АРМ

  во

  Прилепчани успеаја да влезат во Гинисовата книга на рекорди, откако денеска за празникот Свети Никола, вредните домаќинки приготвија 80 илјади посни сарми. Сертификатот го добија од Телал Омер судијата на „Гинис“ кој присуствуваше на настанот, и се увери дека прилепчани ја приготвиле најголемата порција зелка во светот. 160 прилепски домаќинки за шест часа приготвија точно 80 илјади и 191 парче сарма. Бројните гости на спектаклот потоа добија можност и да вкусат од сармите, но и од гравчето кое го приготвија готвачите на АРМ, а сето тоа го залија и со добро вино.
  Рекордот ќе биде впишан во Гинисовата книга во 2010 година, затоа што изданието за следната 2009-та е веќе подготвено. Но, сите заинтересирани ќе можат уште од утре да се уверат во вештините на прилепските домаќинки на интернет страницата на организацијата.
  | | веќе видена | слични

  ЗАВРШИ МАКЕДОНСКАТА ВОЕНА МИСИЈА ВО ИРАК

  ДРЖАВНИОТ ВРВ ИМ ОДДАДЕ ПРИЗНАНИЕ НА МАКЕДОНСКИТЕ МИРОВНИЦИ ОД МИСИЈАТА „СЛОБОДА ЗА ИРАК“

  Претседателот и врховен командант на оружените сили Бранко Црвенковски, премиерот Никола Груевски, претседателот на Собранието Трајко Вељаноски, министерот за одбрана Зоран Коњановски, началникот на Генералштабот на АРМ Мирослав Стојановски, американскиот амбасадор Филип Рикер и претставници на дипломатскиот кор во Македонија денеска во касарната „Илинден“ им оддадоа признание и благодарност на 479 македонски мировници, по повод завршувањето на учеството на АРМ во мисијата „Слобода за Ирак“, во рамките на коалициските сили, предводени од Армијата на САД.

  На свеченоста уште еднаш од државниот врв беше потврдено дека македонските мировници се амбасадорите кои најдостојно ја претставиле и ги бранеле интересите на Република Макеоднија, но и оти е целосно подготвена да ги сподели обврските и одговорноста со меѓународната заедница во градењето на мирот и ...
  | | веќе видена | слични

  Претседателот и врховен командант на оружените сили Бранко Црвенковски, премиерот Никола Груевски, претседателот на Собранието Трајко Вељаноски, министерот за одбрана Зоран Коњановски, началникот на Генералштабот на АРМ Мирослав Стојановски, американскиот амбасадор Филип Рикер и претставници на дипломатскиот кор во Македонија денеска во касарната „Илинден“ им оддадоа признание и благодарност на 479 македонски мировници, по повод завршувањето на учеството на АРМ во мисијата „Слобода за Ирак“, во рамките на коалициските сили, предводени од Армијата на САД.  На свеченоста уште еднаш од државниот врв беше потврдено дека македонските мировници се амбасадорите кои најдостојно ја претставиле и ги бранеле интересите на Република Макед о нија, но и оти е целосно подготвена да ги сподели обврските и одговорноста со меѓународната заедница во градењето на мирот и слободата. Во таа насока, беше уште еднаш потенцирана и решеноста на земјава да го продолжи патот и кон ...
  | | веќе видена | слични

  По повод завршувањето на мисијата „Слобода за Ирак“, што се одвиваше во рамките на коалициските сили предводени од Армијата на САД. во касарната „Илинден“ во Скопје денеска се одржа свеченост, на која свое обраќање имаа Претседателот на Рпублика Македонија, Бранко Црвенковски, Премиерот, Никола Груевски, Министерот за одбрана, Зоран Коњановски, Амбасадорот на САД во Македонија, Филип Рикер и началникот на Генералштабот на АРМ генерал-потполковник Мирослав Стојановски


  АРМ во мисијата „Слобода за Ирак“ учествуваше од јуни, 2003 година, со вкупно 479 припадници. Учеството на АРМ во мисијата го завршија припадниците од Полкот за специјални операции, кои беа распоредени со јачина од еден вод, во 11. ротација на оваа единица.
  Врз основа на дадената поддршка на Македонија на коалициските сили во операцијата Слобода за Ирак, а по барање на Владата на САД, Македонија во 2003 година, изрази подготвеност да испрати свои единици во мировна операција, како ...
  | | веќе видена | слични

  Врховниот командант на воените сили и претседател на државата Бранко Црвенковски, денеска по повод завршувањето на мисијата “Слобода за Ирак“, рече дека учеството во мисијата преставувало вистинска вредност за кандидатура за членство во НАТО, а војниците најдобар доказ дека реформите во одбраната даваат квалитетни резултати.

  Во своето обраќање пред присутните војници и високи гости во касарната Илинден во Скопје, вели дека Македонија ниту се откажала од својата намера да се интегрира во НАТО, ниту пак треба да се откаже и да бара алтернативни начини за посилна заштита на својот територијален суверенитет и интегритет.

  Свој поздравен говор одржа и премиерот Никола Груевски, кој одбележа дека со враќањето на војниците, зад нас стојат искуство, соработка и успех.

  “Армијата на РМ денеска е професионална, ефикасна и добро обучена структура, компатибилна со стандардите на демократските држави и НАТО. Во согласност со тоа Македонија се повеќе е препознатлива како стабилна држава ...
  | | веќе видена | слични

  ПРИЛЕПСКИТЕ САРМИ ВЛЕГОА ВО ГИНИСОВАТА КНИГА НА РЕКОРДИ

  Прилеп денска на Свети Никола, светецот заштитник на градот, со приготвените 80.000 посни сарми официјално влезе во Гинисовата книга на рекорди. Телал Омер, судија од седиштето на Гинис од Лондон, официјално на градот му го предаде сертификатот за гинисовиот рекорд, прв за Македонија.

  - На огромно задоволство го прогласувам новиот гинисов светски рекорд за најголемата порција зелка, објави пред прилепчани во центарот на градот гинисовиот судија Омер, еден од шестмината официјални судии за проверување рекорди низ светот.

  Тој на градот му го предаде сертификатот во кој стои дека е потврден рекордот на 160 - те прилепчанки кои ја направија најголемата чинија со зелка, односно со сарми во светот.

  - Изминатите два дена проверив и исполнети се сите услови. Рекордот ќе се најде во Гинисовата книга за 2010 зашто овогодинешното издание веќе е подготвено, а информацијата уште денеска ќе биде објавена на веб страницата на ...
  | | веќе видена | слични

  - На огромно задоволство го прогласувам новиот гинисов светски рекорд за најголемата порција зелка, објави пред прилепчани во центарот на градот гинисовиот судија Омер, еден од шестмината официјални судии за проверување рекорди низ светот.  Тој на градот му го предаде сертификатот во кој стои дека е потврден рекордот на 160 - те прилепчанки кои ја направија најголемата чинија со зелка, односно со сарми во светот.  - Изминатите два дена проверив и исполнети се сите услови. Рекордот ќе се најде во Гинисовата книга за 2010 зашто овогодинешното издание веќе е подготвено, а информацијата уште денеска ќе биде објавена на веб страницата на Гинис, изјави Омер потврдувајќи дека е ова прв официјален рекорд од Македонија.  Во Гинис секоја недела пристигнуваат по илјада апликации за светски рекорди кои се проверуваат. Во годишната книга се забележуваат 4.000 светски рекорди.  Прилепчани задоволни од признанието што е токму на прославата ...
  | | веќе видена | слични

  Прилеп, денеска на празникот Свети Никола - светецот кој е заштитник на градот, со приготвените 80.000 посни сарми официјално влезе во „Гинисовата книга на рекорди“.

  Телал Омер, судијата од седиштето на „Гинис“ од Лондон, на градот му го предаде сертификатот за гинисовиот рекорд, прв за Македонија.

  „На огромно задоволство го прогласувам новиот гинисов светски рекорд за најголемата порција зелка. Изминатите два дена проверував и исполнети се сите услови. Рекордот ќе се најде во Гинисовата книга за 2010 година зашто овогодинешното издание веќе е подготвено, а информацијата уште денеска ќе биде објавена на веб-страницата на Гинис“, изјави Омер, еден од шестмината официјални судии за проверување рекорди низ светот.

  Во сертификатот стои дека е потврден рекордот на 160-те прилепчанки кои за шест часа направија 80.191 посна сарма со големина од по 10 милиметри.

  „Ова е потврда на долгата традиција што Прилеп ја негува“, изјави во името на прилепските домаќинки, Лилјана ...
  | | веќе видена | слични

  Пилотите на хеликоптерот „ми-17“, кој падна на 12 јануари годинава, при што загинаа 11 војници, биле необучени да летаат само по инструменти, а уредот за висина „сандел“ бил неисправен, потврдуваат извори во Министерството за одбрана и во Владата. Ова се двете причини за падот на хеликоптерот, до кои дошле и трите комисии што ја истражуваат несреќата.

  Според нашите извори, ќе се бара командна одговорност на офицери во АРМ поради необученоста на пилотите, од фабриката „Елбит“, која го вградила уредот, како и од оние што го одржувале хеликоптерот.

  Пилоти што го познавале Тони Спасовски, пилотот на хеликоптерот, велат дека тој имал само час и пол летање по инструменти во 1998 година и 3 часа во 2000 година и не бил обучен за такво летање.

  Воедно, тие велат дека било утврдено дека во моментот на падот, транспондерот и ГПС-уредот на леталото не покажувале на „Мод ц“ (модус за инструментално слетување). Неправилно работел и „доплер-радарот“. Системот „ЕХСИ - сандел“ покажувал неточна ...
  | | веќе видена | слични

  Претседателот Бранко Црвенковски денеска во касарната „Илинден“ ќе се обрати на свеченоста, по повод завршување на учеството на АРМ во мисијата „Слобода за Ирак“, што се одвиваше во рамките на коалициските сили предводени од Армијата на САД.

  АРМ во мисијата „Слобода за Ирак“ учествуваше од јуни, 2003 година, со вкупно 479 припадници. Учеството на АРМ во мисијата го завршија припадниците од Полкот за специјални операции, кои беа распоредени со јачина од еден вод, во 11. ротација на оваа единица.

  Врз основа на дадената поддршка на Македонија на коалициските сили во операцијата Слобода за Ирак, а по барање на Владата на САД, Македонија во 2003 година, изрази подготвеност да испрати свои единици во мировна операција, како поддршка во пост-воената фаза четири во Ирак.

  За време на извршувањето на своите задачи во оваа мисија, припадниците на АРМ покажаа висок степен на професионализам, оперативна способност и интероперабилност со коалициските сили, согласно стандардите на НАТО ...
  | | веќе видена | слични

  Македонските војници од последниот контингент во Ирак денеска свечено ќе бидат пречекани во Скопје, со што и официјално ќе заврши учеството на Македонија во оваа мировна мисија. На свеченоста во касарната „Илинден“, попладнево обраќање ќе има претседателот на државата и врховен командант на вооружените сили Бранко Црвенковски, соопшти неговиот кабинет.

  Најавено е присуство на свеченоста и на премиерот, Никола Груевски, министерот за одбрана, Зоран Коњановски и началникот на генералштабот на АРМ, генерал-потполковник Мирослав Стојановски.

  Македонските војници беа испратени од Ирак со свеченост во кампот Таџи, кон крајот на ноември.

  „Сведоци сме на извонредни постигнувања на македонските водови и го завршуваме ова поглавје од нашето партнерство во Ирак“, рече американскиот полковник Тод МекКафи на церемонијата во Таџи.

  Последни од Ирак се враќаат припадниците од полкот за специјални операции на АРМ, ...
  | | веќе видена | слични

  АРМ во мисијата „Слобода за Ирак“ учествуваше од јуни, 2003 година, со вкупно 479 припадници. Учеството на АРМ во мисијата го завршија припадниците од Полкот за специјални операции, кои беа распоредени со јачина од еден вод, во 11. ротација на оваа единица.  Врз основа на дадената поддршка на Македонија на коалициските сили во операцијата Слобода за Ирак, а по барање на Владата на САД, Македонија во 2003 година, изрази подготвеност да испрати свои единици во мировна операција, како поддршка во пост-воената фаза четири во Ирак.  За време на извршувањето на своите задачи во оваа мисија, припадниците на АРМ покажаа висок степен на професионализам, оперативна способност и интероперабилност со коалициските сили, согласно стандардите на НАТО алијансата. За високиот рејтинг кој припадниците на АРМ го уживаа во состав на контингентот во мисијата „Слобода за Ирак“ покажуваат 28-те одликувања, меѓу кои четири сребрени ѕвези.  Со ...
  | | веќе видена | слични

  Во скопската касарна “Илинден“ ќе се одржи свеченост по повод завршувањето на учеството на АРМ во мисијата “Слобода за Ирак“.

  Македонската војска во мисијата учествува уште од јуни, 2003 година, при што во оваа мисија во изминативе години имаат учествувано 479 припадници од единиците на АРМ.

  Се очекува на свеченоста да присуствува највисокиот државен врв на земјава.

  Со учество на АРМ во оваа мисија, Македонија уште еднаш ги потврди своите напори во градењето на мирот и стабилноста во светот, при тоа давајќи огромен придонес во борбата против тероризмот. За време на извршувањето на своите задачи во оваа мисија, припадниците на АРМ, покажаа висок степен на професионализам, оперативна способност и интероперабилност со коалициските сили, согласно стандардите на НАТО алијансата. За високиот рејтинг кој припадниците на АРМ го уживаа во состав на контингентот во мисијата „Слобода за Ирак“ зборуваат 98 одликувања добиени од САД,потоа плакети и златни монети за успешно извршени ...
  | | веќе видена | слични

  Хеликоптерот „М-17“ на АРМ, кој учествуваше во мисијата „Алтеа“ во Босна и Херцеговина, никогаш не се користел за приватни цели, тврдат претставници на мисијата во Сараево. Силите на ЕУФОР, во чии рамки дејствува мисијата „Алтеа“, демантираат дека имаат каква било поврзаност со хеликоптерската несреќа и тврдат дека не се точни пишувањата на медиумите дека хеликоптерот на АРМ имал сериозен дефект неколку месеци пред трагичниот настан. - Сите летови во рамките на мисијата се строго дефинирани и контролирани. Хеликоптерите се користат за вежбовни операции само за потребите на персоналот, како и за службени летови за потребите на ЕУФОР. Не постои никаква можност хеликоптерот да биде користен од кого било надвор од мисијата - вели Пат О Галаган, портпарол на ЕУФОР. Министерството за одбрана, кое е најповикано да одговори на пишувањата во медиумите поврзани со несреќата, веќе една недела одбива да говори кој дозволил хеликоптерот да лета надвор од потребите на мисијата. Тврдењата дека хеликоптерот на АРМ бил ...
  | | веќе видена | слични

  На свеченоста во касарната „Илинден“ во Скопје се очекуваат претседателот, Бранко Црвенковски, премиерот, Никола Груевски, министерот за одбрана, Зоран Коњановски и началникот на генералштабот на АРМ, генерал-потполковник Мирослав Стојановски. Македонските војници беа испратени од Ирак со свеченост во кампот Таџи, кон крајот на ноември. „Сведоци сме на извонредни постигнувања на македонските водови и го завршуваме ова поглавје од нашето партнерство во Ирак“, рече американскиот полковник Тод МекКафи на церемонијата во Таџи. Последни од Ирак се враќаат припадниците од полкот за специјални операции на АРМ, кои беа распоредени со јачина од еден вод, во единаесеттата ротација на оваа единица. АРМ во Слобода за Ирак учествува од јуни, 2003 година, во мисијата учествуваа вкупно 479 македонски војници. Македонските војници за постигнувањата добија 98 американски одликувања, од нив четворица беа одликувани со Бронзена ѕвезда, четврта по значење воена награда во САД.
  | | веќе видена | слични

  Македонија го заврши учеството во мисијата „Слобода за Ирак“ и утре треба да ги пречека војниците од последната ротација.

  Последни од Ирак се враќаат припадниците од полкот за специјални операции на АРМ, кои беа распоредени со јачина од еден вод, во единаесеттата ротација на оваа единица.

  Македонските војници беа испратени од Ирак со свеченост во кампот Таџи, кон крајот на ноември.

  „Сведоци сме на извонредни постигнувања на македонските водови и го завршуваме ова поглавје од нашето партнерство со Ирак“, рече американскиот полковник Тод Мекафи на церемонијата во Таџи.

  АРМ во „Слобода за Ирак“ учествува од јуни 2003 година, а во мисијата учествуваа вкупно 479 македонски војници.

  Македонските војници за постигнувањата добија 98 американски одликувања, а четворица од нив беа одликувани со „Бронзена ѕвезда“, четврта по значење воена награда во САД.

  На свеченоста во касарната „Илинден“ во Скопје се очекуваат претседателот Бранко Црвенковски, премиерот ...
  | | веќе видена | слични

  Хеликоптерот „М-17“ на АРМ, кој учествуваше во мисијата „Алтеа“ во Босна и Херцеговина, никогаш не се користел за приватни цели, тврдат претставници на мисијата во Сараево. Силите на ЕУФОР, во чии рамки дејствува мисијата „Алтеа“, демантираат дека имаат каква било поврзаност со хеликоптерската несреќа и тврдат дека не се точни пишувањата на медиумите дека хеликоптерот на АРМ имал сериозен дефект неколку месеци пред трагичниот настан. - Сите летови во рамките на мисијата се строго дефинирани и контролирани. Хеликоптерите се користат за вежбовни операции само за потребите на персоналот, како и за службени летови за потребите на ЕУФОР. Не постои никаква можност хеликоптерот да биде користен од кого било надвор од мисијата - вели Пат О Галаган, портпарол на ЕУФОР. Министерството за одбрана, кое е најповикано да одговори на пишувањата во медиумите поврзани со несреќата, веќе една недела одбива да говори кој дозволил хеликоптерот да лета надвор од потребите на мисијата. Тврдењата дека хеликоптерот на АРМ бил ...
  | | веќе видена | слични

  Со централна свеченост во Домот на АРМ под мотото „Петнаесет години европско пријателство и партнерство“, македонското Министерството за надворешни работи и повеќе странски дипломатско конзуларни претставништва, денеска ќе ја одбележат 15-годишнината од воспоставувањето дипломатски односи на Република Македонија со 13 европски држави.


  Предвидено е на свеченоста да се обрати македонскиот министер за надворешни работи Антонио Милошоски, а во име на странските дипломати ќе говорат доајенот на дипломатскиот кор - амбасадорот на Кралството Норвешка во Македонија Карл Виби и Бернар Валеро, амбасадор на Француската Република во својство на претставник на земјата претседавач со ЕУ.

  Покрај повеќето концерти, изложби, филмски проекции и други манифестации што по повод овој јубилеј се одржаа во изминатите неколку дена, денеска ќе биде организиран и тн. „Ден на отворени врати“ со кои Британската и амбасадите на Кралствата Норвешка и Шведска ќе им овозможат слободен влез на граѓаните и директно ...
  | | веќе видена | слични

  Традиционални божикни песни од музичката традиција на речиси сите континенти ќе бидат изведени на концертот на Македонската филхармонија кој ќе се одржи вечерва во Домот на АРМ, од 20.30 часот. На програмата се музички теми од Полска, Италија, Шпанија, Хрватска, Франција, Украина, Бразил и од Нигерија. Македонската филхармонија го реализира концертот во соработка со полската амбасада. Влезот е слободен.
  | | веќе видена | слични

  Виолинистот Илја Гринголц од Русија и Македонската филхармонија ќе одржат симфониски концерт вечерва во 20 часот во Домот на АРМ.

  Под диригентската палка на Борја Цанев ќе бидат изведени: увертирата „Мајстори пејачи“ од Вагнер, Концерт за виолина и оркестар од С. Барбер и симфонијата „Патетична“ од П.И.Чајковски. Концертот за виолина и оркестар ќе биде првпат изведен во Македонија.Виолинистот Гринголц е еден од најдобрите млади виолинисти. Победник е на интернационалниот натпревар за виолина во 1998 и добитник на наградата за најмлад натпреварувач и на наградата за најдобар интерпретатор. Танејев е награден од престижното списание „Грамофон“.
  | | веќе видена | слични