Бундестагот утре со одлука за почеток на преговорите меѓу Македонија и ЕУ


Германскиот Бундестаг на утрешната парламентарна сесија се очекува да даде зелено светло за земјава во пакет со Албанија да ги почнат преговорите со ЕУ. ...
| | веќе видена | слични

За сега, официјално, Париз се држи до добро познатата формула дека ја „поддржува европската перспектива на земјите од западниот Балкан“, став кој мора да ...
| | веќе видена | слични
18 копии

Нема напредок во заедничката позиција на Европската унија за одлуката за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија. Франција сѐ уште ...
| | веќе видена | слични

Од Советот на ЕУ за МИА велат дека од Франција не се очекува да ја дефинира јасно својата позиција најрано до самиот Совет за општи работи на 15-ти октомври во ...
| | веќе видена | слични

Финска како претседавач со ЕУ очекува Македонија да добие одлука за почеток на пристапни преговори. Ваква порака испрати финскиот министер за надворешни Пека ...
| | веќе видена | слични

Република Словенија ќе даде директна поддршка на претстојниот самит на Европскиот Совет, а премиерот Марјан Шарец тоа ќе го стори и следната седмица кога ќе ...
| | веќе видена | слични

Е У да ги отвори преговорите со Р.Северна Македонија а меѓународната заедница ќе го покаже своето стратешко партнерство преку официјален прием и полноправно ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев денеска оствари средба со финскиот министер за надворешни работи Пека Хависто, на која била изразена поддршка за проширувањето на ЕУ, како ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во саботата наутро во болницата „Филип Втори“ животот го загуби поранешниот пратеник Амди Бајрам, а веќе неколку часови подоцна се потврдија информациите дека ...
сите 269 | | | веќе видена

Во Собранието на Република Северна Македонија попладнево пратениците со 60 гласа „за” и 32 „воздржани”, без глас „против” се согласија измените и дополнувањата ...
сите 260 | | | веќе видена

Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на денешниот протест на партијата „против мафијата, за правда и слобода“ рече дека доколку владата на СДСМ и ...
сите 200 | | | веќе видена

Според извештајот на Институтот за јавно здравје, за период од 19 до 25 октомври, тестирани биле вкупно 13.993 материјали во лабораториите во кои се спроведува ...
сите 320 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, откако дневните статистики покажуваат рекорден број на починати лица од коронавирус, посочува дека состојбата станува ...
сите 46 | | | веќе видена

„Имам можност вечерва да говорам во пресрет на можеби најголемиот македонски национален празник – основањето на ВМРО. Практично, организацијата ВМРО, или уште ...
сите 58 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бундестагот утре со одлука за почеток на преговорите меѓу Македонија и ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: