Барселона ја одби опцијата Мората

Шпанскиот напаѓач е на излезна врата од Челси, истовремено Премеирлигашот, поточно тренерот на таа екипа Сари јавно побара од клубот ангажман на Игуаин, а со тоа стави јасно дознаење дека местото за Мората во тимот се стеснува. Шпанија Барселона ја одби можноста да го ангажира напаѓачот на Челси, Алваро Мората уште во овој преоден рок, според информациите кои ги објави Ел Мундо Депортиво. Агентот на шпанскиот напаѓач, Хуанма Лопез, се верува дека го понудил својот клиент на повеќе клубови, меѓу кои и Барселона, како и Атлетико Мадрид, а опција беше и Севиља. Севиља го потврди интересот за Мората, но, исто така клубот од Андалузија стави јасно дознаење дека оваа опција за нив ќе биде исклучително тешко остварлива. Се верува дека Барселона ја одбила можноста да го добие Мората на шестмесечна позајмица, а се шпекулира дека Каталонците преферираат да му укажат шанса на некој помлад фудбалер.
| | веќе видена | слични

Алваро Мората ги договорил личните услови со Атлетико Мадрид, останува уште клубовите да усогласат деталите околу позајмицата на напаѓачот. Како што пренесуваат англиските и шпанските медиуми, проблем претставува плата на Мората. Тој во Челси неделно заработува 120.000 фунти, а Атлетико би се согласиле да му плаќаат половина од тој износ. Исто така Атлетико ќе треба да плати три милиони евра за позајмицата. Доколку постигнат се усогласат, тогаш во договорот на Мората ќе стои и клаузула дека Атлетико ќе може да го откупи неговиот договор по завршувањето на сезоната за 40 милиони евра. Во исто време, челниците на Атлетико работат и на трансферите на Никола Калиниќ и Желсон Мартинш за да отворат простор за Мората. Калиниќ и Мартинш во летниот преоден рок го засилија Атлетико но не ги оправдаа очекувањата.
| | веќе видена | слични

Алваро Мората е пред враќање во шпанската Ла Лига, откако англиските медиуми открија дека тој веќе ги договорил сите детали околу преминувањето во редовите на Атлетико Мадрид. Ова ќе отвори простор за веќе долго најавуваниот трансфер на Гонзало Игуаин во Чесли, за кој исто така медиумите пишуваат дека ги договорил деталите со лондонскиот клуб. Моментално шпанскиот клуб и Челси преговараат околу обештетувањето на Мората кој не се прослави во синиот дрес изминативе 18 месеци. Челси во летото 2017 година плати рекордни 60 милиони фунти за Шпанецот, но тој не успеа да ја повтори формата од Јувентус. Милан пак ќе остане без еден напаѓач по овие зделки, а се очекува како замена на Игуаин на „Сан Сиро“ да пристигне Криштоф Пјатек од Џенова.
| | веќе видена | слични
2 копии

Иднината на ѕвездата на Челзи, Еден Азар останува нејасна, како што е случај во последната половина година. Како што е познато, тој е посакуван од Реал Мадрид, а и Азар не ја крие желбата да премине во европскиот шампион. Белгискиот новинар, Кристоф Теро открива дел од плановите на Азар по сите шпекулации во последните месеци. – Азари одби две понуди за обновување на договорот со Челзи и стави јасно до знаење дека не сака да потпише ништо во овој момент. Тоа значи дека тој очекува нешто, што само може да е Реал Мадрид, информира новинарот. Тој додава дека во моментов нема договор помеѓу играчот и Реал, ниту пак со Челзи. – Сега од Мадрид треба да направат потег. Нема дури ни телефонски повик, како што беше минатото лето. Тогаш при јавувањето од Челзи изјавија дека Азар не е за продажба и тоа беше испочитувано. Но од Мадрид може повторно да се јават во Лондон, бидејќи имаат потреба од подобрување на составот по оваа сезона, а веќе е полесно да се преговара со играч, кој е во последната година од договорот, ...
| | веќе видена | слични

Доколку не успеат во намерата да ги осигураат услугите на полскиот интернационалец од редовите на Џенова, Крижштоф Пиатек, раководните лица на италијанскиот калчо гигант Милан своето внимание ќе го насочат кон белгискиот интернационалец од редовите на лондонскиот премиерлигаш Челзи, Мичу Батшуаи. Батшуаи првиот дел од сезоната го одигра како позајмен играч во дресот на Валенсија, но шпанскиот клуб ја прекина позајмицата со образложение дека е незадоволен од ефикасноста на поранешниот фудбалер на Марсеј.
| | веќе видена | слични

Второпласираниот тим во Примера дивизион, Атлетико (М), е на добар пат да ги осигура услугите на шпанскиот интернационалец од редовите на лондонскиот премиерлигаш Челзи, Алваро Мората. Англиските медиуми ја пласираа информацијата дека преговорите помеѓу двата клуба се во завршна фаза и дека поранешниот напаѓач на Јувентус и Реал (М) до крајот на актуелната сезона ќе настапува како позајмен играч на “Ванда Метрополитано”. Испразнетото напаѓачко место во Челзи ќе биде пополнето од аргентинскиот интернационалец Гонзало Игуаин.
| | веќе видена | слични
2 копии

Премиерлигашот има договор со Шпанецот до 2022. година, а 26 годишниот Мората конечно ќе има можност да се докажува во Мадрид, откако не успеа да остави добар впечаток во дресот на Челси кој сигурно на крајот ќе има можност да врати дел од вложените средства на него. Атлетико Мадрид е близу комплетирање на договор со Челси за позајмица на напаѓачот Алваро Мората за до крајот на сезоната, велат информациите кои пристигнуваат. За Мората подолг период се најавуваше дека ќе си замине од Лондон по слабата полусезона која ја имаше во редовите на Премиерлигашот, каде пристигна од Реал Мадрид минатото лето за сума од 65 милиони евра. Иако Челси преферира брза продажба на Шпанецот, сепак, Атлетико Мадрид се споменува како единствена екипа во моментов која преговара барем за позајмица и се близу до договор. Доколку се остварат најавите, тоа на некој начин би било враќање на Мората во тимот на Јорганџиите, екипа за која настапуваше во младинскиот погон, а напаѓачот се поврзуваше и со преселба во Севиља, односно ...
| | веќе видена | слични

Седумкратниот европски клупски шампион, тимот на Милан, најверојатно ќе излезе како победник во трката по потписот на полскиот интернационалец од редовите на Џенова, Крижштоф Пиатек. Според италијанските медиуми, Милан во следните неколку дена ќе ја прекине соработката со аргентинскиот интернационалец Гонзало Игуаин и потоа ќе се обиде да ги осигура услугите на најпријатното изненадување во Серија А. Раководните лица на Џенова веќе потврдија дека Пиатек вреди најмалку 40 мил. евра, но Милан сака прво да го позајми, а потоа, на крајот од сезоната, да го откупи неговиот договор.
| | веќе видена | слични

Една недела подоцна, откако го прослави 28. роденден, белгискиот интернационалец од редовите на лондонскиот премиерлигаш Челзи, Еден Азар, откри дека ќе му биде исполнета најголемата желба. Англискиот таблоид “Телеграф”, ја пласираше сензационалната информација дека Челзи има побарано 100 мил. фунти за обесштетувањето на Азар и дека таквото побарување било прифатено од челниците на актуелниот светски и европски клупски шампион, тимот на Реал (М). Шпанскиот гигант ќе одвои само 112 мил. евра за обештетувањето на Азар кој до пред неколку недели според раководните лица на “сините” вредеше 200 мил. евра. Англискиот клуб се одлучи за продажба на најдобриот играч затоа што истиот има договор со Челзи до 2020 година, но веќе има потврдено дека не сака да потпише нов договор. “Кралскиот клуб” е на добар пат да го направи истото што го направи со трансферот на Тибо Куртоа. Белгискиот голман требаше да одработи уште една година од договорот со Челзи, но англискиот клуб реши да го продаде на шпанскиот гигант за само 35 ...
| | веќе видена | слични

Атлетико Мадрид не го кријат интересот за Алваро Мората, но за да го донесат напаѓачот на Челси ќе мора да ослободат од услугите на најмалку двајца играчи од актуелниот состав. Мората има лоша сезона во Челси, има желба да замине од „Стенфорд Бриџ“, а шпанските медиуми пишуваат дека тој се согласил да игра во Атлетико и за помала плата. Шпанецот во Челси заработува девет милиони евра годишно. Заминувањето на Мората од Челси зависи од тоа дали во Лондон ќе пристигне напаѓачот на Милан, Гонзало Игуаин. За да го донесат Мората во Атлетико ќе мора да отпуштат двајца играчи, бидејќи клубот веќе го достигнал лимитот од 2893 милиони евра, колку што може да издвојува за плати на годишно ниво. Најблиску до заминување од „Ванда Метрополитано“ по само шест месеци се Желзон Мартинш и Никола Калиниќ. Двајцата беа најавувани како големи засилувања за тимот на Диего Симеоне, но не ги оправдаа очекувањата. Мартинш, кој пристигна од Спортинг Лисабон, има минимална минутажа, поради слабата форма, а на последните неколку ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерката за труд и социјална политика беше разрешена откако одби да ја тргне таблата на министерството на кое наместо новото име Северна Македонија, стоеше ...
сите 241 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 184 | | | веќе видена

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 231 | | | веќе видена

Коалициите меѓу политичките партии од македонскиот и албанскиот блок и понатаму остануваат неизвесни. За лидерот на ВМРО ДПМНЕ се уште е рано да се зборува со ...
сите 192 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Барселона ја одби опцијата Мората

Од:
До кого (е-маил):
Порака: