Атлетико Мадрид и Челси го финализираат договорот за Мората


Премиерлигашот има договор со Шпанецот до 2022. година, а 26 годишниот Мората конечно ќе има можност да се докажува во Мадрид, откако не успеа да остави добар впечаток во дресот на Челси кој сигурно на крајот ќе има можност да врати дел од вложените средства на него. Атлетико Мадрид е близу комплетирање на договор со Челси за позајмица на напаѓачот Алваро Мората за до крајот на сезоната, велат информациите кои пристигнуваат. За Мората подолг период се најавуваше дека ќе си замине од Лондон по слабата полусезона која ја имаше во редовите на Премиерлигашот, каде пристигна од Реал Мадрид минатото лето за сума од 65 милиони евра. Иако Челси преферира брза продажба на Шпанецот, сепак, Атлетико Мадрид се споменува како единствена екипа во моментов која преговара барем за позајмица и се близу до договор. Доколку се остварат најавите, тоа на некој начин би било враќање на Мората во тимот на Јорганџиите, екипа за која настапуваше во младинскиот погон, а напаѓачот се поврзуваше и со преселба во Севиља, односно ...
| | веќе видена | слични

Дека Диего Коста е вистински лудак познато е поодамна, сегашниот напаѓач на Атлетико тоа многу пати го потврдил. Откако неодамна направи вистински циркус и со петарди во тенџере го разбуди сопствениот брат сега доби идеја за нова лудорија. Имено, во тренинг центарот на Атлетико, Коста ја зема облеката на Ернандез и ја испрска со апаратот за гаснење на пожар. Сепак, ниту Ернандез не му остана должен, па само по долна облека излезе надвор и му врати со тоа што го испрска автомобилот на Коста. Диего Коста го потврди прекарот „лудак“: Со апарат за гаснење пожар направи лудорија во тренинг центарот! (ВИДЕО)
| | веќе видена | слични

Трансферот на Алваро Мората во редовите на Атлетико Мадрид е само прашање на време, а тоа значи дека летното засилување Желсон Мартинс ќе биде прекуброен во клубот. „Јорганџиите“ сакаат да се ослободат од Португалецот и се спремни да го пуштат на позајмица, а најсилен интерес за него покажува Арсенал. Арсенал го сакаше Желсон Мартинс и минатото лето додека играше за Спортинг Лисабон, но во летниот преоден рок Португалецот се реши да се пресели во Атлетико Мадрид. Интерес за крилниот напаѓач покажуваат уште Монако и Милан, кои исто така го сакаат фудбалерот на позајмица со право на откуп по завршување на сезоната. Арсенал тргнува по летното промашување на Атлетико Мадрид
| | веќе видена | слични

Напаѓачот на Челзи, Алваро Мората и дефинитивно се враќа дома, односно во Атлетико Мадрид. Фудбалерот до крајот на сезоната ќе биде позајмен играч, додека шпанскиот клуб има можност комплетно да го откупи неговиот договар. Мората имаше скромна минутажа во лондонскиот клуб, а најавеното доаѓањето на Гонзало Игуаин од Милан, дополнително ќе го искомплицира неговиот статус во клубот, па заминувањето во Атлетико Мадрид е логичен потег. Мората како дете започнал да тренира во Атлетико, а потоа преку Хетафе стигнал до младинската школа на Реал Мадрид каде што и ја почна сениорската кариера.
| | веќе видена | слични

Шпанскиот репрезентативец Алваро Мората го договори враќањето во Ла Лига. Тој во наредните 18 месеци како позајмен фудбалер од Челси ќе настапува за Атлетико Мадрид. Раководството на „јорганџиите“ за позајмицата ќе плати 7,5 милиони евра, а во договорот ќе има и клаузула за комплетно откупување на напаѓачот за сума од 40 милиони евра. Мората дојде во Челси во летото 2017 година од Реал Мадрид за 66 милиони евра, но шпанскиот интернационалец не ги исполни во целост очекувањата. Првата сезона постигна 11 гола во Премиер – лигата, а оваа сезона запиша само пет погодоци.
| | веќе видена | слични

Извесно е дека Челси нема повеќе пречки за да го промовира Гонзало Игуаин, аргентинскиот напаѓач беше причина да тимот од Лондон го одложува заминувањето на Мората, поради тоа што најпрво сакаше да ја осигура неговата замена во тимот. Шпанија Напаѓачот на Челси, Алваро Мората ќе му се приклучи на Атлетико Мадрид на позајмица во следните 18 месеци, а шпанскиот прволигаш ќе треба да издвои 7,5 милиони евра, според информациите кои ги објави Кадења Сер. Мората се приклучи во Челси каде дојде од редовите на Реал Мадрид за 65 милиони евра минатото лето, но, Шпанецот целосно потфрли и постојано се шпекулираше дека е прашање на време кога Премиерлигашот ќе се ослободи од него. Кадења Сер пишува дека Атлетико Мадрид ќе има опција во договорот за позајмица на фудбалерот, за целосно да го откупи и тоа за 40-45 милиони евра во 2020. година. Истиот медиум пред само два дена наведе дека Мората ги договорил личните услови со Атлетико Мадрид, се чека само на официјализација на неговата преселба во Мадрид.
| | веќе видена | слични

Напаѓачот на Челзи, Алваро Мората по се изгледа заминува на позајмица во Атлетико Мадрид каде што ќе игра до крајот на сезонатА, шпанскиот клуб ќе има можност да го откупи неговиот договор. Тренерот на лондонскиот клуб, Маурицио Сари го оставаше Мората на клупата за резерви, а најавеното доаѓање на Гонзало Игуаин дополнително би го влошило неговиот статус во Челзи, поради тоа заминувањето во Атлетико изгледа како логичен избор. Според најавите на медиумите во Шпанија, Мората би можел да дебитира за Атлетико против Гетафе. Челзи го доведе Мората летото 2017 година од Реал Мадрид кога на „кралевите“ им плати 616 милиони евра оштета. Меѓутоа Шпанецот не ги оправда очекувањата и во првата сезона постигна 11 голови, додека оваа сезона на своето конто има само пет погодоци. Мората за новиот клуб може да дебитира уште во сабота
| | веќе видена | слични

Диего Симеоне не може да крене глава од проблеми со повредени фудбалери, откако на долгата листа на членови на „болницата“ во Атлетико се приклучи и Коке. Одличниот играч за врска се повреди на последниот натпревар против Хуелва, а лекарскиот тим на Атлетико попладнево објави дека станува збор за истегнување од прв степен на мускулот на ногата. Она што е сигурно е дека Коке ќе го пропушти претстојниот меч со Хетафе, за кој Симеоне ќе мора да повика играчи од младинската екипа бидејќи на располагање има само десет здрави фудбалери од сениорскиот тим. Покрај Коке на листата на повредени се уште и Савиќ, Луис, Витоло, Саул Нигез, Мартинс и Диего Коста, а против Хетафе нема да игра ниту Анхел Кореа поради суспензија. Поради ваквата ситуација, челниците на Атлетико се принудени да ги интензивираат преговорите со Челси за Алваро Мората до крајот на оваа седмица да се врати во татковината и да може експресно да му се стави на располагање на Симеоне.
| | веќе видена | слични

Напаѓачот на англискиот премиерлигаш Челзи, 26-годишниот Алваро Мората заминува на позајмица во Атлетико Мадрид до крајот на оваа сезона, со тоа што шпанскиот клуб има можноста да го откупи неговиот договор, објавија во вторникот британските медиуми. Менаџерот на лондонскиот клуб Маурицио Сари често го оставаше Алваро Мората на клупата за резервни играчи, а најавеното доаѓање на Аргентинецот Гонзало Игуаин од Милан допполнително го влошува неговиот статус во Челзи, па заминувањто во Атлетико Мадрид се наметнува како логишен избор. Мората би требало да дебитира во дресот на Атлетиков веќе во сабота, на првенствениот натпревар против Хетафе. Челзи го доведе Мората летото 2017 година од Реал Мадрид, плаќајќи му на „Кралскиот клуб“ 66 милиони евра отштета. Меѓутоа, шпанскиот напаѓач не ги исполни очекувањата, во првата сезона впиша 11 голови во Премиер лига, а оваа сезина постигна само пет погодоци.
| | веќе видена | слични

Диего Коста се уште е во рехабилитациски процес поради операцијата која ја направи пред извесно време, но сепак тоа не го оневозможува да ги прави саканите глупости и лудории на кои последна жртва беше неговиот соиграч Лукас Ернандез. На снименото видео кое стана вирално на социјалните мрежи можеше да се види како Коста го остави без алишта својот соиграч бидејќи истите му ги испрска со против пожарен апарат, а иако се уште непознато е како дефанзивецот си заминал дома, сега се појави ново видео на кое се гледа како Французинот му се одмаздил на напаѓачот. Всушност, левиот бек на Атлетико експресно реагирал, или поточно, со ПП апаратот се истурил на џипот на Коста кој беше паркиран во тренинг центарот на „душекџиите“.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кризата со пасошите нема да заврши на денот кога ќе пристигнат 100 илјади примероци од Германија. Во моментот за патна исправа чекаат над 20.000 граѓани но се ...
сите 202 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 210 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Атлетико Мадрид и Челси го финализираат договорот за Мората

Од:
До кого (е-маил):
Порака: