Игор

  во

  Традиционалната меѓународна ликовна колонија Галичник, својата 20-та јубилејна сесија ќе ја започне на 10. август во Галичник. Според најавите, на колонијата учество ќе земат 10 уметници од повеќе земји од светот - Мајкл Рајан Ноубл - САД; Моника Филц - Германија; Реико Аојаги - Јапонија/Британија; Ејлиш Кали - Ирска; Виктор Петков- Бугарија; Катарина Бунушевац - Србија; Амир Ибрахими - Косово; Борис Шемов, Александар Спасоски и Игор Јосифов - Македонија. Годинешната колонија ќе опфаќа работа исклучиво со таканаречените „нови медиуми", т.е. фотографија, дигитална графика, фото инсталација, видео арт, видео инсталација. Сите учесници се значајни и афирмирани уметници во земјите од каде доаѓаат, а и пошироко, со исклучителни остварувања зад себе./крај/со/амп
  | | веќе видена | слични

  Лига на шампиони Селтик победи на гости по шест години Селтик стави крај на шестгодишното чекање на победа на гости во Европа, совладувајќи го Динамо Москва со 2:0 за да си резервира место во плеј-оф рундата за фазата на групи на Лигата на шампионите. Скот Мекдоналд беше стрелец непосредно пред паузата и Јоргос Самарас додаде уште еден гол во судиското продолжение за вкупна победа од 2:1, откако Русите славеа со 1:0 во Глазгов минатата недела. - Го добивме тоа што го заслуживме. Ја контролиравме играта во текот на целиот натпревар и на крајот тоа ни се исплатеше - изјави Тони Моубрај, тренерот на шкотскиот тим. Молдавскиот шампион Шериф Тираспол му се приклучи на драматичен начин, со гол во финишот за израмнување на 1:1 со Славија Прага, но немаше таква радост за Шахтар Донецк. Актуелниот освојувач на Купот на УЕФА беше изненадувачки елиминиран по нерешените 0:0 во Романија против Тимисоара, откако првиот меч во Донецк заврши, исто така, без победник, но со резултат 2:2. Белорускиот тим БАТЕ Борисов, кој ја ...
  | | веќе видена | слични

  Уште толку се даваат и за народна кујна во Велес. Донацијата се реализира преку Ротари-клубот, чии членови се и сопствениците на мелницата, семејството Ѓорѓевски. Игор Андреевски, претседателот на Ротари-клубот Скопје, вели дека станува збор за хуманитарна донација, без никаква заработка. - Сакаме да помагаме. Во изминатиов период имавме и акција во Клиниката за детска хирургија, каде што планираме и во иднина да ја продолжиме соработката. Оваа донација, пак, е традиционална и се дава по најмалку трипати годишно во изминативе четири години. Сето тоа ни го овозможува семејството Ѓорѓевски, кои се сопственици на мелницата и наши членови - рече Андреевски. Вчера тој ги предаде пакетите во кујната во Ѓорче Петров. Требало да се дадат по 100 пакети во двете народни кујни, но таа во „Света Петка“ немала каде да ги чува и затоа сите се сместени во „Свети Петар и Павле“. Доделени се повеќе видови смрзнат бурек, и тоа од сирење, спанаќ, месо, кашкавал, шунка, печурки, пица, компир, како и сладок бурек со цреша, ...
  | | веќе видена | слични

  Таа им даде панталони на жените, ја етаблира црната боја како модна изјава, ги измисли малиот црн фустан и лажните бисери. Коко Шанел внесе револуција во женската мода, не само поради едноставноста и чистите линии на стилот туку и поради храброста да им ги ослободи телата од корсетите, кои дотогаш доминираа во женската мода, и да ги направи женствени дури и кога се облечени во традиционално машка облека. Иако влијанието на оваа фантастична жена никогаш не исчезнало (1883-1971), оваа сезона може да се зборува за вистинска шанеломанија низ Европа. Додека сите го очекуваат францускиот филм „Коко пред Шанел“ на режисерката Ен Фонтеин, каде што славната дизајнерка во младите години ја игра шармантната Одри Тату, во септември веќе се најавува нов филм во кој возрасната модна револуционерка ја игра Ширли Меклејн. Последователната појава на двата филма и даде нов импулс на шанеломанијата. За успехот што го освојува „Коко пред Шанел“ медиумите веќе пишуваат не само како за успешно филмско остварување туку и како за ...
  | | веќе видена | слични

  Излегува на виделина мрачното минато на јужниот сосед Грчки националисти колеле во Сребреница! Игор Чавески Членови на грчката националистичка организација „Панхеленски македонски фронт“, која важи за еден од главните поддржувачи на грчката политика околу спорот за името, во деведесеттите години на минатиот век учествувале во масакрот во Сребреница заедно со српската војска. Оваа организација, заедно со членовите на „Златна зора“, се познати по својата националистичка идеологија и по тоа што предизвикуваат инциденти на речиси сите собири што ги организира партијата на Македонците во Грција, „Виножито“. Овие организации уживаат голема поддршка кај владејачката партија Нова демократија, но и кај опозицискиот ПАСОК, кому му се даваат најголеми шанси да победи на следните избори. Грчките доброволци во војната во Босна и Херцеговина се бореле под директна команда на Ратко Младиќ. Ваквите тврдења ги објави грчкиот весник „Елефтеротипија“, кој наведува дека главната причина што грчка паравојска учествувала во ...
  | | веќе видена | слични

  Најсилниот можен шпански состав ќе пристигне во Скопје. Шпанската репрезентација е слична со таа која настапи на Купот на конфедерации, а има само едно ново име, Игнасио Монтреал Ерасо од Осасуна. Голмани: Јосе Мануел Реина од Ливерпул, Икер Касилјас од Реал Мадрид и Диего Лопез од Вилјареал. Одбрамбената линија ќе ја сочинуваат: Хоан Капдевилја од Вилареал, Карлос Пујол од Барселона, Карлос Марчена од Валенсија, Раул Абјол од Реал Мадрид, Герард Пике Бернабе од Барселона, Игнасио Ерасо од Осасуна, Алваро Арбелоа од Реал Мадрид. Средниот ред ги брои следниве играчи:  Давид Силва од Валенсија, Чави Ернандез од Барселона, Цеск Фабрегас од Арсенал, Чаби Алонсо од Барселона, Алберт Риера од Ливерпул, Серхио Буске Бургос од Барселона, Сантијаго Гонзалес од Вилјареал и Хозе Мануел Гарсија од Валенсија. Напаѓачите ги предводи Фернандо Торез од Ливерпул, Давид Вила од Валенсија и Дани Гуиза од Фенербахче.   Македонскиот состав го сочинуваат: Голмани: Јане Николовски од АЕ Папос, Томе Пацовски од Герминал ...
  | | веќе видена | слични

  Таа им даде панталони на жените, ја етаблира црната боја како модна изјава, ги измисли малиот црн фустан и лажните бисери. Коко Шанел внесе револуција во женската мода, не само поради едноставноста и чистите линии на стилот туку и поради храброста да им ги ослободи телата од корсетите, кои дотогаш доминираа во женската мода, и да ги направи женствени дури и кога се облечени во традиционално машка облека. Иако влијанието на оваа фантастична жена никогаш не исчезнало (1883-1971), оваа сезона може да се зборува за вистинска шанеломанија низ Европа. Додека сите го очекуваат францускиот филм „Коко пред Шанел“ на режисерката Ен Фонтеин, каде што славната дизајнерка во младите години ја игра шармантната Одри Тату, во септември веќе се најавува нов филм во кој возрасната модна револуционерка ја игра Ширли Меклејн. Последователната појава на двата филма и даде нов импулс на шанеломанијата. За успехот што го освојува „Коко пред Шанел“ медиумите веќе пишуваат не само како за успешно филмско остварување туку и како за ...
  | | веќе видена | слични

  ИНТЕРВЈУ: ЗОРАН КОЊАНОВСКИ, МИНИСТЕР ЗА ОДБРАНА Кризата ги кочи крупните набавки за АРМ На Армија обучена за 21 век и' треба и софистицирана опрема, но тоа ќе почека додека Македонија излезе од економската криза. Министерот за одбрана Зоран Коњановски вели дека со одлагање на тие набавки, неговото министерство ја брани македонската економија. * Во минатата недела се одржа боево гаѓање со воените хеликоптери, кои подолго време имаат проблеми со одржувањето. Каква е состојбата со воздухопловите на АРМ? - Факт е дека последниве 7-8 години во Министерството за одбрана некои фирми ги презеле хеликоптерите и ги носеле на ремонт во Чешка, Украина и на други места. Но, сметам дека најдобар концепт е ако склучиме договор со производителот или со овластен сервис. Најдобра варијанта ќе биде да се договориме во Македонија да се отвори таков сервис. Би ги вклучиле тука и стручните лица што работат во ВИНГ-от на одржување на опремата, а можеби по неколку години по таквиот договор и самите ќе може да ги одржуваме. Факт е ...
  | | веќе видена | слични

  Долги аплаузи за "Крпен живот" во Заливот на коските Во Музејот "Залив на коските" во Градиште прексиноќа се случи ох­рид­ска­та премиера на претставата "Крпен живот", според истоимениот роман на Стале Попов, во адаптација на Блаже Миневски, во режија на Владо Цве­та­но­ски, во изведба на Прилепскиот народен театар. Мно­губ­рој­на­та публика долго аплаудираше на изведбата на актерите Ки­рил Ристоски, Димитар Ѓорѓиевски, Зоран Иваноски, Данила Стојковска, Ма­ри­ја Спиркоска - Илиески, Наташа Наумоска, Јасмина Мицовска - Стан­ко­ска, Александар Степанулески, Александар Тодески, Катерина Чак­ма­ко­ска, Игор Трпчески, Никола Настоски и Димитар Црцороски. Му­зи­ка­та е на Оливер Јосифовски, сценографијата на Владо Ѓоревски - Ра­фик, а костимите се на Благој Мицевски. Прет­пре­ми­е­ра­та на "Крпен живот" беше минатата недела во Витолишта, Ма­ри­ов­ско. (Д.Ч.)
  | | веќе видена | слични

  Селекторот Јонуз го соопшти списокот за мечот со Шпанија Ибраими ќе дебитира против европскиот првак Шпанскиот селектор Висенте дел Боске ќе го соопшти составот утре. - Новиот термин на почетокот на средбата е 21.30 часот Напаѓачот на Олимпија од Љубљана Агим Ибраими е единственото ново име на списокот со 18-темина репрезентативци на кои селекторот Мирсад Јонуз смета за пријателскиот натпревар со Шпанија на 12 август во Скопје. Истовремено, на дуелот со актуелниот европски шампион, кој место во 22 часот ќе почне половина час порано, простување од националниот дрес ќе има Артим Шаќири. - Шпанија е апсолутен фаворит, но ние, како и секогаш, ќе играме како против која било друга репрезентација. Фудбалерите ќе имаат шанса да играат пред преполни трибини, што секако е дополнителен мотив за добра игра. На овој натпревар влегуваме со добра атмосфера по јунските квалификациски натпревари и тоа ќе биде уште поголем предизвик за нашите репрезентативци да го дадат максимумот и да го продолжат континуитетот на ...
  | | веќе видена | слични

  Таа им даде панталони на жените, ја етаблира црната боја како модна изјава, ги измисли малиот црн фустан и лажните бисери. Коко Шанел внесе револуција во женската мода, не само поради едноставноста и чистите линии на стилот туку и поради храброста да им ги ослободи телата од корсетите, кои дотогаш доминираа во женската мода, и да ги направи женствени дури и кога се облечени во традиционално машка облека. Иако влијанието на оваа фантастична жена никогаш не исчезнало (1883-1971), оваа сезона може да се зборува за вистинска шанеломанија низ Европа. Додека сите го очекуваат францускиот филм „Коко пред Шанел“ на режисерката Ен Фонтеин, каде што славната дизајнерка во младите години ја игра шармантната Одри Тату, во септември веќе се најавува нов филм во кој возрасната модна револуционерка ја игра Ширли Меклејн. Последователната појава на двата филма и даде нов импулс на шанеломанијата. За успехот што го освојува „Коко пред Шанел“ медиумите веќе пишуваат не само како за успешно филмско остварување туку и како за ...
  | | веќе видена | слични

  Агим Ибраими од Олимпија (Љ) ново име во репрезентацијата Игрите против Норвешка и Исланд му обезбедија покана во репрезентацијата и за мечот со Шпанија: Филип Деспотовски За дуелот со Шпанија отпаднаа Петров, Шиков, Грнчаров, Алими, Мемеди, Мазнов и Ристиќ Сашко Ѓ. Димовски Селекторот Мирсад Јонуз вчера упати покана до 18 фудбалери за пријателскиот меч меѓу фудбалските репрезентации на Македонија и Шпанија што ќе се одигра на 12 август (21.30 часот) на националната арена „Филип Втори“ во Скопје. За разлика од јунските мундијалски мечеви против Норвешка и Исланд овојпат во комбинација не се Роберт Петров, Ванче Шиков и Бобан Грнчаров во одбраната, Арменд Алими и Агрон Мемеди во средниот ред и Горан Мазнов и Стевица Ристиќ во нападот, а Даниел Мојсов од Македонија Ѓорче Петров ќе биде единствениот играч од домашното првенство во националниот тим во дуелот со европскиот шампион. Ново име во репрезентацијата е напаѓачот на љубљанска Олимпија, Агим Ибраими, член на нашата млада селекција за фудбалери до 21 ...
  | | веќе видена | слични

  Јонуз со Ибраими ги стимулира надежите Интернационалецот од тимот до 21 година е единствениот дебитант меѓу проверените кандидати за дуелот со актуелниот европски првак, против кого ќе се прости ветеранот Шаќири Македонскиот фудбалски селектор Мирсад Јонуз ги отвори картите за тестот со Шпанија, што ќе се одигра на 12 август во Скопје. Покрај проверените 17 кандидати, Јонуз одлучи да продолжи со стимулативните покани за надежите од тимот до 21 година. Дебитантска покана меѓу сениорите овој пат упати за Агим Ибраими, од редовите на словенечкиот клуб Олимпија. - За првите две средби како селектор на сениорскиот тим со Норвешка и Исланд поканив фудбалери-дебитанти од домашната сцена. Со поканата за Ибраими сакам да им дадам на знаење на фудбалерите од младата репрезентација дека водиме сметка за нив. Ваквата практика треба да биде поттик за докажување меѓу надежите - вели Јонуз за упатената покана. ШАЌИРИ НА СПИСОКОТ Списокот е составен од 17. интернационалци и еден домашен претставник Даниел Мојсов ...
  | | веќе видена | слични

  ЈОНУЗ СО СПИСОК ЗА КОНТРОЛАТА СО ШПАНИЈА Најдоброто од Македонија против европскиот првак Меѓу повиканите репрезентативци 17 се од претходниот квалификациски двомеч, а ново име е само напаѓачот Агим Ибраимо (Олимпија, Словенија) Најдобрите македонски фудбалери во моментов ќе и се спротивстват на Шпанија на пријателскиот натпревар во Скопје на 12 август (22.00 ч.). Селекторот Мирсад Јонуз објави список на само 18 репрезентативци кои ќе добијат шанса да истрчаат на теренот на националната арена "Филип 2" против европскиот првак. Меѓу избраните, 17 играчи се од претходниот квалификациски двомеч со Норвешка и Исланд во Скопје, а единственото ново име е напаѓачот на словенечка Олимпија и на репрезентацијата до 21 година, Агим Ибраими. Голмани: Јане Николовски (АЕП Пафос) и Томе Пачовски (Жерминал Б.); одбрана: Гоце Седлоски (Матерсбург), Игор Митрески (Енерџи К.), Владе Лазаревски (Полонија), Горан Попов (Херенвен), Николче Новески (Мајнц), Даниел Мојсов (Македонија ЃП); среден ред: Величе Шумуликоски (Престон), ...
  | | веќе видена | слични

  Селекторот на македонската фудбалска репрезентација , Мирсад Јонуз денеска го соопшти списокот на фудбалери за претстојниот пријателски фудбалски натпревар со европскиот првак Шпанија што ќе се одигра на 12. Август во Скопје. Голмани: Николоски Јане , ,Пачовски Томе. Одбрана:Седлоски Гоце, Митрески Игор,Лазаревски Владе, Попов Горан, Мојсов Даниел. Средина; Шумуликоски Величе, Грозданоски Влатко, Тасевски Дарко, Деспотовски Филип, Георгиевски Славчо. Напад:Пандев Горан, Наумоски Илчо, Стојков Ацо, Ивановски Филип, Ибраими Агим. На натпреварот со Шпанија официјално од националниот дрес ќе се прости Артим Шакири. А само за потсетување, влезниците за оваа средба веќе се во ограничен број па секој кој сака да биде дел од овој спектакл нека побрза кон билетарите во Филип 2 Ареаната во Скопје.
  | | веќе видена | слични

  На фудбалскиот спектакл пред сигурно полните трибини на реновираната арена Филип втори во Скопје нашата репрезентација ќе игра со искусни и стандардни фудбалери. На списокот на селекторот Јонуз се голманите Николовски и Пачовски. Одбранбените фудбалери Горан Попов, Седлоски, Игор Митревски, Новески, Мојсов и Лазаревски. Во комбинација за средниот ред се повикани Шумуликоски, Гроздановски, Тасевски, Деспотовски и Геогиевски. А во нападот освен на дебитантот Ибраими и младиот Филип Ивановски, Јонуз смета и на стандардните Пандев, Стојков и Наумоски. Селекторот Јонуз е оптимист и пред судирот со фаворитот Шпанија па денеска преку официјалниот сајт на ФФМ порача времето за подготовки е кратко, повеќето фудбалери доаѓаат од подготвителен период. Но мислам дека се добро подготвени и дека е добар предизвик, иако Шпанија е европски шампион, да направиме поволен резултат - Се наоѓаме пред сериозен тест за нашата репрезентација пред претстојните две квалификациски средби во септември. Шпанија е апсолутен фаворит, ...
  | | веќе видена | слични

  Играат: Славиша Кајевски, Игор Ангелов, Златко Митревски, Игор Стојчевски, Тони Наумовски, Верица Недеска - Трајкова. „Филмот зборува за банда македонски криминалци на кои занимавањето со криминал им е најздодевната работа на светот. Затоа што кај нас криминалот е „нормална“ работа. Никој не те гони, а и никој не те суди. Нема адреналин, нема авантура, нема генијални планови како да се изврши криминал и да се избегне законот. Затоа, тие се трудат ако може некако сето тоа да го прават на американски начин“ - вели Павловски. Инаку, сценариото е работено по истоимениот театарски текст на Сашо Миленковски, од кого се откупени правата за користење. Филмскиот фонд на Македонија за овој проект издвои 500 илјади евра, а веќе се обезбедени копродуценти од Бугарија, Чешка и од Шпанија, со кои договорот треба да биде склучен во средината на август. „Ова не е американски филм“ ќе се снима на локациите во Скопје, урбани локации, во Старата скопска чаршија, атомско засолниште и други места потребни за приказната на ...
  | | веќе видена | слични

  Селекторот на македонската фудбалска репрезентација , Мирсад Јонуз денеска го соопшти списокот на фудбалери за претстојниот пријателски фудбалски натпревар против европскиот првак Шпанија, што ќе се одигра на 12 Август во Скопје. За овој пријателски натпревар Јонуз, повика 17 фудбалери од минатиот квалфикациски двомеч и еден фудбалер од националниот тим до 21 година  и тоа Агим Ибраими. Селекторот Јонуз на неговиот најнов список има само еден фудбалер од домашното првенство и тоа Даниел Мојсов од екипата на Македонија Ѓ.П. На натпреварот со Шпанија официјално од националниот дрес ќе се збогува Артим Шакири, кој за македонија одигра 73 натпревари и има постигнато 15  голови. Тој заедно со Пандев ја делат втората позиција на вечната листа на најдобри стрелци во националниот тим. За овој пријателски натпревар во Македонија  владее голем интерес и веќе нема влезници во продажба. ГОЛМАНИ: Јане Николоски Томе Пачовски ОДБРАНА: Гоце Седлоски Игор Митрески Владе Лазаревски Г оран Попов Николче Новески Даниел ...
  | | веќе видена | слични

  - Се наоѓаме пред еден сто годишен јубилеј и во исто време сериозен тест за нашата репрезентација пред престојните две квалификациски средби во септември. Шпанија е апсолутен фаворит, но ние како и секогаш ќе играме како против било која друга репрезентација, а фудбалерите ке имаат шанса да играат пред преполни трибини што секако е дополнителен мотив за добра игра. . На овој натпревар влегуваме со добра атмосфера од јунските квалификациски натпревари, и тоа ке биде уште поголем предизвик за нашите репрезентативци да го дадат максимумот и да го продолжат континуитетот на постојаност и успешност. Само на тој начин, со максимално залагање и добра игра можеме да бидеме успешни. Времето за подготовки е кратко, повеќето фудбалери доаѓаат од подготвителен период. Мислам дека се добро подготвени и дека е добар предизвик, иако Шпанија е Европски шампион, да направат поволен резултат. Повикани се 17 фудбалери од минатиот квалфикациски двомеч и еден фудбалер од Националниот Тим до 21 година (Агим Ибраими), плус Шакири ...
  | | веќе видена | слични

  Се одр­жа фес­ти­ва­лот "фо­не­ти­ка" во Стру­га Два­на­е­сет ча­са му­зич­ко лу­ди­ло на пла­жа Со два­на­е­сет ча­со­вен пер­фор­манс, на по­ве­ќе из­ве­ду­ва­чи и гру­пи, во са­бо­та­та во кам­пот Ли­ва­диш­те во Стру­га, се одр­жа вто­ро­то из­да­ние на фес­ти­ва­лот "Фо­не­ти­ка". Поз­на­ти ма­ке­дон­ски има­ња од све­тот на рок, ре­ге и тех­но му­зи­ка­та пуш­таа му­зи­ка во те­кот на це­ла­та ноќ и тоа на две од­во­е­ни сце­ни. Ед­на­та, по­ма­ла сце­на бе­ше пос­та­ве­на на са­ми­от влез од ав­то­кам­пот, а глав­на­та сце­на на ко­ја се соб­раа го­лем број мла­ди лу­ѓе, пос­та­ве­на на са­ма­та пла­жа. Фес­ти­ва­лот Фо­не­ти­ка го от­во­ри Игор Зо­тик, кој има­ше ед­но­ча­со­вен нас­тап, по што сле­деа нас­та­пи­те на Ѓор­ѓи Ша­ре­ски квар­тет, во прид­руж­ба на Емин Џи­јан на кла­ви­ја­ту­ри. Бен­дот "Су­пер­хикс" со сво­и­те ста­ри и но­ви хи­то­ви, ја диг­на на но­зе пуб­ли­ка­та, ко­ја врис­ка­ше и иг­ра­ше во рит­мот на ре­ге зву­ци­те. На фес­ти­ва­лот кој тра­е­ше до 8 ча­сот на­ут­ро, ...
  | | веќе видена | слични