Паланка 24

Зеленчукот има огромна улога во исхраната на типот А и обезбедува минерали, ензими и антиоксиданти. Зеленчукот треба да го јадете во што е можно поприродна состојба (свеж или подготвен на пареа) за да имате максимална корист. Се препорачува луѓето до типот А да јадат прокула поради корисното антиоксидантно дејство. Антиоксидансите го зајакнуваат имунолошкиот систем и го попречуваат абнормалното делење на клетките. Други видови зеленчук што се многу корисни за типот А вклучуваат, моркови, зелена зелка, кељ, тиква и спанаќ. Крвната група А треба да користи многу лук. Ова е природен антибиотик и зајакнувач на имунолошкиот систем, а добар е и за крвта. Секоја крвна група има корист од лукот, но крвната група А има најголема од сите , бидејќи имунолошкиот систем на луѓето со крвна група А има слабости кон одредени болести што лукот ги спречува. Некои многу корисни зеленчуци за типот А: Лук, рен, морков, кромид, магданос, прокули, зелен зелка, тиква, спанаќ… Неутрални: Авокадо, цвекло, целер, карфиол, краставици … ...
сите 2 | | | веќе видена

Погледнете според хороскопот каква храна треба да конзумирате за да бидете витки: Овен Поради вашата страствена природа лесно согорувате калории и не ви треба многу време за да изгубите на тежина. Меѓутоа, кога ќе видите убава трпеза, не можете да одолеете. Често страдате поради седечкиот начин на живот, поради што ви се советува неделен пост. Јадете многу овошје и консумирајте многу течности, особено чаеви, кои се добри против подуеност во стомакот. Конзумирајте повеќе супи и интегрални житарки, само така ќе создадете навики за поздрав начин на живеење. Немојте да бидете нетрпеливи кога јадете, бидејќи последиците од тоа ќе се рефлектираат на вашето тело. Бик Борејќи се против својата тежина, Биковите водат битка за добра линија во поголемиот дел од животот. Проблемот е тоа што прејадувањето го поистоветуваат со уживање. Познатите зодијачки гурмани сакаат да готват, како за себе, така и за своите најблиски. Можете да го имате најдоброто од сѐ и да јадете сѐ, но немојте премногу. Слатките заменете ги со ...
сите 2 | | | веќе видена

Веренички прстен или отварач за пиво? Што мислите дека е? Комплетно функционален и уникатен подарок, а воедно и е еден од најлудите прстени што некогаш ќе го видите. Покрај тоа што може да се носи на прст, тој навистина може да послужи и како отварач за пиво. Идеален е за сите обожаватели на пивото. Дали би имале хрброст да подарите ваков веренички прстен? Ризикот е на ваш.
сите 2 | | | веќе видена

Научниците го потврдијат тоа што го знаеме за хмељот, а тоа е дека хмељот и тоа како помага против несоницата. Тоа подразбира дека и пивото, но во умерени количини и само кога има потреба, исто така помага против несоница. Клиничките испитувања покажуваат дека хмељот го скратува времето кое е потребно да се заспие и го поправа квалитетот на сонот подобро и од некои таблети за спиење. Од многу одамна хмељот се користи за лекување психички нарушувања, несоници и грчеви во стомакот. Сите кои имаат проблеми со несоница, треба да земат 300 до 600 мг билен препарат од хмељ една минута пред одење на спиење. Меѓутоа, експертите предупредуваат, дека со оглед на тоа што хмељот во теорија може да го зголеми нивото на естроген, жените со рак на дојките не треба да го употребуваат.
| | веќе видена

Според познатиот проучувач на исхраната, Д-р Питер Џ. Д’Адамо еве кои овошја се многу корисни, а кои неутрални и штетни за крвните групи. Многу корисно: Кајсии, капини, боровинки, сушени смокви, темни сливи, грејпрфрут,, свежи сливи, зелени сливи, црвени сливи, јагоди, црешни, брусница, лимони, ананас, суви сливи, суво грозје. Неутрално: Јаболки, рибизли, дињи, мандарини, лимета, капини, калинки, малини, јагоди, лубеница, гуава, праски, круши, урми, грозје, киви. Штетнo: Банани, кокос, манго, портокали, папаја. Многу корисно: Банана, брусница, сливи, грозје, папаја и ананас. Неутрално: Јаболко, диња, кајсии, капини, јагоди, праски, цреши, рибизли, урми, смокви, киви, лимон, манго, лубеница, мандарина, боровница, портокал, круша, грејпрфрут, малини и јагоди. Штетно: Кокосов орев, калинки, црвени урми. Многу корисно: Банани , една банана со средна големина содржи околу 100 калории. Бананите се богати со витамин Ц, големо количество витамин Б6, како и магнезиум, калиум и манган. Околу 12 проценти од бананите ...
сите 12 | | | веќе видена

По 15 годишна правна и административна борба, Бугарот Марин Здравков отсега се вика Манчестер Јунајтед. Секако се работи за страствен навивач на “црвените ѓаволи“, кој по познатото финале во 1999 година против Баерн, толку го засакал клубот од Олд Трафорд, што уште тогаш сакал да го смени своето име и презиме. Конечно по 15 години желбата на Здравков се исполнила и тој успеал во неговата намера. „Пријателите ме задеваат, но јас никогаш не би го злоупотребил името на клубот кој го сметам за свет, жими Господ“ , истакнал тој. Инаку Јунајтед се обиделе да го спречат Марин во неговата намера и обидот да го смени името, сметајќи дека на тој начин се кршат авторските и маркетингшките права, но на крајот се откажале од борбата.
сите 2 | | | веќе видена

Шекспир “Никогаш не си играш со туѓите чувства, бидејќи можеби ќе ја добиеш битката, но доживотно ќе ја изгубиш личноста.” Наполеон “Светот страда премногу. И тоа не поради злобата на лошите луѓе туку поради тишината на добрите.” Ајнштајн “Јас сум им благодарен на сите оние кои ми кажаа НЕ. Поради нив успеав сам!” Абрахам Линколн “Ако љубовната врска ти е најслабата точка тогаш ти си најсилната личност на светот.” Мартин Лутер Кинг “Мора да научиме да живееме заедно како браќа инаку ќе исчезнеме заедно како будали.” Махатма Ганди “Слабиот никогаш не може да прости, простувањето е карактеристика на силните.” Др. Абдул Калам “Многу е лесно да поразиш некого но многу е потешко да победиш.”
| | веќе видена

Од едно видео објавено на Јутјуб во кое татко додека си игра со своите дечиња сфаќа дека друго детенце е во опасност, можеме да видиме колку е силен еден човек кога станува збор за детски живот.
| | веќе видена

Сонцето утре, на 29 април ќе изгледа како огнен прстен, но тоа ќе може да се види само од некои делови на светот. Во вторник ќе има затемнување на сонцето со многу интересен облик, како огнен прстен. Додека затемнувањето на Месечината се случува само кога е полна, затемнувањето на Сонцето е можно за време на млада Месечина. Тоа е поради тоа што затемнувањето ќе се случи во моментот кога Месечината е на својата најоддалечена точка од Земјата, па Сонцето не може да биде покриено во целост. Крајниот резултат е огнен прстен, што ќе биде права атракција за ретките жители на мал дел од Антарктикот. Најдобар поглед ќе има од Тасманија.
сите 28 | | | веќе видена

Секој човек сака да биде среќен и задоволен во животот. Но дали човекот ги прави вистинските работи за да биде среќен и дали обрнува доволно внмание на работите кои го прават среќен? Среќните луѓе едноставно одбираат да бидат среќни. А нивната среќа ја чинат малите работи во животот, бидејќи во животот малите работи се најважни и тие се изворот на среќата. Ова се најважните 10 работи кои треба да ги правите за да бидете среќни. 1. Градете спомени. Спомените се нешто што останува во вашето сеќавање и неможе никогаш да исчезне. Секој миг поминат со саканата личност е момент кој се врежува и станува дел од вас. 2. Простувајте. Простувањето е лек за душата и телото. Одберете да простите, да заборавите, да продолжите понатаму а со тоа да си ја олесните душата. 3. Радувајте се на малите нешта. Среќата е во малите нешта, радувајте се на нив. 4. Смејте се. Денот без смеа е изгубен ден. Смеата е лек за тагата и душата а го продолжува животот. „Ден минат без смеа е изгубен ден.“ – Чарли Чаплин 5. Верувајте. Ако денот ...
сите 5 | | | веќе видена

Со концерт во Скопје, во арената Борис Трајковски, Даниел Кајмакоски ќе започне турнеја која ќе продолжи во Босна, Србија и Црна Гора. Победникот на Х-фактор, Даниел Кајмакоски, откако ги доби клучевите од автомобилот МИНИ КУПЕ Купер СД, го најави и својот прв сингл, и доаѓањето во Скопје во арената Борис Трајковски. „Вредно работиме на мојот сингл, веруваме дека ќе го завршиме до 23 мај кога ќе започне нашата регионална музичка турнеја и тоа токму во Скопје, така што сите посетители на концертот ќе имаат можност ексклузивно да ја слушнат мојата прва песна. Многу сум возбуден што од денеска ќе го возам овој прекрасен автомобил, награда од продукцијата МБК и компанијата Делта Моторс.“ Клучевите од автомобилот му ги предаде Горан Јовановиќ пред компанијата Делта моторс и рече дека му е чест што Даниел ќе го вози овој автомобил. Даниел најави турнеја која на 23 мај ќе ја започне во Скопје со концерт во арената Борис Трајковски, а по концертот ексклузивно ќе ја претстави и новата песна.
| | веќе видена

„Една мала и убава земја, сместена во југоисточниот дел на Европа, Македонија, нуди на своите посетители уникатна комбинација од природни чуда, традиции и култури“… Ова е само дел од текстот во кој Македонија е претставена на веб порталот „boreddaddy“. Воедно на статијата се објавени голем број на професионални фотографии од Македонија од кои застанува здивот. Сето ова може да го погледнете во следниот линк.
| | веќе видена

Станува збор за вистински бренд во литературата, па затоа кога се пишува за Даниела Стил, едноставно ни еден збор не ви се чини доволно добар за да ја опишете. Со продадени над 800 милиони копии на нејзините дела, Стил е четврт најпродаван автор на сите времиња. Сè што ќе излезе потпишано со нејзино име, се претвора во злато. Сите нејзини новели се бестселери, делуваат како опојна напивка и ви создаваат зависност од добра литература. Новелите на Стил се преведени на 28 јазици, а дури 22 нејзини дела се адаптирани на ТВ. Најчесто во нејзините приказни се зборува за богати семејства кои се соочуваат со разни предизвици. Пишува сè, од романтични новели до криминалистика. На нивните безгрижни денови им доаѓа крајот и тие се принудени да се разделат.Но има нешто мноу важно, тие си ветија дека никогаш нема да си кажат збогум.. Кратка содржина на делото „Ветување“ Мајкл и Ненси се лудо вљубени. Тие имаат сè што им треба. Млади се, полни со живот и во исчекување на заедничка среќна иднина. Ненси веќе се замислува во ...
| | веќе видена

Некои денот го започнуват со кафе, некои со чај, а некои пак со чаша вода. Но, еве ви 8 причини зошто денот да го започнете со чаша топла лимонада. 1. Топлата лимонада е природен антисептик и антиоксиданс кој ги спречува грипот и настинките. 2. Го намалува крвниот притисок, а го зголемува добриот холестерол. 3. Може да спречи и голем број на инфекции. 4. По само неколку месеци килограмите започнуваат да се топат. 5. Пијалакот е богат со хранливи материи како калциум, калиум, витамин Ц и влакна. 6. Водата и лимонот го чистат организмот и нежно ги мијат бубрезите од токсини. 7. Чаша сок од лимон содржи помалку од 25 калории, па е идеален за вашата фигура. 8. Ја стабилизира количината на шеќер во крвта. Вие одлучете со што ќе го започнете денот!
сите 6 | | | веќе видена

Креативната Лив Бурандеј, успеала од зрната кафе да создаде вистински уметнички дела. Оваа серија уметност од зрна кафе била инспирирана од љубовта кон кафето на нејзиниот татко. Во продолжение погледнете дел од прекрасните дела:
сите 2 | | | веќе видена

Вејн Руни, Кристијано Роналдо, Андрес Иниеста, Нејмар, Пирло, Златан Ибрахимовиќ и Давид Луиз се само некои од фудбалските ѕвезди кои се појавуваат во рекламата на Nike со наслов „Winner Stays“ за Светското првенство во Бразил.
сите 16 | | | веќе видена

1. Овој прекрасен стан од само 16 метри квадртни се наоѓа во Парис и секој дел е паметно и модерно искористен. Целиот стан е поранешен простор за бања од еден поголем простор за живеење. Во станот се употребени несекојдневни предмети кои се инспиративни и креативни. 2. Ова мало но многу шарамантно станче се наоѓа во Букурешт, Романиа. Во малиот достапен простор има една спана соба, кујна, бања и дневна соба. Просторот е одлично испланиран, а боите му даваат неверојатна топлина и динамика. 3. Овој прекрасен стан од 100 метри квадратни се наоѓа во Москва, Русија и плени со својата топлина и комфор. Светлите бои му даваат посебна убавина и дупло уживање. Така и во овој случај, ситните детали на светло сината боја во станот го оживува просторот и му дава топлина и светлина. 4. Овој прекрасен стан се наоѓа во Москва. Во станот доминираат сивите и белите тонови, а виолетовата е додадена да му даде живост и посебен амбиент на местото. Станот е мал, но компактен и пријатен. Дизајнерите сакале да создадат пријатно ...
| | веќе видена

next