Избори во април, триумфализам уште сега


Историчарот Петар Тодоров, кој е член на македонско-бугарската комисија за историски и образовни прашања, викендов во интервјуто за македонскиот сервис на ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Tреба да има одреден одговор на бугарските барања посебно за прашањата на јазикот и на етничкиот идентитет, вели историчарот Петар Тодоров, кој е член на ...
| | веќе видена | слични

Во бугарските учебници има многу проблематични делови во тоа како се градат претставите за соседните народи, вклучувајќи го тука и македонскиот народ,,вели ...
| | веќе видена | слични

Господине Тодоров, што има во бугарските учебници, треба ли и тие да се менуваат? Да, точно. Значи, учебниците во Македонија, во Бугарија, во сите земји од ...
| | веќе видена | слични
6 копии

На условите, кои официјална Софија и ги испорача на Македонија доколку сака да го продолжи европскиот пат, треба да гледате рационално и посмирено. Она што е ...
| | веќе видена | слични

Потпретседателот на заедничката бугарско македонска меѓувладина комисија за историски прашања Наум Кајчев денеска во Скопје, изјави дека одлуката на Брисел не ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Поранешниот македонски премиер, Љупчо Георгиевски вечерва во интервју на Тв 24 кажа дека нашиот пат кон Европската Унија ќе биде малку подолг, но важно е да ...
сите 627 | | | веќе видена

Oткако поранешната обвинителка од СЈО, Катица Јанева од Шутка беше однесена во домашен притвор во станот на нејзинот син, на Фејсбук со коментар се јави ...
сите 352 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска, во рамките на конгресот на Европската народна партија во Загреб, се сретна со премиерот на Бугарија, ...
сите 261 | | | веќе видена

Од УПОЗ потсетуваат дека бараат враќање на парите од штрајкот во 2016 година, итна измена на Законот за судска служба со која поинаку ќе се определи позицијата ...
сите 137 | | | веќе видена

Првата тура повратни пари од данокот за додадена вредност кај граѓаните кои скенираа фискални сметки во рамки на проектот „Мој ДДВ“, во вкупен износ од 3 ...
сите 53 | | | веќе видена

Македонија квалификациите за ЕВРО 2020 во групата Г ги заврши на третото место со освоени 14 бодови.Имавме четири победи, две ремија и четири порази. ...
сите 349 | | | веќе видена

Новиот формат на Дејвис купот дебитира неделава во Мадрид и тоа во организација на компанијата „Космос“ зад која стои фудбалерот на Барселона, Жерард Пике. На ...
сите 182 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски одговарајќи на новинарски прашања во врска со повикот на премиерот Зоран Заев руските бизнисмени да инвестираат во земјата и ...
сите 84 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Избори во април, триумфализам уште сега

Од:
До кого (е-маил):
Порака: