Видео: Македонските навивачи ја слават победата над Литванија

Македонската репрезентација ја совлада Литванија во интересниот четвртфинален натпревар којшто се одигра вечерва. По завршувањето на натпреварот нашите навивачи заедно со кошаркарите славеа, подолу можете да видите како изгледаше сето тоа!
| | веќе видена | слични

Македонското шоу продолжува! Македонските кошаркари ја кренаа цела Македонија на нозе! На македонските ѓграѓани им го донесоа најубавиот подарок за 20 годишнината од независноста - историски пласман во полуфиналето на Евробаскетот. Македонија е најмалку четврта во Европа со обезбедено учество на предолимпискиот турнир за Игрите во Лондон и со шанси да се искачи на пиедесталот во Каунас. Заслугите за победата над Литванија во четвртфиналето во "Жалгирис Арена" пред 15.000 домашни фанови и само 150 македонски навивачи им припаѓаат на сите: од селекторот Докузовски, преку Бо Меккејлеб, Антиќ, Илиевски, Стојановски па се до лекарскиот тим што се грижи за здравјето на златните македонски кошаркари. Улогата на херој овојпат му припадна на Владо Илиевски кој мака мачеше со својата индивидуална игра во нападот во текот на мечот. Тој ја погоди клучната тројка за пресврт на 11 секунди до крајот, а додаде и едно слободно фрлање со кое ја запечати Големата победа од 67:65. Репрезентативците на Македонија покажаа дека се ...
| | веќе видена | слични

Победата на Македонија над Литванија предизвика огромен интерес на странските медиуми. Ви пренесуваме како медиумите од регионот ја прокоментираа нашата победа. 24сата (Хрватска): Македонија ја елиминираше Литванија и влезе во полуфинале на Евробаскетот! „Репрезентацијата на Македонија приреди апсолутна сензација во четвртфиналниот натпревар на Европското првенство во Литванија. Ги победија и домаќините со резултат 67-65...“ Б92 (Србија): Mакедонија во полуфинале! „Репрезентацијата на Македонија го направи најголемото изненадување на Евробаскетот бидејќи во четвртфиналето ја победи Литванија со 67-65...“ Мондо (Србија): Проклетството на домаќините с è уште трае... „Македонските кошаркари им приредија вистинско уживање на нивните навивачи со победата над Литванија, во четвртфиналето на Евробаскетот. Домаќините ќе мораат да се задоволат со едно место од 5-та до 8-та позиција. Последната репрезентација која освоила титула пред своите навивачи е Германија во 1993-та година, под водство на Светислав ...
| | веќе видена | слични

Успесите на македонската репрезентација предизвикаа многу награди, стипендии и пофалби од светски кошаркарски стручњаци, но сето тоа беше и инспирација за двеминутно видео што од завчера се врти на Интернет Македонската кошаркарска репрезентација е хит на Европското првенство во Литванија, што беше причина за доделување национален медал, стипендии и државни награди, потоа повод за многу светски стручњаци (Дејвид Блат, селектор на Русија, Арвидас Сабонис, легенда на Литванија...) да ги фалат игрите на националниот тим и решенијата на селекторот Марин Докузовски, но сето тоа беше и инспирација за двеминутно видео што од завчера се врти на Интернет. Видеокомпилацијата предизвикува позитивни морници, а е сочинета од важните и убави моменти од средбите на Македонија на ова ЕП, како на пример, победоносните поени на Лестер Бо Мекејлеб против Грузија, потоа на Владо Илиевски против Хрватска, значајните поени во високата победа над Грција на Ѓорѓи Чековски, многу атрактивни потези на Перо Антиќ, Предраг Самарџиски, ...
| | веќе видена | слични

Македонија синоќа со 67-65 ја совлада Литванија и се пласира во полуфиналето на Европското кошаркарско првенство. Последните три миниту беа најстресниот дел од натпреварот. Но по победата на „црвено-жолтите“ со паметна игра во одбраната и голема пожртвуваност, следеше и прослава во салата во која заедно пееја и навивачите и кошаркарите. Видете како македонските навивачи и кошаркари ја прославија победата.
| | веќе видена | слични

Со победата над домаќинот Литванија, Македонија си го обезбеди своето место во полуфиналето на Евробаскетот. Пред очите на 14.000 домашни навивачи нашите кошаркари докажаа дека се подобри од фаворизираниот домаќин. Еве дел од нивните лица после големата победа над Литванија.
| | веќе видена | слични

Нашите најдобри кошаркари остварија историска победа над репрезентацијата на Литванија и обезбедија пласман во полуфиналето на ЕП. Македонската кошаркарска репрезентација „го даде срцето“ на теренот и заслужено успеа да стигне до победата. Натпреварот протече изедначено, за на крајот да успееме да стигнеме до оваа исклучително важна победа. Црна дамка на целиот натпревар стави судењето на судиите, но и тоа се заборави со последниот свиреж, кога стана јасно дека Македонија оди во полуфиналето. Со финални 67-65, нашите репрезентативци го обелија образот на спортска Македонија и ги направија горди над 200. навивачи кои беа во салата во Каунас. Владата на Република Македонија обезбеди средства за билети за 150 навивачи кои со чартер лет отпатуваа за Каунас каде ја бодреа нашата репрезентација на двобојот против Литванија. Тие беа „чувани“ од посебно обезбедување и одделени од навивачите на Литванија. Историска победа за Република Македонија каде голем дел од граѓаните излегоа на улиците и заеднички ја ...
| | веќе видена | слични

Останато

Гостин во последниот блок на Студио 1 беше Дејан Саздовски пилот и експерт за цивилна авијација, кој со домаќинот Сашо Ордановски зборуваше на тема: Зошто ...
сите 224 | | | веќе видена

Универзитетската професорка Гордана Силјановска Давкова, кандидат за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување во емисијата ...
сите 214 | | | веќе видена

Британската Влада не може да предложи трето гласање за договорот за Брегзит, без да има промени во него, изјави денеска претседателот на Долниот дом на ...
сите 261 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски денес се сретна со граѓаните на Струмица. Пред граѓаните Пендаровски рече дека негова главна ...
сите 95 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека е неправедно обвинет за масакрот во двете џамии на Нов Зеланд.Медиумите работат прекувремено за да ме обвинат ...
сите 161 | | | веќе видена

Денеска работните групи зборуваа за иднината на СЈО. На оваа тема во отвотеното Студио 1 телефонски се вклучи новинарот Антонио Крстевски кој е во ...
сите 157 | | | веќе видена

Целиот процес поврзан со случувањата на 27-ми април е политички монтиран и мотивиран. Пресудите се драконски и нарачани од ликови како Заев и Пендаровски кои ...
сите 285 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ постојано го споменува „македонското сценарио“, но тој греши и не разбира. Тоа што Вучиќ не го разбира и кога говори за ...
сите 184 | | | веќе видена

Претседалскиот кандидат на СДСМ и здружената коалиција, Стево Пендаровски е на врвот според број на следбеници на социјалната мрежа фејсбук, каде има безмалку ...
сите 74 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Видео: Македонските навивачи ја слават победата над Литванија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: