Паланка 24

Праските не само што се извонредно вкусни имаат и нутритивно значење. Праските се богати со витамини и минерали, но содржината на калиум е причината Кинезите да веруваат во чудесната сила. Тие го продолжуваат животот на човекот. Недостатокот на калиум во нашето тело може да доведе до многу сериозни проблеми како стрес, напнатост, слабост во телото. Недостатокот на калиум се одразува на кожата, меморијата слабее, но најважните проблеми кои се јавуваат во отсуство на калиум се поврзани со функционирањето на срцето. Ако земате лекови за намалување на крвниот притисок, тоа доведува до ограничување на калиум во организмот и до сериозни здравствени проблеми. Калиумот во праските помага за регулирање на крвниот притисок. Преку нив се обезбедуваат 332 мг калиум. Праските содржат големо количество витамини – во една голема праска има 1.4 мг ниацин или 14% од дневната вредност на витамин Б3. Ниацинот игра улога во енергетскиот метаболизам на телото. Праските се со висока содржина на витамин Ц – 11,6 мг или 19% од ...
сите 3 | | | веќе видена

Наместо вештачките сокови, сами подгответе си освежителени пијалоци од состојки кои ги топат масните наслаги, го поттикнуваат метаболизмот и го намалуваат нивото на шеќерот во крвта. Во чаша со вода додадете малку јаболкова киселина , по желба може и лимон и ѓумбир и добивате пијалак кој ги топи масните наслаги. Јаболковата киселина исто така го регулира и шеќерот во крвта. Бадемовото млеко (незасладено) е одлична замена за кравјото, содржи многу малку калории и е одличен избор за оние кои сакаат да намалат некој килограм. Лимонот содржи многу малку природен шеќер, затоа слободно додавајте цеден лимон во летните пијалаци. Сок од лубеница е многу освежителен пијалок, а воедно го намалува ризикот од рак, мозочен удар и болести на срцето. Свежо исцедениот сок од грејпфрут е богат со витамини и антиоксиданси, помага за намалување на килограмите и ви дава чувство на ситост, со што ве спречува да јадете повеќе отколку што е потребно.
сите 4 | | | веќе видена

Според астрологијата, ѕвездите играат голема улога во сите сегменти од животот, па така според хороскопскиот знак може да се одреди кои се вашите дестинации од соништата. Овен Овните се родени лидери и иноватори. Поради тоа секогаш сакаат да пробаат нешто ново и невообичаено. За оние со поголем авантуристички дух совршениот одмор подразбира качување по карпи или планинарење низ непристапни предели, а за оние кои сакаат одмор со помала доза на адреналин, ѕвездите препорачуваат сафари во Африка или посета на Аргентина каде ќе имаат можност да научат танго. Бик Биковите сакаат удобност и комфор, па совршениот одмор за нив не вклучува активности кои ќе им ја трошат енергијата. Добра храна и пијалоци – тоа е вистинскиот избор за одмор од соништата, па секое место кое нуди удобно сместување и вкусни специјалитети ќе биде одличен избор. Предлог на астролозите е луксузно патување со воз низ Европа. Близнаци Бидејќи се љубопитни и сакаат да учат нови нешта, но и брзо им станува здодевно, Близнаците треба да изберат ...
| | веќе видена

Во пресред на Мундијалот, кој започнува денес, еве неколку занимливи факти од досегашните Светски првенства кои сигурно и не ги знаете, а ве интересираат: 1. Кој е најмладиот стрелец во историјата на Мундијалот и играч со три титули светски првак? Edson Arantes do Nasimento, познат како Пеле , постигнувајќи гол со 17 години и 239 дена. Играч со три национални титули светски првак, повторно Пеле, и тоа во 1958 година, во 1962 година и во 1970 година. 2. Кој а е најголем ата посета на натпревар на Светското првенство? На првенството во 1950 година во Бразил на финалниот натпревар на Бразил и Уругвај (1-2) на “Marakana” биле присутни 173.850 луѓе. 3. Кој единствено постигна три гола во финалето? Англичанецот Džef Harst, во 1966 година. против Германија. 4. Koj тим има постигнато најмногу голови на Светското првенство 2010 година? Германија, 16 гола. А рекордер е Унгарија во 1954 година со 27 гола. 5. Кој е најдобар стрелец на досегашните Мундијали? Бразилецот Роналдо постигна 15 гола. 6. Koj тим има најмногу ...
сите 2 | | | веќе видена

Еве што им се допаѓа на мажите според хороскопот, што ги привлекува, а што ги одбива. Искористете ги овие мали тајни … Овен Овенот сака да се чувствува како да е еден и единствен. Кога сте со него тој мора да биде центар на вашиот свет. Контакт со очите, „паметни“ прашања и избегнување на пишување СМС пораки додека сте заедно, се нешта што многу му значат. Но не минувајте со него премногу време, инаку ќе помисли дека немате свој живот. Бик Бикот е знак со изострени сетила. Тој не може да ја промени својата природа и не е виновен што го привлекуваат жени кои изгледаат убаво, имаат прекрасна коса и се грижат за себе. Но вие треба да знаете дека токму тоа можете да го искористите за да го заведете. Близнаци Го привлекуваат интересни и интелигентни жени. Нормално, паметна жена знае кога е време да престане да зборува и да почне да слуша. Рак И покрај неговиот тврдоглав и тежок карактер, овој маж е нежна душа. Тој бара жена на која може да и верува, љубезна, полна со љубов, жена која ќе му биде вистинска поддршка ...
сите 3 | | | веќе видена

Шон Гарниер, шампионот на Светското првенство во фудбал во слободен стил, маскиран во дедо се појавува на теренот за мал фудбал и… прави фудбалски „масакр“.
сите 5 | | | веќе видена

Црешите го подобруваат апетитот, ги јакнат крвните садови и помагаат да се исфрлат штетните материи од телото. Црешите се добар извор на минерали, како што се: калиум, железо, цинк и манган. Калиумот е минерал добар за здравјето на срцето, важен дел од клеточните и телесните течности, кој помага во регулацијата на работата на срцето и крвниот притисок. Исхраната богата со цреши се покажала како добра за редуцирање на килограмите, особено оние кои се наталожени околу половината и кои се главен фактор ризик за срцеви заболувања. Црешите се покажале како корисни за намалувањето на ризикот од појава на рак на дебело црево и во забавувањето на растот на канцерогените клетки кај ракот на дојка. Црешите имаат анти-инфламаторно дејство односно ги ублажуваат воспаленијата, болката и се лек за оние кои страдаат од главоболка. Еве 10 причини зошто треба да ги конзумираме црешите: Црешите се богати со провитамин А, витамини од групата Ц и Д, железо, калиум, натриум, магнезиум, калциум и фосфор. Ги активираат ...
сите 5 | | | веќе видена

Овенот е роден за полицаец или пожарникар, Стрелецот за спорт или за работа со животни, додека Рибите се предодредени за работа поврзана со уметност, а Јарцот за банкар или администратор. Погледнете кој е вашата идеална професија според вашиот хороскопски знак… Овен Најдобра работа за Овенот е полицаец или пожарникар. Припадниците на овој знак можат да се пронајдат и во професии како што е промоција на производи, рекламирање или односи со јавност. Личностите родени во знакот на Овен се отворени, па такви видови професии се идеални за нив. Бик Припадниците на овој знак напорно работат, ако знаат дека на крајот ги чека награда. Тие се познати по уживање во убави нешта, па идеални професии за нив се оние кои се поврзани со цвеќе или накит, а можат да бидат успешни адвокати, дизајнери, шефови на кујна или рецепционери. Близнаци Тие се личности кои сакаат многу да работат, но не се љубители на повторување на иста работа. Па така, за нив идеални се занимања кои можат да се работат на свој начин, а тоа се ...
сите 85 | | | веќе видена

Вечерва вистинско невреме го зафатило Скопје и околината на главниот град на Македонија. Освен дожд, дувало и силен ветер кој носи се пред себе, а паѓало и град. Сообраќајот се одвивал отежнато, а улиците се претворени во реки. Погледнете каков бил епилогот низ слики: Центарот побеле ГТЦ по вода Подвозникот кај стоковна куќа Мост Улица „Македонија“
сите 65 | | | веќе видена

Десетици лица беа повредени во Западна Турција во денешниот земјотрес со епицентар во Егејското Море. Во Чанаккале над 50 лица побарале лекарска помош, има настрадани и во Едрене и на островот Гочкеда, што се наоѓа најблиску до епицентарот на потресот. Од владината Дирекција за управување со вонредни состојби соопштија дека потресот бил со интензитет од 6,5 степени по Рихтер. Земјотресот со епицентар во Егејското Море на длабочина од околу 25 километри бил почувствуван во поширок реон на Турција – од западната граница Едрене, Текирдаг, Каркалери преку Истанбул, Чанаккале, Балкесир, Маниса, до јужниот град Измир. По првиот потрес досега уследиле 14 вторични потреси. Во Гокчеда биле повредени околу 15 лица, кои настрадале додека бегале или скокале од балконите. Во Чанаккале има околу 55 повредени, кои побарале лекарска помош. Во Едрене, каде потресот бил почувствуван многу силно, паднале фасадите на неколку згради. И таму има повредени кои добиле лекарска помош. Истанбулскиот окружен управник Хусеин Авни Мутлу ...
сите 41 | | | веќе видена

Според последните информации водостојот стагнира меѓутоа се очекува нов бран поплави. „Ал Џезеира Балкан“ објави мапа на која се гледаат вистинските размери на катастрофата која ги погоди Босна и Херцеговина и Србија. Мапара е прикажана на социјалните мрежи и покажува кои се делови се поплавени. Станува збор како што се гледа за регионите по текот на реката Сава. Според последните информации водостојот стагнира, но се очакува нов бран поплави.
сите 3 | | | веќе видена

Питбул го објави спотот за официјалната песна на светското првенство We Are One (Ole Ola), а видеото во голема мера е типичен спот за овој изведувач. Во него луѓе играат, Питбул рапува, а постојано се појавуваат девојки со минимална облека. Во видеото се појавуваат и Џенифер Лопез и бразилската пејачка Клаудија Леиете.
сите 21 | | | веќе видена

На кратко ги претставуваме сите комбинации за секој хороскопски знак одделно, кои комбинации се најдобри за врска, кои се релативно добри, но и оние кои може да се покажат како навистина лоши. ОВЕН Најмногу си одговара со: Овен, Стрелец, Лав Може добро да е согласува со: Близнаци, Водолија, Вага Шансите за добра врска се 50-50 со: Бик, Девица, Јарец ​Лоша комбинација со: Шкорпија, Рак, Риби БИК Најмногу си одговара со: Бик, Девица, Јарец Може добро да е согласува со: Шкорпија, Рак, Риби Шансите за добра врска се 50-50 со: Овен, Стрелец, Лав Лоша комбинација со: Близнаци, Водолија, Вага БЛИЗНАЦИ Најмногу си одговара со: Близнаци, Водолија, Вага Може добро да е согласува со: Овен, Стрелец, Лав Шансите за добра врска се 50-50 со: Шкорпија, Рак, Риби Лоша комбинација со: Бик, Девица, Јарец РАК Најмногу си одговара со: Шкорпија, Рак, Риби Може добро да е согласува со: Бик, Девица, Јарец Шансите за добра врска се 50-50 со: Близнаци, Водолија, Вага Лоша комбинација со: Овен, Стрелец, Лав ЛАВ ...
сите 51 | | | веќе видена

Покрај физичката активност како вежбањето, пешачењето, аеробикот, фитнесот и многу други кои многу успешно се справуваат со непосакуваните килограми, голем удел има и храната, но правилно избраната храна, благодарение на која килограмите многу полесно и побрзо се топат. ​Покрај што ги елиминира масните наслаги оваа храна исто така и го чува општото здравје на организмот како резултат на нејзиниот нутритивен состав. Цимет Цимет - гледајте да го употребувате во храната во која што одговара, како чај, кафе, сутлијач, каша, овесни снегулки и друго, бидејќи една супена лажица цимет содржи само 16 калории. Секаде каде што можете белиот шеќер заменете го со цимет. Едно испитување покажа дека без примена на било каква диета, доколку редовно се консумира овој зачин, за една година се губат од килограм до два. Исто така е докажано и потврдено дека циметот е заштитник на срцето затоа што со внесена половина лажичка цимет секој ден се намалува холестеролот за 18 а триглицеридите за 30%. Лут сос Лут сос - за ...
сите 2 | | | веќе видена

Тајфата – новиот музички бренд на македонската сцена со прекрасно изнендаување за своите обожаватели. Тајфата составена од Никола Јанков – Коки, Оливер Младеновски-Оли (вокал и саксафон), Александар Тренчевски-Аце (хармоника и клавијатури), Владимир Богески-Влатче (вокал и клавијатури) кој во месец февруари оваа година се промовираа како нов музички бренд, кој се определува за македонска модерна чалгија и како што тогаш истакнаа дека ќе се посветат на македонската традиционална музика која ќе биде стилски моделирана се со цел да се доближи до помладите генерации и да биде запаметена, ја преработија легендардната “Пушти коси“ од Зијан. Какво звучи “Пушти коси“ во нивна изведба, слушнете во продолжение.
сите 4 | | | веќе видена

Секој човек има тајни желби кои сака да му се остварат. А еве кои се тие тајни желби на луѓето врз основа на нивниот хороскопски знак. Овен – Секогаш сака да биде прв во сè, да победува и да ги води другите. Бик – Сака да биде материјално згрижен, да поседува работи и да се ослободи од стравот. Близнаци – Тие сакаат да имаат одговор на секое прашање и да им се допаѓаат на сите луѓе. Рак – Сакаат да ја пронајдат љубовта на својот живот, да сакаат и да бидат сакани. Лав – Лавот сака да владее со светот, да го обожаваат и да живее живот на висока нога. Девица – Сака да биде херој и сите да ги омаловажува со своето знаење и интелигенција. Вага – Сака да сака и да биде сакана, но и да живее во вечен склад. Шкорпија – Сака да има потполна контрола врз сите. Стрелец – Сака да успее и на тој начин да се оствари. Јарец – Сака да успее по било која цена, не зависно од другите. Водолија – Сака да сака и да биде сакан искрено, топло и верно. Риби – Сака да го добие она што го залужува и ништо друго.
сите 3 | | | веќе видена

Сокот од домати е богат со витамините Ц, Б и К, како и со минералните соли (калиум, натриум, магнезиум, калциум и железо) и секако влегува во здрава храна. Освен што многу добро се вклопува како декорација и во салата со скоро секое готвено јадење, доматот е многу корисно растение кое треба да се вклучи во исхраната и ако е потребно, како природен лек за многу болести и потешкотии. Сокот од домати може да го подобри вашето здравје на неколку начини. Ликопенот кој се наоѓа во доматот, обезбедува заштита од појавата на артеросклероза, инфаркт и ја подобрува скоро целосната состојба на организмот. Особено е значаен во заштитата од малигните болести и може да спречи појава на рак на желудникот, дебелото црево, простатата, грлото на матката. Лековитите својства на сокот од домати се гледаат во тоа што тој го регулира метаболизмот, ја зајакнува отпорноста и ги исфрла вишокот на течности од организмот, го намалува крвниот притисок (ако не се стави сол), ја подобрува крвната слика, го регулира варењето, има ...
сите 2 | | | веќе видена

Цитронот е вистинска бомба од лековити состојки како што се витамините А и Ц, и минералите: калциум, фосфор и калиум, со што успешно ги спречува инфекциите и настинките, ги прочистува цревата, помага при тегоби со крвните садови, го забрзува метаболизмот со што е одличен сојузник при слабеењето. Еве три причини поради кои треба да се јаде цитронот кога сакаме да ги намалиме килограмите: 1. ГО НОРМАЛИЗИРА ШЕЌЕРОТ ВО КРВТА Во ова магично овошје се наоѓаат некои состојки кои можат да го намалат нивото на инсулинот. Помало количество на инсулин значи дека организмот ќе ја користи храната повеќе за енергија а помалку за складиштење на залихи како масно ткиво. Чоколадото за „енергија“ тоа сигурно не го прави! 2. ДОЛГО ВЕ ОДРЖУВА СИТИ Цитронот е полн со влакна поради што долго ве одржува сити, и ја намалува можноста од непотребно грицкање. Пола цитрон содржи околу 50-тина калории и 2 грама влакна. Ако јадете еднаш дневно по половина цитрон, докажано е дека побрзо ќе ги губите килограмите, особено ако го јадете ...
сите 4 | | | веќе видена

Без разлика дали сакате да читате книги или сакате да подарувате книги, дознајте како ѕвездите влијаат на нашиот книжевен вкус. Овен Овенот сака да чита, но не по препорака, туку самиот сака да си одбере книга. Во секој случај, сака забавна тематика, понекогаш и саркастична. Главните ликови треба да се успешни, борбени, силни, бидејќи само како такви можат да бидат привлечни за Овенот. Не сакаат патетики, ниту романтични приказни. Бик Романтични приказни, големи љубови, но и практични совети за подобар и квалитетен живот се избор на овој знак кога се книгите во прашање. Не сакаат да губат време на негативни нешта, секогаш читаат нешто конструктивно, а обожаваат класики. Близнаци За добар почеток на денот Блинаците повеќе сакаат весник отколку книга. Иако сакаат да читаат, мораат прво да ги чујат сите препораки за некоја книга, па дури тогаш да почнат да ја читаат. Близнаците, покрај Девиците и Стрелците, најмногу од сите сакаат да купуваат книги. Рак Раковите сакаат бајки, поезија и биографии на познатите ...
сите 2 | | | веќе видена

next