Софија

  во

  Веќе неколку недели властите во Атина од Бугарија и Србија бараат промена на ставот за признавање на уставното име на Македонија.

  Охрабрени од најновите јавно промовирани позиции на Софија за историјата на Македонија, којашто според дел од тамошните политичари има бугарски корени, Атина нуди безрезервна поддршка на Бугарија во Брисел, каде што веќе почнаа да и се укинуваат европските фондови.

  Во замена за промена на одлуката за признавање на уставно име, на Србија и се нуди апсолутна поддршка во евроатлантските интеграции, но и лобирање за Косово, што е една од причините зошто се уште Грција, и покрај притисокот на Вашингтон, Париз и Лондон, не ја признава Приштина.

  Засега Атина нема позитивни одговори ниту од Белград, ниту од Софија. За разлика од Србија, која се уште ја чека одлуката на новата Влада во Скопје за признавање на Косово, бугарската Влада одговорила дека нема никакви дилеми околу уставното име на Македонија.

  Лобирањето на грчкото МНР, покрај соседните ...
  | | веќе видена | слични

  Турскиот театар од Скопје ќе ја изведе премиерно претставата „Ромео и Јулија“ во режија на Дејан Пројковски, вечерва во 21 часот,во предворјето на црквата „Света Софија“ во Охрид. Насловните улоги ги толкуваат Селпин Керим и Зубејде Селимовска. Во крајно редуцирана актерска оркестрираност, во крајно редуцираната и „фабуларна“ комбинаторика, оваа поставка на извонредната актерска екипа на Турскиот театар всушност е своевиден крик и суштина на љубовта. Љубовта не како лирска, трагична, чувствена носталгија на две души што веќе неколку века талкаат низ можеби единствениот искрен и вистински простор - театарскиот, туку љубовта како своевиден бунт на апсолутот, на универзумот против нејзиното отфрлање,казнување, проколнување, потценување,исмејување,банализирање,вулгаризација,
  материјализирање - вели режисерот Пројковски.
  | | веќе видена | слични

  Атрактивен концерт на Охридско лето годинава беше настапот на оркестарот „Синфониета -Софија“,заедно со диригентотСвилен Симеонов од Бугарија и солистите Теодосиј Спасов, кавал, Ива Љубимирова, флејта, обајцата од Бугарија, Влатко Стефановски, гитара, Страшо Темков, флејта. Поради лошите временски услови концертот, наместо во Античкиот театар, се одржа во преполната сала на Центарот за култура „Григор Прличев“. На репертоарот беа застапени композиции од творештвото на Антонио Вивалди, Жорж Бизе, Трајко Прокопиев и Теодосиј Спасов. Во концертот за две флејти и оркестар, Ц-дур, бр. 2 од Вивалди, како солисти настапија Љубимирова и Спасов. Со новата солистичка делница Спасов се обиде и успеа да ги сруши стандардните третмани на инструментите. Да се слушне барокната динамика во комбинација на флејта и кавал беше несекојдневно доживување. Иако во првиот и во третиот став моторичните движења на солистичката делница на кавалот не беа технички прецизно изведени, во целина концертот на Вивалди беше неконвенционално ...
  | | веќе видена | слични

  Претставата „Орест“ што режисерот Слободан Унковски ја постави во Националниот театар во Солун,на1и2август ќе учествува на фестивал на античка драма во грчкиот град Епидаурус. Претставата имаше премиера пред десетина дена. Епидаурус има антички театар, кој е еден од најголемите, за околу 14.000 гледачи. „Орест“ е трета претстава на Унковски што ја постави во Солун, по „Четвртата сестра“, која доби седум национални награди и „Кралот Лир“ од Шекспир. Во неа тој соработуваше со сценографот Мета Хочевар, костимографот Ангелина Атлагиќ, костимографот Гага Росиќ. По изведбата во Епидаурус, претставата ќе гостува во 15-ина грчки града, а се планира и голема меѓународна турнеја.До крајот на годинава, Унковски ќе работи во Народно позориште во Белград. Во Софија, ќе ја постави драмата „Фестен“, според истоимениот култен догма-филм, на сцената во новиот театар „Модерен“.
  | | веќе видена | слични

  Со флуидна имагинација младата Ирина Наумовска, извонреден талент, ни приреди голема радост со нејзиното импресивно музицирање, со високо респектабилниот пијанистички артизам, чии духовни експлозии ни ги отвораа срцата и разбрануваа чувствата во понеделникот во сакралниот амбиент во катедралната црква „Св. Софија“ во рамките на „Охридско лето 2008“. По тие импресивни одгласи од делата на Франц Лист и Фредерик Шопен следеа спонтани громогласни аплаузи, проткаени со воздишки и чести извици „Браво, браво...“ Така, Ирина ги освои симпатиите на мнгоубројната публика што ја сочинуваа претежно странски туристи и нејзиниот рецитал се претвори во возвишено естетско доживување. Со извонредно силниот и прецизен удар, секој тон, секоја фраза волумениозно беше димензирана со што го бараше непресушниот извор на вдахновеност. Со завидна инструментална техника и емотивен набој уверливо ги потенцира спецификите на Листовите и Шопеновите творечки манири каде што виртуозноста доминираше покрај романтичниот лиризам од кој ...
  | | веќе видена | слични

  Со долги и френетични аплаузи, силни овации и извици на воодушевување: „Браво мајстори“, „Генијално“, „Невидена виртуозност“, „Неповторливо“, публиката на „Охридско лето“ во средата ги награди изведувачите на уникатниот музички спектакл класика-етно-џез, кои дури седумпати беа вратени на бис. Тоа беше вечер на досега неслушнат добар спој на класичната музика од познати европски композитори низ впечатливата изведба на бугарскиот симфониски оркестар „Синфониета“ од Софија, со етно џез-стилот на двајца најдобри музичари од Балканот, прочуениот кавалџија од Бугарија Теодосиј Спасов и нашиот виртуоз на гитара Влатко Стефановски, придружени од флејтистите Ива Љубомирова од Бугарија и Страшо Темков од Македонија. Затворената сцена во Центарот за култура „Григор Прличев“, каде што поради дождливото време концертот беше поместен од Античкиот театар, воопшто не го намали неговиот квалитетот и не го попречи флуидот кој зрачеше меѓу музичарите и публиката. Во првиот дел од програмата 60-члениот симфониски оркестар од ...
  | | веќе видена | слични

  ЕУ замрзна милиони евра помош за Бугарија поради корупција

  24 07 2008 Европската комисија во средата ја укина помошта од скоро половина милијарда евра за Бугарија, наведувајќи го како причина тоа што земјата не успеала здраво да раководи со парите на европските даночни обврзници и ефикасно да се справи со раширената корупција и организираниот криминал.

  (ФТ, Гардијан, Индипендант - 24 07 08; AФП, АП, Ројтерс, ДПА, Еуопсервер, Дневник, Медиапул, Europe.bg, КНА, Европска комисија - 23 07 08)

  Европската комисија во средата (23-ти јули) замрзна стотици милиони евра помош за Бугарија. Архива

  Европската комисија (ЕК) во средата (23-ти јули) замрзна скоро 500 милиони евра помош за Бугарија, наведувајќи ги како причина слабостите во контролните системи на земјата и случаите на измама и нерегуларности. Таа, исто така, ги повлече акредитациите на две владини агенции задолжени за користење на парите од предпристапната програма ФАРЕ.

  Во извештајот на ЕК за управувањето со ...
  | | веќе видена | слични

  На 1 и 2 август познатата „Орест“ на Еврипид ќе се изведе во Античкиот театар во Епидаурус пред 14 илјади гледачи

  Најпопуларната драма на Еврипид, длабоко политичката „Орест“ која во режија на Слободан Унковски минатата недела Националниот театар на Северна Грција ја изведе во Солун, на 1 и 2 август ќе има премиера на престижниот фестивал во Античкиот театар во Епидаурус. Како што е познато, Епидаурус, со над четиридецениска традиција, е врвно место за презентирање на античката грчка драма и е еден од најголемите амфитеатри со места за 14 илјади гледачи, а Унковски е еден од ретките режисери од странство кои воопшто работеле премиера за овој фестивал. И тоа, работата во Солун, а сега и во Епидаурус, доаѓа во чувствително време кога македонско-грчките односи со проблемот околу името на Македонија се во фаза на кулминација.

  Досега, за фестивалот кој секое лето се одржува во раскошниот амбиент на античкиот амфитеатар Епидаурус, работеле само четворица врвни светски режисери: Питер Штајн, ...
  | | веќе видена | слични

  Премиера на „Ромео и Јулија“ на Пројковски на „Охридско лето“

  Вечерва во рамките на фестивалот „Охридско лето“, во предворјето на црквата „Св. Софија“ во 21 часот, премиерно ќе се изведе претставата „Ромео и Јулија“ на Турскиот театар од Скопје, во режија на Дејан Пројковски.

  Главните улоги ги толкуваат Зубејде Селимовска како Јулија и Неат Али како Ромео, а во останатите настапуваат: Џенап Самет, Наџи Шабан, Един Јакуповиќ и Аксел Мехмет. Музиката е на Горан Трајковски, сценографијата на Владо Ѓоревски, а костимите на Благој Мицевски.
  | | веќе видена | слични

  Со приказна за патување на натпревар за најдобар балкански автор

  Прозно-поетските текстови „Приватни светови“ од Лилјана Дирјан ќе ја претстават македонската литература на следното издание на наградата „Балканика“, што наесен ќе се одржи во Скопје. Дирјан стана првата жена-писател што ќе не претставува на 11. престижна манифестација. Книгата е во издание на Друштвото на независните писатели, чиј член е Дирјан. Комисијата во состав Ферид Мухиќ, претседател, Лорета Георгиевска-Јаковлева и Александар Прокопиев, членови, ги оценија деветте прозни дела што конкурираа. Освен делото на Дирјан, во потесна конкуренција беа „Нишан“ од Блаже Миневски,“Невестата на змејот“ од Влада Урошевиќ, „Помеѓу“ од Ирена Јорданова и „Чкртки“ од Румена Бужаровска, која влезе во последниот круг заедно со книгата на Дирјан. Георгиевска-Јаковлева рече дека иако годинава немало многу кандидати за награда, било многу тешко да се избере нашиот претставник.Во образложението за книгата „Приватни светови“ стои дека „делото се ...
  | | веќе видена | слични

  Македонските солисти на виолина Ана и Олег Кондратенко и пијанистката Марија Вршкова ќе одржат концерт вечерва во црквата „Св. Софија“ од 21 часот, во рамките на културната манифестација „Охридско лето“. На програмата се дела од композиторите К.Ф.Е. Бах, Леклер, Мошковски, Вјенјавски, Шостакович и Сарасате. Олег Кондратенко активно настапува на концертите и на фестивалските подиуми во Македонија и во странство. Тој како солист и концерт-мајстор е чест гостин на Келнската филхармонија. Ана Кондратенко работи како концерт-мајстор во Македонската филхармонија и на ММЕ-филмскиот оркестар при МРТВ. Таа завршува виолинистичката школа во Русија и во Келн кај прочуениот Виктор Третјаков. Стекнала богато искуство како солист и концерт-мајстор, настапувајќи на повеќе младински и филхармониски оркестри во Русија, САД, Германија и во други центри.
  | | веќе видена | слични

  На Софија и се замрзнува целата претпристапна помош од над 500 милиони евра

  Од нашиот дописник
  Слободанка Јовановска

  Брисел - Европската комисија не сакаше да признае вчера дека приемот на Бугарија и на Романија во ЕУ била грешка, иако ја официјализираше одлуката со која на Софија и се замрзнува целата претпристапна помош од над 500 милиони евра и и се одземаат акредитациите за двете агенции кои треба во иднина да раководат со многу поголемата помош од над шест милијарди евра до 2013 година. Сакајќи да ја стресе бугарската елита со одлуката, но и да ја ублажи реториката за да не предизвика политичка криза, ЕК ги повлече заканите за блокирање на влезот на Бугарија во шенген и во еврозоната, иако и двете нешта се далечна перспектива за оваа земја. Романија помина без казна, но оцените за оваа земја не беа розови, исто така.

  Сепак, првпат Бугарија и Романија се најдоа на различна страна, откако во претходниот извештај во јуни двата извештаја беа направени со копирање на исти ...
  | | веќе видена | слични

  оца и Леонидас Гогаровски судбината ќе ги одведе во полската држава каде што ќе свијат семејно гнездо и во која ќе ја гледаат иднината, а нивните родни места Шештево и Герман се далечен спомен што ќе ги носат до гроба. Доца никогаш досега не била во Шештево каде што го поминала детството. Нема сили да стаса дотаму, зашто, како што вели, се плаши дека ќе и препукне срцето од напливот на спомените. Леонидас во Герман беше пред три години, но кога стасал таму, не го видел истото село што го познавал од детството, оној Герман од пред 60 години.

  Доца Гогаровска - Алексовска не знае да каже точно колку години имала кога ја одвеле од Шештево, 12 или 13, зашто и ден-денес нема никаков документ од кој може да види кога е родена. Сестра и Цила, која живее во Вишини, под планината Вичо, и рекла дека Грците ги изгореле сите документи. „Затоа на секој оној што ќе ме праша му велам дека сум вечно млада“, вели таа и се смее додека разговараме преку телефон. Но, затоа точно го памети денот 25 март 1948 година кога ...
  | | веќе видена | слични

  Македонија годинава ќе биде домаќин на изборот за најдобра книга на Балканот

  Тина Иванова

  Писателката Лилјана Дирјан со својата книга „Приватни светови“ во издание на Независните писатели на Македонија, ќе биде македонски претставник за меѓународната книжевна награда „Балканика“ за 2008 година. Прозно-поетската книга на Дирјан била избрана во конкуренција од пет дела на домашни автори, а во најтесен избор за наградата „Балканика“ била и книгата „Чкртки“ на Румена Бужаровска. За изборот за годинашниот македонски претставник за престижната награда одлучило жири во состав: Ферид Мухиќ, претседател и Лорета Георгиевска-Јаковлева и Александар Прокопиев, членови.

  „Книгата на Лилјана Дирјан се впушта во смела рехабилитација на малите приватни светови кои се сочинети од лични доживувања, семејни случки, рефлексии за уметноста и творештвото. Тоа е креативно претворање на анегдоталното кое во овие параболи се открива како фундаментално. Авторката го поставува патувањето како ...
  | | веќе видена | слични

  Македонското виолиниско дуо Ана и Олег Кондратенко, вечерва во рамките на фестивалот „Охридско лето“, ќе одржи концерт во црквата „Св. Софија“ во 21 часот. Дуото Кондратенко, со пијано придружба на Марија Вршкова, ќе изведува дела од Карл Филип Емануел Бах, Леклер, Мошковски, Вјењавски, Шостакович и Сарасате.

  Олег Кондратенко се вбројува меѓу најзабележителните солисти на виолина од помладата генерација. Неговите студии по виолина, покрај ФМУ во Скопје, се одвивале во европските центри Ротердам и Келн. Олег Кондратенко во моментов е професор по виолина на ФМУ во Скопје. Ана Кондратенко се здобива со одлична школа за виолина во Новосибирск, Русија, од каде што потекнува, а потоа и во Келн. Во моментов е концерт мајстор во Македонската филхармонија. И двајцата зад себе имаат богато концертно искуство како солисти. (К.Р.)
  | | веќе видена | слични

  Гитаристот Влатко Стефановски и бугарскиот уметник на кавал Теодосиј Спасов ќе настапат како солисти на концерт на ансамблот „Синфониета-Софија“, вечерва во 22 часот, во Античкиот театар во Охрид. На концертот, што ќе се одржи во рамките на Охридско лето, како солисти на флејта ќе настапат и нашиот уметник Страшо Темков и Ива Љубомирова од Бугарија. Под диригентство на Свилен Симеонов ќе бидат изведени дела од легендарните Вивалди и Бизе, како и композиции од Трајко Прокопиев и од Спасов.Репертоарот на „Синфониета-Софија“ го сочинуваат композиции од разни музички стилови, и тоа од преткласичниот период, па се до дела од современи творци од 21 век.Оркестарот постојано гостува на интернационални фестивали во светот. Стефановски и Спасов ќе настапат како специјални гости на концертот, при што ќе изведат џез и етноваријации од класични дела на наши и на бугарски композитори.Вечерва во 20 часот во црквата „Св. Софија“ концерт ќе одржат и учесници од семинарот за пијано, што во Охрид го води пијанистот Борис ...
  | | веќе видена | слични

  Ферги, пејачката на групата „Блек ајд пис“, ќе толкува една од улогите во мјузиклот „Најн“, кој ќе почне да се прикажува од октомври. Тоа ќе биде прво нејзино позначајно појавување на големото платно. Улогата официјално ќе биде објавена в петок. Во филмот ќе глумат неколку извонредни актери, како што се Кејт Хадсон, Никол Кидман, Софија Лорен, Марион Котилард и Пенелопе Круз. Но, и покрај овие имиња, улогата на Ферги нема да биде мала. Темата на мјузиклот е една жена која го заведува главниот лик Гид Контини, кој ќе го игра Даниел дел Луис. Дејството е базирано на животот на италијанскиот режисер Федерико Фелини, а инспирирано од неговиот филм „8.“. Ферги досега глумеше во неколку помали улоги, а во 2006 година се појави и во филмот „Посејдон“.
  | | веќе видена | слични

  „Класика и етно-џез“ е насловот на концертот во изведба на бугарскиот оркестар „Синфониета &“8211;Софија“, кој предводен од диригентот Свилен Симеонов ќе се одржи вечерва од 22 часот, во Античкиот театар во Охрид, во рамките на манифестацијата „Охридско лето“. Како солисти на концертот ќе настапат: бугарскиот виртуоз на кавал Теодосиј Спасов, бугарката Ива Љубомирова на флејта и македонските музичари Страшо Темков на флејта и Влатко Стефановски на гитара. На репертоарот се познати дела од композиторите Вивалди, Бизе, Прокопиев и Т. Спасов. Оркестарот „Синфониета-Софија“ е единствен од ваков тип на бугарската музичка сцена. Неговиот репертоар опфаќа разновидни музички стилови, од преткласичната музика па се до музиката на дваесеттиот век. Оркестарот особено внимание посветува на творештвото на современите бугарски и странски композитори. Теодосиј Спасов е еден од најпознатите бугарски уметници на денешницава. Тој има развиено сопствен стил на музицирањето на кавалот, во кој обединува елементи на повеќе ...
  | | веќе видена | слични

  Специјална комисија ќе го испитува пожарот во воз во Бугарија

  22 07 2008

  СОФИЈА, Бугарија -- Специјална комисија ќе ја испитува причината за пожарот во понеделникот (21-ви јули) на возот што се движел од Пловдив за Софија, објави државната железница БДЗ. Пожарот довел до евакуација на околу 260 патници и екипажот. Железницата не објави евентуални жртви. Во февруари во пожар во воз загинаа девет лица, а беа повредени уште неколку други. (БTA, Фокус, Дневник, Медиапул, БТВ, БНР - 21
  | | веќе видена | слични

  Триото Стефановски, Тадиќ и Спасов на еден од заедничките концерти

  Во рамките на „Охридско лето“, вечерва во црквата „Св. Софија“ во 20 часот, ќе се одржи традиционалниот завршен концерт на учениците од семинарот по пијано, кој го води реномираниот професор Борис Романов.

  Во Античкиот театар пак, во 22 часот, концерт ќе одржи оркестарот „Синфониета“ од Софија, Бугарија, под диригентство на Свилен Симеонов. Како солисти ќе настапат познатите музички уметници од Бугарија, Теодосиј Спасов на кавал и Ива Љубомирова на флејта, како и македонските - Страшо Темков на флејта и Влатко Стефановски, гитара. Концертот е најавен како „концерт на класика, етно, џез“, а ќе бидат изведени дела од Теодосиј Спасов, како и од Антонио Вивалди, Жорж Бизе и Трајко Прокопиев.

  Оркестарот „Синфониета“ е единствен состав од ваков тип на бугарската музичка сцена. Неговиот реперотар ги опфаќа разновидните музички стилови-од предкласичните, до музиката на 20. век, а особено внимание му посветува на ...
  | | веќе видена | слични