Паланка 24

Слична на спанаќот и репката по горчливиот вкус, бојата и изгледот, блитвата е една од зеленчуците која е навистина многу богата со здрави состојки и се наоѓа во првите редови на листат на импресивни зеленчуци кои прават чуда за Вашето тело. Блитвата е од истиот род со спанаќот, со цвеклото и со други слични билки. Постојат розови, портокалови и жолти варијанти на ова растение, но најпопуларна е онаа зелената, со бели дршки. Контрастот на боите ја прави мошне атрактивна во градините и се користи како украсна билка. Блитвата важи за многу хранлива и богата со корисни состојки за човечкото тело. Таа нема голема калорична вредност (само 21 килокалорија на 100 грама), има и помалку глициди од повеќето зеленчуци. Блитвата е познат диуретик, безмалку лаксатив. Најголемиот дел од составот на блитвата е вода (92%). Но оваа вода содржи голем број минерали, особено калциум. Колку што се листовите потемно зелени, тоа е знак дека имаат добра концентрација на железо и калциум. Блитвата е богата и со витамини, особено ...
сите 4 | | | веќе видена

Kонсумирањето на природно лута храна помага за детоксикација и прочистување на црниот дроб Докажано е дека одредени видови храна, витамини и додатоци во исхраната можат да бидат корисни при зајакнување на црниот дроб. Според канадски научници консумирањето на природно лута храна помага за детоксикација и прочистување на црниот дроб. Слабо пикантните производи како што се цвекло, брокула, карфиол, ѓумбир, рен, сенф, кромид, ротквица се доста погодни за таа намена . Слично влијание имаат и пикантните зачини и билки, како босилек, ловоров лист, бибер, ким, оригано и рузмарин. Сите знаеме дека лутите пиперки содржат големи количини на витамин Ц, кој е моќен антиоксиданс и го стимулира производство на супстанции во жолчката, која пак помага во процесот на апсорпција на мастите. Ако црниот дроб е веќе оштетен, тогаш препорачаната дневна доза на витамин Ц е од 3000 до 10 000 милиграми, или пак лутата храна како алтернатива е исто толку корисна за црниот дроб. Пролетта е нај идеално годишно време за да се направи ...
сите 5 | | | веќе видена

Водителот во последната епизода на емисијата „Top Gear“ искористи збор кој се смета за навреда за луѓето од азиско потекло. Џереми Кларксон налути многу со изјавата во вториот дел на финалето од 21-та сезона кога тој и Ричард Хамонд се наоѓаа на мост на реката Квај во Тајланд. „Ова е момент за паметење, но мостот има некоја кривина“, рече Кларксон, користејќи го терминот „slope“ кој значи нагиб или кривина, но исто така се користи и како навредлив збор за луѓето од азиско потекло. А во истиот тој момент кога тој го рече тоа, мостот го преминуваше еден локален жител. Социјалните мрежи веднаш дигнаа врева за овој коментар, па на Твитер многумина го искритикуваа Кларксон. Додека пак Кларксон во свој стил, на Твитер напиша …
сите 2 | | | веќе видена

Македонскиот кошаркар Перо Антиќ по повредата игра фантастично и повторно имаше забележителна партија за нова победа на Атланта. Тимот за која настапува македонскиот репрезентативец Перо Антиќ се наоѓа во серија од четири победи по ред. Атланта ноќеска на гостински терен го победи Шарлот со 97:83. Македонскиот кошаркар Перо Антиќ повторно имаше значаен придонес во успехот на неговиот тим. Забележа „дабл-дабл“ ефект, 11 поени и 10 скокови, а имаше и две асистенции, за нешто помалку од 28 минути поминати на теренот. За Атланта ова воедно беше 11.та победа по ред против Шарлот, серија која започна на 11 април 2011 година. Сезонава скорот во меѓусебните дуели е 3:0 за „јастребите“. Резултати на другите НБА натпревари одиграни ноќеска: Индијана – Филаделфија 99:90, Бруклин – Феникс 108:95, Чикаго – Оклахома Сити 85:97, Хјустон – Јута 124:86, Далас – Бостон 94:89 и Денвер – ЛА Клиперс 110:100.
сите 84 | | | веќе видена

Едно лице е повредено во тепачка меѓу повеќе лица што се случила синоќа во Старата скопска чаршија, а продолжила по Камениот мост до булеварот ВМРО. 26-годишно момче со убодна рана од нож во десната потколеница било пренесено во Ургентен и се наоѓа надвор од животна сопственост. Полицијата привела три лица и се работи на целосно расчистување на случајот.
сите 21 | | | веќе видена

Порталот Лидер ексклузивно ја објавува статијата за Македонија напишана од угледниот светски магазин „Форбс“. Во мартовското издание во специјална едиција посветена на државата „Форбс“ пишува за македонската традиција, култура и историски вредности, а земјата ја споредува со познатиот бисер од Охрид. Според најновиот извештај на Светската банка за најновите глобалните економски перпективи објавен во јануари 2014 година македонската економија ќе порасне за 3 % оваа година и ќе ги надмине соседните земји Албанија, Бугарија , Грција и Србија. Во исто време Банката на својот извештај Дуинг Бизнис за 2013 ја рангираше државата на високо 25 – то место во светот за правење бизнис, а особено високо оценки имаше за зголемениот прилив на странски инвестиции, како и лесниот пристап до кредити, пишува “Форбс” во мартовското издание на специјалната едиција на текстови посветени на Македонија. Бисер на Балканот, вака е опишана нашата земја од страна на Форбс. Историскиот град Охрид, на пример, кој се наоѓа на на брегот на ...
сите 10 | | | веќе видена

Целерот е растение кое многу наликува на магдоносот со таа разлика што растението на целерот расте повисоко, листовите му се поголеми, и може да формира топчест корен. Целерот содржи огромно количества на витамини и минерали и тоа во сите негови делови, и лисјата и стеблото и коренот. Листовите на целерот се богати со витамин C и каротин, а коренот содржи калиум, калциум, фосфор. Во сите делови на целерот постои никотиновата и глутаминовата киселина и мало количество шеќер. Стеблото содржи големо количество разни соли и токму затоа се препорачува да се пие сок од него. Присуството на органската глутаминска киселина, го прави целерот широко да се применува во кулинарството како корисен засилувач на вкусот и мирисот. Ценет е по големото количество на прехранбени влакна, рибофлавин и хлорофил. Ги содржи витамините А, К, РР, витамини од групата В, содржи некои аминокиселини, разни етерни масла, НЕ содржи маснотии ниту пак холестерол. Од минералите целерот ги содржи калиумот, цинкот, калциумот, железото, ...
сите 5 | | | веќе видена

Опис: Зборот „бишон“ често се користи за опишување на мали, бели кучиња како на пример тулеарското кадраво куче, малтезерот, фриза-кадравото куче, болоњското куче… Кадравото бело куче (кадравиот бишон) или тенерифското куче, на Канарските острови и Тенерифе го донеле морнари во 14 век. Но, баш како и пудлицата, се смета за потомок на францускиот воден пес – барбет, а името му е извадено како кратеница од барбишон. Личи на минијатурна пудла, во светот е признат како француско-белгиска раса. Во САД прстигнува во 1956 година, а американските кинолози го признаваат во 1972 година. Расата е приклучена на Crufts изложба во лондон во 1980 година (CRUFTS – име на најголемата изложба во Велика Британија, која секоја година се одржува во Лондон). Карактер и нега: Ова симпатично и дружељубиво кученце во последниве 20-тина години ја зголемува својата популарност. Влакното мора редовно да се шиша. Весел е, разигран, пријателски расположен, занимлив и нежен, вистински мал домашен миленик. Ужува во прошетка. Сепак, ...
сите 3 | | | веќе видена

Успешен референдум на Крим, каде што мнозинството граѓани со 96 насто се изјаснија дека сакаат да живеат заедно со русите. Во руската „Дума“ почна правниот процес за потпишување на договорот меѓу Москва и новата кримска држава. Властите соопштија дека на полуостровот од денеска е воведена руската рубља. Украинските парламентарци коишто очекуваат помош од Западот, донесоа декрет за спроведување делумна мобилизција на околу 40 илјади резервисти кои засега се распоредени во вооружените сили.
сите 5 | | | веќе видена

Екипа составена од осум полицајци цели пет часа ја пребарувала тревата покрај автопатот, вршејќи детален увид на местото на кое се случил злочин, во кој на еден маж му бил отсечен пенис. Ромска банда му го отсекла пенисот на 40-годишен маж, откако дознале дека тој имал сексуален однос со девојка од нивната припадност. Мажот, чиј идентитет се држи во тајност, бил пронајден покрај автопатот во близина на Мидлсбро, Англија, во шок состојба, со претрпени тешки физички повреди, па затоа итно бил пренесен во најблиската болница. Полицијата била принудена да го сопре целосно сообраќајот и да го затвори тој дел од автопатот, додека го барала отсечениот дел од жртвата. Дури осум полицајци цели пет часа ја пребарувале тревата покрај автопатот и се обидувале да го пронајдат пенисот на жртвата. Под сомнение дека учествувал во нападот, било уапсено едно 22-годишно момче, кое подоцна било пуштено откако му била платена кауцијата. „Да не го затворевме автопатот, доказите најверојатно многу бргу ќе беа уништени“, изјавил ...
сите 2 | | | веќе видена

Познатиот шоумен Бојан Јовановски познат како Боки 13 бил силуван, се борел, па потоа се предал. Но сето ова е само негов кошмар кој го доживеал ноќеска, а утринава штом се разбуди го сподели на неговиот Фејсбук профил.
сите 8 | | | веќе видена

next