го добијат потребниот документ, што ќе придонесе за заштеда на нивното време и ресурси - изјави вицепремиерот Зоран Ставрески. Според потпретседателот на Светската банка за Европа и Централна Азија, Шигео Катсу, да се има функционален катастар е еден од основните предуслови за функционална пазарна економија. Досега е евидентирано 70 отсто од земјиштето, што е одлично. Импресивно е што за 2-3 години бројот на заостанатите предмети од 22.000 е сведен на 7.000 - вели Катсу.Изградбата на новата зграда на катастарот чинеше 1,4 милион евра, а почна пред една година со парична поддршка на Светската банка. Од 21 до 25 јули поднесувањето барања, издавањето имотни листови и запишувањето и бришењето хипотеки поради селењето во новата зграда ќе се врши во стариот објект на катастарот. ...
  | | веќе видена | слични

  Странките ќе се примаат на 14 шалтери

  Од вчера и официјално скопскиот Катастар за неподвижни имоти се пресели во нов објект, вреден 1,4 милиони евра. Изградбата на новата зграда започна пред една година со финансиска поддршка на Светска банка. Вкупната површина на објектот е 1.800 квадратни метри. Приемниот дел има 14 шалтери, двојно повеќе од шалтерите во старата зграда. Старите бараки, веднаш до Педагошкиот факултет ќе бидат урнати и на нивно место ќе се гради паркинг. Во новата зграда, која ја градеше фирмата „Дабар“, се префрлени сите 240 вработени од старите простории.

  Новиот објект, во употреба го предаде вицепремиерот Зоран Ставрески, кој истакна услугите на Катастарот ќе бидат поквалитетни и поблиски за граѓаните. „Наместо на три локации во Скопје, граѓаните од утре ќе се обраќаат само на едно место, со што ќе се заштеди време и ресурси“, рече Ставрески.

  „Да се има функционален катастар е еден од основните предуслови за функционална пазарна економија. Постигнувањата од ...
  | | веќе видена | слични

  Настанот почна вчера, ќе трае 10 дена и ќе има натпреварувачки, рекреативен и забавен карактер

  Сашко Ѓ. Димовски

  Интересни натпревари, атрактивни девојки, многу награди, добра музика и забави до доцна во ноќта. Сето ова може да се најде на едно место, локацијата е „Бафало Бич“, плажа која се наоѓа веднаш после мостот кај езерската полиција во Охрид, каде во наредните 10 дена ќе се одржи третото издание на турнирот во одбојка на песок, популарниот бич-волеј фестивал.

  „Традицијата продолжува. Лани имавме успешна организација на настанот, се надевам дека оваа година организацијата ќе биде уште поуспешна, а квалитетот на мечевите на уште повисоко ниво. Исто така се надевам дека оваа година за последен пат остануваме на локално ниво бидејќи до година планираме оваа манифестација да добие меѓународен карактер. Затоа на наредниот состанок на Балканската одбојкарска федерација што ќе се одржи во декември во Грција ќе аплицираме за домаќини на Балкански шампионат во одбојка на песок во ...
  | | веќе видена | слични

  Битола е на чело на листата од 22 града во Југоисточна Европа со најдобра бизнис-клима. Ова рангирање го направи Светската банка врз основа на истражувањето за тоа колку е лесно да се почне бизнис во седум балкански држави. Битола доби подобри оцени од Шибеник, Приштина, Мостар, па дури и од Скопје, кој е рангиран на 16. место.Даваме поволности за потенцијалните инвеститори, особено во индустриската зона „Жабени“. Тие не мора да губат време за административни работи, ниту да бараат промена на детаљниот урбанистички план зашто ние го направивме тоа - рече градоначалникот Владимир Талески.Според Пјер Дислен, директор во Светска банка, високото место на Битола и ги обезбедиле четири критериуми - брзината на регистрација на претпријатие, времето и трошоците за обезбедување градежна дозвола, брзината на преносот на недвижностите и ефикасноста во извршувањето на договорите.Вицепремиерот Зоран Ставрески посочи дека ваквите резултати може од Битола да направат мека за странски инвестиции, но да ги поттикнат и ...
  | | веќе видена | слични