Паланка 24

Раскинувањето на врските секогаш е тешко искуство, особено за оној кому му раскинуваат. Секој хороскопски знак поинаку го поднесува раскинувањето, па така Јарецот ќе се преокупира со обврските за да не мисли на проблемите, Ракот и Рибите ќе плачат со денови, а Шкорпијата ќе смислува одмазда. Еве како вашиот знак реагира на раскинувањето и што може да ви помогне полесно да го преболите поранешниот партнер. Овен Овенот нема добро да ја прими веста за раскинувањето, бидејќи во својата глава тие се оние што раскинуваат. Ќе се кара, ќе драматизира и ќе прави сцени, но ако види дека другата страна е одлучна во намерата, брзо ќе се помири со тоа. Оставениот Овен нема долго да тагува, туку ќе почне интензивно да излегува со пријателите, ќе почне да се занимава со спорт и со сите други активности во кои претходно не уживал. Не се надева на смирување, бидејќи во својата глава веќе го брише бившиот партнер и е подготвен за нова љубов. Бик Рационалниот Бик ќе се обиде со сите сили да ја спаси врската, ако ништо друго, ...
сите 2 | | | веќе видена

Еве кои семиња и јаткасти плодови се корисни за крвната група О: Бадеми, Содржат голема количина Витамин Е. Витаминот Е е антиоксиданс одговорен за правилно функционирање на имунолошкиот систем и за одржување на здрави очи и кожа. Исто така во голем процент содржат Витамин Б2, како и многу минерали: манган, купер, магнезиум, фосфор, значителна количина калциум и.т.н Со конзумирање на една рака бадеми дневно, околу 30 грама, за ужина, можете делумно да ги задоволите дневните потреби од горенаведените витамини и минерали, осбено Витаминот Е, потоа железо, протеини и растителни влакна. Ленено семе, богато е со растителни влакна (околу 25 проценти), протеини, заситени масти, витамини од групата Б, калциум, железо, магнезиум, фосфор… Лененото семе има силно антиканцерогено дејство, штити од срцеви заболувања, мозочен удар и тромбоза, го намалува нивото на холестерол и висок притисок. Ореви, особено се богати со минерали, како манганот, кој го поседуваат во огромна количина, потоа витамин Б1, Б6, како и фолна ...
сите 6 | | | веќе видена

Најновиот македонски игран филм „Децата на сонцето” го доби првиот официјален трејлер. Се работи за љубовна драма во која главни ликови се Ангела и Марко, а дејствијата се случуваат на периферијата крај Преспанското Езеро, во Битола и Скопје. Филмот е во режија на Антонио Митрикески, а е сниман според сценарио на Гордан Михиќ. Музиката за филмот е на Влатко Стефановски, кој исто така во филмот се појавува како Човекот со гитарата. Улогите во филмот ги толкуваат: Ивана Павлаковиќ, Кире Ѓоревски, Мето Јовановски, Владо Јовановски, Милица Стојанова, Билјана Таневски, Данчо Чеврески, Александар Микиќ, Сашко Коцев, Камка Тоциновски, Емир Хаџихафизбеговиќ и други. Премиерата за филмот е закажана за во септември, а дотогаш погледнете го првиот официјален трејлер…
сите 11 | | | веќе видена

Гостинка во „Опуштено“ покрај Тајзи, беше и пејачката Нина Јанева. Кога дојде време Нина да ја поздрави Фросина која се грижи за нејзиниот изглед Тони ја „утепа“ својата гостинка со смешен коментар. Сепка, ова е еден од оние легендарни моменти на Михајловски, нешто како она со оџачарот и Цаци Пакоска, кои мораат да се изгледаат.
сите 5 | | | веќе видена

Како и секоја година модните трендови се менуваат. Модата денеска за младите стана ХИТ, секој сака да се облекува убаво и да биде во тренд. Оваа пролет како што веќе е познато дека светло виолетовата боја позната како PANTONE е ХИТ да не ги запоставиме и другите бои што исто така ќе имаат предност оваа пролет. Тоа се ЖОЛТАТА, СВЕТЛО ЗЕЛЕНАТА И СВЕТЛО ПОРТОКАЛОВА БОЈА. Бои кои што ќе ја одбележат оваа пролет. Како must-have парчиња облека што мора да ја имате за оваа пролет доколку сакате да биде во тек со модата и тренди : ЦВЕТНА ОБЛЕКА ТЕКСЕС кошула ШПИЦ високите потпетици во секаква пролетна боја. Разголено стомаче Кратко но широко здолниште Мешање на пролетните бои Прекрасните комбинезони Долги и широки панталони
сите 3 | | | веќе видена

Часот на раѓање влијае на вашиот карактер и врз вашата енергија. Денот се дели на шест временски единици. Во зависност од поставеноста на планетите во секоја од тие временски единици зависи и карактерот на личноста родена во неа. Родени во периодот 00:00 – 04:00 часот – сонувачи Чувствителноста, фантазиите и сонувањето се главни карактеристики на родените во оваа временска единица. Своите идеали ги формираат уште од детството и тешко ги менуваат. Сакаат да ги пренесуваат своите искуства и знаења, но често се двоумат околу своите цели поради што стануваат немирни. Родени во периодот 04:00 – 08:00 часот – најупорни Упорноста и практичноста се најпрепознатливите карактеристики кај овие личности, затоа често нивната реакција кон проблемите е како да се подготвени однапред за проблемот. Во однос на целите и соништата, тие се насочуваат кон остварување на соновите на оние околу нив. Иако се високо интелигентни и упорни во остварување на целите, често немаат материјална корист од тоа. Родени во периодот 08:00 – ...
сите 2 | | | веќе видена

Црвени, во срцевидна форма, украсени со мало зелено ливче. Неверојатно привлечни и исто толку вкусни. Јагодите се задоволство, здравје, љубов, убавина. Еве 9 причини зошто треба да јадеме јагоди: 1. Се силни антиоксиданси Јагодите содржат високо ниво на антиоксиданси, од повеќето видови храна и овошје кое се тестирани, тие се на четвртото место на најголеми содржатели на антиоксиданси. Го штитат телото од болести и го успоруваат процесот на стареење. 2. Се извор на витамин Ц Јагодите како извор на неопходниот витамин Ц помагаат за подобрување на силата на артериите и ја подобрува работата на надбубрежните жлезди кои имаат потреба од голема количина витамин Ц. Осум јагоди содржат повеќе витамин Ц отколку еден портокал. 3. Го регулираат шеќерот Една чаша јагоди помага во регулирањето на шеќерите во крвта кои се намалиле поради т.н. шилци во крвта. Создавањето шилци во крвта може да е последица на преголема телесна тежина, дијабетес или хипокликемија. 4. Ги намалуваат воспалението и болката Според ...
сите 6 | | | веќе видена

Позитивната страна кај црното чоколадо е што содржи мали количества на шеќер, а висок процент на какао. Освен тоа, богата е со витамини, минерали и антиоксиданси кои ја негуваат кожата. Со нејзиниот опоен мирис и структура, ја прават совршена состојка за нега на кожата. Еве 5 причини зошто чоколадото треба да биде наше секојдневие: 1. Помага кај сува кожа Железо, калциум, витамини А, Б1, Ц, Д и Е се само некои од хранливите материи кои ги содржи црното чоколадо. Наместо шолја кафе или зелен чај, подобро земете една шолја какао, која ќе ја хидрира вашата кожа и ќе и го врати изгубениот сјај. Мртвите клетки на кожата можете многу лесно да ти отстраните со чоколаден пилинг кој лесно може и дома да го направите – само измешајте маслиново масло, кафен шеќер, какао во прав и ванила. 2.Ве штити од штетните UV – зраци Флавонолите кои се наоѓаат во црното чоколадо е докажано дека и помагаат на кожата од изгореници, црвенила и други знаци на оштетување од УВ зраците. Кога ќе се нанесе директно на кожата, црното ...
сите 7 | | | веќе видена

После прекумерено пиење на алкохол, сите патиме од мамурлук. Мамурлукот е физичка и емоционална состојба чиј симптоми можат да бидат главоболка, мачнина и нагон за повраќање, вртоглавица итн. Еве 7 начини како да го надминете мамурлукот: 1. Стомачните мачнини можат да се елиминираат со пиење на големи количини, густо сварен чај од камилица. 2. Треба да се знае дека алкохолот доведува до дехидратација на организмот, затоа немојте да се ограничувате во пиењето течности, пијте што повеќе вода , за да го надоместите загубеното. 3. Малку физичка активност и прошетка, многу ќе помогнат. Секако, не треба да се претера и уште повеќе да се умори исцрпеното тело. Во предвид можат да дојдат само прошетки на чист воздух , кои ќе го порават нивото на крвниот притисок. 4. Витамините од групата Ц и Б можат многу да помогнат. Исцеден сок од лимон, цитрон, или портокал во комбинација со морков е добар избор. 5. Треба нешто да се јаде , без оглед дали имате апетит или не, макар и со сила. Многумина ...
| | веќе видена

Многу е важно доколку сакате да имате идеална флизура таа да биде прилагодена на фигурата на лицето. Затоа еве ви неколку совети поткрепени со фотографија, каква флизура најдобро би ви стоела според обликот на лицето. Права коса, округло лице Идеална должина на косата е до раменици, атоа што на тој начин визуелно ќе го издолжите лицето, а дебеите и рамно исечени шишки ќе ги истакнат јагодиците. Права коса, квадратно лице Како и кај округлото лице, идеална должина на косата е до раменици. Степенесто ишишана коса од брадата ќе ги ублажи испакнатите коски кај вилицата. За визуелно да ого смалите широкото чело, префрлете ги шишките од едната страна на другата, како што е покажано на сликата. Права коса, срцевидно лице Мега популарна пикси фризура е совршена за вас, затоа што со неа ќе ги истакнете и очите и јагодиците. Друга варијанта е боб фризура со неколку подолги слоеви. Права коса, овално лице Слоевите кои почнуваат веднаш под очите ќе направат вашето лице да изгледа подебело. Жените со овално лице треба да ...
сите 7 | | | веќе видена

Погледнете кои бои ви ги препорачуваат ѕвездите за оваа пролет: Овен – Тие треба да носат црвена боја. Нивен владетел е Марс, па затоа им прилегаат енергични бои. Нежните нијанси едноставно не се за нив. На нив ќе изгледа добро сето она што другите не можат да го комбинираат, како и боите кои никако не одат во комбинација. Бик – Розевата боја е боја која се препорачува за овој хороскопски знак, како и сите нијанси на зелената. Биковите ги сакаат цветните дезени и боите на пролетта. Тие треба да ги избегнуваат мртвите и ладни тонови, а црвената боја не е препорачливо да ја носат. Близнаци – За близнаците се препорачуваат жолтата, портокаловата, сивата како и нежно сината боја. Близнаците ги сакаат комбинациите од црна и бела боја. Жолтата ја сакаат кај деталите, но и портокаловата особено се препорачува кај овој хороскопски знак. Рак – Препорака за Раковите е да се опкружат со сребрена и бела боја. Тоа ги смирува. Тие треба што повеќе да носат бела боја и сребрена боја, а може и нежно сина боја. Доаѓаат ...
сите 5 | | | веќе видена

На денешен ден, во Чикаго – САД, во 1886. година, избувна штрајк, со учество на околу 40.000 работници, кои го истапиле барањето за осумчасовен работен ден. Три години подоцна, на Првиот конгрес на Втората интернационала, што се одржа во Париз, било решено секоја година на 1. мај, во знак на сеќавање на чикашките работници, да се одржуваат масовни демонстрации. Од 1890. година 1. мај се слави не само во знак на борбата за осумчасовен работен ден, туку како манифестација на класната солидарност на работничката класа во целиот свет. Меѓународниот ден на трудот 1-ви мај, воедно, се прославува како ден на социјалните и економски достигнувања во областа на трудот во светски рамки. Овој ден се одбележува во чест на демонстрациите и паднатите жртви во борбата за осумчасовен работен ден и општа борба за поголеми права на работниците. Охрабрени од извојувањето на своите права на работниците од Канада во 1872-та година, со исти барања се огласија и претставниците на американската синдикална организација кои побараа ...
сите 29 | | | веќе видена

Jапонската уметничка Хикару Чо креира неверојатни уметнички дела на човечки тела. Дефинитивно нема да поверувате што гледате, а сето тоа го прави само со фарба и шминки. Кликнете на некоја од сликите и погледнете ги!
сите 4 | | | веќе видена

Краставицата е еден од најздравите зеленчуци кои постојат. Покрај тоа што е многу вкусна, таа е и многу хранлива. Еве 6 причини кои ќе ве натераат уште повеќе да конзумирате краставица и да стане ваш најомилен зеленчук. 1.Убава коса и кожа Минералот кој се содржи во краставицата, силициум, ја прави вашата коса и нокти посјајни и појаки. 2.Хидратација Не пиете доволно вода? Јадете повеќе краставици, таа се состои од 90 % вода. 3.Свеж здив Ставете мало парче краставица на врвот на јазикот. Краставицата ќе ги убие сите бактерии во вашата уста кои предизвикуваат лош здив. 4.Токсини Целата вода во краставицата делува како метла, едноставно ги чисти сите токсини од вашето тело. 5.После пијанство Каснете неколку парчиња краставица пред да си легнете. Краставицата содржи доволно витамин Б, јаглехидрати и електролити за да надокнадат за најважните хранливи материи. 6.Изморени очи Ставете неколку ладни парчиња краставица на изморените очи. Ќе ги освежат вашите очи за неколку минути.
сите 2 | | | веќе видена

Прашањето е зошто треба Македониците да ја сакаат својата татковина Македонија? Одговорот е дека секој треба да ја сака својата татковина без разлика на големината и бројот на жителите. Нашата Македонија е наша татковина со безброј убавини на кои треба да се гордееме и да ги сакаме. Еве неколку причини зошто да ја сакаме нашата татковина. 1. Најубавото Македонско знаме 2. Кирилицата бидејќи е најретка во светот 3. Охридското езеро 4. Прекрасните планини 5. Бројните цркви во Охрид 6. Прекрасното Маврово 7. Македонскиот ајвар 8. Македонското вино 9. Македонскиот специјалитет зелникот 10. Најубавиот домат 11. Домашната жолта ракија 12. Највкусното тавче гравче 13. Богатата македонска литература 14. Куќните слави
| | веќе видена

1. Иџинајка – ролеркостерот во Јапонија Оваа луда железница има неверојатен пресврт, буквално. Иџинајка исто така е позната и како ролеркостер од „4-та димензија“, што значи дека таа не се состои само од застрашувачки падови, превртувања и кривини, туку и седиштата на оние кои се возат можат да бидат ротирани за 360 степени. Дали лудите железници можат да станат полуди од ова? 2. Кинга Ка ролеркостерот во Њу Џерси-Америка За многумина, Кингда Ка ќе биде „таткото“ на најстрашните луди железници, бидејќи до овој ден како највисоката во светот, ги искачува авантуристите до неверојатни 140 метри кон небото. За жал, Кингда Ка поминала низ неколку механички проблеми во текот на годините. Во 2005 година имало проблеми со моторот за лансирање, а во 2009 година била удрена од гром кој ѝ предизвикал штета. 3. Застрашувачкиот 305 ролеркостер во Вирџинија-Америка Новодојденецот во светот на застрашувачките луди железници, Застрашувачот 305 ја доби наградата „Златен билет“ за најдобар нов ролеркостер во 2010 година. Со ...
| | веќе видена

next