Паланка 24

Прекрасно и модерно уреден стан од кој секој ќе се воодушеви и ќе посака да живее во него. Овој стан од 100 квадратни метри на два ката се наоѓа во Будимпешта и воодушевува со својот изглед. Ксорба Анита е дизејнерка на овој прекрасен и луксузно уреден стан, во кој паметно е искористен просторот.
сите 2 | | | веќе видена

Remi Gaillard овој пат направи клип именуван како “Животните го возвраќаат ударот“ каде е облечен како слон, односно овен, односно птица, и се одмаздува на луѓето на најразлични начини.
сите 2 | | | веќе видена

На почетокот од 20 век, русофилијата на Црногорците доаѓа до израз кога Русија влегува во војна со Јапонија 1904-1905 . Црногорскиот конзул во Москва, како руски сојузник, по автоматизам и објавува војна на Јапонија. Оттогаш датира и анегдотата за разговорот меѓу двајца Црногорци во планинските катуни (бачила). „Колку има од тие жолтите?“, прашува едниот. „Околу 300 милиони“, одговара другиот. „Па каде ќе погребаме толку луѓе?“, се запрашува првиот бидејќи се подразбирало дека храбрите Црногорци и браќата Руси ќе победат во таа војна. Звучи како анегдота дека Црна Гора и Јапонија биле во војна се до 90-тите години на минатиот век, но формално правно тоа е вистинито. По Првата светска војна Црна Гора станува дел од Кралството Југославија, подоцна дел од СФРЈ, па дури по распадот на Југославија претставниците на новата самостојна држава Црна Гора можеле формално да ги нормализираат односите со Јапонија.
| | веќе видена

Бикот сака да му се одмазди на секој што го повредил, Лавот се прави како ништо да не се случило, а Стрелецот простува веднаш, но ако му се извините. Овен Овенот простува само ако почувствува каење. Тој многу лесно се навредува, но исто така може бргу да прости. Ако е многу навреден постои можност неколку дена да не сака да разговара со вас, но по некое време и тврдоглавиот Овен ќе попушти. Бик Одмаздољубивиот Бик тешко простува. Многу комплициран знак, особено ако се повреди неговото его или достоинство. Често е во состојба да го прекине пријателството ако заклучи дека спротивната страна го разочарала. Исклучително е лојален и верен пријател, а тоа го очекува и за возврат. Близнаци Близнаците не прават драма околу простувањето. Близанците ќе му простат секому кој искрено од нив бара прошка. Околу тоа никогаш нема да прават драма. Веруваат дека секој може да згреши. Најчесно ќе простат кога пријателите ќе им покажат колку си требаат еден на друг. Рак Ракот бара многу извинување. Знак кој често го менува ...
сите 2 | | | веќе видена

Грејс Хол на својот 6-годишен син му прави неверојатно креативни оброци, кои изгледаат како буквално да се излезени од бајките. Како и секое дете, и нејзиното одбивало да јаде зеленчук, па таа морала да смисли интересен начин за да го натера да јаде се што ќе му понуди. Така, отворила блог во кој ги претставува сите оброци кои му ги подготвува на нејзиното 6-годишно синче. Грејс вели дека сега тој јаде буквално се што таа ќе му подготви, а откако ќе ги погледнете фотографиите ќе сфатите зошто е тоа така. Нејзиниот блог сега го следат над 7.500 луѓе, кои добиваат идеи од нејзините фотографии. Извор: Курир
сите 2 | | | веќе видена

За Близнаците најважна е комуникацијата, за Бикот нежноста и префинетоста, … а кои се љубовните приоритети на другите хороскопски знаци? Овен Сака отворени и директни партнери и љубовнци. Не сака игри и не сака да чека. Тоа е причината зошто нетрпеливоста и недостатокот на спонтаност може потполно да им ја уништат врската. Најтешко ќе им падне ако сфатат дека партнерот нешто крие од нив. Затоа, ако сакате да го освоите бидете директни и кажете му на Овенот што мислите и чувствувате. Бик На Бикот најважна му е нежноста и префинетоста. Ако сакате да му покажете љубов на Бикот, направете го тоа без вулгарности, непристојност или грубост. Овој знак најмногу се придржува до естетиката. Близнаци На Близнаците најважно нешто во врската им е комуникацијата. Ако не живеат заедно или ако не се гледаат секојдневно со партнерот, тогаш барем телефонскиот повик, смс пораката ќе биде доволна за Близнакот да знае дека сте заинтересирани. Ако не сте во постојан контакт, тоа може да биде погубно за врската. Освен со зборови, ...
сите 3 | | | веќе видена

Колку се разликуваат мажите и жените во играњето видео игри, зад воланот и со алхоколот? Благодарение на овие забавни видеа ќе можете да ги воочите разликите.
сите 14 | | | веќе видена

Подарувањето јајца потекнува од библиски настан. Се смета дека по смртта на Исус, Марија Магдалена тргнала во Рим за да го проповеда евангелието. Кога се сретнала со римскиот император Тибериј, таа му подарила јајце и го поздравила со зборовите „Христос воскресна“. Додека му раскажувала за Христовото Воскресение, императорот се насмеал и рекол дека враќањето на Исус од мртвите е исто толку невозможно колку и белото јајце во нејзината рака да се претвори во црвено. Пред да заврши со говорот, јајцето во раката на Марија Магдалена се обоило во светлоцрвена боја. Оттаму потекнува традицијата христијаните да си подаруваат велигденски јајца пред да се поздрават со зборовите „Христос воскресна“.
сите 23 | | | веќе видена

Две зрнца семе од цвеќе, во пролет, лежеле едно до друго во плодна почва и разговарале: Првото семе рекло: „Сакам да растам! Сакам своите корени да ги пуштам длабоко во земјата под мене, своите мали и тенки стебленца да ги пуштам да растат над почвата која ме покрива. Сакам да ги развијам своите пупки и да го најавам доаѓањето на пролетта. На своите листови сакам да ја осетам топлината на сончевите зраци и убавината на утринската роса.” Така и се случило. Второто семе рекло: „Се плашам. Ако ги пуштам своите корени длабоко во земјата под мене, не знам до каде ќе стигнам. Ако се пробијам низ почвата што е над мене, можам да ги оштетам моите кревки стебленца. Ако ги развијам моите пупки, некое животинче може да ги изеде. А што ако расцветам и некое дете ги скине моите цветови? Подобро е да чекам тука каде што сум, додека не се створат безбедни услови за мене. ” И така второто зрнце чекало. Една кокошка чепкајќи по земјата и барајќи храна, го изела зрнцето кое ги чекало идеалните услови за него. Животот им се ...
| | веќе видена

Дали знаевте дека бакнувањето е здраво? Претпоставуваме дека знаевте дека со бакнувањето се трошат калории, но има и други бенефиции од бакнувањето. Бакнувањето има позитивно влијаније врз кожата, односно ја прави посјајна, поеластична и поздрава. Ја подобрува циркулацијата, го спречува крварењето на непцата и појавата на кариес. Покрај тоа, ќе ви помогне и во намалувањето на главоболката. Во текот на бакнувањето се зголемува нивото на серотонин, хормонот задолжен за чувството на среќа и опуштеност. Докажано е и дека мажите кои пред да заминат на работа ја бакнуваат жена си, имаат поголеми шанси да напредуваат и да имаат поголеми приходи, за разлика од оние кои тоа не го прават. Па, заклучокот е да се бакнувате секогаш кога можете.
| | веќе видена

Прочитајте кој е вашиот спорт според предвидувањата на ѕвездите: Овен За време на вежбањето мора да конзумирате многу вода. Бидејќи сте огнен знак ви треба многу повеќе вода отколку на просечна личност. Ви одговараат екстремни спортови: планинрање, интензивно трчање или пливање во река. Би требало почесто да ги менувате спортовите, но потрудете се тие секогаш да бидат на отворено. Бик Имате бавен метаболизам, па за вас се лесните спортови. Решението би требало да го пронајдете во танцот, бидејќи голем дел од биковите имаат одлично чувство за ритам. Што спорт и да одберете, би требало да бидете редовни и да се придржувате до режимот на вежбање. Вратот е вашата најслаба точка, па не би било препорачливо да се занимавате со спортови кои предизвикуваат одреден ризик. Близнаци Опуштањето на вашите нерви е навистина тежок процес. Јогата би можела во потполност да го промени вашиот живот. На сите близнаци слаба точка им се белите дробови, па обидете се да дишете исправно и длабоко во текот на вежбањето. Секогаш ...
сите 6 | | | веќе видена

Кралската буковка е добар сојузник во лечењето рак и намалување на холестеролот, покажале новите истражувања. Печурките од семејството Pleurotus одамна се познати како добра храна. Во последно време од Азија стигнуваат вести дека “pleurotus eryngii” или кралската буковка е многу здрава и лековита. Буковките се богат со протеини,Б витамини и имаат голема количина на молекули ловостатин кој влијае на смирување на холестеролот. Алкохолниот екстракт од овие печурки поттикнува барем два молекуларни механизми кои го спречуваат растот на рак на дебелото црево и ракот на дојка,пишува во списанието Меѓународен журнал на онкологијата. Стручњаците посочуваат секогаш да се јадат термички обработени бидејќи го содржат хермолитичкиот протеин кој ако се консумира во поголеми количини може да биде отровен.
сите 8 | | | веќе видена

Овие намирници, кои ги препорачуваат експертите, се повеќе од самите антиоксиданси. Тие го забавуваат стареењето на мозокот и на телото, а тоа е нешто што не можете да го купите во кремата. Црното чоколадо го чува здравјето на клетките Црното чоколадо содржи висока доза на антиоксиданси. Секојдневно конзумирајте црно чоколадо со минимална количина на какао од 70 отсто и на тој начин ќе ја одржите вашата кожа еластична. Мали лути црвени пиперки Содржат многу каротеноиди и витамин Ц, кои ја одржуваат структурата на вашите клетки на кожата. Грав Гравот е богат со протеини, минерали и витамин Б, поради кои телото ќе ви биде благодарно. Зелка и семки Овие намирници се голем извор на калциум и се добра алтернатива на млечните производи. Сите се свесни од потребата за зачувување на коските, затоа во својата исхрана додавајте и семки. Азиски печурки Овие печурки ја подобруваат циркулацијата на крвта, која игра важна улога во здравјето на вашата кожа. Во својата исхрана додајте шитаке, еноки и маитаке печурки и ...
сите 5 | | | веќе видена

За многумина, кафето претставува секојдневен утрински ритуал без кој не може да се замисли почетокот на денот. Но, кафето со себе не носи само позитивните ефекти туку и негативни. Еве ви 5 негативни ефекти зошто треба да бидеме против кафето: 1. Големите количини доведуваат до дехидрација зошто кафето е силен диуретик. Може да го зголеми стресот и да предизвика висок притисок како и ризик од срцеви болести. 2. Количината на кофеин не би смеела да биде поголема од 0.5 грама (повеќе од четири кафиња дневно). Повеќе од ова предизикува ризик од: аритмија, грчеви, проблеми со дишење, во најлош случај – смрт. 3. Кафето доведува до влошување на желудочните тегоби кај оние кои болуваат од прекумерна желудочна киселина. 4. Преголеми количини кафе предизвикуваат: еуфорија, нервоза, тахикардија, покачен крвен притисок, киселини, несоница, депресија, дигестивни проблеми, иритации, вознемиреност… 5. Оние кои нагло престануваат да пијат кафе се појавува: чувствителност, нервоза, вознемиреност, мачнина, поспаност, ...
сите 3 | | | веќе видена

Интересна идеја како да ги искористите старите парчиња свила, а притоа да имате убаво ишарани Велигденски јајца. Се што треба да направите е да ги завиткате јајцата во парче свила и така завиткана да ги варите на тивок огана. Во водат во која ќе ги варите додадете малку оцет. Погледнете го видеото на кое е претставена оваа техника на вапцање јајца
сите 3 | | | веќе видена

Како што секој човек има свој карактеристики така и секој хороскопски знак има одредени карактеристики кои најдобро го опишуваат. Еве по 7 најдобри карактеристики за секоја хороскопски знак. Тие го прават животот возбудлив. За овните, секој момент е важен во нивниот животот, а чувството е заразно. Доколку ви треба партнер за скокање банџи, јавете му се на овенот. Можете да имате страшна кавга со овен, но после 5 минути тој ќе заборави на сè. Кога ќе им дојдете на гости нема само да ви ја отворат вратата за добредојде, туку ќе скокаат и ќе бидат безрезервно радосни што сте дошле. Страстен и жесток, овенот често има потреба добро да се издува. Тие се заљубуваат многу брзо, но силно. Па доколку во вас се заљуби некој роден во знакот овен, заврзете го појасот и уживајте во возењето. Луѓе што најмногу сакаат да се мазат и галат. Тие се многу лојални и одлични пријатели и секогаш ќе бидат тука за тебе. Тие секогаш се искрени сами со себе. Тие се скоро неспособни да не бидат свои или да мамат. Доколку се ...
сите 2 | | | веќе видена

Во пресред на велигденските празници ви нудиме уште една прекрасна идеја како да ги бојадисате велигденските јајца. Се што ви е потребно за оваа техника за бојадисување на велигденски јајца се лакови за нокти во повеќе бои и брзина. Погледнете го видеото:
сите 8 | | | веќе видена

next