Паланка 24

Четвртото извлекување за наградната игра „Фискална во рака, награда без мака“ ќе се реализира вечерва(Понделеник 31.03.2014) во живо од 20 часот на Македонската телевизија. Во ова четврто коло на наградната игра „Фискална во рака-наградата без мака“ се извлекува еден автомобил Пежо 208, 30 вредносни ваучери од 3.000 до 60.000 денари и 120 вредносни ваучери за прехранбени продукти во вредност од по 1000 денари. Во извлекувањето ќе учествуваат сите коверти испратени за четврто коло со сметки кои се валидни од најран датум 15.11. 2013 година. Неизвлечените коверти од ова коло како и од второто, третото, а понатаму и од петтото и шестото, се чуваат од страна на Државна лотарија на Македонија како организатор на наградната игра и ќе учествуваат во седмото коло за извлекување на стан и деловен простор.
сите 20 | | | веќе видена

Британецот по трката кажа дека победата на патеката Сепанг ја посветува на семејствата на патниците од исчезнатиот авион MH370. Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон ја посвети победата во трката за големата награда на Малезија, на семејствата на патниците од исчезнатиот авион и им се заблагодари на својата екипа на одлично припремената трка. Хамилтон победи во трката за Големата награда на Малезија, на патеката Сепанг, а второто место го зазема неговиот клупски колега Нико Розберг и тоа прв пат по победата во Италија во 1995 година Мерцедес да ги освои првите две места на една трка. Третото место го зазема актуелниот шампион Себастијан Фетел од Ред Бул.
сите 25 | | | веќе видена

Во судирите на групите кои ги поддржуваат противничките кандидати на локалните избори во Турција има шест мртви. Безбедносните претставници соопштија дека четири лица се убиени во вооружен напад помеѓу две семејства во селото Јуваџик во источната провинција Санлијурфа, која се граничи со Сирија. Во провинцијата Хатај, која исто така се граничи со Сирија, две лига загинаа во вооружен напад помеѓу роднини на двата кандидата во селото Голбаси. Тензиите се покачија на денот на изборите, на кои повеќе од 50 милиони гласачи, на речиси повеќе од 200.000 избирачки места ќе гласаат за градоначалници на своите градови.
сите 23 | | | веќе видена

Водолијата е еден од најдуховитите знаци во хороскопот, црниот хумор, вицевите и пцовките се карактеристики за Скоприите, Близнаците се ведри и комуникативни… Овен Тој е прв и еден од најдуховитите знаци во хороскопот. Секогаш е подготвен за шеги, секогаш има инспирација како да го подобри расположението на цело друштво. Понекогаш поради владејачката планета Марс, може и да претера во тоа. На прв поглед изгледа како да сака шеги на своја сметка, но не ја допирајте неговата мажественост, бидејќи тука е ранлив. Ќе се обиде да го сокрие тоа, но вистината често се гледа на неговото лице. Бик Бикот е еден добродушен знак, кој сака сè што е убаво за гледање, вкусно за јадење и секако сака забава и хумор. Тој искрено се смее и во неговите шеги нема лоши намери. Сè е само заради смеа, опуштање и забава. Близнаци Ова е еден ведар и комуникативен знак. Подготвен е за шеги на своја сметка. Сака да слуша и да ги коментира сите духовитите приказни. Тој по својата природа е вечно дете, едноставно бара нешто духовито во ...
сите 4 | | | веќе видена

Родителите на оригинален начин им соопштија на синот Генер и на ќерките Пејзли и Харпер дека новиот член на нивното семејство ќе биде девојче. Им подготвија торта чија внатрешност го открива полот – розова за девојче, сина за момче. Кога малиот Ганер забележа дека бојата во внатрешноста на тортата е розова со солзи во очите повторуваше: „Не девојче. Не, уште едно девојче. Секој пат девојче. Секогаш ќе биде девојче!“. Момчето беше неутешно бидејќи многу сакаше да има брат. Таткото се обиде да го смири убедувајќи го дека ќе ја засака новата сестра, но тој упорно ја одбиваше таквата можност, а на прашањето дали ги сака своите сестри, тој категорички одговори. „Не!“
сите 3 | | | веќе видена

Погледнете ја компилација со најдобрите голови на изминатата недела, помеѓу останатите се најдоа мајсторствата на Вејн Руни (Манчестер Јунајтед) и Левандовски (Борусија Дортмунд).
сите 6 | | | веќе видена

Ако се заљубиш не се вљубувај во убавината, вљуби се во срцето тоа секогаш ќе те сака само тебе! - Анастасија Стоименова Колку искри се потребни за да се запали вљубеното срце? Колку солзи се потребни за да се свати тагата за заборавената насмевка? Најдобро е да ја пронајдеме средината и едноставно да прифатиме: љубовта е партија карти, каде што сите мамат! Анастасија Стоименова е млада авторка која без страв ги фрла стрелите на Купидон, фрла каде ќе посакува, запишува што душата и говори, таа знае дека хартијата е спремна да трпи се. Инаку, младата авторка е родена во Делчево, матурантка во СОУ “Коле Нехтенин”-Штип. За себе вели дека пишува кога ќе добие инспирација, а тоа го забележавме и ние. Авторката не бара посебна причини или пак посебно место за да започне текст. Пишува за она кое ќе го почувствува, она кое ќе предизвика немир во неа, а тоа најчесто знае да биде младешката љубов. Зборовите за неа се мир и спокој кои се двигателска подршка за сопственото “јас”, но не само она кое самата го излева на ...
| | веќе видена

Деветнаесет годишниот мексиканец, Хозе Вергара, познат под уметничкото име Redosking е неверојатно талентирано момче кое црта хиперреалистички портрети. Неговите дела ќе ви го променат мислењето за обичните дрвени боици и нивниот потенцијал.
| | веќе видена

Погледнете што кажало 6 годишно дете, откако го загубило своето куче. Работи кои треба да ги знаат сите оние кои чуваат куче: 1. Прошетај ме надвор! Не е важно дали си играме, шетаме или седиме под некое дрво заедно, важно е дека ќе ја искусам природата со тебе! 2. Гали ме! Ништо не ме прави посреќен од твоето чешкање и галење на секој дел од моето тело! 3. Остави ме да се извалкам некогаш! Некогаш ми е многу забавно да влезам во смрдливо езеро или многу кал. Знам дека не сакаш да ме бањаш секој ден, но еднаш во месецот не е многу! 4. Внеси ме во топлиот дом кога надвор времето ќе стане ладно! Едно ќоше во кујната е подобро отколку спиење на снег! 5. Обрни ми внимание ако гледаш дека не сум расположен! Ова може да значи дека нешто не е во ред со мене, а бидејќи јас не можам сам да си помогнам,очекувам од тебе да се погрижиш за мене! 6. Не удирај ме! Моите заби се многу остри а јас никогаш не те напаѓам. Насместо тоа те бакнувам и лижам. Затоа те молам однесувај се и ти така со мене! 7. Сакај ме кога сум ...
сите 3 | | | веќе видена

Јаткастите плодови како бадемите, оревите и индиските оревчиња се здрава храна по која секогаш треба да посегнувате наместо по чипс, смоки и други грицки. Тие се преполни со незаситени масти, омега-3 масни киселини, растителни влакна, витамин Е, растителни стероли итн. Во групата на овие здрави грицки влегуваат и фстаците, а во продолжение прочитајте ја листата на здравствени придобивки кои ни ги овозможуваат овие вкусни јатки: 1. Сјајна кожа Фстаците се одличен извор и на витаминот Е, кој е моќен антиоксиданс, неопходен за одржување на клеточната мембрана, заради што често се пепорачува за здрава и убава кожа. Витаминот Е ја штити кожата од штетните УВ зраци, пружајќи и’ одбрана од стареење и рак. 2. Здрави очи Фстаците содржат две каротеноиди кои ги нема во повеќето јаткасти плодови, лутеин и зеаксантин. Тие делуваат како заштитни антиоксиданси кои ги бранат клетките од слободните радикали. Поврзани се со намален ризик од развој на сенилна макуларна дегенерација, која предизвикува оштетување на видот и ...
сите 5 | | | веќе видена

Какви се хороскопските знаци со парите? Девиците чуват за црни денови, Лавовите и Стрелците се дарежливи, Рибите се пред се за соништа и љубов, па потоа пари… Овен – Парите се за трошење! Храбрите и решителни Овни сакаат да водат и победуваат, а тоа неретко умее да ги чини скапо во финансиска смисла. Овенот сака да троши пари, не штеди и не се чуди кога одеднаш ќе сфати дека е без пребиена пара во џебот. Иако е мошне способен за заработувачка, не е опседнат со стекнување богатство. Парите за Овенот се само средство за остварување на некоја цел. Повеќе од се го интересира самата игра, процесот на ментална гимнатстика и надмудрување. Кога имаат пари, великодушни се со пријателите, но не секојпат умеат да ги вратат долговите. Бик – Не се задолжувам, ниту пак давам заем! Темелен, цврст и упорен, Бикот сака да работи и заработува. Умее одлично да менаџира со парите и да ја цени нивната вредност. Вреден е и не се плаши од напорна работа, бидејќи знае дека убавите нешта, односно куксузот има своја цена. Парите му ...
сите 2 | | | веќе видена

Голем дел од луѓето обрнуваат внимание за нивната лична хигиена во текот на денот, но што се случува со чистотата поврзана со постелнината? Дали некогаш сте се запрашале каква е хигиената на вашиот кревет? Колку често би требало да ја менувате постелнината? Издвојуваме 4 причини кои ќе ве натераат да ја менувате барем еднаш неделно. 1. Кожа Верувале или не, луѓето отпуштаат околу 600.000 честички кожа на секој час. Ако тоа го помножите со бројот на часови кои ги минувате во кревет, тој број се зголемува на околу 4.800.000 честички мртва кожа секоја ноќ. А ако постелнината ја делите со вашиот партнер/партнерка, тој број изнесува 9.600.000 честички. Неделно една особа ослободува 33.600.000 честочки мртва кожа, а еден пар 67.200.000 честички мртва кожа. 2. Мољци во креветот Сега размислете околу ова: Мртвата кожа која отпаднала од вашето тело останала во вашиот кревет. Бидете сигурни дека во овој момент микроскопските бубачки се хранат со неа. Тешко е да се каже што е погадно… 3. Соли Дали некогаш сте го ...
| | веќе видена

Властите во Никарагва ги уапсија Хуан Илија Гарс, припадник на Ел Салвадор мафијата, кој е на листата на ФБИ на 10 најбарани бегалци. Веста за апсењето на вчера го објави едно од владините официјални лица. Гарсија го бараат американските власти поради убиство на една жителка на Њујорк (19) и нејзиниот двегодишен син во 2010 година, објавено е на веб порталот сојузното биро за истрага. Гарсија, кој има 21 година, е познат член на моќна улична банда позната под името Мара Салватруча. Тој е уапсен во соседството, на истокот на Манагве, престолнината на Никарагва.
сите 2 | | | веќе видена

Ако досега ги совладавте пунџите и плетенките, еве уште еден одличен предизвик за вас. Видеот ви покажува како чекор по чекор да направите комплетна роза од вашата коса за само 15 минути.
сите 4 | | | веќе видена

Бројот 9 како и секој број носи своја приказна која е производ на суеверија. Но, кога е во прашање математика, тука нема бабини деветина, се е под контрола и на свое место. Збирот на цифриte на бројот 9 и било кој друг број секогаш повторно го дава бројот 9. Истото важи ако бројот девет се множи со било кој број поголем од 9. И уште еден трик….
| | веќе видена

Книгите се најтивки и најконстантни пријатели, најдостапни и најмудри советници, но и најтрпеливи учители. Еве зошто треба да ги читате пред спиење: 1. Читањето помага за мирен сон Кошмари немаат само децата, многу често се случува и возрасните да сонуваат страшни нешта. Читањето помага да имате позитивни соништа. Сигурно сте слушнале дека она што го правиме пред спиење може да има ефект врз соништата. Затоа, кога избирате книги за пред спиење, избегнувајте хорор приказни или друга тешка литература. 2. Читањето смирува Сепак, тоа зависи од содржината на книгата. Ако приказната е напната, мистериозна или трагична, тоа може да влијае и на соништата. Најдобро е да читате лесна литература, поезија, кратки раскази или да слушате аудио книга. Подобро е отколку да заспивате со телефонот в раце или гледајќи телевизија. 3. Создавате место за нова, корисна рутина Ви текнува на кучето од научниот труд на Др. Павлов? Тоа научило дека звукот на ѕвончето е знак за оброк и како резултат лачело плунка. Истото, грубо кажано, ...
| | веќе видена

Веројатно лежите навечер и си мислите сè што сте правеле тој ден и смислувате одговори кои во моментот на случување не сте можеле да се сетите. Психолозите сметаат дека претераната самоанализа е епидемија која влијае на здравјето. Тоа значи постојано поклопување на минатото, сегашноста и иднината, а проблемите не се решаваат. Кога очекувањата, кои во денешно време се сè поголеми и поголеми, нема да се остварат, ние не сме во ситуација тоа да го прифатиме. Тогаш премногу време и енергија трошиме размислувајќи каде сме погрешиле и зошто не сме среќни и задоволни со веќе добиеното. Лесно е да се препознае човек кој премногу размислува. Тој „скока“ од тема на тема, често „копа“ по истите работи и воспоставува врска помеѓу различни негативни сеќавања кои не се меѓусебно поврзани. Многу од луѓето својата самодоверба ја градат на мислењето на другите луѓе. Меѓутоа има начин овој магичен круг да се прекине. Прво треба да сфатите дека претераното размислување не ви помага. Најдете нешто што ќе ви ги одвлечка мислите ...
сите 2 | | | веќе видена

Се верува дека разликите помеѓу мажите и жените се огромни. Се разликуваат во секој поглед, а најмногу кога станува збор за психологијата. Еве некои примери: - Жената никогаш не се чеша по главата додека размислува. Тоа е затоа што не сака да покаже дека е збунета или пак не сака да си ја расипе фризурата. - Жената никогаш нема да разбере зошто фудбалерите стојат во линија и со рацете кријат одреден дел кога чекаат да се шутира слободен удар. - Секоја жена кога се проѕева ја покрива устата со дланка, а не со тупаница. - После капење жените земаат крпа и прават турбан на главата. Причините за ваквиот Ориентален ритуал се непознати. - Жените се грижат како изгледаат и за време на секс. - Жените отвораат пиво со отворач за шишиња. - Жените се чувствуваат безвредно кога рацете им се празни, затоа секогаш и секаде со себе носат чанти. - Ниедна жена нема толку близок однос со своите гениталии како што имаат мажите. Жените не им зборуваат на гениталиите, не им даваат чудни имиња и никогаш не им се лутат. - Додека ...
сите 5 | | | веќе видена

next