Паланка 24

За многумина, кафето претставува секојдневен утрински ритуал без кој не може да се замисли почетокот на денот. Прочитајте кои се петте позитивни ефекти од секојдневното консумирање на овој миризлив напиток. 1. Кафето помага при главоболки Кафето помага во отстранувањето на главоболките. Истражувањата покажале дека 200 мг кофеин со сигурност делува против главоболката. Сепак, не е сосема јасно како кафето помага во ова. Научниците досега имаат потврдено дека кофеинот ја зголемува активноста на мозочните ќелии, и го поттикнува стегнувањето на крвните садови. Една од теориите е дека токму ова стегнување на крвните садови помага во намалувањето на притисокот кој создава болка. 2. Кафето е добро за луѓе кои страдаат од дијабетес Антиоксидантите во кафето играат многу важна улога, а тоа е подобрување на функцијата на инсулинот кој го регулира нивото на шеќерот во крвта. Едно истражување покажало дека луѓето кои пијат по 4 или повеќе шолјички кафе дневно имаат помалку шанси за добивање на дијабетес тип 2. Друго ...
сите 7 | | | веќе видена

Во секој од нас се крие љубомора. Откријте како хороскопските знаци се однесуваат кога се љубоморни… Овен Потребно му е апсолутна доверба. Овните не поднесуваат лаги, прикривање на намера и лицемерие. Кога е љубоморен, Овенот најчесто има добра причина за тоа. Но, понекогаш може да стане жртва на неподнослива љубомора и поради недоверба и поради чувство на несигурност. Во такви ситуации е најдобро отворено да се разговара со партнерот и да не се бега од проблемите. Единствено на тој начин можете успешно да го решите проблемот, без разлика на тоа дали е тој реален или замислен. Бик Тој мечтае за среќен свет, средено семејство и ред. Доколку наиде и на најмала причина за сомнеж, станува недоверлив, па истражува, а притоа понекогаш на партнерот му приредува љубоморни сцени. Сепак, тоа не мора да значи крај, иако многу ми е тешко на Бикот да има доверба во некој кој го изневерил. Близнаци Родените во овој знак не се склони кон сцени на љубомора, иако понекогаш ги прават без причина. Близнаците се свесни дека ...
сите 2 | | | веќе видена

Здравата храна подразбира внесување на повеќе јаглехидрати, протеини, витамини и минерали а помалку масти. Тоа подразбира живеење на здрав живот и стекнување на здрави навики за водење на животот. 1. Со внесување на здрава храна се постигнуваат ефекти на забрзан метаболизам а со тоа се намалува таложењето на мастите во организмот. 2. Го заситува нашиот организам со многу есенцијални хранливи материи кои се потребни за правилна функција во текот на денот. 3.Со здравото хранење се добива доволно енергија со што мозокот останува постојано активен, а исто така ги зајакнува коските и мускулите. 4. Ставете ги овошјето и зеленчукот дел од вашата храна бидејќи со нивното консумирање може да помогне успешно да ја контролираме телесната тежина. 5. Витамините и хранливите материи кои исто така се дел од здравата храна го намалуваат стресот, затоа треба да се јаде храна богата со магнезиум, серотонин и антиоксиданси.
| | веќе видена

Многумина уживаат после работното време да отидат со друштвото на кафе или пак да пијат во сопствениот дом одмарајќи се од напорниот ден. Меѓутоа, оваа навика може да биде многу лоша за оние кои страдаат од несоница или имаат други проблеми со спиењето и секое утро се будат ненаспани. Повеќе истражувачи тврдат дека ако испиете кафе дури и шест часа пред спиење, тоа може да ви го скрати ноќниот одмор за цел час, а да не бидете свесни за тоа. Ако испиете шолја кафе половина час пред спиење, ќе ви биде потребно повеќе време за да заспиете. Со самото тоа вашиот одмор ќе биде пократок, но и помалку квалитетен, зашто вашиот мозок нема да успее да потоне во доволно длабок сон кој му е повеќе од потребен. Ова важи и за кафето испиено доцна попладне, така што, без оглед на одличните ефекти што ги има кафето на нашиот организам, мораме да внимаваме кога и колку ќе го консумираме овој црн напиток.
сите 5 | | | веќе видена

Телесната активност како што е пешачењето, секојдневно по 30 минути, го продолжува животот за 1,3 години и ни додава уште 1,1 повеќе, без кардиоваскуларни болести. Ако одберете некоја поинтензивна физичка активност, според истражувањата, животот можете да го продолжите за дури 3,7 години и да добиете уште неверојатни 3,3 години живот без кардиоваскуларни пречки. Луѓето во просек прават околу 4 000 чекори дневно, иако според некои истражувања, за оптимално здравје треба да се прават околу 10 000 чекори дневно. Одењето е најприродното човечко движење кое влијае врз циркулацијата и целокупниот крвен систем. Повеќето луѓе кои ќе пропешачат додатни 20 минути дневно, во текот на 1 година ќе изгубат околу 3 кг масни наслаги. Со пешачењето се ублажуваат болките во вратот и грбот. Докажано е дека пешачењето го намалува крвниот притисок. Пешачењето помалку ги оптеретува колената, за разлика од трчањето. Помал е ризикот да доживеете срцев удар доколку редовно пешачите, а луѓето што веќе го доживеале, побрзо ...
| | веќе видена

Вапцањето на јајца се поврзува со новиот живот, воскреснувањето на Исус и Велигден. Во почетокот се вапцувале само црвени јајца, но како одминувало времето и другите бои го нашле своето местои на трпезата. Но што всушност симболизираат боите со кои се вапцани јајцата. Црна – вечност Жолта – светло, среќа Црвена – божествена љубов, надеж Кафеава – среќа Бела – чистота, невиност Портокалова – издржливост и сила Зелена – раст Виолетова – надеж и вистина Сина – здравје Исто така, и фигурите на јајцата имаат свое симболично значење : круг околу јајцето е вечност, точките се солзите од Марија, триаголникот е симбол на светото Тројство.
сите 2 | | | веќе видена

Еминем и Ријана синоќа во Нокиа театарот го изведоа својот хит „The Monster“. Песната е дел од новиот албум на Еминем, „The Marshall Mathers LP 2“. Музичките ѕвезди планираат заедничка летна турнеја, а нивниот настап на MTV Movie Awards 2014 е најдобра најава за она што ги очекува нивните најверни фанови.
сите 3 | | | веќе видена

Ни се ближи празникот кои децата, но и возрасните најмногу го сакаме бидејќи на трпезата има вапцани јајца. Па домаќинки и мајки ако се уште немате идеја како да ги извапцате јајцата погледнете го видеото кое сигурно ќе ве натера да ја пробате оваа техника на вапцање јајца и да ги израдувате најблиските со нешто поинакво и поубаво. Се што ви е потребно за ова техника е восок, боја, јајца и големо трпение.
сите 4 | | | веќе видена

Како хороскопските знаци се снаоѓаат во љубовна авантура? Кои се снаоѓа, а на кој од хороскопските знаци им оди потешко? Овен Вие сте лесен плен за искусните шармери и заводници, реагирате спонтано, нагонски на еротскиот повик за авантура. Приликите за флерт се достапни од сите страни, на пример тоа може да биде слаткиот колега или згодниот сосед. Грижата на совеста поради постојаниот партнер ја чувствувате дури кога ќе заврши авантурата. Бик Иако вие сте тврдина која е тешка за освојување, оној што добро ќе се помачи околу вас, може да ве заведе. Шансите му се зголемуваат ако е упорен, нежен и ве опсипува со подароци, чоколади и цвеќе, и ако е крај вас кога ви треба поддршка. Ако со часови ве гали и бакнува, нема толку да мислите на постојаниот партнер. Близнаци Вас е лесно да ве заведат, тоа вие секогаш го посакувате, затоа што без флерт и авантура животот не ви е доволно интересен.Дури и тогаш кога ќе се заколнете на верност кон партнерот, големи се шансите да паднете на нечиј шарм. Рак Иако сте ...
сите 13 | | | веќе видена

Првото проодување, првите чекори се секогаш најтешки, и кај луѓето и кај животните. Тие се највозбудливи и најрадосни за родителите. Кога децата за прв пат се подигнат со помош на раката на родителот и застанат на свои нозе и по прв пат зачекоруваат напред во непознатото, сигурно ниту едно око исполнето со радост и гордост не останува суво. Во животнскиот свет таквите први чекори се секогаш многу магични и величествени и секогаш се со помошта и подржката на мајката. Разликата кај животните е тоа што доколку новороденчето не успее да се подигне на нозе мајката го напушта бидејќи го смета за неспособно. Погледнете го видеото во кое има многу емоции и чуства и кое ќе ве разнежни.
| | веќе видена

Животните кои носат облека и зборуваат како луѓе се штетни за развојот на децата,тврди група канадски научници. Истражувачи од Универзитетот од Торонто истакнуваат дека децата треба да читаат реалистични книги за светот и за природата. Цртаните во кои животните имаат човечки особини,како што се Мики Маус или Вини Пу, се лоши за децата бидејќи ги наведуваат да мислат дека такви се и во реалноста.Тоа влијае на способноста на децата да ја согледуваат реалноста и да ја запознаат реалната природа на животните,истакна шефицата на истражувањето, психологот Патриша Гене. За време на истражувањето канадските експерти го анализирале однесувањето и ги испитувале децата на возраст од две до пет години.Поголем број од децата мислеле дека животните можеле да зборуваат и да пеат како луѓето,одосно како нивните јунаци од ТВ екраните. Гене истакнува дека родителите треба да им читаат книги кои се пореалистични со цел да им ја приближат природата на децата.
сите 5 | | | веќе видена

Близнаците сакаат опуштање со книга, раковите скара со пријатели, а лавовите друштвени игри… Основни карактеристики – импулсивни луѓе кои сакаат да се забавуваат. Мора да бидат лидери во групата. Омилени викенд планови – брза и динамична активност како бар хоппинг (по една пијачка на екс во што повеќе барови) би го задоволила нивниот краток распон на внимание. Брзо им треба промена! Основни карактеристики – сензуални и практични, биковите сакаат едноставни работи, но сакаат да живеат удобно. Омилени викенд планови – разгледување на следната голема инвестиција, посета на уметничка галерија или саем. Основни карактеристики – зборлести и духовити, близнаците се жедни за знаење, но и за енергичен живот полн со забава. Омилени викенд планови – читање списанија и разговарање со пријателите. Основни карактеристики – грижливи и носталгични. Раковите ја ценат традицијата, а семејството секогаш им е во срцето. Омилени викенд планови – подготовка на домашна вечера или правење скара за пријателите и роднините. Основни ...
| | веќе видена

Оваа недела во компилација на најдобри голови се најдоа головите на Хуан Мата од Манчестер Јунајтет, Џибрил Сисе од Бастиа, Куаресма од Порто, Патрик Евра од Манчестер Јунајтет…
сите 3 | | | веќе видена

Конзумирајте ги овие пет намирници во секојдневната исхрана и подобрете го здравјето на црниот дроб, но и општото здравје. Црниот дроб не одржува во живот, примајќи и преработувајќи 1,5 литри крв во минута. Тој е одговорен за чистењето на крвта од штетните материи, како што е алкохолот, па дури и лековите. Ги чува витамините, железото, глукозата, го конвертира складираниот шеќер во корисен и го намалува нивото на гликоза, го разложува хемоглобинот, инсулинот и хормоните, го забрзува метаболизмот и ги уништува старите црвени крвни зрнца. Овие пет намирници се корисни за црниот дроб… Лук На овој зеленчук не му треба многу време да ги исчисти токсините од црниот дроб. Активните компоненти во лукот ги активираат ензимите од црниот дроб да ги исфрлат токсините. Лимон Лимонот е полн со витамин Ц, што му овозможува на телото да се ослободи од токсините. Лимонот активно го намалува холестеролот во црниот дроб. Почнете го утрото со чаша вода и сок од половина цеден лимон. Ова ќе ја покрене и забрза неговата ...
сите 3 | | | веќе видена

Во седиштето на УЕФА во Нион денеска беа извлечени полуфиналните двојки за Лигата на шампионите и за Лига Европа. Европскиот првак Баерн ќе гостува на Реал во првиот натпревар. Овие две екипи заедно имаат освоено 14 титули европски првак, од кои Реал Мадрид има освоено 9 титули, додека пак Баерн Минхен има освоено 5 титули. Во второто полуфинале ќе играат Атлетико Мадрид и Челзи. Атлетико Мадрид ќе „брка“ пласман во своето второ финале по 1974 година, додека Челзи ќе се обиде да стигне до своето трето финале по 2008 и 2012 година. Првите натпревари се играат на 22 и 23 април, а реванш дуелите се закажани за 29 и 30 април. Финалето ќе се одигра во Лисабон на 24 мај. Во Нион исто така беше одржано и извлекувањето за полуфиналните двојки и во Лига Европа. Двете шпански екипи, Севиља и Валенсија ќе играат меѓусебе, што значи дека Шпанија ќе има финалист. Во второто полуфинале ќе играат Бенфика и Јувентус. Првите натпревари се играат на 24 април, а реваншите на 1 мај. Финалето ќе се одигра во Торино на 14 мај.
сите 7 | | | веќе видена

Песната „To the sky“ со која Тијана Дапчевиќ ќе ја претставува Македонија на Евровизија конечно го доби и своето видео издание. Спотот е го режираше Мерт Аслани, а го изработи Горила продукција и Македонската радио телевизија.
сите 9 | | | веќе видена

next