Паланка 24

Кои работи им носат среќе на хороскопските знаци? Кое цвеќе, која боја, кој ден, број… ОВЕН Цвеќе : полско цвеќе Боја : сите нијанси на црвена Скапоцен камен : аметист и дијамант Метал : железо во облик на амајлија Број : еден Ден : вторник, први и десетти во месецот Мирис : лаванда БИК Цвеќе : бела ружа, јоргован Боја : силни тонови на зелена Скапоцен камен : смарагд Метал : бакар во облик на нараквица Број : шест Ден : петок, шести и дванаесетти во месецот Мирис : есенција од ружа БЛИЗНАЦИ Цвеќе : бозел Боја : жолта, боја на сенф Скапоцен камен : топаз Метал : жива Број : пет и сите броеви деливи со пет Ден : среда, петти, четиринаесетти и дваесет и трети во месецот Мирис : ванила РАК Цвеќе : орхидеја Боја : сина и сите светликави бои Скапоцен камен : бисер Метал : сребро-како накит и украсни предмети во домот Број : седум и сите броеви деливи со седум Ден : понеделник, седми, четиринаесетти и дваесет и седми во месецот Мирис : есенција од орхидеја, сандаловина и мента ЛАВ Цвеќе : циклама, гераниум и ...
сите 21 | | | веќе видена

На 50 луѓе им бил даден по еден балон, на кој имале задача да го испишат своето име. Потоа сите балони ги собрале во една просторија… Секој од учесниците имал по 5 минути да го пронајде балонот со своето име, но никој не успеал во тоа. Потоа добиле поинаква задача. Секој влегол во собата и земал по еден балон, па му го давал на оној чие име било испишано на него. За само неколку минути, секој си го добил балонот со своето име. Ќе се запрашате која е поуката од овој експеримент? Нашата среќа лежи во среќата на другите. Дајте им среќа, така ќе ја добиете и својата.
| | веќе видена

Депресијата претставува ментална болест која влијае на начинот на кој размислувате и се однесувате со другите. Понекогаш личноста која пати од депресија се чувствува како животот да ѝ излегува од контрола. Во секој случај да не дојде до долготрајна депресија, а и за депресивните лица еве неколку совети за полесно совладување на депресијата: Здрава исхрана Се што се јаде, влијае на нашиот мозок. Затоа ако сте депресивни, јадете повеќе житарици,овошје зеленчук. Исто така и витамините омега 3, кои се наоѓаат во рибата се значајни во борбата против депресијата. Спијте доволно Сонот е важен дел од животот, па така и ненаспаноста влијае врз расположението, односно врз депресивната состојба. Редовно спиење од 6 -7 часа може да ја ублажи депресијата. Алкохол? НЕ! Иако мислите дека алкохолт во момент ќе ве расположи, знајте дека после кратко време се враќате во депресивна состојба. Избегнувајте друштво во кое сите пијат алкохол, но исто така и чаша вино нема да ви штети. Вежбајте Колку и да ви е тешко, најдете време ...
| | веќе видена

Хороскопот ги предвидува сите аспекти од животот, но се чини дека секогаш најважно е љубовното поле. Доколку верувате во хороскоп, прочитајте повеќе за тоа што треба да сторите за да имате успешна љубовна приказна. Овен (спротивен знак – вага)Ако заземете став дека сте отворени за компромиси и дека сакате заеднички да им приоѓате на проблемите, му кажувате на партнерот дека го цените доволно за да го вклучите во носењето на клучните одлуки. За да го подобрите љубовното искуство мора да научите да функционирате како тим. Бик (спротивен знак – скорпија) Едноставно морате да бидете подготвени да дозволите љубовта да Ве трансформира. Истражувањето на интензивните нешта во животот, додека Вашата сензуалност Ви станува удобна, е единствениот начин на кој можете да бидете поискрени со саканиот. Близнаци (спротивен знак – стрелец) Развивањето на чувство за авантура и волјата за истражување на она што животот има да го понуди, ќе Ви помогне да се чувствувате поенергично. Шаблоните од различните социјални или ...
сите 3 | | | веќе видена

Ве загрижуваат наталожените масти кои се наоѓаат на вашата половина и стомакот? Ова е одлично решение за вас, Ребека Луис создаде 5-минутна програма која ќе го реши вашиот проблем.
| | веќе видена

Македонската ракометна кадетска селекција ги доби своите противниците за Европското првенство кое во август месец ќе се одржи во Полска. Селекциите на Русија, Шпанија и Данска ќе бидат наши противници за играчи до 18 години предводена од селекторот Александар Јовиќ, на Европското ракометно првенство во Полска. Во другите три групи ќе играат: Група А: Шведска, Србија, Швајцарија и Исланд, Група Ц: Франција, Хрватска, Романија и Унгарија. Група Д: Германија, Белорусија, Полска и Чешка. Европското првенство во Полска ќе се играат од 14 до 24 август летово.
сите 63 | | | веќе видена

Пред неколку дена познатиот француски одач по жица, Дени Жослен ја поминал реката Сена, во центарот на Париз по жица со врзани очи. Додека одел по жицата неколкупати застанувал да ги поздрави стотината гледачи кои го гледале. Со успешното поминување на реката Сена ставил крај на неговото долгогодишно одење по жица. Погледнете го видеото како ја изминува реката Сена по жица и со врзани очи.
| | веќе видена

Една од најчестите грешки во врска со вежбањето е изоставување на оброк пред тренингот. Едноставно не постои оправдана причина зошто да го избегнувате оброкот пред да одите на вежбање. Но, заради неинформираност многу луѓе пред тренингот не јадат ништо и со тоа директно му наштетуваат на развојот и одржувањето на мускулната структура. Колку е поквалитетен оброкот консумиран пред тренингот, толку ќе бидат поквалитетни и вашите перформанси за време на тренингот. Пред да почнете со вежбање, потребно е мускулите да ги снабдите со сите потребни состојки, со што ќе ги превенирате несаканите последици како запаление, грчеви или намалена мускулна маса, бидејќи за време на тренингот телото ќе ги троши енергетските залихи токму од мускулите. Доколку не консумирате оброк пред тренингот, нема да успеете да го намалите масното поткожно ткиво. За тоа вам ви се потребни редовни аеробни (кардио) вежби како што се трчањето и пливањето, односно зголемена физичка активност која ќе доведе до значајно забрзување на пулсот и ...
| | веќе видена

Сакате да имате убава, мека и совршена кожа? Одговорт на ова прашање се некои 10 намирници кои треба да ги користете за да го постигнете посакуваното.Ослободете се се од секави креми, апчиња или што и да користите. 1.Темно чоколадо Ова е едно од омилените јадења за секојдневно конзумирање за совршена кожа. Темното чоколадо е богато со антиоксиданси, масни киселини и флавпоноли кои обезбедуваат блескава кожа. Антиоксидансите во темното чоколадо помагаат да се намали грубоста во вашата кожа и ја штити од сончевата штета. Згора на тоа, какаото ги релаксира артериите, зголемувајќи ја циркулацијата во крвта која води до поздрава кожа. 2.Зелен чај Одличен извор на антиоксиданси и уникатна амино киселина, Л-теанин што помага на вашето тело да се релаксира и да го намали стресот. Кога чајот е топол, бионичкиот пијалок ослободува катехини, вид на антиоксиданс со докажани анти-канцер и анти-воспалитени својства. Исто така, може да го намали ризикот од развој на висок крвен притисок. 3.Моркови Морковите се добри не ...
сите 3 | | | веќе видена

Раковите се чувствителни, скорпиите храбри. Лавовите се искрени, а водолиите хумани. А кои се вашите позитивни карактеристики според хороскопските знаци. Овен Искреност, праведност, енергичност, темпераментност, страст, независност, самостојност, решителност и подготвеност за храбро спротиставување на ограничувачките фактори. Бик Одговорност, трпеливост, стабилност, верност, креативност, уметничка надареност, чувство за естетика и за домаќинско работење. Близнаци Оптимизам, снаодливост, чувство за учење нови работи, духовитост, креативност, способност за импровизација, шарм, итрина, комуникативност, талент за хумор, пишување и странски јазици. Рак Чувствителност, загриженост и жртвување за блиските, топлина, верност, силен родителски инстинкт, емотивно и духовно богатство, толеранција, патриотизам, одговорност, визионерство, креативност и талент за уметност. Лав Искреност, темпераментен пристап, самодоверба, оптимизам, решителност, храброст, талент за организација, креативност, позитивна енергија, ...
| | веќе видена

Пленарната седница на Врховната Рада во Украина мораше да биде прекината од страна на привремениот претседател, Олександр Турчинов поради судир на пратениците од Комунистичката партија (КП) и националистичката “Слобода“. Турканицата започнала за време на излагањето на претседателот на КП Пјотр Симоненко, кој во говорот го критикуивал однесувањето на власта, што доведе до дестабилизација на ситуацијата на истокот на Украина.
| | веќе видена

ТОЈ: Ало? ТАА: – Здраво. Јас сум. Долго време не сме се слушнале. Многу долго. ТОЈ: – Не ми се верува дека тоа си ти, но ти го препознавам гласот. ТАА: Да, предолго. Предолго се двоумев да го свртам твојот број. Ниту самата не знам како се натерав да ти се јавам сега. ТОЈ: – Да… ТАА: – Го најдов твојот нов број, на “Информации”, сета среќа, па, нема многу мажи со име како твоето. ТОЈ: (тишина) – Како тоа да ми се јавиш? ТАА: (тишина) – Па, сакав да те чујам, да видам како си, што правиш? ТОЈ: – После толку време да ме прашаш како сум… Добро сум… Оди некако… Се живее ден за ден. А ти? ТАА: – Добро сум… ТОЈ: – Лажеш… Чувствувам по гласот. Никогаш не знаеше да лажеш… ТАА: – Тебе не знаев да те лажам… ТОЈ: – Да, тоа отсекогаш ни беше најсилната страна. Барем никогаш не се лажевме. ТАА: – Знаеш… (тишина) Немам право да те прашам, но дали некогаш мислиш на мене? ТОЈ: (тишина) ТАА: – Не мораш да одговориш. Поставувам бесмислени прашања. Многу време помина, имаш свој живот. ТОЈ: – Секако дека се сеќавам… И некогаш ...
сите 2 | | | веќе видена

Сите оние кои сакаат да ги намалат килограмите и да имаат совршена фигура треба да внимаваат на исхраната. Прочитајте кои намирници ќе ви дадат повеќе сила. Сок од цвекло за сила Неодамнешни истражувања покажале дека цвеклото е можеби подобро за енергија отколку кофеин или било кој друг производ. За да имате повеќе енергија, почесто консумирајте сок од цвекло. Боровинка за ублажување на воспаление Едно неодамна направено истражување открило дека боровинката го ублажува воспалението. Се покажало дека таа го зголемува бројот на бели крвни зрнца, кои играат важна улога во имунитетот. Цреши против болки и враќање на силата Научниците откриле дека сок од цреша има значителен ефект врз смалувањето на болката. Освен тоа, откриено е дека со помош на црешите, силата се враќа побрзо во телото. Лубеница за ублажување на болката во мускулите Шпански научници откриле дека сокот од лубеница ја ублажува болката во мускулите ако се испие половина литар еден час пред вежбање. За ова е заслужен цитрулинот, природна ...
сите 4 | | | веќе видена

Ова не е обично видео за талентирано момче кое го воодуеви жирито на кинеско музичко натпреварување, туку приказна за тригодишник чиј животен сон е да ги прави среќни другите луѓе. Малиот Занг Хунхао од Кина на шоуто Суперталент се пријавил да им покаже на судиите дека знае да игра, но всушност покажа многу повеќе. По неговиот танц, а во разговорот со жирито тој објасни дека сака да ги прави другите луѓе среќни, бидејќи тој е среќен.
| | веќе видена

Го ценам човекот чија борба почнува во самиот себе. -Роберт Барунинг Паланчани, гордејте се-имате со што. Нашата сограѓанка Бранкица Димитровска која од познатиот тв водител Зоран Василевски во својата актуелна емисија “Фаци”, нашата Бранкица ја нарече ЖЕНА БОРЕЦ, имаше право. Енергичните луѓе се борат до крај, дали Бранкица животот го прифати како борба? Таа е жена која покрај се, се радува на животот, покрај судбината се сака себе си, а меѓу граѓаните е позната како хумана жена која секогаш е спремна да даде подршка и помош. Организатор на хуманитарни концерти, секогаш се стреми кон замислената цел, спремна да ја даде подршката на оној на кој му е потребно. Навистина, ЖЕНА БОРЕЦ. Пред неколку дена на нејзиниот FB профил Бранница објави текст ”УБАВО Е ДА СЕ БИДЕ ИНВАЛИД”. Ние се одлучивме за читателите на palanka24 да го споделиме нејзиниот текст со една цел, за ја земеме најголемата поука од нашата содраѓанка, никогаш да не се откажувате во животот . УБАВО Е ДА СЕ БИДЕ ИНВАЛИД ( читај у иронија ) Да се ...
| | веќе видена

Ова осумгодишно девојче по име Алани,само со допир лечи сида,рак,артритис. Малата Алани од Бразил лечи во една црква во Рио.Нејзиниот татко тврди дека неговата ќерка лечи болести само со допир како што се сида,рак и други болести. Таткото на осумгодишната Алани ги објавил видеата на Јутјуб каде се гледа како таа лечи болести со допир. Стотици луѓе дневно ја посетувале малата Алани барајќи помош,а таа вели дека ужива да им помага на луѓето.Таа и нејзиниот татко не наплаќале за услугата.
сите 3 | | | веќе видена

Сите сакаме витка линија, здраво тело и многу енергија. Па еве ви 7 намирници со кои може вашето тело да изгледа здраво и совршено: 1. Кромид и лук Овај интересен пар содржи фитохемикалии кои ги уништуваат масни наслаги во телото, истовремено го намалуваат нивото на лошиот холестерол, ги уништуваат вирусите, бактериите, габите и го штитат срцето од болести. Со малата помош на лукот и кромидот брзо ќе ги решите проблемите со масните наслаги и ќе ги избегнете болестите. 2. Цимет Една четвртина од една лажичка цимет во храната помага шеќерот да се метаболизира подобро и тоа до дваесет пати повеќе, во споредба со храната во која не се наоѓа цимет. Вишокот на шеќер во крвта може да доведе до зголемување на масните наслаги, затоа зачинете го чајот или кафето со цимет и уживајте! 3. Зелени лиснати зеленчуци Спанаќот, блитвата, кељот и другите видови на зелен лиснат зеленчук се одличен извор на влакна и хранливи материи. Истражувањата покажуваат дека нивната висока концентрација со витамини и антиоксиданси го ...
сите 2 | | | веќе видена

next