Паланка 24

Ако сте single и надежно ја барате својата симпатија, внимавајте! Погледнето во видеото што се случува со вашиот мозок кога се наоѓате пред некој кој навистина ви се допаѓа. Луѓето велат дека љубовта е како зависност. Според некои невролози, овие луѓе се во право! Романтичната љубов може да делува како некои дроги. Што се случува со Вашиот мозок кога навистина сте заљубени? Погледнете …
| | веќе видена

Славната пејачка Џенифер Лопез за првпат ја изведе својата нова песна „I Luh Ya Papi“ на музичкото талет шоу „Американски Идол“. На сцената и се придружија поранешните натпреварувачки Пиа Тоскано, Џесика Санчес и Алисон Ирахета. Џенифер ги засени сите со својот секси изглед, а жешките панталончиња и секси кореографијата ги одушеви гледачите. Како изгледаше сето тоа можете да погледнете во видеото.
сите 4 | | | веќе видена

Во еден рибен ресторан на Флорида, одненадеж пукна џиновскиот аквариум, што предизвика паника меѓу гостите. Гостите панично бегале, а вработените се обиделе со кофи да ги спасат рибите.
сите 2 | | | веќе видена

Покрај извлекувањето на двојките за Лигата на шампионите денеска во Нион беше извршена ждрепката и за четвртфиналните двојки во Лига Европа. Лион против Јувентус е двомечот кој привлекува најмногу внимание по ждрепката за четвртфиналните парови во Лига Европа. На останатите четвртфинални средби ќе играат АЗ Алкмар – Бенфика, Базел – Валенсија и Порто – Севиља. Првите натпреварите ќе се одиграат на 3 април, додека реваншите се закажани за 10 април.
сите 17 | | | веќе видена

Денеска во Нион беа извлечени двојките за четвртфиналето од Лигата на шампионите, а двомечот кој привлекува најмногу внимание е оној помеѓу Манчестер Јунајтед и Баерн Минхен. Овие две екипи во минатото се сретнале 9 пати. Баерн Минхен 3 пати победил, Манчестер Јунајтед 2 пати, додека 4 меча завршиле со реми. На останатите средби од четвртфиналето во Лигата на шампионите годинава ќе играат Барселона-Атлетико Мадрид, Реал Мадрид – Борусија Дортмунд и ПСЖ – Челзи. Првите дуели од четврфиналето во Лигата на шампиони ќе се одиграат на 1 и 2 април, а возвратните дуели една недела подоцна, односно на 8 и 9 април.
сите 19 | | | веќе видена

Џиновскиот инсект кој се појавил во Штип ги заинтересира сите кои слушнале за него да имаат можност и да го видат. Еве слика како изгледа тој. Џиновскиот инсект кој бил голем колку еден мал зајак бил пронајден во населбата Суитлак. Инсектот за кратко време успејал да крене интерес и паника кај граѓаните, а штипјанецот Кирил Панајотов кој го пронашол изјавил: „Кога би требало да го опишам, станува збор за инсект кој има форма на штурец, со кафеава боја, со многу нозе и на крајот завршува со опашка долга околу 10-15 сантиметри што му изгледа како одбранбен механизам“, вели штипјанецот. Професорот Душан Спасов од штипскиот универзитет за пронајдениот инсект изјавил: „Според литературата се смета за ендемски вид на островите околу Нов Зеланд. Порано бил многу застапен, но поради стаорците што биле пренесени од Европа сега е редок вид“ .
| | веќе видена

Со одлука на УНЕСКО првиот ден на пролетта почна да се слави и како Светски ден на поезијата од 1999 година. Целта на тој ден е промоција на поетското творештво како дел од светското културно богатство. Со книжевни собири, создавање нови стихови, фестивали, поетски слем-вечери денеска низ континентите ќе се слави 21 Март, Светскиот ден на поезијата. Поети од целиот свет ќе испратат пораки во чест на стиховното творештво, кое е дел од вековната историја и култура на човештвото. „Поезијата е еден од најчистите изрази на јазичната слобода. Таа е составен дел од идентитетот на луѓето и ја отелотворува креативната енергија на културата, затоа може непрестано да се обновува… Поезијата е патување – не во светот на сонот, туку често блиску до личните емоции, желби и надежи. Поезијата им дава форма на соништата на луѓето и најсилно ја изразува нивната духовност – исто така нé охрабрува, сите нас, да го промениме светот.“ Ирина Бокова, Генерален директор на УНЕСКО, Порака по повод Светскиот ден на поезијата МИЛА МОЈА ...
сите 18 | | | веќе видена

Постојат одредени работи кои што мажите ги прават, а нас жените нè вадат од такт. Еве некои од најиритирачките постапки на мажите: 1. Забораваат важни датуми. Нема изговор кој може да ја утеши жената ако нејзиниот партнер ѝ го заборавил роденденот или нивната годишнина. Денес постојат разни електронски потсетници кои можат да им се најдат на мажите со лоша меморија. 2. Не забележуваат детали. Вие имате нова фризура, користите нов парфем или сте ослабеле 3 килограми, а не добивате ниту еден комплимент. Жените имаат поголема самодоверба кога ќе добијат комплимент, па кога ќе направат позитивна промена прво што сакаат е нивниот партнер да го забележи тоа. 3. Зјапаат нападно во секоја привлечна жена. Не може да се очекува погледот на еден маж постојано да биде вперен само во неговата партнерка. На мажите во крвта им е да погледнат кога некоја убавица ќе помине покрај нив. Само што тие не знаат дека ние жените гледаме сè и го регистрираме секој нивно „шарање“ со очите. Постојат мажи кои дискретно знаат да го ...
сите 10 | | | веќе видена

Поставен е уште еден бизарен светски рекорд, од страна на пакистанецот Мохамед Рашид. Тој скршил 155 ореви со глава со што поставил нов светски рекорт во Гинисовата книга. Предходниот рекорд во кршење на ореви беше 44 ореви. Погледнете го видеото како пакистанецот ги крши оревите со глава.
сите 2 | | | веќе видена

Цитронот е многу моќна храна која треба секојдневно да се наоѓа на нашето мени. Тој претставува лек за премногу болести, а сето ова е научно докажано со многу експрименти. За разлика од синтетичките лекови, цитронот претставува природен лек кој не предизвикува несакани последици. Цитроните се познати антиоксиданси и имаат силно антибактериско дејство. Богати се со витамини А, Б, Д, Е и првенствено витамин Ц, како и со минерали – калциум, фосфор, магнезиум, манган, цинк, бакар и железо. Цитронот може да спречи дебелеење, да се справи со дијабетисот (шеќерната болест), го намалува холестеролот, се бори против ракот, лекува чиреви во желудникот, ги намалува болестите на непцата, а дури може да спречи излив на мозокот. Еве 6 причини зошто да јадете секојдневно цитрон: Намалување на тежината Еден до два цитрони на ден помага во намалување и одржување на нормалната телесна тежина. Јадењето цитрон на резанки половина час пред било кој оброк ќе Ви помогне да јадете помалку бидејќи влакната што ги содржи ќе Ве ...
сите 10 | | | веќе видена

Еве неколку факти за Земјата кои сигурно не сте ги знаеле: Земјата патува низ вселената со 66.700 милји на час. Земјата е позната како „Сината Планета”. Зошто? – Затоа што од вселената, океаните во комбинација со нашата атмосфера прават нашата планета да личи дека има сина боја. 6 милијарди километри е најголемата далечина од која некој ја сликал Земјата. Светски најдолгата и најжешка пустина е Сахара во Северна Африка, на повеќе од 9,000,000 km² е скоро долга колку САД. Човекот во вселената може да преживее две минути без заштита. Тардигарата, најотпорното суштество на светот, може да помине 10 денови во вселената. Светскиот најсмртоносен земјотрес се појави во 1557 година во центар на Кина, кога повеќе од 830.000 луѓе загинаа. Во текот на денот има 24 часа – 23 часови, 56 минути и 4 секунди претставува времето кое и е потребно на Земјата да ротира околу својата оска. Високите планини и длабоките океани прават 1/5.000 дел од обемот на Земјата. Во вселенските пространства, од лансирањето на „Спутник“, ...
сите 3 | | | веќе видена

Двајца полициски инспектори вчера се уапсени по примање на поткуп во висина од 2.000 евра. Инспекторите од крвни деликти од внук на убиениот Ибраим Исмаили барале поткуп за да не му поднесат кривична пријава поради пиштолот кој го земал од местото каде неговиот вујко бил убиен, а сопственост на Исмаили. Инспекторите беа уапсени вчера откако ги примиле технички обработените пари, по пријава во полицијата на уценуваниот.
сите 13 | | | веќе видена

Група гневни политичари, членови на екстремно десничарската украинска партија Слобода, го нападнале директорот на Првиот канал на ТВ Украина, Александар Пантелејмонов во неговата канцеларија и го принудиле да поднесе оставка, поради одлуката да се пренесува свеченоста од Кремљ, на која рускиот претседател Владимир Путин го потпиша договорот со кој Крим официјално е присоединет кон Русија.
сите 2 | | | веќе видена

За два дена се подготвува удар од астероид на Земјата, кој го најавуваат блогерите ширум светот. Сето тоа ги подгрева информациите дека CNN, поточно Ројтерс уште во 2003 година, издаде предупредување дека постои можност во 2014 година, во Земјата да удри џиновски астероид. Ако можеме да му веруваме на CNN, ако дојде до удар од астероид по име „2003 КК47“ тоа ќе има сила како на Земјата да удриле 20 бомби како онаа што беше фрлена на Хирошима. Експертите кои тогаш ја изјавија оваа информација, говорат дека астероидите како што е овој, се преостанати камења од формирањето на Сончевиот систем пред 4,5 милијарди години. Овој астероид е на сигурна оддалеченост од Земјата. Но, влијанието на гравитацијата на Јупитер, може да го помести астероидот и да го насочи кон Земјата. Оваа информација ја пренесе д-р Алан Фитчсимонс, а други експерти сметаат дека шансите за тоа да се случи се 1: 250.000.
сите 19 | | | веќе видена

Обрнете внимание на овие седум навики кои го скратуваат животот и го упропастуваат вашето здравје . Ако не сакате да имате проблеми со високиот крвен притисок, дебелината, болести во коските и мускулите, вежбајте најмалку двапати или пешачете барем десеттина часови во неделата. Секој ден расте бројот на заболени од дијабетес тип 2, чии последици можат да бидат фатални и да предизвикаат одземање на видот. Инфарктот не е само болка во градите, истиот може да даде знаци преку чувство на несвестица или тежини во стомакот, болка во вратот или во долниот дел на грбот. Проблем не се само подочнаците или краткиот умор, туку опасноста која следува кога возите поспани. Пронајдете нешто што ќе ве опушти за да избегнете депресија или дури психосоматски заболувања. Лековите за смирување во комбинација со алкохол можат да бидат смртоносни, без разлика дали се работи само за една чаша вино во текот на вечерата. Најголем непријател на младите луѓе се нездравата и брза храна која предизвикува гојазност, а со тоа и многу ...
| | веќе видена

Индиското оревче не е само зачин, туку има многубројни полезни и лековити својства. Освен како зачин, индиското оревче е широко употребувано и во индиската народна медицина. Индиското оревче е богато со витамини, цинк, калиум, натриум, јод, железо и фосфор и ја подобрува концентрацијата. Се препорачува при ментални проблеми или едноставно при напон на умот. Многу од студентите конзумираaт индиско оревче, за да им се подобрат менталните способности. Се препорачува и кај луѓето кои седат подолго време пред компјутер. Тој исто така има антимикробно, антисептично и антивоспалително дејство. Помага при кашлица и грип, и ги прочистува цревата, а делува и за зголемување на возбудата, како афродизијак. Од листовите и кората на дрвото на индискиот орев се прави чај против дијареја, воспаление на екстремитетите и проблеми со кожата. Индиските оревчиња содржат многу помалку маснотии од сите останати „мешункасти плодови“. Две третини од маснотиите во индиското оревче се незаситени масни киселини. 75 проценти од тие ...
| | веќе видена

Рускиот претседател Путин и лидерите на Крим ставија потпис на анексија на Полуостровот кон Русија. Во обраќањето до Думата, Путин повлече паралела со Косово и рече дека Крим отсекогаш бил дел од Русија и дека е поправена историска неправда.
сите 8 | | | веќе видена

next