Протест пред ОЈО против 30-дневниот притвор за Моника Ристовска, алијас Конопова - според МВР и ОЈО, препродавала дрога


Никој не треба да биде во притвор поради поседување одредена количина на наркотици. Со ваков став 10-тина поддржувачи за легализација на марихуаната, притестираа против 30-дневниот притвор кој вчера и беше определен на активистката Моника Ристевска. Пред зградата на Јавното обвинителство порачаа дека намсето да ги апси, државата треба да ги чуе и нивните аргументи за легализација на марихуаната и за лична употреба. И од ОЈО Скопје и од Министерството за внатрешни работи објаснуваат дека кај приведената Ристевка при повеќе претреси во изминатите две години биле пронајдени шпривеци и повеќе видови наркотични дроги, кои по одреден процес на преработка биле и препродавани. Ристевска е осомничена за неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори, а мерката притвор е определена за обезедување присуство во текот на кривичната постапка. Со свој став се јави и Владата. Оттаму велат дека определениот притво е престрога мерка за кривичното дело кое на Ристевска и се ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Судија на претходна постапка му одреди мерка притвор од 30 дена на лицето кај кое беа пронајдени околу три килограми марихуана при царинска проверка на скопскиот аеродром. Основното јавно обвинителство Скопје попладнево соопшти дека против лицето кое имало двојно државјанство од Франција и од Косово е издадена наредба за спроведување на истражна постапка поради основано сомнение дека сторило кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“. Марихуаната од 2,9 килограми била пронајдена во црна торба која осомничениот ја пријавил како личен багаж.
| | веќе видена | слични
6 копии

Основното јавно обвинителство Скопје издаде наредба за спроведување истражна постапка против едно лице со двојно државјанство, на Република Франција и на Република Косово, поради постоење на основано сомнение дека сторило кривично дело – неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори.Како што соопшти обвинителството, кај осомничениот, при излез од земјава на Аеродромот Скопје, биле пронајдени околу 2,9 килограми наркотична дрога – марихуана. Дрогата била пронајдена при царинска проверка и рентген контрола на црна торба, која осомничениот ја пријавил како личен багаж.Ценејќи дека се исполнети законските основи, надлежниот јавен обвинител до судија на претходна постапка од Основниот суд Скопје 1 Скопје предложил на осомничениот да му биде определена мерка притвор. Ваквиот предлог бил прифатен и од страна на судија на претходна постапка на лицето му е определен притвор во траење од 30 дена.извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Основното јавно обвинителство Скопје попладнево соопшти дека против лицето кое имало двојно државјанство од Франција и од Косово е издадена наредба за спроведување на истражна постапка поради основано сомнение дека сторило кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“. Марихуаната од 2,9 килограми била пронајдена во црна торба која осомничениот ја пријавил како личен багаж. 
| | веќе видена | слични

Првостепена судска разрешница, но не целосна, доби случајот со најголемата лабораторија за производство на дроги во Југоисточна Еврпа. Во кривичниот суд вина признале петмина од седумтемина обвинети. Во судот двајца обвинети не признаа вина. За нив случајот во кривичен е во доказна постапка. Казна зад решетки добија двајца српски и тројца македонски државјани, испратени се во „Идризово“ по нивно барање, информираа од обвинителството. Сопственикот на лабораторијата која беше инсталирана во Тетово, Милан Зарубица „скопска единица“ го осуди на 11 години затворска казна, со кривичното дело неовластено производство и пуштање во промет на дроги. „За С.К. девет години, а за обвинетите И.Ш и З.Д по седум години. На А.М. – обвинет за Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори и за Недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи судот му изрече единствена казна затвор во траење од четири години и за двете дела“, информираат од ОЈО. ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Скопското Обвинителство донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“. Поради сомневање дека осомничениот ќе се даде во бегство, судија на претходна постапка од Кривичниот суд на предлог од јавен обвинител му одреди 30 дневен притвор. „Лицето е осомничено дека од друго засега непознато лице, неовластено заради продажба набавило околу 1,8 килограми наркотична дрога марихуана. При претрес на неговиот дом на улица „Благоја Паровиќ” во Скопје, од страна на полициски службеници било утврдено дека дрогата неовластено ја држел кај себе заради продажба, спакувана во пластично буре на балконскиот простор, во кеси со различна нето маса, како и во јутена бела вреќа во подрумските простории. Дополнително, при претресот кај него била пронајдена и дигитална вага со остатоци од наркотична дрога – марихуана“, соопшти Јавното обвинителство. Надлежниот јавен обвинител, како што ...
| | веќе видена | слични

Скопкото обвинителство отвори истрага за едно лице за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори. Тој е осомничен дека од друго, засега непознато, лице набавил 1,8 килограми марихуана, а при претрес во неговиот дом тогаш во Скопје полицајците утврдиле дека имал дрога за препродажба. Била спакувана во пластино буре на балконскиот простор, во кеси со различна нето маса, како и во јутена бела вреќа во подрумските простории. Дополнително, при претресот кај него била пронајдена и дигитална вага со остатоци од марихуана. „Надлежниот јавен обвинител ценеше дека постојат околности кои го оправдуваат стравот од опасност од бегство на осомничениот – неговата возраст, видот, карактерот и тежината на кривичното дело за кое е осомничен, висината на запретената кривична санкција за ова дело, како и фактот што лицето досега е осудувано, поради што основано може да се очекува дека осомничениот ќе се крие, односно ќе се даде во бегство“, објави обвинителството. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Судија од Основниот суд го прифати предлогот од обвинителството, за определување на мерка протвор во траење од 30 дена против едно лице за неовластено пуштање во промет наркотична дрога – марихуана. Основното јавно обвинителство соопшти дека лицето е осомничено дека од друго засега непознато лице, неовластено заради продажба набавило околу 1,8 килограми марихуана. „При претрес на неговиот дом на улица „Благоја Паровиќ” во Скопје, од страна на полициски службеници било утврдено дека дрогата неовластено ја држел кај себе заради продажба, спакувана во пластично буре на балконскиот простор, во кеси со различна нето маса, како и во јутена бела вреќа во подрумските простории. Дополнително, при претресот кај него била пронајдена и дигитална вага со остатоци од наркотична дрога – марихуана“, соопшти обвинителството. Надлежниот јавен обвинител проценил дека постојат околности кои го оправдуваат стравот од опасност од бегство на осомничениот – неговата возраст, видот, карактерот и тежината на кривичното дело за кое е ...
| | веќе видена | слични

Поради сомневање дека осомничениот ќе се даде во бегство, судија на претходна постапка од Кривичниот суд на предлог од јавен обвинител му одреди 30 дневен притвор. - Лицето е осомничено дека од друго засега непознато лице, неовластено заради продажба набавило околу 1,8 килограми наркотична дрога марихуана. При претрес на неговиот дом на улица „Благоја Паровиќ” во Скопје, од страна на полициски службеници било утврдено дека дрогата неовластено ја држел кај себе заради продажба, спакувана во пластично буре на балконскиот простор, во кеси со различна нето маса, како и во јутена бела вреќа во подрумските простории. Дополнително, при претресот кај него била пронајдена и дигитална вага со остатоци од наркотична дрога – марихуана, соопшти Јавното обвинителство. Надлежниот јавен обвинител, како што велат оттаму, оценил дека постојат околности кои го оправдуваат стравот од опасност од бегство на осомничениот – неговата возраст, видот, карактерот и тежината на кривичното дело за кое е осомничен, висината на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Полицијата уапсила дилер со дрога во Скопје. Секторот за внатрешни работи Скопје – Единица за недозволена трговија, до надлежното Основно јавно обвинителство – Скопје, поднесе кривична пријава против Д.В.(28) поради постоење основи на сомнение за сторено кривичнo делo „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“. Завчера околу 21.30 часот на улица „Благоја Паровиќ“ полициски службеници го забележале пријавениот како фрла кесе со марихуана. Кесето било пронајдено, а Д.В. бил лишен од слобода. После тоа, врз основа на судска наредба бил извршен претрес во неговиот дом, каде биле пронајдени една кеса со марихуана, една вреќа со марихуана и дигитална вага со остатоци од марихуана. По извршеното вештачење било утврдено дека во пакувањата има еден килограм и 793 грама марихуана.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 865 | | | веќе видена

Позицијата на Макрон да го блокира пристапувањето на нови членки на Унијата е целосно оправдана, смета бугарскиот европратеникот Иво Христов, кој целосно ги ...
сите 436 | | | веќе видена

- Многу подобро ќе беше веднаш после референдумот да одеа на избори, многу повеќе ќе добиеа. Ако ги гледате сите анкети после референдумот, рејтингот на СДСМ ...
сите 15 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Протест пред ОЈО против 30-дневниот притвор за Моника Ристовска, алијас Конопова - според МВР и ОЈО, препродавала дрога

Од:
До кого (е-маил):
Порака: