Етнос

  во

  Македонците од Мелбурн и Викторија го повикуваат македонскиот народ, ВМРО ДПМНЕ, МПЦ и МАНУ на целосен бојкот на претстојниот референдум за промена на ...
  сите 9 | | | веќе видена

  За Балканот, но и за Централна и за Источна Европа кога се зборува за нација и за државјанство, процесот поврзува држава и етнос, а не држава и демос, што ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Пред платото во ТЦ Лептокарија синоќа се одржа втората вечер од Карпошовото културно лето која беше наменета за најмладите. Како што соопшти прес-службата на ...
  сите 13 | | | веќе видена

  Пред платото во ТЦ Лептокарија синоќа се одржа втората вечер од Карпошовото културно лето која беше наменета за најмладите.Како што соопшти прес-службата на ...
  сите 14 | | | веќе видена

  Од 24-ти до 26-ти август оваа година, Општина Карпош, по единсесетти пат, ќе ја организира традиционалната културна манифестација Карпошово лето 2018. На ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Координативното тело против референдумот при Светскиот Македонски Конгрес (СМК) на Денот на независноста – 8 септември 2018 година, сабота, во ...
  сите 18 | | | веќе видена

  БОЈКОТ НА РЕФЕРЕНДУМОТ СО СЕМАКЕДОНСКИ СОБИР ПРЕД СОБРАНИЕТО! 23 август 2018 година, Скопје, Македонија - Координативното тело против референдумот при ...
  сите 19 | | | веќе видена

  Македонците во Австралија, Канада и Европа денеска издадоа проглас во кој се бара целосен бојкот на престојниот референдум. Отако минатата недела Владата во ...
  сите 18 | | | веќе видена

  Режимот на Зоран Заев на 30-ти јули распиша консултативен референдум на кој гласачите на Македонија се повикани да се изјаснат за прашањето: ”Дали сте за ...
  сите 15 | | | веќе видена

  Во организација на македонското друштво „Сонце” во соработка со професорката Наде Проева, во средното училиште „Митре Колевски и Трајан Ѓорѓиовски” во Пустец, ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Пишува Тодор ПЕТРОВ Илијана Јотова, потпретседател на Релублика Бугарија, дојде во Македонија и од Смилево порача "Да не се лажеме, секој кој има Бугарски ...
  сите 12 | | | веќе видена