Шест месеци за спроведување на Законот за јазици, ВМРО-ДПМНЕ ги повикува институциите на бојкот


Освен македонскиот, со законот за употреба на јазиците, сите институции на централно и локално ниво во Македонија, сега се обврзани да го употребуваат ...
| | веќе видена | слични

Конфузни и дијаметрално спротивни ставови во јавноста искажуваат функционерите на СДСМ и ДУИ, а на повидок нема најава дали оваа „блиц-криг“ во владината ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот Бујар Османи денеска убедуваше дека нема конфликт меѓу коалициските партнери околку имплементацијата на Законот за јазици. - Немаме ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вели дека до Венецијанската комисија за проверка се испратени само делови од Законот за јазици за кои се договорите со коалициониот ...
| | веќе видена | слични

Нема конфликт меѓу коалициските партнери околку имплементацијата на Законот за јазици, убедува вицепремиерот Бујар Османи. Според него, ништо што е усвоено од ...
| | веќе видена | слични

Писмото на Владата со барање мислење од Венецијанската комисија за потребата за носење на Законот за употреба на јазиците поради усогласување со европската ...
| | веќе видена | слични

Венецијанската комисија кога дава коментари дава и упатства и ќе ги даде своите коментари. И тука нема што да се плаши некој. На Комисијата и веруваат сите, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Државата предвидува да потроши скоро 250 илјади евра за спроведување на законот за двојазичност кој пред недела дена беше објавен во Службен весник на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Општинските изборни комисии од Битола, Демир Хисар и Ресен информираат дека изборниот процес во овие подрачја се одвива без проблеми и демократски. До 11 ...
сите 880 | | | веќе видена

Во последното деноноќие во Албанија како последица од Ковид-19 починале четири лица, меѓу нив и 21-годишна девојка,што е најмладо починато лице од опасниот ...
сите 686 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното интервју во емисијата Заспиј ако можеш на телевизија Алфа, потенцираше дека со доаѓање на владата ...
сите 495 | | | веќе видена

Не сум имал никакви тајни договори со Сашо Мијалков, изјави вечерва во Само интервју на Канал 5 лидерот на СДСМ за дел од бомбите кои во предизборниот период ...
сите 118 | | | веќе видена

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против Ј.Ј.(51) од Кочани, поради постоење основи на сомнение за сторени ...
сите 194 | | | веќе видена

На само неколку дена пред изборите закажани за 15 јули, добро познатите руски пранкстери, Владимир Кузнецов (Вован) и Алексеј Стојларов (Лексус), објавија ...
сите 66 | | | веќе видена

Лидерот на СДСМ Зоран Заев најави дека ако ја добијат довербата на следните избори, ќе ја намалат администрацијата за 20 отсто. „Никој нема да изгуби работно ...
сите 88 | | | веќе видена

Демократската Унија за Интеграција изрази жалење за коментарите на претседателот на СДСМ, Зоран Заев кој денеска упати остри критики за дел од кадарот на ДУИ. ...
сите 225 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шест месеци за спроведување на Законот за јазици, ВМРО-ДПМНЕ ги повикува институциите на бојкот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: