Веќе си ја плаќаме цената: Загадениот воздух – важен фактор за смртноста од коронавирусот


Резултатите од истражувачката студија направена на универзитетот Харвард во САД покажаа дека загадениот воздух е поврзан со повисоката стапка на смртност од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Дури за 15 проценти е зголемена стапката на смртноста кај лица заразени од Ковид-19 кога има зголемување на загадувањето со ПМ 2,5 од само еден милиграм на ...
| | веќе видена | слични

Квалитетот на воздухот драматично се подобри во последните две недели откако индиската популација е ставена во карантин, намалено е индустриското производство ...
| | веќе видена | слични

Кризата, предизвикана од коронавирусот, доведува до пониски емисии на азот диоксид како во Европа така и во другите делови на светот. Сепак, овие намалувања се ...
| | веќе видена | слични

За тоа зошто воздухот е и понатаму загаден и покрај намаленото движење на автомобилите и на граѓаните, истражуваше екипата на емисијата „5 минути факти“ во ...
| | веќе видена | слични

Делови од Хималаите, најголемиот планински венец во светот, станаа видливи од Индија деновиве. Хималаите се наоѓаат меѓу два азиски индустриски гиганти, Индија ...
| | веќе видена | слични

 Како влијае загадувањето на воздухот во комбинација со ковид-19? Гледајте 5 минути факти понеделник, во вестите во 18, на Канал 5 Телевизија.
| | веќе видена | слични

Најновото истражување спроведено од училиште во склоп на универзитетот Харвард од Бостон покажува дека загадувањето на воздухот е поврзано со поголемата стапка ...
| | веќе видена | слични

Едно истражување кое го спровеле од Харвард од Бостон, покажало дека загадувањето на воздухот е поврзано со поголема стапка на смртност кај луѓето заболени од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Носителот на пратеничката листа на ВМРО-ДМНЕ во Изборната единица 3, Игор Јанушев, од Чашка наброи многу проекти од програмата како што се 20 % зголемување на ...
сите 555 | | | веќе видена

-Мора да направиме се за да го зачуваме здравјето на граѓаните, и тоа го правиме низ овие изборни собири коишто ги одржуваме на изборната кампања. И многу е ...
сите 424 | | | веќе видена

Овде гласно зборуваме против дискриминацијата и нееднаквоста. Фактот дека Арбен е заменет со Александар е симптоматично за нашето општество. Г-дин Заев, кажете ...
сите 192 | | | веќе видена

Новиот Закон за јавно обвинителство од вчера стапи на сила, со што и официјално згасна Специјалното јавно обвинителство. Државниот јавен обвинител Љубомир ...
сите 74 | | | веќе видена

Кандидатот на ДУИ за премиер Насер Зибери изјави дека негова заложба во првите 100 дена како премиер Албанец ќе биде да работи на подобрување на иднината на ...
сите 175 | | | веќе видена

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски носител на листата кандидати за пратеници во ИЕ 2 на вечерашното гостување на изборната програма на ...
сите 336 | | | веќе видена

Зоран Заев, за последната објавена „бомба“ во која лидерот на СДСМ вели дека ќе соберел „и шарени и шуто и рогато“ и после „мамата ќе им ја е..л“ на сите ...
сите 44 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Веќе си ја плаќаме цената: Загадениот воздух – важен фактор за смртноста од коронавирусот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: