Бугарско-македонската комисија во Охрид, како последна шанса ќе ги „пеглаат“ историските прашања


Охрид, 23. септември 2019 (ИНПРЕС) – Кон средината на октомври, членовите на мешовитата бугарско-македонска комисија за историските прашања ќе се сретнат ...
| | веќе видена | слични

Членството на Северна Македонија во ЕУ е важно, но тоа не може да се случува на наша сметка со прекројување на историјата. Ова го изјави бугарскиот премиер ...
| | веќе видена | слични

Бугарија ке бара конкретни и јасни резултати во решавањето на спорните историски и образовни прашања со Македонија. Од тоа во кој рок тие ке се исполнуваат ке ...
| | веќе видена | слични

Премиерот, Зоран Заев прогнозира дека бргу ќе се решат отворените прашања со Бугарија. Тој денеска потсети на Договорот за добрососедство кој го потпишаа со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пристапувањето на Македонија во НАТО и ЕУ е важен чекор во обезбедувањето на мирот и одржливиот развој на Источна Европа. Иднината на Македонија е во ЕУ и оваа ...
| | веќе видена | слични

Секогаш сме истакнувале дека Северна Македонија може да смета на нас за ЕУ, но никогаш не сме кажале дека безусловно го поддржуваме нејзиниот прием. Иднината ...
| | веќе видена | слични

Пристапувањето на Република Северна Македонија во НАТО и Европската унија е важен чекор со кој се гарантира мирот, стабилноста и одржливиот развој и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Според Центарот за јавно здравје во Велес денеска нема ново регистрирани случаи со Ковид-19, а активни на болеста се 25 лица. Од велешката ЈЗУ Општа болница, ...
сите 773 | | | веќе видена

Новата училишна година во Унгарија ќе почне на вообичаениот начин и училиштата ќе се отворат на 1 септември. Како што соопшти унгарското министерство за ...
сите 325 | | | веќе видена

Ричард Бренан, регионален директор за итни случаи на СЗО, по проценката на 55 клиники и здравствени установи во либанската престолнина рече дека „над 50 ...
сите 485 | | | веќе видена

Засега нема одлука за воведување на ПЦР тестови за граѓанитекои транзитираат низ Македонија.На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести беше ...
сите 165 | | | веќе видена

Читам вести каде што СДСМ брифираат дека нивниот Стево ќе им даде мандат да преговараат, противуставно, за да врати што го направија Претседател и впрочем на ...
сите 805 | | | веќе видена

Министерството за труд и социјална политика информира дека на денешниот состанок со Комисијата за заразни болести и претставници на Министерството за здравство ...
сите 192 | | | веќе видена

Претседавачот и поранешниот собраниски спикер Талат Џафери, попладнево дал налог на собраниските служби да бидат подготвени утре да продолжи конститутивната ...
сите 194 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бугарско-македонската комисија во Охрид, како последна шанса ќе ги „пеглаат“ историските прашања

Од:
До кого (е-маил):
Порака: