Стандард

Во новиот, 40-ти број на литературно списание „Балкански књижевни гласник“ деновиве е објавен најновиот драмски текст на Томислав Османли – „Враќање дома“. ...
сите 3 | | | веќе видена

„Наместо да измислува и да пласира несериозни предлози кои се во функција на одбрана на криминал, Христијан Мицкоски треба јавно да ги повика пратениците на ...
сите 339 | | | веќе видена

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, свика седница на Централното претседателство на партијата. Седницата ќе се одржи денес со ...
сите 22 | | | веќе видена

Минатата недела балканската сцена остана во шок откако една од најголемите музички ѕвезди се соочи со тешка судска одлука, да остане привремено без ...
сите 65 | | | веќе видена

Поранешниот претседател на Европската комисија Жан-Клод Јункер беше заинтересиран за финансиски и економски прашања, а Урсула фон дер Лајен за геополитичко ...
сите 101 | | | веќе видена

Овој неделен хороскоп ќе ви даде кратки насоки за тоа како да постапувате во одредени ситуации и прилики кои ќе се создадат пред вас, без разлика дали се на ...
сите 146 | | | веќе видена

Во центарот на Киев, засега непознати напаѓачи пукале кон автомобилот на пратеник, при што е убиен неговиот тригодишен син. Според полициски извори, ...
сите 17 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел испрати писмо до албанскиот премиер , Еди Рама, каде што пишува дека со голема вознемиреност ја примила веста за ...
сите 135 | | | веќе видена

Каква е состојбата на социјалдемократите во Европа? На два полуострови – Скандинавскиот и Иберскиот, тие се живи и здрави, станаа попрагматични центристи, или ...
сите 18 | | | веќе видена

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски заедно со неговата сопруга Елизабета Ѓеоргиевска, по повод одбележувањето на Меѓународниот ден ...
сите 94 | | | веќе видена

„Од име на сите граѓани на нашата држава, сакам да упатам неизмерна благодарност кон републичките сили за заштита и спасување, кои координирани од Дирекцијата ...
сите 34 | | | веќе видена

Укинувањето на квотите и контролата во издавањето лекови во некои региони придонесе за намалување на потрошувачката на лекови дури за 30%, рече министерот за ...
сите 54 | | | веќе видена

next