Посебен сообраќаен режим на дел од сообраќајниците во Скопје поради „ФИС ролер-скикуп Скопје“


По повод одржувањето на вториот меѓународен „ФИС ролер-скикуп Скопје“, МВР преку соопштение ја информира јавноста дека ќе се воведе посебен сообраќаен режим на сообраќајниците каде што ќе се движат учесниците. „Одделението за безбедност на патниот сообраќај ќе преземе мерки за посебен режим на сообраќајот по сообраќајниците на потег од село Долно Нерези – улица Козле 1 до паркинг-просторот кај манастирот ‘Св. Пантелејмон’ во продолжение до паркинг-просторот на Средно Водно“, велат од МВР. Во соопштението од полицијата се додава дека за таа цел МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат наредбите што ги издаваат полициските службеници по сообраќајниците каде што ќе се движат учесниците. Вториот меѓународен „ФИС ролер-скикуп Скопје“ ќе се одржи денеска и утре во период од 8:30 до 10:30 часот, а истиот е во организација на клуб за биатлон и нордиско скијање и скијачки скокови „Мунте“ – Скопје.
| | веќе видена | слични

Денеска и официјално беше отворен првиот дел од новоизградената траса од булеварот „Христијан Тодоровски Карпош“ во општина Бутел, на потегот од крстосницата со булеварот „Босна и Херцеговина“ до крстосницата со улицата „Натанаил Кучевишки“ во должина од 1000 метри. Градоначалникот Шилегов присуствуваше на отворањето и направи увид во ситуацијата на терен во пресрет на почетокот на изградбата на втората делница. - Во моментов единствената сообраќајна опција за поврзување со централниот дел од Скопје на неколку десетици илјади жители од Бутел, Радишани, Љубанци, Љуботен, Чучер-Сандево е улицата „Бутелска“, која нема капацитет да го собере целиот сообраќај и на истата се создава голем сообраќаен метеж. Со новиот булевар скопјани добиваат ново модерно сообраќајно решение, со 6 сообраќајни ленти, велосипедски и пешачки патеки и средишно зеленило. Сакам да ја најавам и втората фаза од проектот за изградба на булеварот „Христијан Тодоровски Карпош“, која ќе се одвива во наредните 18 месеци, од улицата Натаниел ...
| | веќе видена | слични
31 копии

Поради одржување јавен собир денеска од 12:30 часот ќе биде воведен посебен сообраќаен режим на улицата „Кирил и Методиј“ во Скопје. Како што информира МВР, забаранет за сообраќај ќе биде потегот од крстосницата на булеварот „Кочо Рацин“ со улицата „Кирил и Методиј“ (поранешна Мито Хаџи Василев-Јасмин) до крстосницата на оваа улица со булеварот „Свети Климент Охридски“. Сообраќајот ќе биде пренасочен по булеварот „Кочо Рацин“ и улиците „11 Октомври“, „Даме Груев“, како и други споредни улици, а по потреба и преку булеварите „Партизански Одреди“, „Крсте Мисирков“, „Кузман Јосифоски-Питу“ и „Борис Трајковски“. Полицијата апелира до сите граѓани учесници во сообраќајот да се почитуваат наредбите кои ќе ги даваат униформираните полициски службеници и да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи, како и сообраќајната регулатива за променетиот режим на сообраќај.
| | веќе видена | слични

Како што информира МВР, забаранет за сообраќај ќе биде потегот од крстосницата на булеварот „Кочо Рацин“ со улицата „Кирил и Методиј“ (поранешна Мито Хаџи Василев-Јасмин) до крстосницата на оваа улица со булеварот „Свети Климент Охридски“. Сообраќајот ќе биде пренасочен по булеварот „Кочо Рацин“ и улиците „11 Октомври“, „Даме Груев“, како и други споредни  улици, а по потреба и преку булеварите „Партизански Одреди“, „Крсте Мисирков“, „Кузман Јосифоски-Питу“ и „Борис Трајковски“. Полицијата апелира до сите граѓани учесници во сообраќајот да се почитуваат наредбите кои ќе ги даваат униформираните полициски службеници и да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи, како и сообраќајната регулатива за променетиот режим на сообраќај.
| | веќе видена | слични
2 копии

Како што информира МВР, во сабота од 13,30 часот на потегот од улицата „Кирил и Методиј“ пред канцеларијата на Европска Унија ќе се поставува бина при што сообраќајот ќе биде пренасочен по булеварот „Кочо Рацин“ и улиците “11-ти Октомври“, “Даме Груев“ како и други споредни улици . Во недела, во времето од 12,30 часот, поради одржување на јавен собир, сообраќајот ќе биде пренасочен, односно забаранет за сообраќај ќе биде потегот од раскрсницата на булеварот „Кочо Рацин“ со улицата “Кирил и Методиј“ (поранешна Мито Хаџи Василев-Јасмин) до раскрсницата на оваа улица со булеварот „Свети Климент Охридски“. По потреба, сообраќајот ке биде пренасочен и на потегот од булеварите „Партизански Одреди“, „Крсте Мисирков“, „Кузман Јосифоски-Питу“ и „Борис Трајковски“. Полицијата апелира до сите граѓани учесници во сообраќајот да се почитуваат наредбите кои ќе ги даваат униформираните полициски службеници и да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи, како и сообраќајната регулатива за променетиот режим на сообраќај.
| | веќе видена | слични

Сѐ уште нема крај на трките со мотори по скопските улици и булевари, а скопјани немаат сон од нивната бучава. Силните децибели на моторите обично се слушаат во ноќните часови, кога вљубениците во брзините најчесто ги организираат трките. Секој ден различни се реакциите, па некој ќе рече дека една вечер се слушале мотори на булеварот 8 Септември, кај хотелот „Александар Палас“, друг ден некој кажал дека имало трки на Словенечка, близу скопската населба Визбегово, па на Босна и Херцеговина во Бутел, Јане Сандански, Февруарски поход во Аеродром и на многу други места во градов. Вознемирените граѓани немаат што друго да направат, освен да се јават во полицијата, која, за жал, ја нема на местата на ваквите настани, а додека да дојдат моторџиите веќе си заминуваат оттаму. Но учесниците на трките со мотори, освен што ги нарушуваат јавниот ред и мир, тие исто така ги нарушуваат и сообраќајните прописи и не возат со дозволената брзина во урбаните средини. Од МВР тврдат дека скопската полиција од април годинава ги ...
| | веќе видена | слични

Прашина, багери, ископани улици, високи шахти – жителите на стар Аеродром треба да поминат низ ископнини и буквално покрај автомобили за да преминат улица додека се гради новиот кружен тек и се реконструираат улиците околу. Граѓаните се жалат дека додека траат градежните активности, местото не е обезбедно. Велат со месеци е раскопано и одвај се движат. Од општината не одговорија зошто просторот не е обезбеден за пешаци додека се во тек градежните активности, ниту кога треба да биде готов кружниот тек. Тврдат дека дека работите на терен се одвиваат согласно предвидените рокови. „Оваа реконструкција овозможува безбеден пристап до поликлиниката Јане Сандански, ОУ Љубен Лапе и околните градинки. Се работи за најфреквентната улица под надлежност на Општина Аеродром, на која досега немаше ниту осветлување, ниту велосипедски патеки и тротоари во должина на целиот потег. Коловозот беше во лоша состојба и претставуваше опасност за минувачите, заради разронување на тампонот под асфалтот.“ - велат од Општина ...
| | веќе видена | слични

Поради одржување на најавениот собир во рамки на кампањата за референдумот, „Марш ЗА европска Македонија“, задутре во недела (16 септември) во Скопје, ќе биде воведен посебен сообраќаен режим, информираат од полицијата. Утре (15 септември) од 13.30 часот на потегот од улицата Кирил и Методиј пред канцеларијата на Европска Унија ќе се поставува бина при што сообраќајот ќе биде пренасочен по булеварот Кочо Рацин и улиците 11-ти Октомври, Даме Груев како и други споредни улици. Задутре (16.09) пак, во периодот од 12.30 часот, поради одржување на јавен собир, сообраќајот ќе биде пренасочен, односно забаранет за сообраќај ќе биде потегот од раскрсницата на булеварот Кочо Рацин со улицата Кирил и Методиј (поранешна Мито Хаџи Василев-Јасмин) до раскрсницата на оваа улица со булеварот Св. Климент Охридски. По потреба, сообраќајот ке биде пренасочен и на потегот од булеварите Партизански Одреди, Крсте Мисирков, Кузман Јосифоски-Питу и Борис Трајковски. Од МВР апелираат до сите граѓани учесници во сообраќајот да ...
| | веќе видена | слични

Почнаа градежните работи за реконструкција на булеварот Партизански одреди и тоа во делот на коловозот во населбата Влае во Карпош. На овој дел од булеварот, со вкупна должина од 835 метри, целосно ќе биде отстранет стариот асфалт и ќе биде нанесен нов асфалтен слој. Исто така, ќе се заменат оштетените шахти и ќе се нивелираат постојните, а ќе се заменат и сите оштетени рабници. Почетокот на градежните работи, вчера излегувајќи на терен, го официјализира и градоначалникот на Скопје, кој апелираше до граѓаните да имаат трпение и да се придржуваат кон новонастанатите сообраќајни услови. – Градот Скопје ја почна реконструкцијата на булеварот Партизански одреди на потег од мостот „Обединети нации“ до кружниот тек со улицата Ацо Шопов во должина од околу 850 метри. За работите побрзо да се одвиваат и што е можно помалку да им го отежнеме движењето на граѓаните додека се врши реконструкцијата, градежните активности се поделени на две фази и ќе ги вршат две различни компании. За реконструкцијата на булеварот ...
| | веќе видена | слични

Град Скопје денеска почна со реконструкција на булеварот Партизански одреди во населбата Влае, на потегот од мостот Обединети нации до кружниот тек кај улицата Ацо Шопов. Предвидено е да се изгребе стариот асфалт на булеварот и да се постави нов. Додека траат градежните работи, дел од булеварот ќе биде затворен за сообраќај, односно ќе се воведе посебен режим за сообраќај. Градоначалникот Петре Шилегов рече дека ангажирале две различни фирми да ги изведуваат градежните работи со цел побрзо да заврши реконструкцијата. „Булеварот ќе се реконструира и во две фази со цел што е можно помалку да им го отежниме движењето на граѓаните во овој дел од градот. Реконструкција на овој потег во должина од 850 метри која предвидува и замена на рабниците и нивелирање на шахтите чини 19 милиони денари“ рече Шилегов. Тој апелираше до граѓаните да го почитуваат привремениот сообраќаен режим на движење и да имаат разбирање за отежнатото движење на возилата во овој дел, не прецизирајќи колку време ќе траат градежните работи.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Зошто сè уште постои дополнителен заменик министер во труд и социјала, ако веќе нема технички министер и која е улогата на заменичката, праша пратеничката од ...
сите 351 | | | веќе видена

Владата разгледува две опции надминување на кризата со пасошите - или фирмата „Веридос“ што е можно побрзо да ги испорача обрасците за пасоши или да се ...
сите 190 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден Инфомакс објави анкета од маршот на СДСМ за правда по скопските улици. При анкетата констатирано е дека високи функционери на СДСМ, ...
сите 14 | | | веќе видена

- Помина речиси цела недела, а Зоран Заев и Вице Заев молчат и не кажуваат што разговарале со обвинетата Катица Јанева и со веќе осудениот Милески-Кичевскиот. ...
сите 239 | | | веќе видена

Поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски, екс министрите Спиро Ристовски и Миле Јанакиески но и поранешниот директор на УБК Владимир Атанасовски. Сепак ...
сите 95 | | | веќе видена

Ливерпул со неповолни 1:0 загуби на гостувањето во шпанската престолнина против Атлетико Мадрид, ситуација која секако не ја посакуваа играчите на англискиот ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Посебен сообраќаен режим на дел од сообраќајниците во Скопје поради „ФИС ролер-скикуп Скопје“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: