Мнозинството Балканци во Германија работат како стручна работна сила, само 4 отсто се експерти

Повеќе од половина од луѓето од Западен Балкан во Германија работат како стручна работна сила, покажува студија на Институтот за истражување на пазарот на труд ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Германските бизнисмени изразиле незадоволство од намерата на Владата да го ограничи приливот на работна сила од Западен Балкан на 25.000 годишно.Тие велат дека ...
| | веќе видена | слични

Стопанствениците се во паника по најавите дека германската Влада подготвува нацрт закон со кој се предвидува ограничување за влез на работна сила, пишуваат ...
| | веќе видена | слични

Економската криза поради корона пандемијата, негативно влијаеше на многу работни позиции. Луѓето масовно добиваа откази, а за некои професии во иднина нема да ...
| | веќе видена | слични

Германските бизнисмени изразија незадоволство од намерата на Владата на оваа земја да го ограничи приливот на трудот од Западен Балкан на 25.000 работници ...
| | веќе видена | слични

Т.н. Западнобалканско правило на луѓето од овој регион им овозможува да работат во Германија. Берлин планира да го ограничи приливот на 25.000 луѓе, но ...
| | веќе видена | слични

Според посебна регулатива, луѓето од Западен Балкан можат да работат во Германија од 2016 година. Сега Берлин сака да го ограничи приливот на таа работна сила ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Секој шести сопственик на фирма односно 16 проценти од нив обрнуваат внимание на хороскопските знаци на кандидатите за работа, додека тоа го прават само пет ...
| | веќе видена | слични

Работната исла која се увезува од Западен Балкан поволно влијае на германскиот пазар на труд, покажуваат резултатите од истражувањето спроведено од Институтот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во општина Центар според последните податоци има 96 активни случаи, а толку заболени има моментално и во скопската општина Аеродром. Со ова практично Центар го ...
сите 476 | | | веќе видена

Додека дел од поранешните функционери од редовите на ВМРО-ДПМНЕ бараат вонреден конгрес и оставка од Христијан Мицкоски, поради неколкуте изборни порази во ...
сите 200 | | | веќе видена

Денеска напладне треба да се одржи протест против полициската бруталност во Битола, а кој е инициран од инцидентот кој се случи завчера кога битолчани од ...
сите 132 | | | веќе видена

Граѓани кои живеат во зградата на поранешната министерка Гордана Јанкулоска го прашуваат министерот за внатрешни работи до кога планира да им ги проверува ...
сите 136 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска изрази уверување дека со Бугарија ќе се најде решение со кое двете страни ќе бидат среќни и рече дека Бугарија ги поддржува ...
сите 350 | | | веќе видена

Јавен обвинител по предлог на опозицијата е завршена тема. Христијан Мицкоски го бара ова преку протести, но за власта е неприфатливо. Шансата е пропуштена ...
сите 126 | | | веќе видена

Лекарската комора преку соопштение најостро реагира на тоа што во последно време сè почесто во средствата за јавно информирање се публикуваат написи, ...
сите 73 | | | веќе видена

Вкупно 350 милиони евра ќе вреди четвртиот пакет економски мерки со кои Владата ќе се обиде да им помогне на фирмите и на граѓаните кои се погодени од кризата. ...
сите 220 | | | веќе видена

Во текот на минатата недела бројката на нови случаи на Ковид-19 се движеше околу десет проценти од тестираните и во најголем дел на дневно ниво таа беше ...
сите 236 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мнозинството Балканци во Германија работат како стручна работна сила, само 4 отсто се експерти

Од:
До кого (е-маил):
Порака: