Игор

  во

  Неколку интересни податоци околу Ајфеловата Кула во Париз Дали знаете дека на официјалниот сајт за Ајфеловата Кула се поставени оригиналните проекти од нејзината изведба или можеби дали знаете дека архитект на Ајфеловата кула е всушност Stephen Sauvestre а не Gustave Eiffel ? Доколку ве заинтригираа овие информации, проследете ги податоците што ги приложуваме: Лична карта: Gustave Eiffel & Cie е името на компанијата која што ја гради Ајфеловата Кула, нејзин сопственик е Alexandre Gustave Eiffel. Emile Nouguier и Maurice Koechlin се главните инженери во фирмата Gustave Eiffel & Cie , воедно и главни инженери во изградбата на Ајфеловата Кула. Stephen Sauvestre е главен архитект на Ајфеловата Кула. Нејзината изградба започнува во1887 година, по повод Meѓународната изложба, Светски Саем посветен на годишнината од Француската Револуција. Нејзината изградба завршува со поставување на знамето на 31.03.1889 година. Нејзината изградба траела 2 година 2 месеци и 5 дена. Конструктивни елементи : 18,038 челични ...
  | | веќе видена

  Националната награда „Менада“, Советот на фестивалот и' ја додели на проф. Татјана Петковска Со настап на Ротердамската академија за танц на 14 април ќе почне шестиот Меѓународен фестивал за модерен танц „Танц-фест“. Тие ќе го отворат фестивалот со претставата „Третиот“ во кореографија на Рисима Рисимкин, на музика на Кирил Џајковски, а првпат годинава ќе гостуваат и во Народниот театар во Битола. Годинава на Танц-фест ќе се претстават и Ана Рети од Унгарија со наградената претстава „Inside out“ и Игор Киров со неговите наградени кореографии подготвени специјално за затворањето на фестивалот на 19 април. Во програмата за првпат се вклучени и кореграфски точки на урбани танци како што се хип хоп и стрит денсот, така што фестивалот ќе биде збогатен со настапот на групите „Bejk a leg“, „Bullfrogs Ballet“ и „Tutu и Brejk a leg“. „Годинава сакаме да дадеме комплетна слика на македонската современа танцова слика и на некој начин да ја обединиме аматерската, полуаматерска, професионална и полупрофесионална ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Реномираниот фестивал Танц фест во изминативе пет години на своето постоење донесе свежи и нови танцови содржини, како и најнови тенденции кои се случуваат во светот, презентирајќи и на македонската публика дел од најзначајните творци во областа на танцот/балетот на европската сцена и нови авангардни претстави со истражувачки дух. Годинешнава програма, како што беше најавено на конференцијата за печат, прави едно "свртување" кон себе, кон актуелните состојби на танцот кај нас и отвора нови хоризонти и места за делување. Првпат годинава Танц фест ќе го одбележи танцот преку истакнување на едукацијата како еден од најзначајните фактори и предуслови за вистинска афирмација и поставување неопходна инфраструктура за современ танц во Македонија. Оттука, Советот на фестивалот ги доделува наградите Менада - за врвни достигнувања и за исклучителен придонес за развој на современиот танц - на лица кои исклучително се важни на афирмацијата на едукацијата во областа на танцот. Годинава добитничка е професорката Татјана ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Бидејќи хрватскиот шампион Загреб КО повеќе не може да ги плаќа нашиот Кире Лазаров и Ивано Баљиќ, најверојатно ќе ги стави на трансфер-листа, а се шпекулира дека ќе дојдат во Скопје Главниот менаџер на хрватскиот шампион Загреб КО, Зоран Гобац, најави чистка во клубот, а најмногу се споменуваат имињата на нашиот ракометрар Кире Лазаров и Хрватот Ивано Баљиќ. Најтрофејниот хрватски клуб не може повеќе скапо да ги плаќа овие двајца врвни европски и светски ракометари и ќе ги стави на трансфер листа. Гобац вели дека "еден од двоецот Лазаров - Баљиќ сигурно ќе си замине од екипата". Според Гобац, поблиску до заминување е Лазаров, кој не ги исполнил очекувањата на меѓународна сцена. Веста од Загреб и изјавата на Гобац допре и до управата на Металург и до првиот стратег на екипата, Хрватот Лино Червар, кој, во разговорот не го криеше своето задоволство да го види Кире Лазаров во Автокоманда. - Прво треба да се види дали може тоа да се изведе, ако веќе биде ставен на трансфер-листа. Сигурно е дека јас не ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Шестото издание на фестивалот ќе се фокусира на едукацијата, промоција на урбаните танци, а првпат ќе биде организирана и парада на танцот Неколку кореографии, меѓу кои и премиера на „Третиот“ од Рисима Рисимкин во копродукција со Танцовата академија во Ротердам, гостување во Битола, промоција на урбаните танци и млади кореографски имиња и парада на танцот со 1.000 учесници во чест на 20 години постоење на танцовата сцена во нашата земја се содржините на шестото издание на фестивалот за современ танц „Танц-фест“. Почнува на 14 април во Скопје и ќе трае до 19 април. Според организаторите, годинава фестивалот се осврнува кон едукацијата. За уметничкиот директор на „Танц-фест“, Рисимкин, годинашното издание на фестивалот треба да даде комплетна слика на македонската танцова сцена и да направи обид во обединување на аматерската, професионалната и полупрофесионалната сцена во нашата земја. - Од мојата прва претстава „Џенис“ на фестивалот „Млад отворен театар“ сето ова изгледаше како сон. Во октомври ќе ја ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Фудбалерите на Интер се изборија за полуфинале во Лигата на шампионите. Откако ја совладаа CSKA на Сан Сир со 1-0, со ист резултат славеа и во Москва на стадионот Лужники во четвртфиналниот возвратен натпревар. Диего Милито беше херојот на Интер во првиот натпревар, а во втората, се реши Весли Шнајдер. За разлика од натпреварот во Сен Сир, кој епилог имаше со голот во 65 минута, возвратното четврфинално дерби својот расплет го доби уште на самиот почеток на натпреварот. Се играше шестата минува кога Игнашевич на вештачкиот терен на московскиот стадион го урна Милито. Ударот од 20 метри го изведе одличниот Холанѓанес, итро барајќи простот меѓу живиот ѕид . Грешката што во тој момент со скок ја направи Кеисуке Хонда под чии нозе топката го најде патот до Игор Акифејев, кој успеа да ја допре, но не и да го одбрани својот гол. Жозе Мурињо уште еднаш докажа дека води моќна екипа. Португалскиот старатег ја продолжи со ова својата серија изклучителни резултати во четвртфиналните натпревари во Лигата на шампионите. ...
  | | веќе видена

  Фудбалерите на Интер се изборија за полуфинале во Лигата на шампионите. Откако ја совладаа CSKA на Сан Сир со 1-0, со ист резултат славеа и во Москва на стадионот Лужники во четвртфиналниот возвратен натпревар. Диего Милито беше херојот на Интер во првиот натпревар, а во втората, се реши Весли Шнајдер. За разлика од натпреварот во Сен Сир, кој епилог имаше со голот во 65 минута, возвратното четврфинално дерби својот расплет го доби уште на самиот почеток на натпреварот. Се играше шестата минута кога Игнашевич на вештачкиот терен на московскиот стадион го урна Милито. Ударот од 20 метри го изведе одличниот Холанѓанес, итро барајќи простот меѓу живиот ѕид . Грешката што во тој момент со скок ја направи Кеисуке Хонда под чии нозе топката го најде патот до Игор Акифејев, кој успеа да ја допре, но не и да го одбрани својот гол. Жозе Мурињо уште еднаш докажа дека води моќна екипа. Португалскиот старатег ја продолжи со ова својата серија изклучителни резултати во четвртфиналните натпревари во Лигата на ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Во Сеиксал, град во Португалија, архитектонската фирма espaço a3 , неодамна заврши со изградба на куќата наречена Марисол, која што се протега на парцела од 1,290 метри квадратни, со површина на објектот од 325 метри квадратни, во две нивоа. Оваа нова градба создава контраст помеѓу оригиналноста во формата и архитектонската линија, вкрстувајќи ги двата волумени во внатрешно пацио, внатрешен двор. Куќата не ги запазува класичните конструктивни модуларни решенија, потенцирајќи ја формата и пејсажот кои што ја пратат формата на парцелата. Двата волумени создаваат и дистинкција на функциите во објектот, овозможувајќи едниот да ги прими функциите од приватен карактер а другиот од јавен карактер. Внатрешното пацио е клучно место во објектот, во кое се обединуваат и вкрстуваат сите функции во објектот. Интересен архитектонски современ концепт кој може да помогне во дел од вашата инспирација. [Espaco a3] Архитект.мк Игор Василевски
  | | веќе видена

  Ни на СДСМ, ни на ВМРО-ДПМНЕ не им паѓа на памет да го демонтираат системот што бил поставен во некое друго време за потребите на некоја друга политичка елита. Ги разорува и нацијата и државата, ама функционира зашто ги задоволува потребите на 10 отсто привилегирани. Сé додека да дојде „шумарот“. А тој доаѓа редовно тогаш кога транзицијата сака да се претвори во политички систем Велика Британија, на месец до парламентарните избори ја врши најголемата политичка чистка во партиите претенденти за власт. Партиите на овој радикален чекор беа принудени заради честите корупциски скандали, отуѓеноста на елитите од реалниот живот на своите сограѓани. Народот пред подолго време, а особено откако се случи крахот на светскиот финансиски систем, разви презир и апатија кон политиката и политичарите. Сензитивните аналитичари убаво знаат од историјата дека после молкот и апатијата следи гласна и жестока експлозија на незадоволство. И затоа, обемната кадровска лустрација на партиите ја гледаат како прва бескрвна револуција ...
  | | веќе видена

  Тренерот Жозе Мурињо верува дека играњето на вештачка подлога во Москва ќе биде како детска игра за неговиот тим, кога Интер ќе се сретне со ЦСКА во реваншот од четвртфиналето на Лигата на шампионите. Италијанскиот шампион има предност од 1:0 од минатата недела, откако голманот Игор Акинфеев успеа да спречи поубедлив пораз на рускиот тим со серија одлични одбрани.- Знаеме како сакаме да играме таму, свесни за тешкотиите што ги носат противникот и вештачката подлога, на која досега никој од мојот тим нема настапено. Но, јас се шегував со некои од играчите, кажувајќи им како сме играле на улица кога бевме деца. Ако сте можеле да играте на улица, тогаш зошто не би можеле да играте на вештачка подлога? - изјави Мурињо за ТВ-каналот на Интер.Шансите на ЦСКА за надминување на дефицитот се намалени со отсуството на суспендираните Евгени Алдонин и Милош Красиќ. Но, српскиот репрезентативец е убеден дека навикнатоста на ЦСКА на вештачкиот терен ќе и биде од полза.- За жал, јас не можам да му помогам на мојот тим во ...
  сите 24 | | | веќе видена

  Најдобриот македонски кајакар во моментов на Илинденскиот кајак-слалом постојано победува од 2007 година, а има триумф и во 2005 г. Најдобриот македонски кајакар во слалом на диви води и олимпиец со А-норма, Атанас Николовски, во неделата петти пат триумфира на 42. по ред меѓународен Илинденски кајак-слалом (ИКАС), во СРЦ „Матка“, на реката Треска, крај Скопје. Со овој резултат тој ја одбрани ланската титула, а победи и во 2005, 2007, 2008 година, со што воедно и го изедначи рекордот на истакнатиот кајакар, а денес претседател на КФМ, Лазе Поповски. Првиот фаворит на трката, натурализираниот Хрват од босанско потекло, Динко Мулиќ, кој по првиот ден беше најдобар, во финалето беше втор. Во К1-жени, победи претставничката на Србија, Кристина Петровиќ од КК Гусар, додека во Ц1, најдобро време постигна Хрватот, Матија Мариниќ. На годинашниов ИКАС, настапија вкупно 49 натпреварувачи, од Србија (23), БиХ (4), Хрватска (2) и Македонија (20). Од нив во К1-мажи (38), во К1-жени (3) и во Ц1-мажи (8). Иако претходно ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Игор ЧавескиДве години од Самитот на НАТО во Букурешт на кој Македонија, поради грчкото противење, не доби покана за членството, на политички план ништо не се промени, а во делот на реформите се забележува застој, па дури и назадување, констатираат воените експерти. Тие, освен на сопствените согледувања, се повикуваат и на критиките што челниците на Алијансата неколкупати ги упатија до македонските власти поради намалениот воен буџет, како и на укажувањата дека е недозволиво за држава што со едната нога е веќе во Алијансата континуирано да го намалува буџетот наменет за одбраната и дека тоа може директно да се одрази на модернизацијата на армијата. Иако лидерите на Алијансата постојано нагласуваат дека надминувањето на проблемот за името е главен услов за членство, тие потсетуваат и дека притоа не смее да се случи застој во реформите. Тоа најдиректно и најјасно беше нагласено во јануари на средбата меѓу премиерот Никола Груевски и генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, а пред извесно време го ...
  | | веќе видена

  „Вистината за Тито“, „Битката на Неретва“, „Валтер го брани Сараево“, „Кој беше Тито“, „Десантот на Дрвар“... Овие наслови на играни филмови и документарни серии, иако, главно, снимени пред три-четири децении, станаа редовна содржина на телевизиските програми „од Вардар, па до Триглав“. Филмовите за поранешниот југословенски претседател ги уриваат рекордите на гледаност и покрај тоа што од неговата смрт минаа триесет години. Според социолозите, тешката економска ситуација и болната транзиција во која минуваат речиси сите поранешни братски републики е една од основните причини за новиот тренд на ТВ-дневниот ред. Душко Миновски, социјален работник, смета дека поради долгиот транзициски период, невработеноста и големата сиромаштија, сме ги заборавиле вредностите како што се хуманоста, почитувањето, помагањето... „Единката и семејството имаат потреба од идол, од личност со која ќе можат да се идентификуваат, но, во овој случај, не станува збор само кон Тито како кон фигура, туку како сеќавање на ‘старите ...
  | | веќе видена

  Првиот ден од Велигден мирно на Токсикологија. Нема прејадени ниту препиени. Сепак токсиколозите предупредуваат дека денешниот ден е критичен зошто традиционално велигденскиот ручек изобилува со мрсна храна комбинирана со алкохол. Затоа лекарите апелираат до граѓаните да внимаваат со јадењето јагнешко, свинско и велигденски јајца кои се неизбежни за овој празник. Ова особено важи за оние кои постеле како и за срцево болните, дијабетичарите и лицата со висок крвен притисок. - Може да се јават тегоби од подуеност на стомакот, нелагода, мачнина, гадење, нагон за повраќање, па се до посериозни компликации како што се активација на жолчката и уште посериозна состојба појава на панкреатит која може да ги доведе во една живото загрозувачка ситуација - вели д-р Жанина Переска, од Клиниката за токсикологија. Верниците велат дека за Велигден си каснуваат мрсничко ама ќе внимавале колку ќе јаделе. Од Институтот за јавно здравје порачуваат задолжително мрсната храна да се јаде со свеж зеленчук. Да се пијат повеќе ...
  | | веќе видена

  Sybarite е архитектонско-дизајнерско студио со седиште во Лондон, кое изминатава година честопати е вбројувано меѓу најдобрите за изработка на внатрешен ентериер. Меѓу најпознатите ентериери што ги имаат изработено се продавниците на брендовите Marni и Stefanel. Кога зборуваме за одреден бренд и неговиот ланец на продавници, една од најважните работи е модуларното решавање на просторот, дизајнерски концепт кој овозможува вариететна мултипликација на ентериерот, со што се добива на оригиналност во секоја различна продавница користејќи ги истите материјали. Така на пример брендовите Marni или Stefanel ќе имаат можност во своите продавници низ светот да одберат помеѓи 700 комбинации, варијации од овие модули, кои што зависно од димензиите, местоположбата и условите на продавниците, лесно ќе можат да го оформат својот нов ентериер и стилски израз. Современите метаријали и нивната употреба како модуларни панели, само се надополнуваат во оформувањето на визулениот идентитет кој создавајќи оригинални ...
  | | веќе видена

  Македонскиот селектор меѓу редови најави дека нема во иднина да смета на Седлоски, кој на наредниот меч ќе ја слави „стотката“, а откако потешко се повреди и Игор Митрески, на последната линија во А-тимот ќе и треба сериозен ремонт Македонскиот фудбалски селектор Мирсад Јонуз за квалификациите за пласман на Евро 2010 година ќе мора да создава нова одбранбена линија пред голот, особено откако неколкумина од досега стандардните веќе не се во „најдобрите“ години. Капак на сé беше и повредата на Игор Митрески во софиска ЦСКА, па откако Јонуз меѓу редови најави дека нема во иднина да смета на Гоце Седлоски, кој на наредниот меч ќе ја слави „стотката“, на последната линија и треба сериозен ремонт. Ова значи дека на наредните два пријателски натпревари, во мај против Азербејџан и во јуни против Романија, македонската одбрана треба да биде во ново руво, зашто тие два меча, заедно со последниот тест против Малта во август, ќе бидат единствените проби за новиот изглед на тимот. Очигледно е дека досегашната гранитна ...
  | | веќе видена

  Скопскиот џудо-клуб Миоки, предводен од тренерот Игор Паскоски, третпат последователно стана државен шампион на Македонија Во конкуренција на осум клуба, на сениорското првенството во Скопје, тие освоија вкупно 14 медали, од кои пет златни, пет сребрени и четири бронзени. Со злато се закитија Мите Манев (до 66 кг), Ванчо Сарафов (до 81 кг), Марјана Мискова (до 70 кг), Ани Стојчева (до 78 кг) и Биљана Попоска (над 78 кг). Сребро освоија Јове Паскоски (до 66 кг), Стефан Јованоски (до 73 кг), Иван Викиќ (до 100 кг), Александра Лелов (до 63 кг) и Марија Блажевска (до 70 кг), а со бронза Виктор Миновски (до 60 кг), Стојанчо Стојчев (до 90 кг), Ѓорѓи Стојанов (до 100 кг) и Мартин Ристески (над 100 кг).
  | | веќе видена

  Македонскиот шахист Игор Петровски (рејтинг 1.967, 54-рангиран) го освои солидното 17. место на шаховскиот турнир „Пролетен опен“, кој се одржа во Белград Петровски (ШК Тетекс - Тетово), по 9. кола освои шест поени (шест победи и три порази) и нови пет рејтинг-поени. Михаил Таушанов (1.931, 62-рангиран) заврши на 39. место со пет поени, додека Драгана Николовска (1.688, 89-рангирана) е 92. со три поени. Настапија вкупно 87 шахисти (Србија, БиХ, Црна Гора, Македонија), а победи српскиот интернационален мајстор (ИМ) Никола Остоиќ (2.388, 2-рангиран) со седум поени.
  | | веќе видена

  Филип Кулисев е млад фотограф, роден е во Словачка, и како малце автори има постигнато уметнички достигнувања и успеси, на кои што голем број фотографи би можеле да му позавидат. Основач е на Асоцијацијата на Професионални Фотографи во Словачка (APFSR), изложувал не само во Словачка туку и во Виена, Будимпешта, Брисел, Сиднеј, Питсбург, Вашингтон, Ванкувер, Лондон, има поставено и трајна изложба на Карибиските Острови. Во 2006 година добива прва награда на интернациоалниот „Fujifilm 2006 European Press Professional Awards“ во категоријата „Wildlife". Во 2008 година во Лондон добива награда како седми фотограф во светот и сертификат и титула QEP (Qualified European Photographer) во категорија „Landscape". Во 2009 година добива сребрена и бронзена награда за фотограф на годината FEP (European Professional Photographer) во категорија „Pictorial“. Има издадено две книги, три ДВД-а, и над 20 календари кои беа именувани како „Најубавите календари на Словачка“. Како и да е во неговиот краток по време но содржаен ...
  | | веќе видена

  Продолжувајќи ја плодната соработка со современите словенечки автори, културната установа „Блесок“ организираше двојна промоција на две од своите најнови изданија. Синоќа во „Арт-кафе“, во Мала станица со учество на авторите беа претставени книгата избрани есеи на Митја Чандер „Ковертиран потег“ (превод на Намита Субиото) и збирката поезија на Луција Ступица „Островот, градот и другите“ (превод на Игор Исаковски). Станува збор за исклучително талентирани автори, родени во почетокот на 1970-тите. Митја Чандер од 1992 година, има објавено голем број критички есеи за словенечката и за светската книжевност. За својата работа има добиено неколку значајни награди. Објавил три збирки есеи: „Записи од ноќта“ (2003), „Предели на прозата“ (2006) и „Ковертиран потег (2008). Луција Ступица освен со поезија, се занимава и со уредување на внатрешни простори, пишување статии за архитектура и дизајн. За својот првенец „Чело на сонце“ (2001) ја добила наградата на 17 словенски книжевен саем за најдобар првенец и наградата ...
  | | веќе видена