Исус Христос

  во

  Во ноќта меѓу 18 и 19 јануари, поточно од полноќ до изгрејсонце, отворете прозорец и замислете желба. Нека биде јасна и гласна, недвосмислена, полна со искрени ...
  сите 73 | | | веќе видена

  18. јануари е Крстовден, голем христијански празник и првиот ден по Божик кога се пости. Во минатото се подразбирало на овој ден да се прават голем број ...
  сите 73 | | | веќе видена

  На 18 јануари се слави празникот Водокрст. Во Светата Црква се воспева силата и моќта на Крстот. Се врши крштевање на водата и таа со силата на Светиот Дух ...
  сите 73 | | | веќе видена

  Православните верници во јануари го прославуваат Богојавление како еден од 15. најголеми христијански празници. Според христијанската традиција, Христос кога ...
  сите 73 | | | веќе видена

  Денеска 18 јануари се слави празникот Водокрст. Во Светата Црква се воспева силата и моќта на Крстот.Се врши крштевање на водата и таа со силата на Светиот ...
  сите 73 | | | веќе видена

  Утре православните ќе го празнуваат празникот Богојавление (Водици). Овој празник е еден од најголемите христијански празници. Познато е дека се празнувал ...
  сите 73 | | | веќе видена

  Утре (19-ти јануари) православните верцници го прославуваат Богојавление Водици. Водици претставува еден од најголемите и најзначајните празници а се ...
  сите 73 | | | веќе видена

  Овој празник е еден од најголемите христијански празни¬ци. Познато е дека се празнувал уште во вториот век од христијанската ера. Конкретно е поврзан со ...
  сите 73 | | | веќе видена

  Скандалозна статуа ги обедини Палестинците со христијанска вероисповед и Евреите, пишува Вашингтон пост. Финскиот скулптор Јани Лејненен изработил статуа со ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Вршителот на должноста градоначалник на Охрид Константин Георгиески на денешната прес-конференција истакна дека и оваа година прославувањето на верскиот ...
  сите 73 | | | веќе видена

  Привршуваат последните подготовки во Охрид за одбележување на православниот празник Богојавление – Водици, со осветувањето на водите на Охридското Езеро и ...
  сите 73 | | | веќе видена