Македонија на насловните страни во европските весници


Во време кога Скопје станува една од најпосетените дестинации на странски дипломати, и политичари некои од нив и за прв пат, а некои и по повеќе пати за краток период , го направија главиот град на земјава да биде меѓу првите вести кои осамнуваат на насловните страници на регионалните, но и европските медиуми и списанија. Германскиот весник Франкфуртер алгемаине Цајтунг објавувајќи анализа но и насловна вест од средбата на премиерот Заев и германската канцеларка Меркел анализира дека „Ако на претстојниот референдум Македонците го отфрлат постигнатиот компромис за спорот за името, нивното влегување во ЕУ и во НАТО ќе биде блокирано за подолг период. Тоа е она што Москва го сака, и затоа очигледно се меша во Македонија“, пишува германскиот весник. Австриски Ди пресе пак исто така ја анализира пропагандата за референдумското прашање која се води во медиумите но и забележува голем број на лажни вести. Како што се анализира „да“ за референдумот би значело огромно јакнење на македонската ориентација кон ...
| | веќе видена | слични

Македонија е камен темелник на Балканот и многу е важно да биде стабилна демократија и пример за регионот, вели демократскиот конгресмен Дејвид Прајс, пред претстојниот референдум в недела. „Членството во НАТО ќе биде позитивен чекор напред, исто како и членството во Европската унија“, рече тој во интервју за Според Прајс, членството на Македонија во НАТО ќе донесе бенефит за целиот регион. „Сега проблемот е спорот за името, што стои на патот за ова. Цело време додека работевме со Парламентот го имавме овој предизвик. Отсекогаш ја поддржуваме Македонија да оди напред и да го реши овој проблем. За среќа сега изгледа доста веројатно дека може да биде решен“, додава тој. Прајс се надева на позитивен исход на референдумот, потенцирајќи дека како пријател на Македонија, Америка е должна да и ја објасни важноста од гласањето, како и позитивните резултати од позитивното гласање. „Мислам дека присуството во НАТО и во Европската унија ќе биде многу позитивно за македонската иднина, вклучувајќи го и економскиот ...
| | веќе видена | слични

Демократскиот конгресмен смета дека Договорот со Грција е разумен компромис и чекор кон светла иднина на државата Македонија е камен темелник на Балканот и многу е важно да биде стабилна демократија и пример за регионот, вели демократскиот конгресмен Дејвид Прајс, пред претстојниот референдум в недела. „Членството во НАТО ќе биде позитивен чекор напред, исто како и членството во Европската унија“, рече тој во интервју за Гласот на Америка. Прајс смета дека зачленувањето во НАТО ќе биде бенефит не само за Македонија, туку и за соседите и сите западни сојузници. „Сега проблемот е спорот за името, што стои на патот за ова. Цело време додека работевме со Парламентот го имавме овој предизвик. Отсекогаш ја поддржуваме Македонија да оди напред и да го реши овој проблем. За среќа сега изгледа доста веројатно дека може да биде решен“, додава тој. Прајс се надева на позитивен исход на референдумот, потенцирајќи дека како пријател на Македонија, Америка е должна да и ја објасни важноста од гласањето, како и позитивните ...
| | веќе видена | слични

Ако на претстојниот референдум Македонците го отфрлаат постигнатиот компромис во спорот за името, влезот во ЕУ и НАТО ќе биде блокиран за подолг период, а тоа е она што го сака Москва и поради што очигледно се меша во Македонија, коментира Франкфуртер алгемајне цајтунг (ФАЗ). “Русија нема да биде особено вознемирена од предупредувањето на американскиот секретар за одбрана, Џејмс Матис, да не се меша со Македонија. Бидејќи за Москва залог во оваа земја е многу голем: ако на референдумот на крајот од овој месец тамошните граѓани го отфрлат постигнатиот договор со Грција за името, понатамошно приближување на Македонија со НАТО и ЕУ ќе биде блокирано за подолг период “, пишува ФАЗ во анализата што ја преесуваат бугарски медиуми. Според весникот, по неуспехот на Москва да ја спречи Црна Гора, евентуално отфрлање на договорот за името на претстојниот референдум во Македонија ќе значи успех за руските планови – да се спречи натамошното проширување на НАТО на Балканот.
| | веќе видена | слични

Пратеници од Независни Грци ќе го убедуваат лидерот Панос Каменос дека Договорот од Преспа е корисен. Танасис Папахристопулос и Костас Зурарис во одделни интервјуа за грчките медиуми открија дека не се на иста линија со нивниот претседател, кој не го прифаќа решението меѓу Македонија и Грција и најави дека „ќе направи сѐ, договорот да не дојде во грчкиот парламент“. Папахристопулос смета дека договорот задоцнил, а Зурарис иако е против, смета дека Независни Грци нема да биде потребно да ја турнат владата, бидејќи за ратификација ќе има доволен број пратеници од другите партии. Независни Грци има седум пратеници во грчкиот парламент, а коментарите во грчките медиум се дека партијата коалиционен партнер во владата е поделена во два табори. „Претендираме да ги убедиме и Панос Каменос и неговите пратеници за корисноста на Договорот од Преспа и верувам деке ќе го постигнеме тоа, а грчкиот Парламент ќе го ратификува овој договор“- вели министерот за дигитална политика на Грција, Никос Папас во интервју за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерката за труд и социјална политика беше разрешена откако одби да ја тргне таблата на министерството на кое наместо новото име Северна Македонија, стоеше ...
сите 274 | | | веќе видена

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 192 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден Инфомакс објави анкета од маршот на СДСМ за правда по скопските улици. При анкетата констатирано е дека високи функционери на СДСМ, ...
сите 118 | | | веќе видена

Учесниците на предвремените парламентарни избори ги прават подготовките за настап пред граѓаните, кои треба да гласаат на 12 април. Деновиве тие ги ...
сите 148 | | | веќе видена

Вардар се издигна над сите проблеми и пред неколку дена во „Јане Сандански“ го совлада тимот на Мотор Запорожје со што си обезбеди пласман во елиминационата ...
сите 154 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија на насловните страни во европските весници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: