СВЕТСКА БАНКА ПРОГНОЗИРА - македонската економија ќе влезе во рецесија, после кризата ќе требаат фискални реформи


Коронакризата ќе предизвика рецесија во земјава, прогнозира Светска банка, а ако епидемијата и мерките продолжат и во вториот квартал, таа ќе биде уште ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во интервју за Гласот на Америка, гувернерката на македонската Народна банка, Анита Ангеловска-Бежоска, преку Скајп говореше за актуелната економска слика во ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Во рамки на Пролетните средби на ММФ и Светската банка, што годинава се одвиваат електронски, се одржа состанок воден од директорката на ММФ, Кристилина ...
| | веќе видена | слични

Интервју со Анита Ангеловска-Бежоска, Гувернерка на Народната банка на Северна Македонијa - за последиците врз економијата и новите проекции од ММФ за растот ...
| | веќе видена | слични

ММФ, Светска банка, Европската унија и другите меѓународни финансиски институци, треба да им дадат повеќе пари на земјите од регионов за подобро да се справат ...
| | веќе видена | слични

Еефектите од пандемијата на ковид-19 врз европските економии, како и на економските политики коишто се спроведуваат и на клучните предизвици што произлегуваат ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Владата води некаква си фискална и социјална политика, но недостасува вкупното макроекономско менаџирање на економската криза која најстана како последица на ...
| | веќе видена | слични
7 копии

На аукција на благајнички записи што денеска треба да се одржи, согласно одлуката на Народната банка донесена во понеделникот, понудата ќе биде за осум ...
| | веќе видена | слични

Народната банка денеска на аукција ќе понуди благајнички записи во износ помал за 8 милијарди денари во споредба со аукцијата спроведена во март. Како што ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Нашата држава има ситуација во која мораме да избереме парламент. Свесни дека пандемијата ќе трае ние мораме да ги организираме државните институции. И покрај ...
сите 294 | | | веќе видена

Министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук профил објави фотографии од новиот паркинг на клиничкиот кампус „Мајка Тереза“. -Кога сликите сами ...
сите 155 | | | веќе видена

На само неколку дена пред изборите закажани за 15 јули, добро познатите руски пранкстери, Владимир Кузнецов (Вован) и Алексеј Стојларов (Лексус), објавија ...
сите 67 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, на прес-конференција го објави аудио-записот што денеска беше споделен на „Јутуб“, за се однесува на претседателот ...
сите 122 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се обрати од Општина Карбинци на граѓаните и потенцираше дека ова се избори во кои одлучуваме во каква иднина ...
сите 247 | | | веќе видена

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети денеска пред Парламентот изјави дека кандидатот за прв премиер Албанец Насер Зибери нема ниту ...
сите 269 | | | веќе видена

Косовскиот премиер Авдулах Хоти најави дека во земјата ќе се воведат нови, поостри мерки за борба против пандемијата на Ковид-19, со тоа што на надлежните ...
сите 152 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СВЕТСКА БАНКА ПРОГНОЗИРА - македонската економија ќе влезе во рецесија, после кризата ќе требаат фискални реформи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: