Османи е оптимист дека ќе се надминат недоразбирањата со Бугарија


Скопје бара средба на највисоко ниво со властите во Софија за разрешување на ситуацијата со најавеното условување на Бугарија на почетокот на преговорите со ЕУ ...
| | веќе видена | слични

Во рамките на дводневната посета на Брисел, министерот Бујар Османи, се сретна и со европратеникот Андреј Ковачев, кој воедно е член на АФЕТ и потпретседател ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Барањето на Бугарија Гоце Делчев да биде запишан како Бугарин, за македонската страна останува неприфатливо, вели Драги Ѓоргиев копретседател на македонскиот ...
| | веќе видена | слични

Познато е дека соседите не може да се избираат, а изгледа оти тоа повторно се претвори во проклетство во случајот на Северна Македонија. Откако Грција со ...
| | веќе видена | слични

Бугарија на почетокот на 2020 година влезе во длабока политичка криза. Протестите во главниот град Софија и во неколку други градови траат од јули годинава, а ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Историјата е многу важна и за двете страни, но тоа мора да биде појдовна основа за градење на иднината. Самиот договор и обврската преземена и од Македонија и ...
| | веќе видена | слични

Ако ние го присвоиме да биде само Македонец Гоце Делчев, нема решение со Бугарија, истакна премиерот Зоран Заев во вечерашното гостување на ТВ Канал 5. - ...
| | веќе видена | слични

„Верувам дека Комисијата ќе гледа на позитивниот аспект, низ позитивна призма, како да се гради мостови на соработка, пријателство и слично. Тука е ...
| | веќе видена | слични

Премиерот на Македонија, Зоран Заев, вечерва е гостин на емисијата "Само интервју" на Канал 5. Заев одговара прашања на неколку теми, како карантинот поради ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Како општествено одговорни компании, целосно свесни за сериозноста и ризиците од зголемувањето на бројот на новозаразени од „Ковид-19“, тргнувајќи од ...
сите 467 | | | веќе видена

Министерството за здравство информира дека во Скопје во последните 24 часа се регистрирани 272 нови случаи на коронавирус, а оздравени се 71. Битката со ...
сите 419 | | | веќе видена

Антонио Милошоски пратеник и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во емисијата 24 анализа посочи дека неговата пратеничка група побарала дополнително време да го разгледа ...
сите 218 | | | веќе видена

Нa 23 октомври - Денот на македонската револуционерна борба и на денот кога е формирана Македонската револуционерна организација, опозициската партија ...
сите 145 | | | веќе видена

Владата преводена од СДСМ да се грижеше за граѓаните немаше Македонија денес да тоне во сиромаштија. Зоран Заев во ек на криза остави над 40.000 граѓани на ...
сите 76 | | | веќе видена

Три лица се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера попладне на регионалниот пат Прилеп – Крушево, кај местото наречено Босја Бара. ...
сите 188 | | | веќе видена

Зголемен е бројот на лицата кои се згрижени на одделот за болни или позитивни на Ковид-19 во Општа болница со проширена дејност во Кочани, откако пред три дена ...
сите 149 | | | веќе видена

Вчера (18.10.2020) година се одбележаа 1 000 години од основањето на манастирот СВ. „Јован Бигорски“. Целиот настан се одвиваше во строги протоколи за заштита ...
сите 94 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Османи е оптимист дека ќе се надминат недоразбирањата со Бугарија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: