Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ продолжува да биде против процесот за промена на уставното име на Македонија


Добро е секогаш да се слушнат и двете страни односно да се вкрстат аргументите на двете страни така што можев да ги објаснам позициите на ВМРО-ДПМНЕ изминатиот период а истовремено да ги убедам дека ВМРО-ДПМНЕ никогаш во минатото, никогаш не би подржало ниту пак би презела акција во насока да делува насилно или да се заканува и да уценува, вели Христијан Мицкоски во телефонски разговор во Вестите на Канал 5. Тој истакна дека остварил средба со неколку високи претставници на ЕПП и лидери на држави од сестринските партии. Претседателот Мицкоски уште еднаш го повтори ставот на партијата, додавајќи дека и покрај тоа што во Собранието се започнати собраниските процедури за Нацрт Амандманите за измена на Уставот со цел промена на уставното име на Република Македонија, ВМРО-ДПМНЕ останува да биде против овој процес. ВМРО-ДПМНЕ е народна партија, партија на народот и ВМРО-ДПМНЕ секогаш во минатото, така и во иднина ќе ги користи исклучиво демократските алатки кои и стојат на располагање. ВМРО-ДПМНЕ продолжува да ...
| | веќе видена | слични

Опозициската партија ВМРО- ДПМНЕ остана без својот почесен престседател Никола Груевски. Неговото заминување во Унгарија предизвика лавина реакции и во партијата кој тој долги години ја раководеше. Изјавите на лидерот Христијан Мицкоски, но и на неговите соработници, оставија впечаток во јавноста дека постои голема разочараност и гнев од неговата одлука да бара азил во Будимпешта. Познавачите на состојбите велат дека Грувски замина во моменти кога партијата го минува најтешкиот период, разединета, со повеќе фракции и демотивирана. Такво расположение имаше и претходно, но врв на емоциите беше моментот кога седум пратеници решија да ги поддржат уставните измени спротивно на одлуката на раководството. Извори оттаму велат за Фактор дека Мицкоски може да се соочи со дополнителни проблеми внатре во партијата особено што сега го нема Груевски, почесниот претседател кој во сенка беше негов голем грб и подджувач за политиките кои тој ги спроведува. Иако има и такви кои велат дека Груевски секако е во крилото со ...
| | веќе видена | слични

Го читам последното интервју на Христијан Мицкоски за порталот Курир и сфаќам дека покрај сета таа нужна и одглумена „патриотска“ реторика („јас и Заев сме прозападно ориентирани, ама Заев е за Северна, а јас сум за Република Македонија“), сепак, шлаканиците што лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ги доби од сестринските европски народни партии на самитот во Хелсинки имаат ефект. Кој очекуваше, на пример, дека јавно „бдеење“ пред конечното вдомување на Никола Груевски во Шутка, ќе мине без протести на ВМРО-ДПМНЕ, без селски стражи што ќе ја чуваат вмровската икона, без дежурства пред судот, без граѓанска непослушност и бојкот на институциите, без блокади на крстосниците, без напуштање на парламентот, без барање Ѓорге Иванов веднаш да потпише аболиција, без напади врз судијката и без протести пред СЈО? Кој очекуваше оваа „драма“ да се игра на малата сцена на нашиот политички театар, речиси во камерна атмосфера? Запрашан од куририте за начинот на кој власта „се пресметува со криминалот“ – пази вординг во прашањето, богати! ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Измислиците околу онаа смешна кованица антизападен треба да им го покрие срамот со продажбата на името и она што го прават во Македонија. Јас и Заев, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ сме прозападно ориентирани и целта не ми е да навлегувам кој суштински ги практицира европските вредности, тоа е тема за друга анализа, но она што сакам да го потенцирам е дека ние се разликуваме што Заев е за Северна Македонија со сменет идентитет и одземено достоинство, а јас сум за Република Македонија со зачуван идентитет и достоинство, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за Курир. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ вели дека затоа сите тие напади против него треба да се „ДИМНА ЗАВЕСА“ од која нема да се види вистинската слика. -Погледнете додека тие лажат дека сум бил антизападен, да ме престават изолира и слично, тие го продаваат името, ама тоа му доаѓа како она во рекламите, купите два сока, третиот доаѓа гратис. Па не само што го продаваат името, идентитетот, па и одлуките на АНСОМ ги бришат, а го воведуваат ...
| | веќе видена | слични

На обвинувањата на СДСМ дека со своите политики Мицкоски оди кон истокот, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ одговара со изнесување на својот добро познат став – дека стратешки интерес негов и на ВМРО-ДПМНЕ е ЕУ. -Измислиците околу онаа смешна кованица антизападен треба да им го покрие срамот со продажбата на името и она што го прават во Македонија. Јас и Заев, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ сме прозападно ориентирани и целта не ми е да навлегувам кој суштински ги практицира европските вредности, тоа е тема за друга анализа, но она што сакам да го потенцирам е дека ние се разликуваме што Заев е за Северна Македонија со сменет идентитет и одземено достоинство, а јас сум за Република Македонија со зачуван идентитет и достоинство. Мицкоски вели дека нападите против него треба да се „димна завеса“, од која нема да се види вистинската слика. -Погледнете додека тие лажат дека сум бил антизападен, да ме престават изолира и слично, тие го продаваат името, ама тоа му доаѓа како она во рекламите, купите два сока, третиот доаѓа гратис. Па ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ посочи и дека доколку парламентарното мнозинство донесе одлука, партијата што ја предводи, е подготвена и за предвремени парламентарни избори. – ВМРО-ДПМНЕ ќе ги издржи сите притисоци, ВМРО-ДПМНЕ од ден на ден е се посилно, ВМРО-ДПМНЕ се подготвува за следниот претседателски изборен циклус, кој ќе се одржи напролет, а доколку парламентарното мнозинство одлучи, ВМРО-ДПМНЕ е подготвено за предвремени или редовни парламентарни избори, истакна Мицкоски, кој претходно учествуваше на француско-германската комеморација, што денеска се одржа во Битола, посветена на 11 Ноември, Ден на примирјето. Посочи дека се надева дека многу скоро Република Македонија ќе ја добие заслужената шанса да биде дел од европското семејство, затоа што, како што рече, на крајот од денот, интерес на сите граѓани и на сите политичари е Македонија да успее. – На конгресот во Хелсинки остварив повеќе средби со претставници на сестринските партиии, ги информирав за политичкиот прогон на членови на ВМРО-ДПМНЕ, ...
| | веќе видена | слични
10 копии

ВМРО-ДПМНЕ се подготвува за следниот циклус претседателски избори, изјави претседателот на партијата Христијан Мицкоски за време на денешната посета во Битола. „ВМРО-ДПМНЕ ќе ги издржи сите притисоци, ВМРО-ДПМНЕ од ден на ден е се посилно, ВМРО-ДПМНЕ се подготвува за следниот претседателски изборен циклус, кој ќе се одржи напролет, а доколку парламентарното мнозинство одлучи, ВМРО-ДПМНЕ е подготвено за предвремени или редовни парламентарни избори, истакна Мицкоски Тој денеска учествуваше на француско-германската комеморација, што денеска се одржа во Битола, посветена на 11 Ноември, Ден на примирјето.
| | веќе видена | слични

ВМРО ДПМНЕ се наоѓа под тежок политички прогон, а тоа најдобро се гледа и од правосилната пресуда за поранешниот премиер Никола Груевски, обвини лидерот на партијата Христијан Мицкоски. Од Битола, каде што заедно со партиска делегација присуствуваше на чествувањето на 100-годишнината од крајот на Првата светска војна, Мицкоски порача дека ВМРО-ДПМНЕ подготвена ќе го дочека следниот циклус избори1 Мицкоски и на лидерите на Европските народни партии им се пожалил за политичкиот прогон, но и побарал Македонија побрзо да стане членка на ЕУ. Лидерот на најголемата опозициска партија посочи дека се надева дека многу скоро Македонија ќе ја добие заслужената шанса да биде дел од европското семејство, затоа што, како што рече, на крајот од денот, интерес на сите граѓани и на сите политичари е Македонија да успее
| | веќе видена | слични

Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски обвинува дека се под постојан политички приогон од страна на власта, преку како што вели, новата спрега судијката Кацарска и СДСМ. Како пример ја посочи затворската казна за поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. За ова како што вели, разговарал и со колегите од сестринските партии на конгресот на Европската народна партија во Хелсинки. Мицкоски воедно посочи дека се надева дека многу скоро Република Македонија ќе ја добие заслужената шанса да биде дел од европското семејство, затоа што, како што рече, на крајот од денот, интерес на сите граѓани и на сите политичари е Македонија да успее. „ВМРО-ДПМНЕ ќе ги издржи сите притисоци, ВМРО-ДПМНЕ од ден на ден е се посилно, стотици граѓани на дневна основа ни се приклучуваат. ВМРО-ДПМНЕ се подготвува за следниот претседателски изборен циклус, кој ќе се одржи напролет, а доколку парламентарното мнозинство одлучи, ВМРО-ДПМНЕ е подготвено за предвремени или редовни парламентарни избори“, изјави ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски синоќа во интервју на телевизија Алфа изјави дека не сака да го коментира второто писмо од Сашо Мијалков и дека тоа за него и завршена книга. Мицкоски е свесен дека секогаш постои можност некој да ја загрози неговата позиција и потсети дека еден поранешен функционер покажа намера да се кандидира за неговото место. „ Сите ние смртниците сме времени и јас сум времен лидер. После мене ќе дојде некој друг. Само прашање е само таа временска константа колку тоа ќе трае, една година, пет, десет. Но, тоа најмногу ќе зависи од граѓаните и од членовите и поддржувачите на ВМРО-ДПМНЕ“, вели Мицкоски. Вели дека тој самиот е фокусиран на вистинскиот политички непријател, СДСМ и премиерот, Зоран Заев. Мицкоски вели дека секој кој сака да придонесе во борбата против политичкиот противник на ВМРО-ДПМНЕ и на граѓаните е добредојден. Во писмото од пред два дена, Мијалков му порача на Мицкоски дека не е фактор, и дека не ја обединува, туку ја слабее партијата. „Ниедно претходно ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ќе останат ли уште долго опасните хемикалии во магацинот во ОХИС со се експлозивниот винил хлорид ќе се знае по 21 ноември откако собранието на доверителите ќе ...
сите 250 | | | веќе видена

Договорот за предвремени избори на лидерската средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски се случил за помалку од еден час. Како што изјави ...
сите 465 | | | веќе видена

Христијан МИЦКОСКИ: Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја имате целата ...
сите 206 | | | веќе видена

Библија му го спаси животот на боливиски полицаец, кој беше застрелан во градите од страна на демонстрантите.Полицаецот изјави дека „чудесниот“ инцидент се ...
сите 239 | | | веќе видена

Владиниот советник Дане Талевски го навлече гневот на граѓаните на социјалните мрежи откако на емисијата „Само Вистина“ во која дебатираше со Тимчо Муцунски ги ...
сите 177 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ продолжува да биде против процесот за промена на уставното име на Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: