Паланка 24

Секој човек има своја единствена харизма која го прави различен од останатите. Но, астролозите велат дека луѓето кои припаѓаат на ист хороскопски знак имаат слична харизма. Еве каква е харизмата на хороскопските знаци: ОВЕН Овните се искрени и спонтани, а исто така и многу доминантни. Таков е и првиот впечаток кој го оставаат – бучен и впечатлив. Сепак, во нивната детска искреност и наивност, тој прв впечаток најчесто е многу мил и придонесува луѓето лесно да ги засакаат. БИК Биковите секогаш сакаат да остават добар впечаток. Но, ретко преземаат иницијатива, па можно е на прв поглед да изгледаат резервирано и строго. БЛИЗНАЦИ Одлично се снаоѓаат со контролата врз емоциите, а од друга страна се непресушен извор на забава. На нивниот шарм и духовитост тешко е да се одолее, а емоционалната резервираност создава мистерија за секого. РАК Раковите се многу чувствителни и многу често го менуваат расположението, па поради тоа може да остават прв впечаток на неискрени личности. Сепак, со тек на време овој впечаток не ...
| | веќе видена

Затвореник на дваесет и седум годишна возраст, кој ја одлежува затворската казна за убиство, наскоро ќе биде најмладиот дедо во Велика Британија. Идентитет на дедото не смее да се откри бидејќи неговата ќерка е малолетна. Како што се дознавало од нејзиниот Facebook профил, 13 годишното девојче е во петиот месец од бременоста, а таткото на детето исто така е нејзин врсник. И додека таткото на детето инсистирал на абортус, девојчето со подршката што ја добило од нејзините пријателки одлучило да стане млада мајка тинејџерка. 13 годишното девојче е преместено од “нормално” училиште, и сега учи во посебен одел за трудници и млади. Девојчето сеуште живее со нејзината 28 годишна мајка која сега има нов партнер. И младата баба ќе биде таа која ќе се грижи за бебето. Девојчето својот татко и не го познава, бидејќи тој од нејзината втора година бил затворен поради тоа што усмртил човек со нож кој сакал да спречи кражба. Досега најмладиот дедо во Британија е Shem Davies чија ќерка на 14 години родила девојче, додека ...
сите 2 | | | веќе видена

Во компилација на најдобри голови за изминатата недела се најдоа ремек-делата на Хавиер Пасторе(ПСЖ), Налдо(Волфсбург), Диего(Атлетико Мадрид), Алваро Мората(Реал Мадрид), Кака(Милан), Рикелме(Бока Јуниорс), како и голот постигнат од центар на Фукуи Масато од црногосркиот тим Сутјеска. Уживајте…
сите 3 | | | веќе видена

За оваа животна приказна не оставаме воведен дел за да ја сватите нејзината суштина. Приказнава е добредојдена за секој читател и љубител на пишаниот збор. Совет од нас: Не штедете ги солзите, сочувствувајте со емотивната приказна на Анастасија Стоименова. Богатство или Љубов Си живеевме среќно иако бевме сиромашни. Во мало куќиче живеевме јас и моите родители. Тие се оние, на кои им должам најмногу. Ме научија на многу работи, една од тие работи е дека здравјето и среќата не се купуваат со пари. Наместо скапи подароци тие ми поклонуваа љубов. Не ми даваа пари за да си купев се што ќе посакав, бидејки немаа. Живеевме скромно, но секојпат имавме за корка леб. Тие постојано ми велеа: Ти си нашето најголемо богатство.Понекогаш сакав да бидам како и другите деца, да се облекувам поубаво и да излегувам во град со другарките. Но, со текот на времето сватив дека иако тие поубаво се облекуваат – не се побогати од мене. Човекот е убав кога душата му е чиста, не кога убаво се облекува. Како помала постојано им велев ...
сите 3 | | | веќе видена

Многу луѓе, ширум светот, ги наполнија очите со солзи и останаа без зборови кога до нив допреа следниве фотографии. Инаку, станува збор за храбар татко, Американец, со кого судбината си поиграла и многу радости не му дозволила да ги доживее со својата ќерка. Храбриот татко сакал да го надокнади она кое за многумина било невозможно, а за него најболно. Неговата малечка ќерка била неподвижна, па тој решил да не се предава пред судбината и да и помогне на ќерката да го допре животот на вистинскиот начин. Уште од самото раѓање девојчето се родило парализирано, а со тоа било потврдено дека за малата следува тежок период-тежок живот. Ова за таткото не било прифатливо. Секоја чест за него, девојчето денес ужива шетајќи низ парковите, благодарение на помагалата поврзани со нозете на нејзиниот татко. Колку и да зборуваме, колку и да ја опишуваме нивната храброст и добредојдена среќа-малку е. Фотографијата кажува многу повеќе.
сите 12 | | | веќе видена

Верувате ли на пијан маж кога ќе ви изјави љубов? Дали навистина треба да му верувате или сакал сосема нешто друго да постигне со тоа и како да ги откриете неговите намери? Постои едно народно верување дека сè она што се кажува под дејство на алкохол е чиста вистина, а тоа е затоа што тогаш храброста стапува на сила, па затоа сето она што трезен не можел да го каже, го зборува кога е мртов пијан. Меѓутоа што се случува кога мажот ќе каже „те сакам“ како гром од ведро небо после испиена гајба пиво? Треба ли да му се верува или да се стави прстот на чело? Заради претпазливост не би требало да се залетувате и веднаш да му поверувате на неговите зборови. Постои шанса тоа навистина да го мисли или тоа го кажува само за да ве одведе побрзо во кревет. Пред да започнете истрага, запрашајте се како тоа ќе влијае на вашата врска врз основа на тоа кој одговор ќе го добиете, било да е потврден или негативен, а треба добро да размислите и да тргнете во акција. Она што треба да го направите е следниот ден да го прашате ...
сите 2 | | | веќе видена

Денес кафето е главниот утрински „будилник”. Во студијата на Харвард, во која учествуваа 130.000 доброволци, се откриени резултатите за тоа како влијае кафето врз здравјето на човекот и дали е тоа штетно или пак не. По зборовите на експертот др. Роб ван Дам, пиењето кафе е лоша и штетна навика, зависност која е подеднаква како пушењето или претераното конзумирање алкохол. Студијата тотално ги засени овие зборови, таа докажа дека пиењето кафе нема никакво негативно влијание на здравјето на луѓето кој редовно конзумираат речиси 24 години. Никој од испитаниците немале зголемен ризик за добивање рак, кардиоваскуларни болести како и други болести во однос на оние кои не пиеле кафе. Смртноста меѓу љубителите на кафето воопшто не се разликувала од онаа кај оние кои не пијат кафе. Дури и личностите кои пиеле 6 големи шолји кафе на ден немале никакви негативни промени во здравствената состојба во текот на 24 години истражување. Но тоа не е се, новата студија која е спроведена во последните неколку години, по ...
сите 16 | | | веќе видена

Како да ги изнервирате, а како да ги расположите хороскопските знаци? Еве што велат ѕвездите: Овен Ако сакате да го изнервирате овој знак, доволно е да му кажете дека нешто ќе биде направено подоцна од тоа кога Овенот го очекувал. Или, ако му кажете дека нешто не знае. Тоа ќе биде доволно. Ако сакате да го орасположите Овенот, потрудете се да му ласкате дека тој е најдобриот (во било што). Понекогаш навистина е. Овенот главно има доста голема самодоверба, но сака тоа и со зборови да им се потврди, дека во нешто се добри, па дури и најдобри. Бик Ако сакате да го изнервирате Бикот, доволно е да му кажете дека не ве интересира што прави, тоа тој веднаш ќе го протолкува како да не ви е до него или до неа. Исто така, кажете му на Бикот да не јаде толку многу слатки, дека се однесува претерано хедонистички. Оној кој на Бикот му забранува да ужива многу го нервира. Ако сакате да го орасполжите Бикот, пофалете ги неговиот или нејзиониот изглед. Исто така, пофалете го и нивниот труд, кажете им дека се вредни, дека ...
сите 2 | | | веќе видена

Кокосот се смета за најкорисно дрво на светот, а од него се добиваат храна, и пијалок. Речиси ништо од кокосот не се фрла, особено во Филипините, каде што го нарекуваат “дрво на животот”. Индонезијците велат: “Постојат толку многу употреби на кокосот колку што има денови вогодината. Во внатрешноста на кокосот е празнина исполнета со кокосова вода, што е стерилна додека се отвори. Кокосовата вода, може да послужи како итна краткорочна интравенска течност за хидратација. Ова е можно затоа што кокосовата вода има високо ниво на шеќер и други соли што го прави возможно да се користи во крвотокот, слично како современите рингеров лактат раствор или декстроза. Кокосот не содржи холестерол. Тој е добар извор на: тијамин 0,1 мг во 240 г свеж кокос, рибофлавин 0,1 мг, калциум 58 мг, растителни влакна 2,6 г, витамин Ц 5,8 мг, магнезиум 60 мг и калиум 600 мг. Единствено што е лошо кај него е богатството на натриум 252 мг и големото количество калории 45 што се добиени од шеќерите 6 г. Тој е егзотичен плод кој е ...
| | веќе видена

На албумот „Xscape“ кој ќе се појави во мај, се наоѓаат осум необјавени песни. “Miror” пишува дека постхумниот албум на покојниот Мајкл Џексон ќе биде објавен во средината на мај и ќе содржи осум песни кои публиката никогаш порано не ги слушнала. Ова ќе биде втор постхумен албум а на него ќе се најде и песната ”Do you know where your children are” во која се работи за девојче кое е сексуално злоупотребувано од страна на својот татко.
сите 3 | | | веќе видена

Промотивниот спот, снимен со цел да ја подигне свеста на мажите во врска со ракот на тестисите, прикажува колку боли депилацијата на „специјалниот машки пакет“ …
| | веќе видена

Жестока кавга во Белата куќа е причината поради која Мишел Обама тргна на скапо патување во Кина, на која е заедно со својата мајка. Американскиот претседател Барак Обама и неговата сопруга Мишел се разведуваат, јавуваат таблоидите во САД. Извор близок до Барак Обама открил дека претседателот на САД е многу лут поради тоа што Мишел не сакала да го откаже патувањето во Кина и покрај предупредувањата на одговорните луѓе во Белата куќа дека во последните неколку години потрошуле премногу пари на скапи патувања. „ Мишел му се развика на Барак и на сет глас му соопшти дека треба да биде среќен оти не се разделила од него по срамното „селфи“ со данската премиерка“ – Изјавија американските таблоиди.
сите 6 | | | веќе видена

Близнаците и Лавовите се склони кон адреналинско возење, на црвено поминуваат Овенот и Шкорпијата, Раковите ги бие глас дека се лоши возачи, а Вагата зад волан сè може да ѝ го одвлече вниманието… Овните – сакаат адреналин Иако припадниците на овој знак се обично добри и способни возачи, додека возат се непромислени. За нив е типично забрзувањето на раскрсници, како и поминување на жолто и црвено светло. Во гужва се нервозни и пцујат, па дури и кога се добро расположени и никаде не им се брза. Другите возачи едноставно ги нервираат од навика. Бикот – ужива додека вози Припадниците на овој знак најчесто ќе ги видите како зад воланот си ја пејат својата омилена песна и мрдаат со главата на ритамот на музиката. Не се љубители на пребрзо возење и би можело да се каже дека се совесни возачи. Ги почитуваат сообраќајните правила. Близнаците – се познати по мултитаскинг Близнаците се навистина способни возачи кои најчесто ќе ги забележите со телефонот во рака. Како што и во животот редовно практикуваат мултитаскинг, ...
сите 21 | | | веќе видена

Забоболка со сигурност е една од најнезгодните болки што сме ги почувствувале… За да ви излеземе во пресрет, ви нудиме многу едноставен совет кој вклучува коцка мраз, со што лесно ќе исчезне барем додека не стигнете до стоматолог. Истражувањето спроведено во Канада 80-тите години покажало дека забоболката може да се елиминира или барем намали, без да ја отвориме устата. Се што ви треба е коцка мраз, која се става помеѓу палецот и показалецот и нежно тријте го тоа подрачје на дланката 5-7 минути. Таа област на дланката е местото каде што се наоѓаат нервните завршетоци, кои се поврзани со центарот за болка во мозокот и го контролираат степенот на болка во рацете и главата. Триењето со мраз ги блокира тие центри, а 90% од испитаниците кои учествувале во истражувањето потврдиле дека таа техника им ја намалила забоболката.
| | веќе видена

Краставица содржи природни соли и витамини кои се корисни за раст на клетките. Високата содржина на минерали ја претвора во природен извор на антиоксиданси, а позната е и со способноста да дејствува како диуретик. Краставиците се состојат од 96 % вода. Бидејќи и половина од нашето тело се состои од вода, краставицата се препорачува бидејќи таа го поттикнува нормалното функционирање на различните системи во нашето тело. Недостатокот од вода доведува до хидратација што предизвикува замор, сува уста и грчеви во мускулите. Краставиците се богати со витамин A, што е еден од многуте антиоксиданти кои го штитат телото од слободните радикали, го смалуваат ризикот од различни болести кои настануваат поради оштетените келии. Овој витамин има многу важни функции, помага во нормалниот раст на коските, развојот на белите крвни зрнца и нормално функционирање на крвните ќелии. Витаминот А е значаен и за добар вид. Како и витаминот А и витаминот К игра улога во градење на коските и другите ткива во телото. Меѓутоа, тој е ...
сите 3 | | | веќе видена

Македонскиот шампион Вардар во четвртфиналето ќе игра против Флензбург, додека Металург за противник го доби Кил. Со оглед на тоа дека Вардар ја имаше улогата на носител во ждрепката, првиот меч ќе го игра како гостин, а реваншот ќе се игра во „Борис Трајковски“. Првите натпревари треба да се одиграат во термин од 16-ти до 20-ти април, додека реваншите се предвидени за деновите од 23-ти до 27-ми април. На патот до најдобрите четири, тимот од Автокоманда против себе го има трофејниот германскиот тим Кил. Првиот меч помеѓу Металург и Кил ќе се игра во „Борис Трајковски“, а реваншот ќе се одигра во „Шпаркасе арена“. На останатите натпревари во четвртфиналето ќе се сретнат Рајн Некар Ловен – Барселона и Веспрем – ПСЖ.
сите 75 | | | веќе видена

Богатите светски компании со ангажирање планетарно популарни познати личности го зацврстуваат својот бренд и се побогати со клиенти. Бразилската легенда Пеле и португалскиот фудбалси интернационалец Кристијано Роналдо заедно се ѕвезди во овој спот на „Емирати“. На стартот играчот на Реал Мадрид ужива во пофалните зборови на патниците мислејќи дека се однесуваат за него, а подоцна сфаќа дека комплиментите биле за Пеле. Како и да е, Бразилецот и сам потоа ќе мора да ја победи неговата суета и заедно со Роналдо да се пошегува на сопствената лична сметка.
сите 17 | | | веќе видена

Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“- Скопје денеска свечно ја одбележа тригодишнината од основањето. ФИНКИ е основан во 2011 година, како продолжение на традицијата на Институтот за информатика при Природно математичкиот факултет и Институтот за компјутерска техника и информатика при Факултетот за електротехника и информациски технологии. Од оформувањето, факултетот реализираше низа проекти, национални и интернационални, оствари значајни соработки со истакнати светски компании и институции, а може да се пофали и со светски достигнувања на своите студенти. На свеченоста денеска присуствуваше и министерот за обрзование и наука Спиро Ристовски кој најави дека ФИНКИ наскоро ќе добие и нова зграда за која што засега има две предлог варијанти за кои дополнително ќе се одлучува. Според деканот на ФИНКИ Димитар Трајанов, со запишани 3.000 студенти ФИНКИ во изминатите три години бележи големи резултати. За заменик-министерката за информатичко општество и ...
| | веќе видена

next