Германците бараат гастарбајтери, а сами бегаат од државата: Зошто и каде најчесто заминуваат?

Германските мигранти се претежно високообразовани академски граѓани во своите рани години: 76 проценти имаат високо образование или докторат, што е три ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

И покрај се почестото спомнување за забавувањето на најголемата европска економија, германските железници се очајни за персонал. Според сегашните проценки, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Германија донесува нов закон на почетокот на следната година што треба да го олесни увозот на квалификувани работници надвор од Европската унија, објави ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека многу компании во Германија се соочуваат со сериозен проблем со недостиг на квалификувана работна сила.Во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Германија на почетокот од идната година ќе донесе нов закон кој би требало да го олесни „увозот“ на квалификувани работници од земјите надвор од Европската ...
| | веќе видена | слични

Канцеларката Ангела Меркел изјави дека многу компании во Германија имаат недостиг на квалификувана работна сила. Меркел кажа дека многу компании би можеле да ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерката за труд и социјална политика беше разрешена откако одби да ја тргне таблата на министерството на кое наместо новото име Северна Македонија, стоеше ...
сите 241 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 184 | | | веќе видена

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 231 | | | веќе видена

Коалициите меѓу политичките партии од македонскиот и албанскиот блок и понатаму остануваат неизвесни. За лидерот на ВМРО ДПМНЕ се уште е рано да се зборува со ...
сите 192 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Германците бараат гастарбајтери, а сами бегаат од државата: Зошто и каде најчесто заминуваат?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: