Груевски доцнеше на суд, Фетаи побара да биде приведен - не изостана и кавга


Не наврдуваа дека сме антихристи, фрлаа со домати, јајца, компири, имаше повредени, бешекако воена зона- вака сведочеше поранешниот претседател на советот во Општина Центар за „нарачаните шамари“ пред 5 години. Мирослав Шиповиќ детално објасни како почнале протестите. Дирекно ја посочи пратеничката Даниела Рангелова и уште тројца советници од редовите на ВМРО-ДПМНЕ дека за време на седницата постојано контактирале преку телефон. „Советниците од ВМРО-ДПМНЕ беа постојано со телефонот и комуницираа. Јас кога ќе речев дека почнуваме со работа, канонадата од мавање почнување и штом ќе кажев пауза, канонадата престануваше.“ - изјави Мирослав Шиповиќ -сведок, поранешен претседател на советот на општината. Прашан од обвинетиот Миле Јанакиевски колку членови на СДСМ биле организирани да присуствуваат на протестит, Шиповиќ одговори дека имало членови на СДСМ кои се вработени во општината и биле заедно со нив внатре,но немало контра протести. Но и ова судење не помина без препирка. Обвинетиот Никола Груевски ...
| | веќе видена | слични

Седница на Советот на Општина Гази Баба, каде советник е и обвинетиот Александар Трајковски, се покажа како многу побитна од судењето за предметот наречен насилство или шамари во Општина Центар. Имено, судијата Душан Јосифов, кој раководи со судскиот процес, во кој како обвинети се јавуваат Никола Груевски, Миле Јанаиески, Даниела Рангелова и уште 11-мина други, меѓу кои и Александар Трајковски, го одложи денешното судење. Трајковски писмено го известил Судот дека е спречен да присуствува на денешното продолжение на судењето, бидејќи имал седница на Советот на Општина Гази Баба. „Сметам дека причините коишто се наведени во дописот не се од таков карактер за обвинетиот да не може да присуствува. Ваквото постапување на обвинетиот Трајковски е со цел оневозможување овој судски процес, кој и онака трае предолго, да се одложи. Предлагам Судот да нареди присилно приведување на обвинетиот и тоа да биде сторена уште денеска!“ - рече обвинителката Фатиме Фетаи. На барањето за приведување на обвинетиот се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Советник во Општина Гази Баба кој е обвинет во случајот со насилството во Општина Центар, не дојде на судењето бидејќи имал седница во општината, за што го известил и судот. Обвинителката Фатиме Фетаи бараше да го приведат бидејќи, според неа, отсуството не е оправдано и има за цел да се одолговлекува судењето. На ова се противеше одбраната, а судот го одложи рочиштето за 29 октомври. На денешното рочиште се појави и градоначалникот на Општина Центар Саша Богдановиќ, кој требаше да сведочи. На судењето се појавија и обвинетите Никола Груевски и Даниела Рангелова, кои се актуелни пратеници.
| | веќе видена | слични

Советникот на Гази Баба, Александар Брајковски денес не се појави на рочиштето за случајот Насилствата во Центар, каде е обвинет. Советникот го извесил судот дека нема да присуствува, со образложение дека во истиот период има седница на советот во општината, каде тој мора да присуствува. Неговиот адвокат, Боро Тасевски пред судијата го образложи неговото отсуство, со оглед на фактот дека бројот на политчки сили во општината зависи од 1 еден глас, така што неговото присуство на истата е неопходно. Обвинителката од СЈО, Фатиме Фетаи пак, побара од судот веднаш да биде приведен, изнесувајќи став дека отсуството на Брајковски е неосновано, и побара од судот да ја измери важноста на судењето и седницата на советот во општината Гази Баба. На судењето се појавија и обвинетите Никола Груевски и Даниела Рангелова, кои се актуелни пратеници, и во моментов расправаат втор ден во Собранието на пленарната седница која се однесува на Уставните измени.
| | веќе видена | слични
7 копии

Поради отсуство на обвинетиот Александар Брајковски судењето за предметот на СЈО „Насилство во Центар“ е одложен за 29 октомври. Обвинетиот до судот доставил поднесок со кој ги известува дека во тој период имал закажано седница на општина Гази Баба, во кој тој е советник. На ова реагираше обвинителката Фатиме Фетаи која кажа дека причините за отсуство на Александар не се оправдани и се со цел да се одоговлечи судењето. Таа предложи судијата да нареди присилно приведување и тоа веднаш. Адвокатот Боро Тасевски, пак, барањето на СЈО е неосновано бидејќи се работи за седница на чиј дневен ред се 12 точки што треба да ги гласаат советниците посебно, бидеји во Советот на општина Гази Баба соодносот на политичкитер сили е таков што само со еден глас може да се донесе или укине некоја одлука. Специјалната обвинителка Фетаи рече дека судијата треба да пресече што е поважно, седницата на Советот на општината или судењето што се води во моментов.
| | веќе видена | слични

Обвинетиот Александар Трајковски во предметот на СЈО "Општина Центар" не дојде на денешното рочиште, па судијата го одложи истото за 29 октомври. Трајковски претходно уредно го известил судот дека е спречен да присуствува, бидејќи мора да биде во Општина Гази Баба, каде е советник, на седница на која ќе се гласаат важни 12 точки. Се работи за сооднос на број на советници, рече адвокатот Боро Тасевски, од кои број на советници само еден глас се добива или губи мнозинството. Обвинителот Фатиме Фетаи бараше од судот присилно приведување на обвинетиот Трајковски. Според бранителот Димитар Дангов такви услови за примена на членот 365 нема, бидејќи отсутниот обвинет предходно уредно го известил судот. Судот го уважи барањето на обвинетиот Трајковски и го одложи рочиштето за 29 октомври.
| | веќе видена | слични

Обвинетиот до судот доставил поднесок со кој ги известува дека во тој период имал закажано седница на општина Гази Баба, во кој тој е советник.  На ова реагираше обвинителката Фатиме Фетаи која кажа дека причините за отсуство на Александар не се оправдани и се со цел да се одоговлечи судењето. Таа предложи судијата да нареди присилно приведување и тоа веднаш. Адвокатот Боро Тасевски, пак, барањето на СЈО е неосновано бидејќи се работи за седница на чиј дневен ред се 12 точки што треба да ги гласаат советниците посебно, бидеји во Советот на општина Гази Баба соодносот на политичкитер сили е таков што само со еден глас може да се донесе или укине некоја одлука. Специјалната обвинителка Фетаи рече дека судијата треба да пресече што е поважно, седницата на Советот на општината или судењето што се води во моментов. 
| | веќе видена | слични
11 копии

Во Кривичниот суд во Скопје денеска продолжува предметот на Специјалното јавно обвинителство „Насилство во Центар“, каде за поттикнување насилство обвинети се повеќе лица, меѓу кои поранешниот премиер Никола Груевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешната советничката на ВМРО-ДПМНЕ Даниела Рангелова. Судењето треба да продолжи со сослушување на сведокот Саша Богдановиќ, откако на минатото рочиште заврши сведочењето на поранешниот претседател на советот на Општина Центар Мирослав Шиповиќ. На претходните рочишта за овој предмет, вина признаа четвртообвинетиот Томислав Лазаров и петообвинетиот Јордан Ристевски и добија условни казни. За седмообвинетиот Димче Крстев, и за осмообвинетиот Митко Пецов пак, се води одвоена постапка. Обвинетите се товарат за поттикнување на насилството што се случи при протестите пред општина Центар во јуни 2013-та година.
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Центар, Саша Богдановиќ, денеска во Кривичен суд ќе го искаже своето видување за настанот „Насилство во Центар“ за кое СЈО отвори предмет кој продолжува со рочиште против повеќе лица меѓу кои и поранешниот премиер Никола Груевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешната советничката во општината, Даниела Рангелова. Саша Богдановиќ ќе биде сослушан во улога на сведок, откако на минатото рочиште свој осврт даде и тогашниот пшретседавач на советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ. Обвинетите се товарат за поттикнување на насилството што се случи при протестите пред општина Центар во јуни 2013 година кога толпа во присуство на полиција ја кршеше општината и упатуваше закани по живот за време додека на седница имаше обид да се промени урбанистички план.
| | веќе видена | слични

Поранешниот претседател на Советот во Општина Центар, Мирослав Шиповиќ, на денешното рочиште за „Шлаканиците во Центар“ рече дека на седницата, која се одржувала на 10 јуни 2013 година, тогашната советничка од ВМРО-ДПМНЕ, сега обвинета во случајот, Даниела Рангелова, заедно со Томислав Лазаров му се качила на бирото во просторијата каде што се одржувала седницата со цел да го оневозможи во работењето. Рангелова на претходно кажаното од страна на Шиповиќ дека цело време разговарала на мобилниот телефон го запраша експретседателот на Советот како можела да го прави тоа кога од големиот метеж ништо не се слушало во судницата. На ова Шиповиќ одговори дека Рангелова имала специфичен глас, кој се слушал и покрај гласните граѓани што протестирале надвор. „Имаш некој посебен глас, јас барем секогаш те слушав кога ми велеше: ‘Претседателе, претседателе’“, ѝ рече Шиповиќ на Рангелова. Виктор Јованов (Makfax)
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Сигурен во изборната победа, претседателот на ВМРО-ПНЕ Христијан Мицкоски од Прилеп порача дека главните предизвици доаѓаат по формирањето на новата влада. Ни ...
сите 189 | | | веќе видена

Чувар вработен во угостителски објект лоциран на скопскиот булевар „Јане Сандански“ во раните утрински часови на 22. октомври во полиција пријавил дека маж ...
сите 290 | | | веќе видена

Санкциите ќе бидат тргнати, освен ако не се случи нешто со кое нема да сме среќни, рече Трамп во обраќање во Белата куќа Претседателот Доналд Трамп објави дека ...
сите 569 | | | веќе видена

На Франција треба да ѝ се каже „мерси“ за една работа - отрезнувањето на двата политички блока. Колумна на Петар Арсовски. Се чини дека исходот од самитот на ...
сите 247 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски доцнеше на суд, Фетаи побара да биде приведен - не изостана и кавга

Од:
До кого (е-маил):
Порака: