Поетите и академиците апелираа за заштита на Охрид


Во рамки на „Научната и уметничка визита“ што МАНУ ја организира во Охрид, вечер во Куќата на Уранија ќе бидат промовирани антологиите „Поети и раскажувачи од ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Во Куќата Уранија – МАНУ, во Охрид, во рамките на Научната и уметничка визита Охрид – 2019, вечер ќе се одржи свечена промоција на две книги од проектот: Поети ...
| | веќе видена | слични

Книгата Педагогика од авторот Трајан Делов е првата книга издадена од Македонското научно друштво Битола кое тогаш го носело името Научно друштво Битола. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Разумната неефективност на математиката“ е тематскиот наслов на предавањето на академик Љупчо Коцарев што вечерва ќе се одржи во Куќата на Уранија, во рамки ...
| | веќе видена | слични

Академик Љупчо Коцарев е роден на 25 февруари 1955 година во Скопје. Основно, средно и високо образование (Електротехнички факултет) завршил во родниот град. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Останато

Земјите кои имаат широко распространета програма за вакцинирање со БСЖ имаат стапка на смртност од коронавирус речиси шест пати пониска од нациите коишто не ја ...
сите 195 | | | веќе видена

Четири лица од Берово, членови на едно семејство се обинети дека свесно го прекршиле полицискиот час во текот на викендот.И покрај тоа што знаеле за мерките ...
сите 224 | | | веќе видена

Министерот Наќе Чулев денеска во име на Министерството за внатрешни работи предаде заштитна опрема и средства за три јавни здравствени установи. Донацијата се ...
сите 97 | | | веќе видена

-Локалните штабови се исклучително значајни за справувањето со КОВИД 19, особено во руралните средини, истакна Османи кој воедно е и главен координатор на ...
сите 66 | | | веќе видена

На онлајн конференцијата наречена „Борба против COVID-19 со технологија“, Huawei се пофали со технолошки решенија кои, како што посочуваат од компанијата, ...
сите 21 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Поетите и академиците апелираа за заштита на Охрид

Од:
До кого (е-маил):
Порака: