Паланка 24

Доколку еден магионичарски трик е добро изведен, истиот може секого да го збуни, па дури и кучињата. Погледнете како тие реагираат на овој трик и како интересно го бараат она што им следува.
сите 2 | | | веќе видена

Софокле доживеал длабока старост од 90-тина години. Постојат две верзии на неговата смрт, а според едната, умрел додека ја читал Антигона на глас (во Стара Грција не постоело читање “во себе”). Имал државни функции, а неговата природа била таква што бил сакан и почитуван од сите граѓани. До денес се сочувани седум трагедии на Софокле: Ајант, Тракијанки, Антигона, Крал Едип, Електра, Филоктет, Едип на Колон. Најпознати дела се: Цар Едип и Антигона , кои се сметаат за ремек дела на трагичарскиот текст, како во однос на изведбата на заплетот, така и во однос на користењето на драмската иронија. Првпат учестувал на драмските натпревари на 27-годишна возраст и вкупно победил на 24 натпревари, што е повеќе од сите други трагичари. Напишал вкупно 123 драми, но до денес се сочувани само овие 7. Аристотел пишува дека Софокле за првпат го вовел третиот актер на сцената, и за првпат ја разработил сценографијата. Во сите драми (освен во Едип на Колон ) Софокле има иста концепција на трагичен херој. Тој е бескомпромисен, ...
| | веќе видена

Еве каков партнер сакаат хороскопските знаци: Овен На овенот му треба партнер кој ќе му дозволува да води, кој има потреба за возбуда и авантура и кој ќе ужива во излегувања и физички активности (возење велосипед, џогирање, вежбање) Бик Бикот сака партнер кој ќе знае да ја цени финансиската сигурност колку и тој, кој е страствен, романтичен и сензуален Близнаци На близнакот му треба партнер к ој цени интересен разговор исто колку него, кој е многу друштвен, разигран, спонтан и флексибилен Рак Ракот сака партнер кој е внимателен и грижлив, кој ќе направи да се чувствува сигурно и кој го цени семејството Лав На лавот му треба парнер кој вистински ќе го обожава, кој е разигран и весел и кој ќе му биде најдобар пријател Девица Девицата сака партнер кој ќе ѝ помогне да го организира својот живот, кој ќе ѝ помогне да не биде престрога кон самата себе и кој ќе ѝ влева верба во животот Вага Вагата сака партнер кој ќе знае да се справи со нејзините промени во расположението, кој е динамичен и секогаш подготвен за ...
сите 2 | | | веќе видена

Победнички после победата на Х Фактор, Даниел Кајмакоски истакнал дека е повеќе од среќен што победил и дека и понатаму ќе се занимава со музиката. Истакнал и дека мечтае за светска кариера и дека би сакал да ја претставува својата земја, Македонија на Евровизија. На почетокот на прес конференцијата Даниел ги изнесе своите импресии по повод освојувањето на овој престижен музички натпревар: “Не верував дека ќе дојде до ова, што е само почеток. Убаво се чувствувам и верувам дека сега професорите од музичкото училиште во Виена, кои ме избркаа, бидејќи мислеа дека сум неталентиран сега ќе ми се извинат. Не знам што да кажам. Цел живот го чекав ова. Знам дека моите ќе бидат многу горди. Верував во себе, но ова е нешто фантастично“ Даниел истакна дека клучот на неговата победа е тоа што верувал во себе: „Најмногу го слушав своето срце и оставив на работите едноставно да се случат. Се трудев да пејам колку што можам подобро и подобро. Одев на се или ништо. Денес се чувствував феноменално, опуштено, без трема. ...
сите 36 | | | веќе видена

Руските сили денеска презедоа контрола над уште една украинска воена база на Крим. За време на „освојувањето“ тие користеле шок бомби и им ги врзувале рацете на војниците. Руските војници ја нападнале базата во Феодосија, на западот на Крим, во раните утрински часови користејќи оклопни возила и шок бомби, напишал украинскиот министер за одбрана за Крим Владислав Селезњов. Русија минатата недела се спои со Крим, и покрај противењето на меѓународната заедница.
сите 36 | | | веќе видена

Маестрално победнички без конкуренција, Даниел Кајмакоски е првиот победник на Х – Фактор Адриа. Македонија може да биде горда! Погледнете два од настапите со кои тој ја заслужи победата и ги освои срцата на публиката:
сите 158 | | | веќе видена

Двајцата финалисти кои ќе се борат за победата се Даниел и Тамара. Маид го напушти шоуто. Кој ќе биде победникот? Дали нашиот Даниел ќе се закити со титулата, победник на Х Фактор Адриа? Останува да видиме! А дотогаш гласајте.
сите 15 | | | веќе видена

Кругот се стеснува, а неизвесноста расте. Кој ќе биде победникот на Х Фактор? Во првиот круг на гласање место во топ 3 немаше за Доктори и Лукијан кои испаднаа. Кој ќе биде наредниот кој ќе го напушти шоуто и нема да се бори за победата, останува да видиме?
сите 6 | | | веќе видена

Даниел, Тамара, Маид, Лукијан и Доктори се петмината финалисти кои вечерва во живо во Комбанк Арената во Белград ќе пеат за своите обожаватели. Мразот на сцената вечерва ќе го скршат Доктори, а нашиот Даниел ќе настапи под реден број 3. Редниот број 2 вечерва му припаѓа на Лукијан, 4 на Маид и последна под реден број 5 ќе настапи единствената дама меѓу финалистите, Тамара. Да потсетиме најпрвин шоуто ќе го напуштат двајца учесници. Останатите тројца ќе се претстават уште по една песна. По гласањето уште еден ќе испадне, а двајцата кои ќе останат ќе се претстават со уште една песна и ќе се борат за првото место. Не пропуштајте го големото финале и гласајте за вашиот фаворит! До победникот не делат уште само неколку часови!
сите 44 | | | веќе видена

Плачењето не е резервирано само за тажни моменти. Иако не толку често, но луѓето со солзи ги изразат своите емоции и кога се среќни. Она што е досега познато е дака солзите, без оглед на тоа дали плачеме од среќа или поради некој тажен настан, секогаш се поврзан со некој или нешто што го сметаме за важно. Солзите радосници се веројатно израз на социјалната кохезија. Кога ќе ни потечат солзите низ лицето, тие го привлекуваат вниманието на другите, блиски луѓе, кои често сакаат да ни помогнат во решавање на проблемот или да учествуваат во нашата среќа. Многу психолози истекнале дека без оглед на тоа што плачеме од радост, секогаш со тие солзи се “меша” и малку тага. Тие го наведуваат примерот за солзите радосници кога некоја наш близок ќе застане на “лудиот камен”. Сметаат дека покрај тоа што сме среќни, истовремено сме и загрижени за насоката во која ќе продолжи да се одвива нивниот живот. Бројни истражувања покажале дека солзите радосници, за жал, се помалку од оние кога плачеме за некои негативни чувства. ...
| | веќе видена

Пораките се создадени за Раковите, Близнаците бомбадираат со пораки, Вагата и Јарецот сакаат СМС заведување, Лавот ретко пишува пораки, Водолијата шармира со духовити пораки… Овенот освојува на лице место, без заобиколувања и без страв. Сепак, повеќето мажи Овни ако треба да бидат романтични, ќе бидат такви, ќе пратат некоја слатка порака или неколку добри стихови, бидејќи во љубовта сè е дозволено! Кога веќе е измислен мобилниот телефон и СМС-от, Бикот ќе избере некоја графичка порака во облик на цвет. Тој никаде не брза, па трпеливо ќе го чека вашот одговор. Жената Бик ужива во романтично СМС допишување и така би можела со денови и ноќи, сè додека додворувачот не го преземе одлучувачкиот чекор. Овој маестро на вербалното заведување ќе ве натрупат со пораки до тој степен што нема да го испуштите мобилниот телефон од раце. Можеби ќе имате чувство дека читате роман со продолженија или гледате серија. Жената Близнак понекогаш во брзањето пушта порака на погрешен број, што обично доведува до неочекуван ...
сите 3 | | | веќе видена

Вечерва во КомБанк арената во Белград е финалето на балканското шоу Х – Факрот. Финалистите Даниел Кајмакоски, Маид Хеќимовиќ, Тамара Миловановиќ, Доктори и Лукијан Ивановиќ ќе се претстават најпрвин со по една песна, по што двајца од финалистите ќе испадната, а останатите тројца ќе се претстават со уште по една песна. По гласањето уште еден од финалистите ќе го напушти шоуто, а двајцата финалисти што ќе останат ќе се борат за победата. Кој ќе биде победникот останува да видиме вечерва. А како што дознаваме специјални гостинки ќе бидат нашата овогодишна претставничка на Евровизија, Тијана Дапчевиќ која ќе ја отпее песната To The Sky со која ќе настапи под македонското знаме во Копенхаген, Данска и Марија Шерифовиќ која ќе ја отпее првата нова песна пo пауза од 5 години без нов проект.
сите 10 | | | веќе видена

Семките од сончогледот се многу здрави за целиот организам. Тие содржат многу хранливи и корисни состојки. Научниците велат дека сончогледот е во првите 20 намирници кои се моќни против карциномот, затоа е класифициран во супер храна. Сончогледот е полн со витамини, најмногу има витамин Е, витамини од групата Б, бета каротен, витамин Д6 и други во помали количини. Од минералите сончогледот најмногу содржи: магнезиум, бакар, селен, цинк, фосфор, натриум, калиум, железо и др. Од протеини сончогледот содржи 20%, повеќето од нив содржат есенцијални амино киселини неопходни за нашиот организам. Сончогледот содржи и масти, но најмногу полинезаситени масни киселини, најмногу линолна киселина која влијае врз намалување на холестеролот во крвта. Исто така сончогледот содржи и фитостероли кои исто така влијаат врз намалување на холестеролот во крвта. Содржи и многу антиоксиданси, од кои најмоќни се витаминот Е и селенот. Познато е дека семките на сончогледот го спречуваат зголемувањето на холестеролот во крвта. За ...
сите 4 | | | веќе видена

ОВЕН Овенот е кардинален оган, а тоа значи дека кога ќе се налути, ќе пламне, и нема шанси да не го забележите дека се налутил. Овновите лесно ја покажуваат лутината, а може да ги налути речиси сè. Тие се „бебињата“ во Зодијакот, па така и кога ќе се лути, ќе се однесуваат како „бебе“: ќе викаат, ќе плачат, ќе клоцаат и на цел глас ќе ја манифестираат својата лутина. БИК Биковите се фиксна земја, а тоа значи дека се најинаетливиот, најтврдоглавиот знак во хороскопот. Ако еден Бик ви се налути, очекувајте тоа да трае. Можеби нема на глас да каже и да покаже, но секако долго ќе ја манифестира својата лутина. За нив се вели дека побрзо планината ќе се помести, отколку тие што ќе попуштат во инаетот и лутината. БЛИЗНАЦИ Близнаците се променлив воздух, а тоа значи дека и лутината им е променлива. Ја манифестираат преку кавга, зборови и употреба на навреда, никогаш со тепање или кршење. Лесно може да се налутат, но и брзо и лесно може да им помине. Не се истрајни во ништо, дури ни во лутењето. РАК Раковите се ...
| | веќе видена

Може ли градникот со неодговарачка големина да предизвика проблеми со ‘рбетот? Да, вистина е, лошиот градник може да доведе до проблеми со ‘рбетот. Жените често носат градник со несоодвотна големина, особено жените кои имаат голема гради. Тоа може да создаде проблеми бидејќи жените поради „тежината” се подгрбавени, што, секако, доведува до проблеми со ‘рбтетот – мускулите на вратот и грбот се заморуваат. Треба да се бара градник кој нуди вистинска потпора. Често се препорачуваат спортски градници, кои имаат облик на буквата T на грбот, бидејќи тие ве „тераат” рамената да ги држите назад, и на тој начин барем ќе го минимизрате лошиот став. Без разлика на што ќе се одлучите, целите гради треба да стојат во кошницата. Страничниот дел мора да ви е стегнат, но не смее да се заврзува, а и прерамките треба да бидат доволно широки да не се врезуваат во рамењата. Доколку сакате да спречите некои проблеми со ‘рбетот кои сеуште не се пристуни, но можно е да се појават, неизбежни се вежби. Важно е да се зацврсти ...
сите 2 | | | веќе видена

Копривата е растение кое во себе содржи голем дел од потребните витамини за човековиот организам. Таа е едно од најхранливите растенија и дејствува за прочистување на дигестивниот систем. Копривата е најдобро природно средство за чистење на крвта. Таа е природен лек и за болестите на мочните патишта, како што се: воспаленијата, камењата и песокот, па дури може превентивно да делува и на стварањето на каменчиња во бубрегот и мочните патишта. За стимулирање на мочањето, дневно се пијат 3 до 4 шолји свеж чај од коприва. Копривата е богата со разни корисни состојки, калциум, фосфор, железо, витамин Ц, А, Б2 и К, каротин, пантотенска киселина и др. Копривата е најпозната како средство за прочистување на крвта и зголемување на бројот на црвените крвни зрнца. Во народната медицина се користи и за други цели како регулирање на нивото на шеќер во крвта, против заболувања на јетрата, слезинката и жолчката, против грчеви и чиреви на желудникот, за белодробни заболувања, за лечење на болести предизвикани од вирузи и ...
сите 4 | | | веќе видена

Фудбалската федерација на Македонија избра ново лого, знаме и нов слоган. На редовното Годишно собрание беа донесени изменити на Статутот на ФФМ заради ново знаме и нов слоган. Новото гесло на ФФМ од денеска е „Обединети од радоста што ја носи фудбалот“.
сите 16 | | | веќе видена

Во компилација на најдобрите голови за изминатата недела, помеѓу останатите се најдоа головите на Давид Силва од Манчестер Сити постигнат против Хул, на Пирло од Јувентус постигнат против Џеноа, на Росицки од Арсенал постигнат против Тотенхем и на Хулк од Зенит постигнат против Борусија Дортмунд.
сите 3 | | | веќе видена

next