Паланка 24

Еве 10 причини зошто треба да пиете пиво: 1. Ги јакне коските Пивото содржи високо ниво на силициум, кој е добар за здравјето на коските. 2. Штити од инфаркт Истражувачите од Харвард откриле дека умерени количини алкохол, вклучувајќи го и пивото, помагаат да се спречи згрутчувањето на крвта која што тече до срцето, вратот и мозокот и при тоа предизвикуваат најчест тип на инфаркт. 3. Го намалува крвниот притисок Една студија во која учествувале 70.000 жени на возраст помеѓу 25 и 40 години, покажала дека пивото е уште подобро од виното во намалувањето на крвниот притисок. 4. Го намалува ризикот од рак Португалската студија покажала дека маринираните шницли во пиво за 70 проценти ги намалуваат карценогените супстанци кои се создаваат кога месото се пржи во тавче. 5. Го јакне срцето Половина литар пиво дневно го намалува ризикот од срцеви заболувања за 30 проценти бидејќи го покачува нивото на „добриот“ холестерол кој спречува артериите да се затнат. 6. Поздрави бубрези Научниците од Финска го издвоиле пивото од ...
сите 7 | | | веќе видена

Без разлика дали тоа се макарони, шпагети, салати со тестенини или лазањи, тестенините важат за дел од омилената храна на огромен број на луѓе, но сепак, тестенини не се премногу здрави. Покрај јаглехидратите, тестенините имаат сосема мала количина на хранливи материи. Така, во тестенините има 79 грама јагленихидрати, 3,2 грама диететски влакна, 2,9 грама шеќер, 12 грама протеини, 0% витамин А и витамин Ц, калциум 2%, железо 6% и витамин Б6 со 5%, а многумина ќе се согласат и дека оваа храна не е толку вкусна кога се консумира без додатоци. Колку и да изгледа тешко тестенините да се отфрлат од вашата исхрана, сепак, имајте во предвид дека сето тоа ќе ви помогне полесно да се ослободите од вишокот на килограми, а ќе можете и да имате поголема контрола над нивото на шеќерот во крвта. Избегнувањето на тестенините не значи дека истите треба целосно да се исклучат од исхраната и засекогаш да заборавите на вашите омилени специјалитети од италијанската кујна, но избегнувајте секојдневно да ги конзумирате.
| | веќе видена

Како последица на загадувањето на воздухот во 2012 година починале 7 милиони луѓе во светот, објави Светската здравствена организација во вторник. Бројот на починати, кој е двојно поголем од претходните проценки, значи дека секоја осма смрт во 2012 година била поврзана со загадувањето на воздухот и покажува дека прочистувањето на воздухот може да спаси милиони луѓе, објави агенцијата. -Прекумерното загадување обично е последица на неодржлица практика во прометните држави, енергетиката, индустриите и депониите. Во поголемиот дел од случаевите доколку се намали загаденоста ќе се намали и трошоците за здравствените прегледи, истакнаа од Здравствената агенција.
| | веќе видена

Ориганото и неговото масло е едно од билките кои можат значително да ви помогнат за полесно дишење. Најлековит, од 40-те видови на оригано е видот Origanum Minutiflorum од кој се прави масло и содржи 90 отсто активно лековита состојка карвакрол – состојка која има силни антибактериски својства. Освен што ги уништува бактериите, маслото на ориганото има силно антивирусно дејство и ефектно штити од грип, настинка и од бронхит. Антиоксидативните својства на маслото од оригано се благотворни за долго зачувување на здравјето. Тие штитат од слободни радикали и ги поправаат веќе настанатите оштетувања на клетките.
| | веќе видена

Турската телекомуникациска компанија соопшти денеска дека превземала „административни мерки“ против Youtube, недела дена откако го блокираше пристапот до Twitter. Забраната настапила на сила откако на Youtube се појави аудио снимка од состанокот на турскиот министер за надворешни работи и шефот на известувачката служба. Тие според снимката, разговарале за воеана интервенција во Сирија. Турското министерство за надворешни работи соопшти дека објавувањето на ваквата снимка претставува „обид за напад“ на националната безбедност, како и тоа дека одговорните зад сето ова ќе бидат најстрого казнети.
сите 3 | | | веќе видена

Четири лица се повредени денеска кога швајцарски авион се урна на градскиот аеродром во Лондон. Авионот со 74 патника и четири членови на екипажот бил принуден да се откаже од полетувањето поради дефект на моторот. Четири патници се повредени за време на евакуацијата. Градскиот аеродром, беше затворен околу 1 час поради инцидентот.
сите 13 | | | веќе видена

Какви родители сте според хороскопскиот знак? Водолиите се пред се пријатели, а потоа родители, Јарците се најстроги, Близнаците забавни и весели родителие, Вагите се толерантни… ОВЕН Овенот е строг, но праведен родител. Најчесто е напорен за детето, но е речиси секогаш во право. Настојува неговите деца да бидат упорни и да постигнуваат најдобри резултати. Сепак, постои можност и да претера во строгоста. Клучот е во тоа да разбере дека неговите амбициите не се по автоматизам исти и кај детето, па треба да се биде повнимателен кон неговите желби. БИК Секогаш на штрек дека на нивното дете нешто му недостига. Можеби е гладно, жедно, му се спие, нервозно е? Доколку детето и во доцните години не успее да стекне материјална сигурност, родителот Бик е секогаш тука да му помогне, макар и да му најде работа. БЛИЗНАЦИ Забавни и весели родители. Некогаш се подетинести и од самите деца. И самите се свесни дека знаат да бидат несериозни, а кога тоа е случај, не се ни нафаќаат да имаат деца и семејство. Но, ако веќе се ...
сите 2 | | | веќе видена

Ова видео е апел да се разбуди хуманоста во човекот, да ја разбудиме свеста дека секое живо битие има потреба од нежност, почит и подадена рака. А ако можеме да подадеме рака, зошто да не го сториме тоа? Сиромаштијата е крлеж кој ја осиромаштува и душата, а љубовта поткрепа во тој момент, најдрагоцена е љубовта од ближниот, но љубовта од случајниот е благородна и голема. Не заборајвајте! Мајчивството не познава гранци. Мајчината прегратка е лек за болеста, насмевка во болката, живот во “смртта”. Дали некогаш сте помислиле колку е голема љубовта за која велат дека “крв вода не бива”? Ова видео ќе ви помогне подобро да го сватите ова и да сватите зошто е толку драгоцена мајчината прегратка.
| | веќе видена

Еве зошто не треба тоа да го правите Младите често не појадуваат, пијат кафе , чај, и одат на работат или факултет. Иако знаат дека тоа не е добро овие лоши навики тешко ги менуваат, и потоа имаат сериозни последици по нивното здравје, е потврдено од страна на едно истражување. Експерти од универзитетот Тел Авив посочуваат дека јадењето повеќе калории во утринските часови,отколку во текот на денот, го намалува ризикот од дијабетес и дебелина. Оние кои го прескокнуваат појадокот или да јадат скромен појадок, имаат дури 68 проценти поголема шанса како возрасни да страдаат од метаболички синдром, што е заедничко име за дијабетес, висок крвен притисок и дебелината, објавиле шведските научници по спроведеното истражување. Богатиот појадок, исто така помага во губење на тежината. Оние кои имат богат појадок, умерен ручек и скромна вечера, во просек може да изгубат и до 8,5 kg.
| | веќе видена

Доколку е така прочитајте го ова Да речеме дека на работа пред компјутерот седите, а кога дојдете дома се фрлате на кревет! Ова е нешто најлошо. Одма излзете надвор и прошетајте се. Научничите велат дека седењето може да биде многу лошо за вас, кое може да доведе и до прерана смрт. Посебно се погодени жените на средна возраст. Нучникот Ребека Сегуин вели дека најдобрата заштита од многубројните лоши здравствени состојби е движењето и активноста. Седењето придонесува за развој на болести на срцето и некои видови на рак. Посебно ранливи се оние кои седат 11 часа дневно.
| | веќе видена

Верувањето дека кафето го забрзува трезнењето е голема заблуда. Кафето по испиениот алкохол не трезни доволно за да управувате безбедно со возилото. Испивањето шолја кафе е можеби најлошата работа која можете да ја направите доколку сакате да се отрезните по консумирањето алкохол. Верувањето дека кафето го забрзува трезнењето е голема заблуда бидејќи тоа може да доведе до донесување погрешни одлуки со катастрофални последици. Кофеинот не влијае на нивото на алкохол во крвта, тој го намалува седативниот ефект на етанолот и нè прави побудни, но не го поправува ефектот на алкохолот на расудувањето, перцепцијата и општата проценка за она за што сме способни. Во реалноста, пијаните лица кои ќе испијат кафе, потешко ќе утврдат дека се во алкохолизирана состојба и полесно ќе прават работи за кои нема да бидат свесни да проценат дека претставуваат ризик за нив или за другите. Ова е особено значајно кога ќе се земе предвид дека навиката на комбинирањето алкохол со енергетски и други пијалаци кои содржат кофеин, ...
сите 4 | | | веќе видена

Во петокот на 21 март, Слаткаристика имаше настап за паметење во Софија, Бугарија. Во еден од најголемите клубови, Sofia Live Club, пеејќи како неговите песни да им се домашни, се забавуваше илјадната, бугарска публика. Слаткаристика заедно со Ace NL и DJ Oky Doky повеќе од достојно ја претставија нашата сцена, а присутните не ги штедеа пофалните зборови за нивниот настап и веќе едвај го чекаат повторното концертно доживување со Македонскиот артист. Долгоочекуваниот настап на Слаткаристика во Софија го посетија и многу познати ликови од Бугарија кои кажаа дека многу одамна го следат нашиот рапер и неговата музика. Меѓу присутните беа пејачот Графа, познатата водителка и глумица Константина Живова, Артистите од Рап групите Young BB Young, FARS и Top Stoppers, глумците од познатите серии “Стаклен дом” и “Подприкритие”, најпознатиот ТВ водител Андреј Арнаудов, многу организатори на фестивали и концерти и други. Доаѓањето на Слаткаристика во Софија и неговиот настап го покрија повеќе од 20 ТВ, пишани и интернет ...
сите 6 | | | веќе видена

Вардар ќе биде силен европски тим, особено од летото 2015-та кога црвено-црниот дрес ќе го облечат Лазаров и Карабатиќ, пишува „Република“. Трансферите на капитенот на македонската репрезентација Кире Лазаров и на француски репрезентативец Никола Карабатиќ се веќе договорени и тие прифатиле да го носат „црвено-црниот“ дрес од летото 2015-та. Пред нив како најава за дрим-тимот што го подготвува Вардар летово ќе пристигнат Арпад Штербик и Данил Шишкарев. Исто така се најавува дека кон крајот од оваа сезона во Вардар ќе дојде и хрватскиот бомбардер Блаженко Лацковиќ од Хамбург. Се преговара и со шпанскиот репрезентативец Хорхе Македа, но засега ангажманот на десниот бел на Нант не е завршен. Останува да видиме колку овие најави ќе се остварат.
сите 14 | | | веќе видена

Огњен во Ами Џи Шоу кое се прикажува на Пинк телевизија се пошегува со Даниел Кајмакоски па му пушти една видео монтажа во која Даниел наводно очајно пее и добива лоши оценки од публиката. Победникот на Х-фактор му одговори дека веројатно така и звучел на првата аудиција, бидејќи бил уморен од патувањето, на што Огњен неповерливо се насмеа.
| | веќе видена

Водителите во НБА го уловија Перо Антиќ како вежба тројки за време на натпревар, односно кога неговиот тим Атланта организира напад, тој без топка се „загрева“ на линијата за три поени.
сите 2 | | | веќе видена

Ова се десетте најбогати актери на светот, интересно е тоа што меѓу нив нема ниедна жена. 1. Том Хенкс – 4,26 милијарди долари Филм со најголема заработка: „Toy Story 3“ 2. Морган Фримен – 4 милијарди долари Филм со најголема заработка: The Dark Knight 3. Харисон Форд – 3,85 милијарди долари Филм со најголема заработка: Star Wars 4. Еди Марфи – 3, 81 милијарда долари Филм со најголема заработка: Shrek 2 5. Семјуел Л. Џексон – 3,74 милијарди долари Филм со најголема заработка: The Avengers 6. Том Круз – 3,29 милијарди долари Филм со најголема заработка: War od the Worlds 7. Брус Вилис – 3,17 милијарди долари Филм со најголема заработка: Sixth Sense 8. Робин Вилијамс – 3,16 милијарди долари Филм со најголема заработка: Night at the Museum 9. Џони Деп – 3,07 милијарди долари Филм со најголема заработка: Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest 10. Роберт Дауни Џуниор – 3 милијарди долари Филм со најголема заработка: The Avengers
сите 4 | | | веќе видена

next