Мората ги договорил личните услови со Атлетико


Алваро Мората ги договорил личните услови со Атлетико Мадрид, останува уште клубовите да усогласат деталите околу позајмицата на напаѓачот. Како што пренесуваат англиските и шпанските медиуми, проблем претставува плата на Мората. Тој во Челси неделно заработува 120.000 фунти, а Атлетико би се согласиле да му плаќаат половина од тој износ. Исто така Атлетико ќе треба да плати три милиони евра за позајмицата. Доколку постигнат се усогласат, тогаш во договорот на Мората ќе стои и клаузула дека Атлетико ќе може да го откупи неговиот договор по завршувањето на сезоната за 40 милиони евра. Во исто време, челниците на Атлетико работат и на трансферите на Никола Калиниќ и Желсон Мартинш за да отворат простор за Мората. Калиниќ и Мартинш во летниот преоден рок го засилија Атлетико но не ги оправдаа очекувањата.
| | веќе видена | слични

Поранешниот легендарен напаѓач на Челси, а сегашен асистент на Маурисио Сари, Џафранко Ѕола со еден потег на средбата против Тотенхем кој не го видовме во преносот ги освои симпатиите на сите присутни на „Стемфорд Бриџ“. Ѕола им гестикулираше на стручниот штаб и фудбалерите кои беа резерви на овој натпревар и кои не можеа да шутираат пенали да клекнат за време на изведувањето на ударите од белата точка за фановите зад нив да може да следат што се случува. Ваквиот потег на Италијанецот веднаш наиде на одобрување кај фановите кои потоа имаа причина за радост затоа што нивниот Челси со 4:2 го елиминира тимот на Тотенхем.
| | веќе видена | слични

Синоќа Челзи успеа да обезбеди финале во Карабао купот, откако беше поуспешен од тимот на Тотенхем по изведување на пенали. Но, она што предизвика најсилни реакции беше изјавата на Еден Азар по натпреварот, со која директно му одговори на неговиот тренер Маурицио Сари за критиките упатени неодамна. Белгиецот, кој сезонава игра во одлична форма, го постигна вториот гол на натпреварот и му даде предност на Челзи од 2:0, пред Љоренте да возврати со гол со кој го постави конечниот резултат од 2:1. Поради новите правила, во случај на нерешен резултат по 180 минути повеќе не се гледаат гостинските голови, ниту пак се оди во продолженија, туку директно се пристапува кон изведување на пенали. По изведувањето на пенали, Челзи беше поуспешен и помина во финалето, каде ќе се сретне со Манчестер Сити. По натпреварот против Арсенал во рамките на Премиер лигата, Сари беше видно вознемирен поради поразот и рече дека не е задоволен од играчите, а посебно од Хазард, кој според него мора прави повеќе на теренот. Белгискиот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од Каљари ја одредиле цената за младиот италијански репрезентативец Николо Барсела која ќе мора да ја платат заинтересираните клубови – изнесува 50 милиони евра. Наводно Интер и Челси деновиве водат голема битка за потписот на талентираниот играч за врска на Каљари. Челси барааат замена за Сеск Фабрегас кој го напушти „Стемфорд Бриџ“, и за трансферот на Барела наводно лично инсистирал тренерот Маурицио Сари. Сепак, Челси има голема конкуренција во Интер, а италијанските медиуми пренесуваат дека „Нераѕурите“ веќе ги договориле личните услови со Барела. Покрај тоа, наводно Интер и Каљари се веќе во напредни преговори, а миланскиот клуб наводно сега се обидува да ја спушти неговата цена, така што на Каљари ќе им понуди некој играч во договорот. Наводно Интер нуди 35 милиони евра, а се предвидува дополнителни 9 милиони евра да им бидат исплатени на Каљари откако ќе се активираат одредени клаузули во договорот на Барела.
| | веќе видена | слични
2 копии

Еден Азар му врати на Маурицио Сари кој претходно изјави дека белгискиот фудбалер нема менталитет на лидер.Синоќа Челси на пенали го победи Тотнем и се пласира во финалето од Лига Купот каде ќе игра против Манчестер Сити. Еден од погодоците во регуларниот дел беше на Еден Азар.Пред натпреварот Сари изјави дека Азар е фантастичен играч, но нема менталитет на лидер. Па фудбалерот сега одговори на ваквите критики.„Да бидам искрен, не ми е гајле. Јас само го играм мојот фудбал, не ми еважно што вели тренерот. Фокусиран сум само на овој тим и секогаш сакам да го дадам најдоброто за тимот. Денеска го направив тоа и среќен сум“, вели Азар.„Мојата работа е на теренот да направам тоа што можам да го направам. Секогаш сум велел дека на теренот сум лидер, па мислам дека сум лидер“.
| | веќе видена | слични

Челси синоќа го порази Тотенхем и се пласираше во финалето на Лига купот, а пред оваа средба италијанскиот стручњак на клупата на Плавите говореше за Азар, дека тој е одличен фудбалер, но не и лидер. Еден од новинарите после средбата го праша Азар, дали оваа изјава додатно го мотивирала, но тој порача дека не му е важно што Сари говори. „Не ми е важно што говори тренерот. Сакам само да го играм својот фудбал и среќен сум“, порача Азар после мечот. Инаку, Азар беше избран за најдобар играч на натпреварот.
| | веќе видена | слични

Белгискиот репрезентативец и прва ѕвезда на Челзи, Еден Азар после вчерашниот натпревар против Тотенхем му возврати на тренерот Маурицио Сари. Челзи вчеа го порази Тотенхем и се пласираше во финалето на Лига Купот, а пред овој натпревар италијанскиот стратег на клупата на „сините“ зборуваше за Еден Азар и во таа прилика порача дека тој не е лидер. Еден од новинарите го запраша Белгиецот дали таа изјава дополнително го мотивира, а Азар одговори дека не му е важно што Сари зборува. „Не ми е важно што тренерот зборува. Сакам само да играм фудбал и среќен сум“, изјави Азар после натпревар. Иначе, Азар против Тотенхем беше избран за играч на натпреварот. Сари го критикуваше дека не е лидер, сега стигна одговорот од Азар
| | веќе видена | слични

Маурицио Сари во најавата за мечот меѓу Челси и Тотенхем во Карабао купот даде една неочекувана изјава за неговата најголема ѕвезда, порачувајќи дека не го гледа Еден Азар како лидер на еден тим без разлика на тоа што поседува фантастични квалитети. Ваквата изјава на Италијанецот дојде само неколку дена откако жестоко ги „испегла“ своите играчи по поразот од Арсенал во дербито на „Емирејтс“, а со оглед на тоа што Азар и останатите фудбалери имаа крајно позитивен одговор на теренот изминатава вечер, новинарот директно го запраша Белгиецот дали бил лут и посебно мотивиран по зборовите на менаџерот. – Да бидам искрен, не ми е гајле за тоа. Јас го играм мојот фудбал, не е важно што кажал менаџерот. Секогаш сум фокусиран само на овој тим, сакам да го дадам најдоброто за овој тим и денеска го направив тоа, затоа сум среќен, – порача Азар по пласманот на Челси во финалето на Карабао купот. Инаку, Челси го доби возвратниот дуел со 2:1, а пласманот на завршниот меч со Сити го обезбеди откако го совлада Тотенхем во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Аргентинецот Гонзало Игуаин кој од вчера и официјално е на позајмица во Челзи, изјави дека го сакал клубот и имал голема желба по Шпанија и Италија да заигра во Англија. – Не размислував многу кога добив понуда да заиграм за Челзи. Секогаш го сакав тој клуб кој има голема историја, а исто така многу сакав да играм во Премиер лигата – изјави Игуаин за клупскиот сајт. Досегашниот играч на Милан, во Челзи доаѓа како позајмен фудбалер од Јувентус. Раководството на „сините“ од Лондон ќе има право на лето да го откупи договорот на Игуаин за 35 милиони евра. – Морам да ја оправдам довербата на раководството. Со нетрпение чекам да заиграм. Се надевам на брза адаптација – дополни аргентинскиот напаѓач. Дебито на Игуаин во новиот клуб се очекува претстојниот викенд. ФОТО: Архива
| | веќе видена | слични

Се рализира и последниот дел од триаголникот Пијатек-Игуаин-Мората. Милан го доведе Пијатек, Игуаин беше испратен во Челзи, а со самото тоа и Мората беше принуден да бара нова средина. А таа е Мадрид и црвено-белиот дрес на Атлетико. Речиси сите медиуми ја пренесоја веста дека трансферот на „Вандо Метролитано“ е завршена работа, а „Goal.com“ објави дека закажани се лекарските прегледи. Тоа значи дека проектираниот „синџир“ на релацијата Милан-Челзи-Атлетико Мадрид, за сега полека се формира, а тој се состои во тоа дека Милан го доведе Пијатек и го испрати на позајмица Игуаин во Челзи, а од таму Мората си оди во Атлетико Мадрид. Сега уште се чека Атлетико да го продаде Калиниќ , а хрватскиот напаѓач, кој пристигна од Милан е на чекор од заминување во Бетис. Мората оваа сезона на 24 натпревари постигна девет гола или гол на секои 166 минути. Мората оди во Мадрид на прегледи
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Мислам дека е многу невкусно лични имиња да се користат во предизборна кампања. Доколку кој било има замерка на моето постапување тоа треба да го пријави. Ако ...
сите 324 | | | веќе видена

Пораките испратени и од власта и од опозицијата на почетокот од предизборјето ги исцртаа контурите на предизборната кампања. Според она што можевме да го ...
сите 132 | | | веќе видена

На 26.02.2020 во 00.10 часот во СВР Скопје, 25-годишна девојка од Кавадарци пријавила дека на 25.02.2020 околу 22.00 часот во лифт во зграда на ул.„Мито ...
сите 324 | | | веќе видена

Околу 10.000 демонстранти маршираа во германскиот град Ханау за да оддадат почит на деветмината кои пред четири дена беа убиени од антиисламски екстремист. ...
сите 108 | | | веќе видена

Министерот задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми, ја предводеше делегацијата на Владата, во која беа и министерот задолжен за странски инвестиции, Елвин Хасан и ...
сите 69 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мората ги договорил личните услови со Атлетико

Од:
До кого (е-маил):
Порака: