(ВИДЕО) Турските пратеници разменија тупаници - дали Ердоган ќе владее до 2029?

Тепачка изби во турскиот Парламент. Таа се случи меѓу пратениците од владејачката Партија на правдата и развојот и на главната опозициска Републиканска народна партија. Инцидентот ескалираше за време на дебатата за уставните измени. Со измените се зголемува извршната власт на претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган. До тепачката дојде откако пратениците на владејачката партија се обиделе да ...

⇐ DailyФактор ⇒